"Abdomen extra-plat: Beachbody (21)"

"Abdomen extra-plat: Beachbody (21)" | Autor: chiquitita

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Multumim

sa aveti o zi buna doamnelor

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

apropo Conchita - care-i cotizatia si ce trebuie sa facem ca sa fim primiti in Asoc. "Trimbulinzii" ?

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Deus, cu placere! De abia astept sa spui cum a fost cu bototx-ul! Am incercat si eu pozitia aia pe coate si varful degetelor insa ma doare ceva la spate, la baza coloanei, ca sa zic asa. Oare ce nu fac bine? Eu am avut niste probleme cu coloana in copilarie, am facut gimnastica medicala, acum nu mai stiu cum e situatia, aia au zis atunci ca e bine.
Conchita, sa te faci bine repede, si eu am fost/inca mai sunt un pic racita. Inca fac sport, acum mai si merg pe afara+eliptica + abdomene. Peste 2 luni sunt nasa de botez si vreau sa arat si eu foarte bine. Suna cam pretentios avand in vedere ca nu dau in greu cu sportul si dieta, adica nu ar strica ceva efort.
Lumi, imi pare bine ca ii merge bine bonsaiului, oare ce o avea trandafirul? Ce hotarat e oltenasul tau! Nu s-a lasat pe tanjeala cu sportul deloc!
Allure, sa stapanesti sanatoasa si fericita TV-ul extra-plat!

Mai fetelor, voi ati vazut cate vizualizari avem, 5 mii si ceva?


Chiquitita, mama Liviei (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codrina13 spune:

Buna dimineata si de la mine.

La mine aceeasi stare: plictis.
Ieri am tinut post (la mine asta inseamna deloc mancare pana seara, dar nu renunt la apa/ceai ca trebuie sa vorbesc mult la lucru si nu pot), am papat aseara 2 feliute mici-mici de paine multicereale cu vinete. Azi vreau la fel. Sport ieri n-am facut, azi o sa fac, niste hiphopait sau bicicleta daca nu sunt in stare de topait.

Mi-am facut aseara iar masca de par cu fenugreek si coconut oil. Wow, ce par fain mi-a lasat!Straluceste, are volum, nu mai am cojitele de matreata(sau ce-o fi).Nikole

Cam atat, va pupacesc pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

chiquitita, credeam ca ai dezertat! ma bucur sa te revad. e bine ca faci sport, ajuta la vindecare. dar eu inca nu am voie si din alte considerente. asa ca stau pe-aici la galerie inca o vreme, poate ma ingras la loc pana aniversam un an de la infiintare.

codrina, citii ca iti cad pantalonii dupa tine, excelent! normal sa ti se umfle abdomenul cand mananci, se mareste volumul.:-)

Xio, la hipotensiune ma gandisem, ca si eu am la fel. sanatate multa!

Deus, pai tot ce-am facut a fost sa citesc Nichita Stanescu. nu costa nimic. te incumeti sa fii membra in aceeasi asociatie cu mine, noi doua, cuce? vezi ca am reputatie controversata si se ia prin asociere. :-))


nimic-Mile, ramas bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Of Conchita...cartile cu povesti nu se pun?acuma cam asta citesc in fiecare seara.
Daca trebe, ca de voie buna! ne punem pe citit, ce-mi recomanzi?
Ce se mai poate lua? Am stoluri intregi asa ca, cateva pasarele in plus sau in minus nu se simt

pt doamnele care se simt apatice sau lovite de astenie:

Ai luat decizia sa traiesti sanatos, sa slabesti, sa te simti mai bine…urmatorul pas este acela de a elimina toate elementele nocive acumulate peste iarna.

Esti apatica, ochii si-au pierdut stralucirea, esti posomorata sau depresiva ?

Detoxifiaza-ti corpul pentru a-i regenera toate sistemele, astfel incat sa obtii un maxim de energie si prospetime.

Curatenia de primavara – un regim bazat pe alimente consumate in stare naturala – adica crude. Exceptia de la regula: oua - pe care le putem folosi fierte tari in salate.

Clinici renumite si saloane de fitze, folosesc in mod constant aceste regimuri si taxeaza o multime de bani pentru ceva atata de simplu si la indemana tuturor .

Efectele acestei cure : creste vitalitatea, te face sa arati si sa te simti mai bine, te face mai sanatoasa.

Curatenia de primavara, da rezultate bune si in cazul in care doresti sa slabesti cateva kg.

Pasul 1 – periati-va pielea. Acest masaj stimuleaza miscarea fluidelor si elimina congestiile in zonele unde circulatia limfei s-a lenevit iar toxinele s-au acumulat.

In fiecare zi, inainte de baie, periaza-ti cateva minute intreaga suprafata a pielii cu o perie din fibre naturale.

!Unele persoane, pana in acest moment au fost carnivore … este bine sa se faca o trecere usoara de 2-3 zile la acesta cura.

In ce consta curatenia

Nu se consuma alcool pe perioada curei

Se bea doar o cafea pe zi fara zahar ( cine poate sa renunte brusc la cafea ii recomand sa o faca )

Se beau 3 l de apa minerala/plata pe zi

Se consuma salate din legume crude

Se consuma de 2 ori pe zi sucuri de fructe si legume preparate acasa, nu din comert!

Se consuma ceaiuri de plante - fara zahar

In salata se pot pune oua fierte – pentru cei care simt nevoia de proteine sau se simt slabiti


In fiecare zi se recomanda sa se consume 1 pumn de nuci sau de alune, seminte de dovleac, seminte de in (contin Omega 3 si usureaza tranzitul).

Sos pentru salata – maioneza. Am glumit, Doamne fereste!Ulei de masline, lamaie, mustar, iaurt simplu nu cu fructe si zahar, sare, miere si orice altceva care va atrage. Ma refer la : patrunjel, marar, busuioc, etc., nu la felii de sunca.

Care, la ce ne ajuta ?

Acnee – sucul de morcov este foarte bun, dar cele mai bune sunt sucurile verzi : varza, sfecla, nasturel, spanac, patrunjel, frunze de papadie

Anemia- spirulina, sfecla, morcovi, mere, telina , spanac, patrunjel

Artrita – citricele favorizeaza inflamatiile asa ca trebuie evitate - fructe de padure, struguri, ghimbir, mere, morcovi, broccoli, telina, varza, ananas

Astma – grepfruit, morcovi, mere, papadie, patrunjel, sfecla, telina, spanac, banane

Celulita- pepene verde, ananas, ghimbir, lamai, mere, sfecla

Raceala – grepfruit, portocale, lamai, mere, morcovi, telina, sfecla, seminte de dovleac, ghimbir, usturoi

Constipatie- mere, pere, prune, seminte de in

Depresie – banane, smochine, curmale

Tulburari digestive – suc de varza (nu-i prea bun la gust , se poate amesteca cu suc de ananas), ghimbir, banane

Eczeme- ardei grasi, rosii, varza, patrunjel, morcovi, usturoi, spanac

Sanatatea ochilor – morcovi, mere, sfecla, telina, citrice

Oboseala – spanac, orice vegetale cu frunze verzi inchis, grepfruit, lamai, morcovi, mere, broccoli

Insomnia- passiflora, morcovi, spanac, papadie, alge marine, fructe de padure, banane

Hipoglicemia, stabilizare- spanac, mere, ardei grasi verzi, morcovi, telina, sfecla, ananas, lamai

SPM – pepeni verzi, struguri, castraveti, papadie, usturoi, marar, zmeura

Stress - mere, telina, ghimbir, spirulina, varza, banane, spanac

Infectii urinare – suc de merisor, lamai, struguri, mere

Cat dureaza curatenia?

In 4 aprilie este Pastele… aveti timp suficient sa faceti curatenia de primavara pentru cateva zile: de preferat 7 .
Postul si sanatatea imbinate perfect


devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yammy spune:

Am cautat pe google sa vad cine mai are videourile lui Shaun T, si v-am gasit pe voi, am citit asa printre randuri si vad ca aici se munceste nu gluma.
Eu am doar 16 ani si sunt ceva mai plinuta, asta doar din prostia mea ca mananc numai prosti. Am inceput sa fac exercitiile lui Shaun T acum sunt in spatamana a 4-a...ce nu inteleg eu e faptul ca nu am slabit deloc, adica nu e nimic vizibil (nu mai am cantar) nu ma astept sa slabesc nush cat dar sa stea blugii ceva mai lejer...ca in timpul exercitiilor sunt uda toata si gafai de numa. Si in plus de cand ma-am apucat de exercitii sunt mai atenta ce mananc si cand... chiar nu inteleg de ce nu slabesc...
Sau sunt doar pentru muschi?Lamuriti-ma va rog ca acum nustiu daca sa mai continui sau nu, parca nu mai am nici o tragere de inima :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Yammy, rabdare, rabdare si iar rabdare!
ti-a luat citiva ani de "munca" sa le pui kilogramele alea...nu le poti da jos intr-o luna
sint convinsa ca sint modificari dar nu sint vizibile inca. nu te simti mai puternica? mai vioaie? obosesti mai greu ca in prima zi?

dieta e foarte importanta de asemenea. cum arata meniul tau pe o zi si la ce ore maninci?
de cite ori pe saptamina exersezi?

iti garantam noi ca daca maninci civilizat (paine si dulciuri deloc sau f putin) si faci sport de 4-5 ori pe sapt, in 3 luni vei vedea rezultate multumitoare

eu azi nu am timp de sport; m-am sculat de dimineata sa fac muffins
nu pentru mine...as vrea eu! avem "open house" la servici si m-am oferit eu sa aduc healthy treats: am facut muffins cu blueberry/ cranberry si apple/ walnut/ cinnamon

Acusica plec...peste o ora jumate incepe "dansul".

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet.

"Man, you can do anything for 30 seconds!" Tony Horton, P90X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deus


apropo Conchita - care-i cotizatia si ce trebuie sa facem ca sa fim primiti in Asoc. "Trimbulinzii" ?




yesss! si eu ma gindeam la fel...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet.

"Man, you can do anything for 30 seconds!" Tony Horton, P90X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yammy spune:

Allure -stiu ca e nevoie de timp dar in 4 saptamani cred io ca trebuia sa vad ceva diferente.
Adevarul e ca acum nu mai obosesc asa de repede ca in momentul cand am inceput si pot sa fac mai bine exercitiile.
Fac de 6 ori pe saptamana si de cand am inceput doar in 2 zile nu am reusit sa fac + azi a 3-a zi.
Eu mananc ovo-lacto-vegetarian de cand ma stiu, asa m-a crescut mami si acum chiar nu as putea sa mananc altfel. Pentru ca fac naveta si trebuie sa ma trezesc pe la 5:40 nu am intodeauna timp de micul-dejun, si atunci cand am timp arata cam asa: 1 felie paine prajita+cascaval/ iaurt/ cereale cu lapte / porridge; pe la 11 uneori mananc 1-2 covrigi/1 punga de bake rolls/1 banana/1 portocala; pe la 3 ajung acasa atunci iau pranzul : ciorbe/supe/salate/tocanita de mazare,linte,cartofi/ piure+chiftelute/orez+legume/ + 1 felie de paine, dar asta depinde de ce mananc. Iar cam pe la 7 servesc cina : 100 gr iaurt+1 mar/1 portocala/1 bol supa/salata... In weekend mai mananc pizza sau o bucata de prajitura. Asa mananc de cand m-am apucat de sport cu Shaun T ca inainte eram dezastru.
Daca gresesc undeva va rog sa-mi zice-ti pt ca vreau sa ma corectez!

Mergi la inceput