Bravo Alina,Emilia,Selina! Iepurasi 2010! (132)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emiliapop spune:



Ieri 13.04.2010 la ora 17.10 s-a nascut Sara Natalie cu 3050 grame,50 cm,apgar 9, nastere naturala fara epidurala relativ usoara,.

Suntem amandoua bine, maine plecam acasa si avem emotii sa vedem cum se vor comporta fratiorii cu ea.

Emilia cu si mamii de
Eveline Mihaela (05.02.2008) si Alexandru Paul (16.08.2006)



poze cu noi si Eveline


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happyjoy spune:

Legat de speriatul in somn - si noi am patit-o de cateva ori - tresare, se sperie si incepe sa planga.
Am observat ca se intampla cand e prea agitata sau obosita si e pe cale sa adoarma (dupa ce a mancat). Nu m-am ingrijorat atata timp cat se intampla rar.

Si printesa are perioade in care sta treaza peste 4 ore si apoi e atat de agitata ca, cu greu o linistesc (maraie, mananca greu, se enerveaza...). La fel daca nu e frecvent nu cred ca e o problema, acum incep si ei sa faca cunostinta cu mediul si orice lucru nou e un stimul in plus.

De calmat am observat ca se calmeaza daca o invelesc cu manutele pe
langa corp (cand e agitata da din manute si se mai loveste, apoi incepe sa planga si la final e si mai nervoasa) si cu suzeta sau tinuta in brate (cu sau fara tzitzi, in functie de cerere), invelita, pana adoarme; in camera sa fie putina lumina si zgomot deloc - si ii vorbesc incet pe ton calm. Ideea e sa fie cat mai putini factori excitanti.

Sper ca am fost cat de cat coerenta...

Si noi am avut o noapte grea - mananca cam 3 minute si adoarme sau nu mai vrea sa manance iar daca o pun in pat plange asa ca am trecut la o noua metoda delia-vladi combinat, adica ii dau sa pape cand vrea dar sa planga putin inainte ca sa stiu sigur ca ii e foame si e treaza : )

Apoi la pranz a mancat cam 20 de min si apoi a vomitat tot... poate si pt ca i-am schimbat pampers-ul cam la 15 min dupa masa si am miscat-o cam mult?!?

Acum astept sa se trezeasca si sa o luam de la capat : ) Orice ar face nu mai pot de dragul ei!!!!

Aaaa! Mi-am amintit de mamicile cu experienta care se simt neglijate - imi cer si eu scuze daca nu am nominalizat multumirile dar vreau sa stiti ca sfaturile si suportul vostru sunt tare apreciate si fara voi totul ar fi mult mai greu! Nu apuc sa nominalizez din cauza de neuron scurt si obosit si pt ca ma grabesc sa aplic ce am aflat de la voi.

Va pup pe toate! Sunteti minunate, TOATE!

PS: Oana (iacovita) esti bine? Cum te mai simti?

Revin...

Mami de minune minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladimirescu spune:

Iilieana nu cunosc acea mamica, dar voiam sa-ti zic un mare "bravo" ca esti asa de buna sa incerci sa ajuti acea mamica !

Briza, tocmai a stat si Floricica 4 ore treaz, plingind desi era rupt de somn... eu zic ca e de la gaze, nu reuseste sa le scoata si nu-l lasa sa doarma... asadr nu m-am impacientat. N-am facut nimic si ind s-au facut 3 ore l-am pus la sin unde a tacut si a mincat, dupa aoa a luat-o de la capat... Acum ma culc ca-s rupta, am dormit 4 ore in parc, copiii sint in parc cu bona... liniste, in sfirsit :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Citat:
citat din mesajul lui wapi

Nafi- din cate am citit eu inducerea nu e asa o "placere" si se face doar daca bebe nu mai are conditii optime. Eu cel putin am refuzat-o pentru moment, chiar sper sa nu fie nevoie, si boieru' cel mic sa binevoiasca sa-si arate mutrita de bunavoie. Eu azi sunt somnoroasa, am pierdut o bucatica de dop, si raspund la telefoane - ca toata lumea vrea sa stie daca .... In rest niciun semn...

Wapi 40+ &Stefanita (19 mai 2006)


Wapi - si eu m-am informat si vad ca au fost cazuri de nastere in 2 ore de la inducere sau dupa 2 zile...sau nu a functionat deloc si s-a recurs la cezariana. Deci gandul la o nastere indusa nu ma face mai linistita...Singurul motiv ptr care incep sa intru in panica este ca sotul meu isi termina zilele libere intr-o saptamana de maine si nu avem pe nimeni care sa ne ajute...Asa ca incearca sa te imaginezi intoarsa de la maternitate singura singurica cu copilul pentru 3-4 zile!!! nu te apuca disperarea? toate ajutoarele ne vin abia din luna mai...

Sper din suflet sa nu fie nevoie ...dar daca azi maine nu se declanseaza travaliul trebuie sa insist ptr inducere...

Pupicei



in prelungiri...asteptand bebele (golul) de aur... Riccardo

http://s809.photobucket.com/albums/zz14/nafi_photos/project_bebe/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluekidoo spune:

Felicitari Ioanact si Emiliapop
recuperare rapida si mult laptic

Bun venit Justina si Sara
Sa fiti sanatoase si necolicoase

Noi venim cu o veste buna: la ora 14 Tanya a avut prima masa fara supliment si de atunci doarme Sunt atat de fericita Acum astept sa vad cand se trezeste pentru urmatoarea masa.. sa vedem poate ne iese iar sa papam san fara sa fie nevoie de supliment

Nunta 12.05.2007 --- http://s123.photobucket.com/albums/o296/blue_kidoo/

Carmen mami de Tanya Ioana 05.03.2010



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lindal spune:

Bravo Ioanact, bun venit bebe Justina
Se pare ca totul a decurs foarte repede, asa cum iti si doreai.

Bravo emiliapop, bun venit bebe Sara Natalie
Pentru un moment am crezut ca e vb de fetita Larei, care are exact acelasi nume. Mai rar asa coincidenta. Sper ca nu ma insel.

... si am ramas doar 7(sapte)...

PS: UN PUP MARE si FLORI pt toate fetele experimentate care ne dau si noua sfaturi bune!!! Eu deja sunt hotarata sa nu dau supliment.

39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyangel spune:

felicitari, Ioanact!! REFACERE RAPIDA SI MULT LAPTIC!
IUSTINA, BUN VENIT!!SA FII MANCACIOASA SI FARA COLICI!

Anca
mami de Codrin
de Lucas

http://community.webshots.com/album/577125831sfgDwM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra_s spune:

felicitari alina si emilia!!! bun venit pe lume printese dragi!! sa fiti snatoase, norocoase si sa va faceti parintii fericiti!!!



POZE

Mami de minune mica Ianis Stefan (19.01.2010)
Suntem cei mai fericiti parinti din Univers !!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

i-am pus protectia de silicon e can nemultumita ea dar papa . Ii mai darumul si cauta "eee " "eee" semn ca vrea tzatzica dar nu protesteaza.

vladi 10 zile ?????????? mult rau. Eu speram cam in 2-3 zile sa-mi treaca,

Gaby - "buba" am facut-o pt ca am confundat gazele cu foamea. Ea plangea de la gaze si eu ii dadeam sanul. Sugea 10 min si o luam de la capat cu maraiala. Dupa o ora iar sugea si uite asa m-am ales cu rana...
Acum ii dau Infacol si doarme linistita.

Denisa, de bebe roz Maya Rebecca
Doamne ajuta sa fim sanatoase !

Poze & Filmulete Bebeluna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bordeancavio spune:

bravo alina!!!!

bravo emiliapop!!!

refacere rapida mamicilor!!!!

si bun venit noilor iepurasi.

da.... amr 7!!!!

cine urmeaza???




vio asteptand pe bebe 38+ Tudor Cristian

poze
http://picasaweb.google.com/vasileviorica/Hainute#

Mergi la inceput