Hai Mihaela! Bv Ank,Pif,Cris30!Iepu 2010(121)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns selina-d spune:

Felicitari PIF si bun venit bebelina Ema


Mami 36+ si Victor (31.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

felicitari, PIF
felicitari, CRISTINA


recuperare rapida si mult laptic pt bebei.

Denisa, avand in vedere ca am colul deschis de 2, scurtat si moale, el a zis ca mai bine merg marti sa nasc, cand e de garda(cu toate ca e si maine, nu prea inteleg) si pana atunci sa stau cuminte in pat si sa iau cate 2 nospa in caz de nevoie. maine dimineata merg iar la control sa vedem daca s-a marit dilatatia si mai mult in urma contractiilor de azi noapte. acum si eu as fi preferat sa mai stea bb in burtica sa mai creasca putin, dar daca ea nu vrea...



Mari de Daria Maria(29.01.2008) 37+ AMR pana marti...sau chiar mai repede
Povestea Darului plangacios


sunt tot mai mare
Daria


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kossir spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dianami

Week-end plin :

"Mi s-a rupt apa de la sine si am contractii fara perfuzie...yupiiii!"

Nu semneaza nimeni , dar am cautat nr. in lista noastra si se pare ca e...Anca ! Vine bebe Codrin!


Diana, mami de Alexandru (16.01.2010), Andrei (23.06.2008) si Iulia (15.07.2005)




Citez: YUPIIIIIIIIIII.
HAI BABYANGHEL
Nastere usoara si il asteptam pe Codrin cu drag .

http://community.webshots.com/user/kosscar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CoriMami spune:

Hai bebe CODRIN

Bine ai venit bebe EMA

Despre pierderea dopului...mai tineti minte ca eu o saptamana tot povesteam ca pierd dop? La nastere am aflat ca nu era dopul, ci bebe coborase cu capul f jos si apasand pe mucoasele mele si tesuturile moi imi provoca o secretie vascoasa si sangvinolenta.Dopul l-am eliminat odata cu apa pe masa de nastere. Intre debutul acelor secretii si nastere au fost cam 10 zile.

Azi ne-a cazut buricul , dar cam sangereaza si iar mi-e frica sa-i fac baita. nu curge sangele siroaie, dar pateaza putin hainutele.La bebicii vostri a fost totul uscat dupa caderea buricului?

Pupici

Mamica de 8 martie - dulcea fetita Eliza Valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

Rebiana, se pare ca marti va fi. Daria tot spune ca mami merge la spital sa o scoata nenea doctoru' pe surioara si era cam dezamagita azi cand i-am spus ca mai sta cateva zile.

Anca



noi(sau acum mai mult EU) nu ne-am hotarat inca la nume, parca nu imi mai place niciunul, parca nimic nu se mai potriveste.
aveam 1 varianta "finala" Oana Iulia dar parca nu...(cu toate ca eu am insistat f mult pt IUlia)
cand s-au intors din parc, sotul a spus ca a auzit numele Denisa si ca ii place Denisa Ioana.
voi ce parere aveti?

Bumbita, vreoiam sa te intreb, voi cand o veti sarbatori pe Ilinca, de Sf.Ilie sau de Ctin si Elena? era numele si pe lista mea.



Mari de Daria Maria(29.01.2008) 37+ AMR pana marti...sau chiar mai repede
Povestea Darului plangacios


sunt tot mai mare
Daria


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kossir spune:

Citat:
citat din mesajul lui CoriMami

Hai bebe CODRIN

Bine ai venit bebe EMA

Despre pierderea dopului...mai tineti minte ca eu o saptamana tot povesteam ca pierd dop? La nastere am aflat ca nu era dopul, ci bebe coborase cu capul f jos si apasand pe mucoasele mele si tesuturile moi imi provoca o secretie vascoasa si sangvinolenta.Dopul l-am eliminat odata cu apa pe masa de nastere. Intre debutul acelor secretii si nastere au fost cam 10 zile.

Azi ne-a cazut buricul , dar cam sangereaza si iar mi-e frica sa-i fac baita. nu curge sangele siroaie, dar pateaza putin hainutele.La bebicii vostri a fost totul uscat dupa caderea buricului?

Pupici

Mamica de 8 martie - dulcea fetita Eliza Valentina



Corimami si la Sofia a fost la fel dupa caderea dopului. Pata putin bady-ul. Am intrebat doctorul si mi-a recomandat doar un desinfectant spray, aici se cheama bactospray. Cauta ceva echivalent si da-i la schimbarea pampersului. In cateva zile trece. Eu i-am facut baita chiar si in perioada aia. vezi ca sperie cand ii dai cu spray pentru ca e rece

http://community.webshots.com/user/kosscar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kossir spune:

Citat:
citat din mesajul lui kossir

Citat:
citat din mesajul lui CoriMami

Hai bebe CODRIN

Bine ai venit bebe EMA

Despre pierderea dopului...mai tineti minte ca eu o saptamana tot povesteam ca pierd dop? La nastere am aflat ca nu era dopul, ci bebe coborase cu capul f jos si apasand pe mucoasele mele si tesuturile moi imi provoca o secretie vascoasa si sangvinolenta.Dopul l-am eliminat odata cu apa pe masa de nastere. Intre debutul acelor secretii si nastere au fost cam 10 zile.

Azi ne-a cazut buricul , dar cam sangereaza si iar mi-e frica sa-i fac baita. nu curge sangele siroaie, dar pateaza putin hainutele.La bebicii vostri a fost totul uscat dupa caderea buricului?

Pupici

Mamica de 8 martie - dulcea fetita Eliza Valentina



Corimami si la Sofia a fost la fel dupa caderea dopului. Pata putin bady-ul. Am intrebat doctorul si mi-a recomandat doar un desinfectant spray, aici se cheama bactospray. Cauta ceva echivalent si da-i la schimbarea pampersului. In cateva zile trece. Eu i-am facut baita chiar si in perioada aia. vezi ca sperie cand ii dai cu spray pentru ca e rece

http://community.webshots.com/user/kosscar

Era vorba de buric, nu dop . Atat s-a vorbit de dopul gelatinos ca.........;


http://community.webshots.com/user/kosscar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

CoriMami, pentru manute incearca sa o masezi cu vitamina A. mie asa mi-a recomandat pediatra la Daria. despre buric, imi pare rau dar nu stiu ce sa-ti spun.



Mari de Daria Maria(29.01.2008) 37+ AMR pana marti...sau chiar mai repede
Povestea Darului plangacios


sunt tot mai mare
Daria


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellanik spune:

Mereu am zis ca Eurovision este un spectacol de kko dar anul asta fortata de insomnia data de burtica am stat sa-l vizionez.Toata ziua am calarit mall-ul,am savurat the last McChicken,o ciocolata calda...de dimineata pana seara la 8.Asadar ma intorc la Eurovision.Am pariat pe Paula Seling si am castigat o ciocolata.Maaare!Doppo show au inceput si discutiile evident.00,40 ma apuca o durere crunta de mijloc.Hait!Ochii pe ceas si mana pe laptop.Pe forum Gaby si pfff! cine mai era???La fix alta durere.Oare asa sunt contractiile?Peste alte 20 de minute fix alta.Asta e!Ma prefac ca n-am nimic sa nu inspaimant sotzul si imi vad in continuare de teveu si net.Au trecut.Ma gandesc ca a fost alarma falsa.Il carabanesc pe sotz dincolo spunandu-i sa se culce ca atunci cand va veni bebe...ciuciu somn.Ma culc linistita dar la 3 fara 20 ma trezeste o durere crunta de mijloc.Casc ochii pe ceasul din fata si incep sa cronometrez.Fix la 10 minute veneau dumnealor.Stau pana la 5 si merg la sotz.Il iau incet ca-i tare nevricos si-i spun:
Hai tati!
El:S-a rupt?Gata?
Eu:Nu!
El:atunci?
Eu:Misca-te! deja incepea alta contractie.M-a vazut ca ma stramb si s-a prins.Ma intreaba :
Am timp sa ma rad si sa fac un dus?
Eu:Ohoo!Baga!
Eu ma spal, ma fardez...ma gandeam la Honey ca mi-a zis sa ma fardez cu verde ca movul da senzatia de ...Ma fardez,cand sa dau cu rimel inca una si ma manjesc tare pe fatza.O iau de la capat.Tati e gata!Eu...nu.In fine plecam spre spital.Sun dr o trezesc din somn .Ajung la spital.Despuierea si sus pe masa.Ti-e usor sa zici bre nea doctore .Urca tu cu burtoiu asta daca poti.Ma controleaza si ma intreaba cum nasc.
Eu:Natural!
El zambeste intelegator si pune mana pe telefon .Dupa am aflat ca a vb cu dr mea si a raportat:Ai aici o gravida care cica vrea sa nasca natural dar dilatatia a lasat-o acasa.Dr mea simpatica ii raspunde :Las-o sa se simta bine.Ajung in sala de travaliu,ma chiunie unele cu o branula.Apare si dr mea.Ma controleaza si-mi expune situatia :fie 14 ore de travaliu dupa care nu avem certitudinea ca ma voi dilata indiferent de ce imi baga ei, fie intru in ceza si terminam basmul.Vine si o asistenta tinerica si zice :Io zic sa asculti pe dna dr ca tu aici ai bebe mare.
Eu in mintea mea ma iau de ea tzatzeshte:Ce te bagi si tu fey fetica ti-a cerut cineva parerea?In fine...accept cezariana semnez niste hartii in care sunt scrise niste procente pe acolo...apare si cuvantul deces printre randuri.Hai ca doar nu mi s-o intampla taman mie.Sun sotzu care deja facuse shantz jos in receptia clinicii si ii spun ca raman virgina dar ma decupeaza .El:Asta e!Te pupa tata!
Intru in sala de operatii, ma chiunui cu pozitia pt anestezie intr-un final da Domnul si amortzesc si incepe burta mea si se misca precum gelatina din burta lui Jerry din desene animate cand a inghitit o tava mare de jeleu.Oare cine mi-o balangane?Anestezistul ma tot fredona la icre cu intrebari.La un moment dat aud un planset.Hi!Puiucu!Al meu o fi?Dr baga capul peste cearsaf si zice:Il auzi?de cand l-am scos oracaie.Eu sunt varza,plang si eu ca fraiera dar asteptam de prea mult timp clipa asta si incep sa pun obsesiv intrebarea:E bine?Spuneti-mi va rog e bine?De ce plange?Dr doar isi itzea capul dupa cearshaf si zambea.I-am dat 10 !Sa-l vezi ce grasun e!
Bine bine , zic in mintea mea, dar da-l mai repede sa-l vaz.Si apare, invelit in scutece, curat manca-l-ar muica lui,cu buzisoare rosii, mi-l da asistenta sa-l tzuc si fufa mi-l si ia.Strig dupa ea:Inca o tura!Lumea incepe sa rada si ea mi-l aduce ca doar nu se pune cu nebuna.Aud cum dicteaza greutatea :4100 gr.Mama mia zic in sinea mea!Daca il scoteam pe duda, nu se mai numea duda ci pepenoaica.Am in cap bancul ala nenostim cand la maternitate e cantarit un bebe si cand ii zice tatalui greutatea :3 kg il mai si intreaba:ramane atat?Se insaileaza treaba,ma deporteaza in post operator unde vine tati care incepe sa planga.Eu sunt cablata pana in cea mai intima gaura dar sunt fericita.Apare si mama vine si socrela si stop masina.Pe tata nu l-au mai lasat si tare mult as fi vrut sa-l vad.Dupa a fost nitel mai greu.A doua zi m-au mutat la salon cu bebe.Pana miercuri cand am ajuns acasa unde e ...ca acasa.Bebe e cuminte numai ca acu de cand cu trat meu cu gentamicina ii dau biberon si nu se satura.Eu scot 200 ml lapte dar mai e nitel pana miercuri cand termin.Deja bebe a luat in greutate.Joi i-a cazut buricutzul si la cantar avea deja 4300 gr.Marti am scos firul de la ceza si am dat o tura prin magazine ca bebeGeo a ramas fara hainute ca alea de nou-nascut...nu-s de bucile lui.3 ore am lipsit si i-am gasit pe el si tati franti.Tati se lupta cu un pampers de schimbat si bebe plangea.Cand m-au auzit s-au calmat.Amandoi!Tzuca-i mama pe ei ca are mama doi baieti unu mai drag decat celalalt.ii iubesc de mor pe amandoi si savurez fiecare partz de-al lui bebe, fiecare gest al lui tati care ma lasa noaptea sa dorm si se scoala el si da biberon pana cand o sa incep iar cu tzitzi.oricum la tzitzi deja baiatul meu incepuse sa se scoale doar o data pe noapte .Dar ne revenim noi.Asta e povestea noastra fara sfarsit,poveste in care am uitat sa scriu despre cat sunt de fericita desi sunt obosita rupta pt ca desi socrela mea e aici in casa eu fac totul pe ea apucand-o domnia si in concluzie nu face nimic :eu calc, spal, gatesc,stau cu puiu, imi hranesc sotul...sa vedem cat rezist!Oricum nu cred ca mai duc mult.Azi m-am cantarit iar amr 4kg pana ajung la greutatea avuta la inceput.Eu as vrea si mai putin si sper sa reusesc.
Pup si eu din nou mamicile si pruncii.Multumim pt aprecierile la adresa pozelor.Mai pun cateva .













Mamica de George-Theodor

Doamne ajuta!

Eu si bebe il iubim pe tati !Muuult!Pt ca este cel mai bun tatic din lume!

www.flickr.com/photos/9821718@N07" target="_blank">Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kossir spune:

Buna fetelor,

Multi bebelusi iar. Draguteii vin in valuri.
Bravo Crissitibun
Bravo Catus
Bravo Pif Pif
Bravo Cristina30

Bine ati venit ALESSIA, VLAD ALEXANDRU, EMMA, INGRID EVELINA

Refaceri usoare laptic mult, nopti dormite, bebelasi sanatosi si norocosi

http://community.webshots.com/user/kosscar

Mergi la inceput