Cauzele opririi din ev.a sarcinii -TROMBOFILIA- 9

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Citat:
citat din mesajul lui LucaLuca

Ingeras, mie medicii mi-au spus ca nu C677T mi-a provocat pierderea de sarcina (care oricum nu fusese in primul trimestru si nu fusese oprire din evolutie a bebeluselor, ci contractii si nastere prematura - deci nu corespunde simptomatologiei date de mutatii), ci mai degraba septul. Sper sa fie asa, caci septul l-am indepartat.

Si, ca fapt divers, m-au privit ciudat cand eu tot insistam pe mutatia asta, mi-au zis ca nu e nimic grav, ea in sine.

Mutatia e genetica, o ai din nastere, asta e cert, nu stiu insa cum e cu "activatul". Stiu ca da, sarcina e "factor de risc" in trombofilie, poate declansa chestii.

---------------------------

New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/


Luca, de acord in cazul tau, insa eu am pierdut cele 2 sarcini intre 5 si 6 saptamani, deci sarcina incipienta. Nici macar nu am apucat sa vad inimioara, la niciuna dintre sarcini. Asa ca la mine poate fi aceasta cauza. Dar vom vedea, imi fac si hemocisteina, apoi merg la Tutu si la Simona Avram, pt ca pe hematologie cu ea lucreaza Tutunaru.

Ingeras, mami de Maya
Campania noastra
www.petitieonline.ro/petitie/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html" target="_blank">Petitia noastra - semneaza si tu!!
Infertilitatea este o boala!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

miki am modificat.am fost azi la gastroenterolog si mi-a zis ca nu e cazul sa-mi fac griji.
ingeras este posibil ca aceste mutatii sa se activeze la un anume moment.sunt mamici care au avut 1-2 copii fara tratament si apoi cateva pierderi de sarcina din cauza MTHFR.ai putea intra aici pe forumul despre MTHFR sa citesti mai multe despre mutatia pe care o ai.trebuie neaparat sa-ti faci cont ca sa poti citi:
http://mthfr.proboards.com/index.cgi?
profa a venit vacanta mare?sau urmeaza BAC-ul acum?
mihaele,danny, luck
io cred ca sunt bine si ca gaza din burtica creste, am toate semnele de sarcina, saptamana viitoare merg iara la eco, pana misca bebe am zis ca voi mereg din 2 in 2 saptamani.

9+ Minunea din burtica

Puisori

Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

ingerash, exact ca tine sunt si eu.deshi mai am 2 hibe,"simptomele" sunt asemanatoare.o sarcina ok,doar cu utrogestan,apoi 2 pierdute. prima se oprise din evolutie inainte sa-i bata inimioara.a doua,pt ca apucasem sa iau aspenter si acid folic(cred) am mai tras de ea cateva sapt.dar a2-a zi dupa ce ii vazusem inimioara, s-a declanshat avortul spontan.la prima n-am avut nici un simptom.a 2-a era cu usoare dureri, etc dar era ok.pana s-a produs inevitabilul.n-am sa pot niciodata sa uit acea inimioara batand.mai bine de tine.

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Danny1, da, poate ca e mai bine ca nu am auzit inimioarele bebeilor pierduti. durerea ar fi fost in mod sigur chiar mai mare...
Eu la sarcina cu Maya am facut trat minune al lui Tutunaru si n-am avut pb.
La a doua, am inceput tratamentul, dar fiind gemelara, am avut complicatii mari; cea intrauterina, cu tot tratamentul, mi s-a op din evol, cu dureri mari, pt ca eu faceam tratament de sustinere, iar organismul meu lupta sa respinga sarcina; prin urmare dureri groaznice sfarsite cu un avort natural.
Extrauterina am descoperit-o la 2 saptamani dupa ce am pierdut sarcina intrauterina, cand mi-a spart trompa, hemoragie interna, septicemie aproape, op de urgenta la 9 seara, noroc cu Tutu. Si asa am ramas fara o trompa.
In noiembrie 2008 am ramas iar insarcinata, insa iar fericirea a durat putin, la 5 sapt si 3 zile am inceput sa sangerez, iar dupa 3 zile, desi nu sangerasem exclusiv, sarcina nu se mai vedea la eco. M-a chiuretat (prima data nu a fost nevoie).
A urmat acum, in mai, un FIV nereusit. mai am 4 blastocisti vitrificati, sa vedem cati rezista si daca se prind.

Cu Dzeu inainte! tie ce trat ti-a dat?

Ingeras, mami de Maya
Campania noastra
www.petitieonline.ro/petitie/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html" target="_blank">Petitia noastra - semneaza si tu!!
Infertilitatea este o boala!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcrissa
ingeras este posibil ca aceste mutatii sa se activeze la un anume moment.sunt mamici care au avut 1-2 copii fara tratament si apoi cateva pierderi de sarcina din cauza MTHFR.ai putea intra aici pe forumul despre MTHFR sa citesti mai multe despre mutatia pe care o ai.trebuie neaparat sa-ti faci cont ca sa poti citi:
http://mthfr.proboards.com/index.cgi?

9+ Minunea din burtica
Puisori

Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia


Mcrissa, multumesc frumos!

Ingeras, mami de Maya
Campania noastra
www.petitieonline.ro/petitie/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html" target="_blank">Petitia noastra - semneaza si tu!!
Infertilitatea este o boala!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ala77 spune:

Eu am ambele mutatii MTHFR, iau b6, b12, ac. folic si aspenter. Si fac fiv. Stiu ca parerile sunt impartite in ceea ce priveste introducerea Clexanului. Voi cand stiti ca se da Clexan? A, si am uitat sa va spun ca am dozat si homocisteina si a iesit in intervalul normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Eu cred ca o voi urma pe Mcrissa si voi lua Medyn Forte si vitamina E, ca am reusit sa-mi fac rost acum 2 sapt, parca banuiam...e mai usor sa iau complexul.
Nu stiu insa daca sa iau si Aspenter, asta o sa vb cu dr maine.
Pot sa incep sa iau B-urile inainte de a face hemocisteina? este obligatoriu sa mai fac si hemocisteina? cred ca da, nu? :(

Ingeras, mami de Maya
Campania noastra
www.petitieonline.ro/petitie/sustinere_pentru_reglementarea_legala_a_reproducerii_umane_asistate_medical_si_pentru_introducerea_procedurilor_inseminare_artificiala_si_fertilizare_in_vitro_in_programele_nationale_de_sanatate-p28651051.html" target="_blank">Petitia noastra - semneaza si tu!!
Infertilitatea este o boala!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

sunt suparata.s-ar putea sa fi avut un avort menstrual.menstruati a nu a intarziat.in urma cu 2 sapt am avut ovulatia,ieri a venit.dar azi m-a durut burta in partea dreapta,si apoi a venit sangerarea cu cheaguri mari de sange.si luna trecuta ma bucuram ca am scapat de cheaguri.offfff.e clar ca se pastreaza hipercoagulabilitatea.acu nu ma mai doare nimic.parca ceva s-a smuls de acolo si acu, gata.

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Buna!
Citesc si eu info pretioase date de voi si acum am si intrebari...

As vrea sa va intreb concentratiile astea mari de B-uri nu va face pofta de mancare?

Ala77 tu ce concentratii iei? ai discutat cu dr cu care faci FIV despre asta?

Ingeras care e "tratamentul minune"(tu singura i-ai zis asa) pe care ti l-a prescris dr T la prima sarcina? si.. a fost preventiv sau suspecta ceva? incepind din ce saptamana de sarcina?

multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luck spune:

mihaele
ai zis ca ai facut si mutatia factor II ,cand se face aceasta analiza si cine ti-a recomandat sa o faci?
Te intreb pt ca mie mi-a iesit antitrombina III sub limita.
Poate ne intalnim la fiv , si eu m-am gandit tot pt luna septembrie.
miki
bine ai revenit , ne-a fost tare dor de tine.

Mergi la inceput