Cauzele opririi din ev.a sarcinii -TROMBOFILIA- 9

Cauzele opririi din ev.a sarcinii -TROMBOFILIA- 9 | Autor: mcrissa

Link direct la acest mesaj


Cap 1 Cap 2 Cap 3 Cap 4 Cap 5 Cap 6 Cap 7 Cap 8









Informatii
www.americanpregnancy.org/pregnancycomplications/miscarriage.html" target="_blank">Avortul spontan(art in engleza)

Avortul spontan (art din Revista farmacist)

Avortul spontan – tipuri, cauze si simptome
(art pentrumamici.ro)

www.eva.ro/sanatate/articol288-1-print.html" target="_blank">Cauzele genetice ele avortul spontan (art semnat de dr.Tutunaru)

Trombofiliile-implicatii obstreticale

www.gyncph.dk/secher/proc/thrombophili.htm" target="_blank">Trombofilia in timpul sarcinii art in engleza

www.synevo.ro/428,934,531,Profil-trombofilie,news.htm" target="_blank">Profil trombofilie(art synevo.ro)

www.synevo.ro/428,950,531,Profil-sindrom-antifosfolipidic,news.htm" target="_blank">Profil sindrom antifosfolipidic(art synevo.ro)

Protocol de explorare biologic-hematologica/Ginecologie-obstetrica
postat pe DC de Luca-Luca
www.materno-fetala.ro/pagini/sarcina-si-bolile-tromoembolice.php" target="_blank">Sarcina si bolile tromboembolice(art materno-fetala.ro)

www.emcb.ro/article.php?story=20060529140617502&mode=print" target="_blank">Strategii de administrare a medicatiei anticoagulante (ANTICOAGULAREA LA PACIENTA GRAVIDA)

www.fvleiden.org/publications/midwife.html" target="_blank">Despre trombofilie, ce tb sa stim/facem art in engleza

Patologia imunologica a implantarii oului sursa

www.themoldsource.com/archives/4archives.html" target="_blank"> Pierderea sarcinii din cauze imunologice




Utile
www.synevo.ro/224,Servicii-si-tarife.htm" target="_blank">Analize Synevo (obs: pt analize de trombofilie bifati sectiunile Biologie moleculara-PCR si Hematologie)

www.synevo.com.ro/" target="_blank">Informatii despre analize Synevo Romania

www.cuoredibimbo.com/" target="_blank">Aparat pt ascultarea inimiorei lui bb

www.farmaciiledona.ro/produse/clexane-20mg-0-2ml-sol-inj-x-10-aventis-I336.pdf" target="_blank">Prospect Clexane




Suplimente nutritive

B6 100mg (1/zi)www.tratamente.ca/vitamina-piridoxina-mg90-p-395.html" target="_blank">de aici
B12 500mcg (2/zi)www.vitamix.ro/Vitamine-si-minerale/Vitamina-B/Vitamina-B12-500-mcg.html" target="_blank">de aici
Cele mai bogate surse de B12: ficatul de vita (850 g - 60 mg)Atentie!! In sarcina ficatul este interzis!!, tonul (550 g - 1,32 mg), pestele (850 g - 0,85 mg), puiul (850 g - 0,36 mg), laptele slab (1 pahar - 0,95 mg).
Acid folic 5mg (1/zi) din farmacii
Metafolin www.amazon.com/Source-Naturals-Metafolin-Tablets-tablets/dp/B000GFUPUY" target="_blank"> acesta (acid folic natural mult mai bun decat acidul folic sintetic, intra in celule si converteste homocisteina in metionina mai repede ) Info aici
Vitamina C 750mg/zi informatii
Multivitamine pt MTHFR : Neevo, www.empr.com/Neevo-DHA-prenatal-vitamins-launched/article/127531/" target="_blank"> Neevo DHA



Utile
www.ghidulpacientului.ro/tromboza-venoasa/pagina8.php" target="_blank"> Cum se administraza heparina



ANALIZE:

Analize pentru Sindromul antifosfolipidic (SAFL) + Trombofilie

  • APCR (rezistenta la proteina C activata)
  • INR
  • APTT(activated partial thromboplastin time)
  • homocisteina
  • anticoagulant lupic (LUPUS ANTICOAGULANT)
  • anticorpi anticardiolipinici IgG
  • anticorpi anti-beta 2 glicoproteina 1 IgG, IgM
  • antitrombina III
  • proteina C
  • proteina S

Biologie moleculara (analizele urmatoare nu sunt influentate de tratamentul pe care-l urmati si nici de faptul ca ati mancat/baut inainte de recoltare):
  • Mutatia factorului V Leiden obs: aceasta iese pozitiva in 90% cazuri cu APCR,
  • Mutatia protrombinica (factorII) ,
  • gena MTHFR (mutatii C677T; A1298C) obs: daca iese pozitiva se va face si analiza homocisteinei pt a vedea cat de grav este afectat organismul,
  • Mutatia Factorului XIII (G102T)-risc trombofilie


* RECOMANDARI: Laboratorul Synevo - pachetele numite:
  • "Profil sindrom antifosfolipidic" (pret 210 ron) - contine: anticoagulant lupic, anticorpi anticardiolipinici IgG, anticorpi anti-beta 2 glicoproteinaI IgG, IgM.

  • "Profil trombofilie ereditara” (pret 690 ron), contine: antitrombina III, proteinaC, proteina S, mutatia factorului V Leiden (obs: aceasta iese pozitiva in 90% cazuri cu APCR), mutatia protrombinica (factorII) , gena MTHFR (mutatii C677T; A1298C, daca iese pozitiva se va face si analiza homocisteinei pt a vedea cat de grav este afectat organismul).

obs: analizele de biologie moleculara nu sunt compensate de stat si se platesc integral


Analize imunologice
  • Imunoglobulina G (IgG)- daca iese in afara limitelor normale, se recomanda efectuarea:
  • Imunoelectroforezei
  • Imunofenotipare limfocitara (limfocite B, T si NK) - in Romania analiza se poate efectua la Institutul Victor Babes de pe Splaiul Unirii-Bucuresti si costa 260 ron, sau tot contra cost la Spitalul Clinic de Urgenta Militar Central Carol Davila din Bucuresti, str. Mircea Vulcanescu nr.88 sector 1
  • ATPO
  • Anticorpi antisperma(ambii soti)
  • Factor antinuclear (FAN)
  • Anticorpi antiADN

Biologie moleculara si hematologie(analizele urmatoare nu sunt influentate de tratamentul pe care-l urmati si nici de faptul ca ati mancat/baut inainte de recoltare):
  • Tipaj HLA-DQ (pentru ambii soti) informatii
  • Factorul Rh (ambii soti)

Analize genetice (nu sunt influentate de tratamente, raman neschimbate de-a lungul vietii)
  • Cariotipul genetic (pentru ambii soti)
  • Microdeletiile cromozomului Y (pentru soltul cu oligo/azoospermie)



______________________________________________

Au descoperit cauza opririi din evolutie a lui bb,
acum aspirante optimiste

______________________________________________




Criss85 sindrom antifosfolipidic 2 sarcini oprite din ev la 9 si 29 s, varice, picioare umflate, hematoame si sangerari in sarcina.



Danny1 34 ani MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot , mutatia A1298C genotip homozigot si Tiroida Hashimoto Are o fetita, pe per sarcinii nu a facut nici un tratament, mutatiile s-au activat mai tarziu. 2 sarcini oprite din ev la 5 si 6 s.



11_Dye 42ani povestea ei Mutatia fact V Leiden genotip heterozigot 2 sarcini oprite din ev la 6 si 10s.



LilianaFi 38ani povestea ei , MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot+ combinatii morfostructurale la nivel celular pe ACE si PAI1, 4 sarcini pierdute(cea mai mare la 13 sapt+3 zile),2 FIV-ri nereusite.
Acum in asteptarea rezultatului BHCG , DOAMNE AJUTA !!


LucaLuca...ani MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si uter septat(septul a fost indepartat dupa pierderea sarcinii in 3 operatii), 1 sarcina pierduta la 18s(gemelara obtinuta prin FIV). Acum in plina procedura FIV, DOAMNE AJUTA !!



Miki-miki 38 ani MTHFR mutatia C677T genotip homozigot buletin de analiza si Mutatia factorului V Leiden genotip heterozigot, APCR =102 (val normale <=120 (1 sarcina oprita din ev la 8 sapt)



Profa 40 ani MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot.buletin de analiza

4 sarcini oprite in evolutie(nu cu avort spontan):
-oct.2005,la 7 saptamani,cu complicatii BIP si sinechie uterina,indepartata in sept.2006
-apr.2007,la 18 sapt,dupa amniocenteza,sarcinasub heparina
-oct.2008,la 6 sapt,cu progesteron si BHcg scazute
-martie 2009,la 4 sapt,bhcg scazut,progesteron mic

_________________________________________
Gravidutele noastre
_________________________________________


Alexuta1181 28 ani povestea ei Sticky Platelets Sindrom(SPS)=hiperagregabilitate plachetara4 sarcini oprite din ev la 13,9,5,7 s .
Tratament: clexane40 .


Avalon 38 ani cu , sarcina obtinuta prin FIV, DPN ......
povestea ei: episodul 1 episodul2 episodul3 Antecedente
Mutatia Factor V Leiden genotip heterozigot, MTHFR mutatia A1298C genotip heterozigot
- avort spontan la 6 saptamani in 2004 - sarcina obtinuta natural;
- avort menstrual in 2004 (tot natural) - dovedit cu 3 analize succesive hcg;
- sarcina oprita in evolutie la dimensiunea ce corespundea la 8 sapt dupa ce s-a vizualizat ecografic activitatea cardiaca e embrionului in 2008 - sarcina obtinuta la cel de-al 2-lea FIV.
Tratam pe per sarcinii:.............


Dalv....anipovestea ei APCR, LA pozitiv, o sarcina pierduta la 23 sapt sub tratam cu clexan (doza gresita)


Mcrissa30 ani MTHFR- mutatia A1298C genotip homozigot (2 sarcini oprite la 13 si 15 s) Acum tratament cu Medyn Forte, aspenter (luni, miercuri, vineri), Vitamina E, Vitamina C, Clexane 0.4, acid folic, utrogestan.



_________________________________________
Mamici fericite
_________________________________________


Idaira 37 ani de Carla povestea Carlei Mutatiei protrombinica G20210A genotip heterozigot, 3 sarcini pierdute: 8s, 5 s si un avort menstrual, 2 IA, prima nereusita, a II-a cu succes(stimulare cu Puregon si Ovitrell).
Tratament in sarcina: clexan40 (de la 5 s), Adiro100mg (aspirina micronizata doar pana la 35s), multivitamine(... +omega3+iod+vitC)




8+ Minunea din burtica

Puisori

Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

Sper din tot sufletul sa fie un capitol plini de vesti bune cu multe gravidute


8+ Minunea din burtica

Puisori

Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_81 spune:

Salutare tuturor fetelor de aici!
Cum fac si eu rost de e-mail-ul d-nr dr, Uscatescu? il avea o fata de peaici.... dar nu mai stiu cine.
Va pup si va doresc numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_81 spune:

Am uitat sa va intreb....
A fost cneva la dr. Liviu Popovici sau la Anca Moisa..nu ma hotarasc la care sa ma duc. Daca ma puteti ajuta cu un sfat , este bine primit....multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Eu nu pot sa-ti recomand un medic ca este foarte bun, fiindca fiecare percepe medicul in felul sau, eu personal am cunoscut-o pe dr.Moisa la Giuly ptr.IAD aveam nevoie de prepararea spermei mi-sa parut foarte agitata, vorbea ea tare si eu la fel,dar pana la urma ne intelegeam.Eu am un gust amar cu Giuly.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luck spune:

Va rog ajutati-ma cu un sfat,mi-am facut profilul de trombofilie screening si rezultatul este urmatorul:
-anticoagulant lupic negativ
-antitrommbina III 67 (>80)
-proteina C 85 (70-130)
-proteina S 67 (55-140)
-APCR 142 (> sau =120)
-homocisteina 4.43 (5-12)
Dupa cum lesne se poate vedea la antitrombina si homocisteina nu stau prea bine.
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Hello fetelor unde sunteti? ati plecat toate in concediu?
Miki ce faci unde ai fugit?
mcrissace faci? esti bine?
luk iubita nu ma pricep la analize dar paote apar fetele si te lamuresc ele
Va pup pe toate

Puisori dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luck spune:

Fetelor
care ati facut histeroscopia mai am o rugaminte , e normal sa mai sangerez putin astazi daca am facut-o sambata ???
mihaele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

luk da este normal si eu am sangerat cateva zile dupa histeroscopie.

Puisori dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Gata!!! M-am intors dintr-o mica vacanta, o meritam.
Mcrissa multumesc ca ai deschis capitol nou si sper ca totul sa fie ok la tine. Fa-ti anal mai aprofundate, du-te la med de fam si vezi incotro te indruma.
Te rog sa dai link pe prima pag catre vechiul capitol si sa-i pui bulinita aceea albastra cu semnul intrebarii (vezi ca am pus eu la mes ac sa vezi care este).
Mihaele cred ca ai mutatia MTHFR , si Luca avea deficienta de B12 si pana la urma a aflat ca are MTHFR. Si pt ca ai pielea uscata asta e o explicatie. Era un studiu postat de mine in cap anterioare in care un dr a dat B12 unui grup de femei infertile si dupa administrarea ei multe din ele au obt sarcini. Eu de cand fac tratam cu B-ri nu mai am pielea uscata
Luck cu tine am vb aseara, ma mai uit si dc aflu ceva iti spun.
-ici pt toate surioarele mele de suferinta




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Miki iubita ma bucur ca ai fost in vacanta a-mi faceam griji pentru tine problema etse ca nu stiu la ce medic sa ma duc sa-mi de un tratament pt B12 ca eu am facut analiza de capul meu.Pe 26 ami vine rezulatul de la mutatia factor II s avedem ce av mai fi. In septembrie dau startul la fiv si pana atunci vrae sa ma pregatesc.

Puisori dragalasi

Mergi la inceput