Romanii din Marea Britanie (19)

Romanii din Marea Britanie (19) | Autor: motanik

Link direct la acest mesaj

(1), (2), (3), (4), (5), (6), (7), (8), (9), (10), (11),
(12), (13), (14), (15), (16),(17), (18)


Pt a calatori prin Londra, trebuie sa fim inarmati cu harta metroului, o gasim la orice statie de metrou gratis.
In Londra liniile de metrou sunt de culori diferite si fiecare poarta un nume. De exemplu linia rosie se numeste Central Line, linia gri Jubilee Line si tot asa.
www.tfl.gov.uk/assets/downloads/colourmap.pdf" target="_blank">Harta metroului londonez

Cele mai importante puncte de atractie sunt grupate in centrul Londrei, zona 1. Londra este impartita in zone, centrul zona 1 si apoi cercuri in jurul centrului pana ajungem la periferie, zona 6.

O vizita prin Londra trebuie neaparat sa includa:

* Big Ben si Houses of Parliament - statia Westminster, zona 1, liniile gri (Jubilee), galbena (Circle) sau verde (District)

La iesirea din statie va veti afla chiar pe malul Tamisei, in fatza impresionantelor cladiri ale Parlamentului. In spatele lor veti gasi si Westminster Abbey.

* Pe celalalt mal al Tamisei unde veti ajunge pe jos traversand podul, gasiti www.londoneye.com/" target="_blank">London Eye, biletul costa 14.50 si se sta la coada cam o ora. Calatoria in capsula dureaza cca 30min.

* Daca vremea este frumoasa, recomand o calatorie cu vaporasul pe Tamisa, puteti urca langa Roata si cobori la London Bridge.
Daca va intoarceti la metrou, pt urmatorul punct turistic aveti de ales intre linia gri (Jubilee) pana la statia London Bridge sau liniile galbena (Circle) sau verde (District) pana la statia Tower Hill.
Recomand Tower Hill caci va scoate exact in fatza la Tower of London.
Intrarea 14.50 si vezi avea ocazia sa vedeti Bijuteriile Coroanei

* www.changing-the-guard.com/" target="_blank">Schimbarea garzii la Buckingham Palace are loc in fiecare zi incepand cu luna aprilie, in jur de 11am trebuie sa fiti acolo. Statia Green Park pe liniile albastru inchis (Piccadilly), albastru deschis (Victoria) sau gri (Jubilee)

* La o statie de palat, pe linia albastru inchis (Piccadilly) gasiti Piccadilly Circus iar la o distanta de mers pe jos sau de acolo inca o statie pe linia maro (Bakerloo) pana la statia Charing Cross si ajungeti in Trafalgar Square unde gasiti si National Gallery unde intrarea este libera.

* Tot la o statie de palat dar in sens opus pe linia albastru inchis (Piccadilly) gasiti Hyde Park Corner, daca doriti sa va plimbati prin probabil cel mai celebru parc al Londrei, Hyde Park

* La inca o statie pe linia albastru inchis (piccadilly) la Knightsbridge gasiti celebrul magazin Harrods, al carui proprietar este Mohamed Al Fayed, tatal defunctului Dodi Al Fayed, decedat in accidentul de masina ce a luat viata printesei Diana in 1997.

* www.madame-tussauds.co.uk/" target="_blank">Madame Tussaud's Wax Museum este celebrul muzeu al figurilor de ceara. Preturile sunt diferite in functie de ora la care doriti sa intrati, cel mai ieftin bilet costa 14 lire daca intrarea este dupa 5pm. Muzeul se afla langa statia de metrou Baker Street, pe linia maro (Bakerloo) - sunt si alte linii acolo dar cel mai usor este sa folositi Bakerloo Line.

* www.thebritishmuseum.ac.uk/" target="_blank">British Museum se afla in buricul Londrei, la cativa pasi de statia Holborn pe liniile rosie (Central) sau albastra (Piccadilly), sunt indicatoare de la statie catre muzeu. Intrarea libera.

* www.stpauls.co.uk/page.aspx?theLang=001lngdef&pointerid=169345dwprEOVViTRLd8xXbHBDHGbzge" target="_blank">St Paul's Cathedral la statia St Pauls pe linia rosie (Central).

* La cumparaturi pe www.oxfordstreet.co.uk/" target="_blank">Oxford Street ajungeti cu metroul, recomand sa coborati la Tottenham Court Road pe linia rosie (Central) sau neagra (Northern) si de acolo pe jos pana unde se termina magazinele, la statia Marble Arch, tot pe linia rosie (Central).

Nota: o cartela de o zi valabila pt orice mijloc de transport in Londra costa 5.90 pt zonele 1-4.


Edit:
linkuri utile: www.ukattraction.com











--------------------

Andra si bebe Theodora Povestea noastra

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Buna si la multi ani!

Cum ati petrecut sarbatorile?
Noi am fost acasa cu beba si de Craciun si de Revelion, in rest am mai iesit pe la rude si prieteni si speram sa ajungem si la munte saptamana ce vine, la zapada, ca la noi a nins doar slabut intr-o seara dar pana a doua zi nu mai era nimic pe jos. Duminica viitoare avem botezul, sper sa nu fie prea ger.

Andra, ce faci? Tot 2 in 1 sau esti cea mai fericita mamica deja? Astept cu nerabdare vesti de la tine!

Mada, voi ce faceti? Cum te descurci cu fetele?

Va pupam, va dorim un an sanatos, fericit, cu multe bucurii si ferit de criza! Numai bine!


--------------------

Andra si bebe Theodora Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

La Multi Ani tuturor!

Sper ca ati petrecut bine de Revelion si ca 2009 va va aduce sanatate, fericire, bucurii si noroc

Noua Anul Nou ne-a adus o surpriza: pe Lachlan Marius! Yes, it's a boy! S-a nascut pe 31/12/2008, la orele 12:32 3,600kg prin cezariana de urgenta cu epidurala (medicii s-au temut ca sunt probleme cu cordonul ombilicar, se pare ca nu au fost dar nimeni nu a vrut sa riste nimic care sa-i creeze probleme lui bebe). M-am recuperat repede, iar de ieri suntem cu totii acasa. Dormim, papam, din fericire laptic este destul, sper sa fie in continuare... uneori mai lasam si pe altii sa doarma

Experienta mea in spital (Princess Royal Glasgow)a fost una pozitiva. Din momentul in care am ajuns acolo (la 4.30 a.m.) pana cand am plecat acasa, toata lumea s-a purtat ireprosabil: moasele si medicul din Assessment Unit, moasele, medicii si anestezistii din Labour Ward, moasele si asistentele din Maternity Ward. Stiu ca fiecare are experientele lui/ei, bune si rele, eu sunt fericita cu a mea si ma bucur ca mereu imi voi aminti cu drag de ziua cand s-a nascut puiutul nostru drag



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara spune:

Cat ma bucur pentru tine, DarkBendis!! Felicitari, mamico!!!
Crestere usoara, copil sanatos, frumos, mancacios si cuminte!

Frumoasa zi de nastere si-a ales puiul tau ;)


Lara, mami de Ioana

www.piczo.com/Forsweetdiana?" target="_blank">Rugati-va pentru DIANA
-----------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Felicitari DarkBendis!Sa iti traiasca puiutul si sa te bucuri de el!

Fetelor,m-am intors aseara si am citit mesajele voastre.M-am gandit sa va impartasesc din experienta mea, poate va ajuta.

In legastura cu schimbatul, daca puteti schimba pe bancheta din spate sa zicem ca se rezolva oarecum o problema.Noi nu am avut cum, caci 2/3 din bancheta din spate a fost pliata ca sa incapa patutul si caruciorul (care este un three wheeler destul de mare, nu ar putea sa incapa intr-un portbagaj, decat de masina de teren).Deci singurul spatiu care a ramas in spate a fost cel pt scaunul de masina.Buuun....La aterizare am intrebat pe aeroport(Traian Vuia, Timisoara)daca exista....Ni s-a raspuns ca Nu- cu toate ca exista semnul.La intoarcere nu am mai intrebat...ci am gasit singuri.Deci cei de pe aeroport habar nu aveau....in fine bine ca a fost la intoarcere pt ca a avut 3 ore intarziere avionul.In rest....nicaieri.Pt. noi a fost foarte greu avand in vedere ca de la Timisoara pana unde tb sa ajungem am facut aproape 11 ore(si , bineinteles 11 la intors).Daca era vb de o ora cu taxiul din Otopeni in nu stiu care cartier din Bucuresti nu 'ma panicam' asa cu a zis cineva mai sus.
De uitat urat, sigur, in parc si pe strada,nu se uitau, ne zambea si noua toata lumea.Eu am intrebat pt ca noi iesim destul de mult aici,lumea in Ro nu e obisnuita sa vada copii atat de mici in anumite locuri.Am oprit intr-un OMV sa bem o cafea, sa hranim fetita (si sa o schimbam pe capacul de la WC...)si am rugat pe cineva de la bar sa ne deschida o cutie de lapte pt ca nu aveam cutit sau forfecuta.Ne-a ajutat dar m-a in trebat daca de obicei plange mult, le era frica sa nu le speriem clientii.Sigur, nu peste tot s-a intamplat asa, dar se vedea reticenta, si faptul ca nu sunt obisnuiti sa vada bebelusi in cafenele ,la mall, in restaurant,in anumite magazine etc.Apropo de mall, in Plaza , la Bamboo am fost rugati sa iesim afara cu caruciorul.Bineinteles ca nu am iesit...

Lapte am gasit Nestle la cutie(pudra), aveau si Aptamil.
Motanik, noi am vazut lapte gata preparat la carton (tot Nestle, parca) la Kaufland, dar era la cutie de 500 ml.Deci prea mare pt o singura sticla.
Cu scutecele, nu a fost asa rau.Mie mi s-au parut ok.
Deci, pana la urma ne-am descurcat, dar a fost tare tare greu cu schimbatul- mai ales ca am traversat tara,tare greu cu lipsa de lifturi.Nici macar pe Luton nu au avut(la coborarea pe pista).Si un pic cu mentalitatea...dar pana la urma important e ca ne-am vazut familia.Dar nu mai zburam pe Timisoara niciodata (desi aeroportul e chiar modern si OK pt Romania, dar e mult prea departe)....

Lara
Erinn's mummy
http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=34099325efc1900826f61d&utm_source=otm&utm_medium=text_url

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Andra, felicitari!!!!!!!!!!!!!! Ma bucur ca totul a fost ok. Bebele tau a fost mai discret, nu a aratat ce trebuia,ca sa stiti ca e baietel. Oricum, bine ca papa, ca e sanatos, si ca tu te-ai recuperat repede si te simti bine. Bine ai venit in lumea mamicilor, si sa dea Dzeu sa te bucuri de fiecare secunda alaturi de puiul tau scump.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Andra, felicitari, sa va traiasca puiul si sa fie sanatos si norocos!
Credeam ca stiti sigur ca e fetita...lol, asta da surpriza!
Cum e? Cum te simti?


Lara, da, am gasit laptele ala la Kaufland dar e pt peste 1 an, noi avem doar 5 luni jumate.

--------------------

Andra si bebe Theodora Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara spune:

Lara_c, iti spun sincer ca mie nu mi s-au intamplat niciodata, in Romania lucrurile de care spui tu, si sunt comvinsa ca a fost asa doar din cauza ca daca aparea vreo chestie de genul hranit/schimbat copil in public pur si simplu o faceam, pentru ca ma gandeam la cerintele copilului meu, nu-mi faceam atatea probleme,si chiar nu s-a uitat vreodata cineva urat la noi. Am calatorit cu copilul de la cateva saptamani, iarna/vara, am traversat tara o data la cateva saptamani cu masina, am mers cu avionul cu copilul mic etc.
Am luat copilul de mic cu mine la restaurant cel putin saptamanal, la coafor, la manichiura, shopping nu mai zic, ba chiar si la ginecolog si stomatologie, cand am avut urgente. Iti spun la modul cel mai sincer ca absolut nimeni nu a avut nimic de comentat. Doar mi-am cerut scuze ca nu am putut sa las copilul si nimeni nu a comentat ceva, ba dimpotriva, erau incantati de ea pentru ca era foarte zambitoare si dulcica, ii placea sa vada lume noua. Era obisnuita sa o car peste tot. Eu chiar nu m-am cramponat niciodata de nimic si am facut ce aveam de facut, tinand cont ca nu aveam pe nimeni care sa ma ajute. Si toate astea in Suceava, Brasov si Bucuresti ca intre orasele astea faceam naveta cel mai mult. Uneori si prin Iasi si Oradea, dar mai rar. Si culmea, vedeam si alte mamici cu copilasi mici prin localuri, marketuri si alte locuri publice si asta inca de acum 6 ani, cand era fiicamea bebelus.
Iar pe aeroporturi.. tineam tot timpul carutul cu noi, si tot mare cu trei roti am avut si pur si simplu ma retrageam intr-un colt, intorceam carutul spre mine si-mi schimbam copilul. Nici macar nu o dezbracam de tot, am vazut mamici care dezbracau si descaltau copilul si pana schimbau un scutec lua destul de mult timp. Eu eram doar foarte practica si schimbam copilul in cateva miscari. Nici nu observa careva ce fac. Servetele umdede si gel antibacterian si eram gata.
Iar despre uitat urat.. cred ca stiu la ce te referi tu de fapt. Lumea din tara se uita urat, sau incruntat.. dar in mod normal fac asta la cei ce li se adreseaza cu aere de superioritate sau la romanii veniti de afara cu aere de occident, si cu amnezie.. „cum ? nu aveti aia si cealalta? vai, cum va descurcati asa? saracii de voi..” De parca nu in tara aia s-au nascut si au crescut. Si nu ma intelege gresit, nu spun ca ai face tu asta, dar am eu o banuiala ca cine ti-a spus ca asta se intampla acolo.. o fi facut ceva gafe mai mici sau mai mari. Hai ca nu-s chiar asa rai si ranchiunosi romanii in tara aia.. sunt doar destul de necajiti de traiul greu ce e acolo..
Oricum, ce relatezi tu, sincer iti spun nu mi s-a intamplat in veci! Si am trait mult timp in Romania, acolo mi-am crescut copilul de bebelus, iar ce spui ca nu au voie nici in malluri... sincer mie mi-e greu sa cred pentru ca eu faceam asta destul de des! Iar din supermarketuri imi faceam cumparaturile, de cele mai multe ori singura, cu copilul in carut. Si asta nu doar intr-un oras, sa poti spune ca am avut norocul sa traiesc in orasul X sau Y. Apropo, chiar sunt curioasa, unde ai fost tu in tara, in ce oras? Ca banuiesc ca nu in Bucuresti, pentru ca ai facut destul de mult 11 ore cu masina de la Timisoara.
Acum sper sa nu-mi porti pica pentru ca am tinut sa-ti spun si io din experienta mea din Romania. Aw, sa stii ca si eu am schimbat copilul pe capacul la WC , dar nu in Romania, ci in Italia. Am stat doua zile fara carut, pentru ca din greseala nu l-au dat jos in Italia ci pe alt aeroport. Deci, se intampla tot felul de chestii, trebuie doar sa improvizam. Solutii sunt.
Sper ca data viitoare sa ai o calatorie mai placuta in tara.



Lara, mami de Ioana

www.piczo.com/Forsweetdiana?" target="_blank">Rugati-va pentru DIANA
-----------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Lara, nu, nu ma supar pe tine, mai ales ca suntem tize...Eu am spus numai cum au decurs lucrurile, poate intereseaza pe cineva.Crede-ma ca nu am de ce sa mint.Si nici nu se pune problema sa ' mi se fi parut'.Nu am spus ca nu au voie bebelusii in mall-uri, ci ca mie in bamboo mi s-a spus sa ies cu carutul de acolo.Asta oare ce inseama?Ca doar nu vrei sa spui ca vanzatoarea aia era amabila.Sau barmanita care m-a intrebat daca plange mult, sugerand ca nu e un loc unde aduci un copil.Cat despre 'aere' de occident, stai linistita, nu am intrebat 'voi asta nu aveti'si nici nu am comentat.Daca ar fi sa vreau sa imi dau aere as face-o si aici, nu ar tb sa astept sa ajung in RO.Dar DA, nu mi se pare OK ca eu sa schimb copil de 3 luni in WC in schimb, de cand am intrat in UE sunt toalete pt persoanele cu handicap peste tot.Sigur, sunt necesare dar vreau sa cred ca exista mai multi bebelusi in Ro decat persoane imobilizate in caruciorul cu rotile.Poate ca e nevoie ca UE sa impuna si asta...
Nu am nici un fel de aere,dar in secolul in care traim mi se pare normal ca sa vrem sa ne facem viata mai usoara.Mai ales ca nu e asa greu ca in toaleta pt persoane cu handicap sa mai pui o masuta, acolo.
Mi-a fost cu atat mai greu cu cat am oprit la benzinarii pe drum, unde opreste toata lumea si este, de obicei o singura cabina.Nu stiu cat avea copilul tau cand il schimbai 'din trei miscari', dar fetita mea are 3 luni si pe un capac WC de marime mai mica decat cea obisnuita si cu coada la usa,('oare ce o face aia ata acolo???)nu e usor.Si cred ca tb sa tindem spre mai bine nu spre mai rau.La Rm Valcea am caltorit, daca face vreo diferenta.Am facut 11 ore pt ca tb sa oprim f des sa o hranim si schimbam.Nu o pot hrani in masina din mers inca(tb sa dea aerul afara) si pana mancam si noi ceva si beam o cafea trecea o ora.Dar sa stii ca in Vl nu am intampinat probleme.Poate si pt ca puteam sa asteptam pana ajungeam acasa sa o schimbam, de aia am spus mai sus ca nu e greu decat daca ai mult de mers.Dar iti spun sincer ca mentalitatea este ca ,daca ai un bebe , mai ales f mic, nu iesi sau il lasi cu altcineva. 'Cum, scoateti fata afara, e friggg.O luati la Bucuresti?La restaurant???' Si am amice cu copii chiar mai mari decat a mea si stiu ca ma mult in parc ies,In mod sigur, nu vrei sa imi spui tu, ca in Ro cand iesi in oras-indiferent unde -vezi zeci de carucioare.Chiar tu ai spus ca atunci cand ai luat copilul cu tine a tb sa iti ceri scuze ca nu ai avut cu cine il lasa.De ce sa iti ceri scuze???Inventiva sunt si eu, si m-am descurcat.Am intrebat initial cum stau lucrurile pt ca nu stiam, asa cum nu stiam nici de Italia, pt ca atnci cand am fost nu aveam copil.Maine, daca plec in Africa, ma interesez si cum stau lucrurile acolo.E normal atunci cand calatoresti.Si daca intereseaza pe cineva, ma intorc pe forum si povestesc.Asa cum am facut si acum cand m-am intors din Ro.


Lara
Erinn's mummy
http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=34099325efc1900826f61d&utm_source=otm&utm_medium=text_url

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara spune:

Lara_c nu o lua ca afront personal, am subliniat ca nu la tine faceam referinta la faptul ca s-ar uita oamenii urat in tara, tu doar ai intrebat daca asa e.. nu ai relatat ca asa ai patit. Chiar mi se pare oribil ca lumea sa se uite urat la cineva cu un bebe in carucior. Si din cate ai spus, nici tie nu ti s-a intamplat asa ceva.
Si chiar nu am tinut sa te supar, ci sa-ti relatez in alta lumina lucrurile.
Cat despre scuze, mi s-a parut normal sa-mi cer, pentru ca am considerat cam mult sa merg cu copilul la ginecolog pentru montare de sterilet, si la stomatolog in regim de urgenta. La asta faceam referinta. Acolo chiar am sarit putin calul din punctul meu de vedere, insa daca alta solutie nu era.. am luat bebele cu mine si chiar am dat de asistente super dragute care chiar m-au ajutat cu aia mica. Daca din start ma cramponam de idee, sigur nu iesea ceva bun.
Eu nu zic ca nu ai dreptate, ar trebui si in tara aia sa fie muult mai multe schimbari, dar Doamne iarta-ma.. la nivelul de trai care e.. as spune ca stau chiar bine asa cum stau la capitolul de modernizari.. Lumea e prea saraca acolo, Lara.. iar cei ce ar trebui sa faca ceva, vor face intotdeauna ceva pentru ei mai intai.. si din resturi poate poate si ceva pentru cei mici. Nu le pasa oricum. Ideea e.. sa nu-i blamam tot pe cei mici, satuli de toate, saraci si frustrati de viata pe care o duc.
Cand am fost prima data in Italia Ioana era deja mai mare, avea 5 luni. Iar schimbatul in “trei miscari” cum zici tu il faceam dandu-i pantalonasii nu de tot jos de pe ea, ci pana mai jos de genunchi, cat se putea, scoteam pampersul, stergeam, puneam altul. Si e chiar foarte simplu. Ma obisnuisem sa fac asta tot timpul, fiind mereu in miscare si chiar o schimbam foarte repede. A, si tin minte ca mi-am pus geanta de schimbat pe capac si am asezat-o pe fiica-mea cu capul si spatele pe ea si o tineam de picioare, cu fundul in aer si am si sprijinit-o pe un picior de-al meu.. ehee a fost fun!
Acum, faptul ca ai facut 11 ore(!!) pe drum, pe o distanta relativ mica, imi da o idee ca nu ti-a fost prea usor la drumul asta.. dar poti spune ca ai capatat ceva experienta macar. Si mai bine opriri multe si dese, decat sa-ti schimbi sau hranesti copilul din mersul masinii, asta ar insemna sa-l scoti din centura de siguranta si chiar nu merita timpul castigat.



Lara, mami de Ioana

www.piczo.com/Forsweetdiana?" target="_blank">Rugati-va pentru DIANA
-----------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Noi suntem inca in .ro si mai stam pana vine primavara :)
Am tot iesit cu fata, cu carut cu tot, chiar nu am avut probleme.
Singura data cand m-am enervat si mai aveam putin si injuram tare a fost cand am aterizat pe Otopeni si de la avion ne-au urcat intr-un autobuz pana la terminal; eh, fata era plictisita si obosita si a inceput sa planga - toata lumea se holba la noi! Ce pisici, doar nu era pe telecomanda copilul sa-l opresc de la buton!
In rest, la Targoviste (noi stam intr-un oras mai mic, langa, dar acolo iesim pt cumparaturi) am vazut o multime de mamici si tatici cu bebei in carut asa ca ar fi fost culmea sa ma simt aiurea, pana la coada si in .ro se nasc si cresc ccc copii, nu e ceva iesit din comun.





--------------------

Andra si bebe Theodora Povestea noastra

Mergi la inceput