Cauzele opririi din ev.a sarcinii -TROMBOFILIA- 9

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Mihaele MTHFR ai facut?? Asta tb sa o faci neaparat pt ca ai lipsa de B12. Nu tb sa iei doar B12 , tb sa iei in paralel si B6 si acid folic, dc iei doar una dupa aceea o sa ai deficienta din alta. Sunt strans legate intre ele ac vitamine B. Pana una alta ia un complex de B-ri.




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Miki nu am facut MTHFR dar am sal fac si pe asta dr zicea sa asteptam rezulattul de la factor II si pe urma sa fac MTHFR ma s ama duc sal fac si pe asta vai de noi.Te pup si sincer ati spun mia fost dor tine

Puisori dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Mihaele si mie mi-a fost dor de voi. Du-te si fa-l pt ca dureaza 2 sapt sa-ti vina rezultatul si sunt mai mult ca sigura ca ai ac mutatie. Inainte de fiv tb sa faci cel putin 1-2 luni de tratam cu B-ri. Ia de acum acid folic de 5 mg iar cand incepi fiv-ul iei 10 mg.




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Miki sigur ca la fac poate chiar saptamana asta merg si al fac si pasta of ma-m saturat de analzie dar asi afce orice numai bebe sa vina asta este ultimul fiv pe care al voi face. DAc aiau Acid folica ianinte,influenteaza cu ceva rezultatul MTHFR?

Puisori dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Buna fetelor,

Toate analizele perfecte de mai jos perfecte: anticorpi antifosfolipidici, antiglicoproteina, APCR, factor II si factor V, anticorpi anticardiolipinici.

MTHFR:
mutatia C677T genotip heterozigot

mutatia A1298C negativ

Prima sarcina - Maya - nici o problema, sarcina superba, copil superb, nascut la termen prin cezariana.
Dupa Maya - 2 sarcini - pierdute intre 5-6 saptamani.

Inteleg ca tb sa-mi fac si hemocisteina, dar ce tratament imi pot face astfel incat sa nu mai pierd sarcini? daca oi mai ramane...:(
Exista trat inainte de a obtine sarcina si dupa ce ramai insarcinata, sau cum? pls...

multumesc mult.


Ingeras, mami de Maya
Campania noastra
www.petitieonline.ro/petitie/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html" target="_blank">Petitia noastra - semneaza si tu!!
Infertilitatea este o boala!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Mihaele nu influenteaza pt ca este mutatie genetica. Du-te maine la Synevo si da sange pt ea. Sa-ti iei B12 metilcobalamina nu cyanocobalamina, poate intra Profa sa ne dea link-ul de unde a luat ea si sa-l salvam pe prima pag.




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Vad ca se lungeste lista, mai avem o surioara... Ingerash "Bine ai venit in grupul nostru!". Tb sa iei vitamine de acum iar apoi cum se confirma sarcina sa faci clexan .... tratam ti-l da hematologul. Tb sa stii dc mai ai o anal de trombofilie proasta pt ca , combinatiile dau risc de avort mai mare sau chiar impiedica implantarea.




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui ingeras26a

Toate analizele perfecte de mai jos perfecte: anticorpi antifosfolipidici, antiglicoproteina, APCR, factor II si factor V, anticorpi anticardiolipinici.

MTHFR:
mutatia C677T genotip heterozigot

mutatia A1298C negativ




Fix ca mine, Ingeras.

Dar atentie: mutatia asta in forma heterozigota este FOARTE frecventa, 40% din po****tia caucaziana, numai cine nu se cauta n-o are. Aceasta mutatie in sine, fara a fi in combinatie cu alta mutatie, nu cauzeaza si nu explica pierderile de sarcina.

Ai doar jumatate din cheia problemei (daca intr-adevar pe teritoriul asta, al mutatiilor, e problema): mai sapa!

---------------------------

New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Miki, Luca, multumesc pt promptitudine.

Miki, eu deja imi comandasem din Germania Medyn Forte, il am acasa, dar nu vreau sa iau pana nu imi fac si hemocisteina, sa vand cum este. Presupun ca la B-uri te refereai, nu? La ce analize te referi cand spui trombofilie? ca pp ca le am facute, nu cred ca mai sunt prea multe de facut...

Luca, da, aceeasi problema. Este curios si ciudat totusi faptul ca eu am un copil, sarcina normala, frumoasa. Este posibil sa se fi activat ulterior nasterii?

O sa ma duc la un hematolog cu toate analizele, dupa ce vb cu Tutu.

Ingeras, mami de Maya
Campania noastra
www.petitieonline.ro/petitie/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html" target="_blank">Petitia noastra - semneaza si tu!!
Infertilitatea este o boala!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Ingeras, mie medicii mi-au spus ca nu C677T mi-a provocat pierderea de sarcina (care oricum nu fusese in primul trimestru si nu fusese oprire din evolutie a bebeluselor, ci contractii si nastere prematura - deci nu corespunde simptomatologiei date de mutatii), ci mai degraba septul. Sper sa fie asa, caci septul l-am indepartat.

Si, ca fapt divers, m-au privit ciudat cand eu tot insistam pe mutatia asta, mi-au zis ca nu e nimic grav, ea in sine.

Mutatia e genetica, o ai din nastere, asta e cert, nu stiu insa cum e cu "activatul". Stiu ca da, sarcina e "factor de risc" in trombofilie, poate declansa chestii.

---------------------------

New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput