***Shoppaholicele Redouto-masochiste (83)***

***Shoppaholicele Redouto-masochiste (83)*** | Autor: claujro

Link direct la acest mesaj



Asa am inceput:
cap.1 cap.2 cap.3 cap.4 cap.5 cap.6 cap.7 cap.8 cap.9 cap.10 cap.11 cap.12 cap.13 cap.14 cap.15 cap.16 cap.17 cap.18 cap.19 cap.20 cap.21 cap.22 cap.23 cap.24 cap.25 cap.26 cap.27 cap.28 cap.29 cap.30 cap.31 cap.32 cap.33 cap.34 cap.35 cap.36 cap.37 cap.38 cap.39 cap.40 cap.42 cap.43 cap.44 cap.45 cap.47 cap.48 cap.50 cap.51 cap.52 cap.53 cap.54 cap.55 cap.56 cap.57 cap.58 cap.59 cap.60 cap.61 cap.62 cap.63 cap.64 cap.65 cap.66 cap.67 cap 68 cap.69 cap.70 cap.71 cap.72 cap.73 cap.74 cap.75 cap.76 cap.77 cap.78 cap.79 cap.80 cap.81 cap.82



contul comun ptr poze "redoutiste" : redoutistele@yahoo.com



MICA PUBLICITATE:
aissa - www.laredoute.fr/vente-chaussures-de-sport-monte-carlo-de-nike.aspx?productid=324125098&documentid=201207&categoryid=0&single=&hasnext=0&hasprev=0&direct=false&pagesize=12" target="_blank">Chaussures de sport MONTE CARLO de NIKE - pret 50€, masura 40 si jumatate (masura reala)
Maxia - www.laredoute.fr/vente-default.aspx?presCode=7516550&SizeCode=00036&Quantity=1&PersText=&ItemId=41&Mode=Update&Single=true&ksource=-1" target="_blank">Le jupon 3 volants - pret 3,75€ euro, marimea 38, neagra
ella_74 - www.laredoute.fr/vente-chemise-western-femme-edeis.aspx?productid=324122816&documentid=281807&categoryid=31521860&single=&hasnext=1&hasprev=1&direct=false&pagesize=16" target="_blank">Chemise western femme EDEIS - marimea 36 e de fapt un 38-40
alinache - www.laredoute.fr/vente-bottes-femme-edeis.aspx?productid=324125618&documentid=201207&categoryid=30363570&single=&hasnext=1&hasprev=0&direct=false&pagesize=16" target="_blank">cizme -marimea 40.
alia_ro- Pentru persoane cu piciorul mai lat. www.laredoute.fr/vente-les-baskets-hautes-imprimees-active-wear.aspx productid=324068073&documentid=532907&categoryid=23929733&single=&hasnext=1&hasprev=1&direct=false&pagesize=16" target="_blank">bascheti
sunt marimea 39, culoare glitter rose - pret 3 euro
www.laredoute.fr/vente-stan-smith-ii-cf-adidas.aspx?productid=324115689&documentid=530607&categoryid=23112826&single=&hasnext=1&hasprev=1&direct=false&pagesize=16" target="_blank">adidasisunt din piele, albi, cu aricii din satin roz deschis - marime 39 1/2
Pret 42,50 euro. Mie imi sunt mari, am comandat 39 si au venit 39 1/2 - merg pt cineva care poarta in romania 38 1/2.
ubita - ambele perechi sunt 40..Deci balerinii crosetati dar pe negru-16 euro.
www.laredoute.fr/vente-ballerines-crochet-femme.aspx?productid=324098521&documentid=207608&categoryid=22907225&single=&hasnext=1&hasprev=1&direct=false&pagesize=16" target="_blank">balerini crosetati
Si urmatorii 11 euro.
http://s51.photobucket.com/albums/f384/ubita/ptr%20dame/?action=view¤t=34361987o_aix.jpg



GHIDUL INCEPATORULUI ... by "redoutistele"

* Crearea de cont nou - campurile se completeaza fara niciun semn de punctuatie (ex str valea oltului 36)
NU E OBLIGATORIE COMPLETAREA NR DE TELEFON. Oricum nu va suna nimeni.
Daca vreti totusi sa va treceti mobilul, acesta va incepe cu 06, nu 07.

* Plata: cu card Visa, Mastercard ptr plati internationale; exista carduri emise in euro, dar care nu pot fi folosite pentru plati on-line; in acest sens, se face cerere la banca pentru autorizarea platilor on-line; se poate plati si cu carduri emise in lei, banca platitoare realizand conversia RON/EUR; verificati sa aveti pe spatele cardului un numar, va vor trebui ultimele 3 cifre, daca nu le aveti, nu puteti folosi cardul la plata pe net; din experienta noastra, cu acelasi card nu se poate plati decat pe maxim 2 conturi, iar pe un cont nu se poate plati decat cu maxim 2 carduri;

* La lansarea comenzii trebuie sa fie banii pe card (chiar si e cel de credit); este foarte important ca pe card sa fie suma exacta, pentru ca daca lipseste un singur cent, nu se accepta comanda; in acest sens, in cazul cardurilor in lei, pentru a calcula valoarea comenzii, folositi cursul valutar al bancii la care aveti cardul

* Cadourile: exista coduri care se baga inainte de lansarea comenzii pe pagina cosului, in casuta “j'applique mon offre”
NU EXISTA cod care sa ofere transport gratuit. Transportul il platim toate!

* Codurile le puteti afla de pe prima pagina a acestui subiect sau de pe:
http://www.ma-reduc.com/
http://www.achetergagnant.com/forums/index.php?showforum=15
www.bureaumalin.com/promotion_bons_coupons/promo_bon_code_reduction_laredoute.php
www.clubpromos.fr/bons-codes-reduction.htm)

-deci cand bagi codul minunat pe care ti-l iei de pe net ori iti afiseaza la sfarsitul listei de produse din cos cadoul pe care il da acel cod ori iti afiseeaza un alt total decat ce aveai tu inainte...daca nu se intampla nimic inseamna ca ori codul e expirat ori tu nu ai fost atenta la conditii. Preturile verzi si rosii sunt trecute pe site cand dai click pe un produs daca scrie prix vert ala e pret verde si prix rouge e pret rosu in general astea nu beneficiaze de reduceri cu codul...de asta cand apare un cod care se aplica si la prix rouge si vert se specifica. ( nushulica )


* Cand bagati un cod ar fi bine sa tineti apasat CTRL in momentul in care, dupa ce ai introdus codul, dati clic pe campul "J'applique mon offre". Ca sa nu vi se goleasca cosul.
Fie ca-l primiti pe mail, fie ca-l luati de pe site-urile mentionate mai sus, codurile sunt insotite de "explicatii" , conditiile necesare ca sa mearga si sa ofere reducerea/cadoul mentionat cat si valabilitatea lui. Cititi si aplicati aceste conditii daca vreti sa obtineti reducerea/cadoul care va intereseaza.

* Comanda soseste la oficiul postal de care apartineti, intre 8 si 18 zile de la lansarea comenzii. La ridicarea coletului nu se mai plateste nimic in plus.Nu va bazati pe posta romana sa va aduca avizul de sosire al coletului. cand aveti un feeling ca acesta ar trebui sa soseasca, fuguta la OP, inarmate cu o dragalasenie deosebita pe care le-o veti oferi lucratoarelor

In suivi va va prea comanda "in preparare" mult vreme dupa ce ati primit-o chiar. Nu actualizeaza suiviul, asa ca nu va speriati.

* Valoarea minima a comenzii este de 10 euro. Daca va riscati sa comandati sub 10 euro, comanda va va fi anulata.

La valoarea produselor din cos se adauga * o taxa de manipulare (frais de port=FDP) de 5 sau 6 euro si * taxa de transport (aproximativ 5% din valoarea comenzii, inclusiv taxa de manipulare). Exista posibilitatea ca taxa de manipulare sa fie anulata prin folosirea unui cod de reducere, in functie de promotiile disponibile la momentul comenzii (de ex, 64092).

LR blocheaza initial banii pt comanda si apoi dupa 3-4-5 zile ii retrag din cont. Daca un produs va apare epuizat si nefacturat, in suivi, nu va vor fi luati banii pe el.



Daca primiti un mail in care vi se spune sa validati imediat cosul, altfel acesta expira, nu este decat o strategie de marketing care sa va determine sa mai dati o comanda. Cosul nu expira!



Atentie:1. au fost cazuri in care coletul nu a ajuns. Acesta a disparut pe drum. LR nu da nici un numar de urmarire colet si nu poate fi verificat la Posta Romana. In aceasta situatie, cand coletul nu ajunge, se poate depune o plangere pe site, la rubrica Aide&Services, care va fi luata in considerare la o luna de la efectuarea comenzii.
Pana cum, LR a inapoiat banii prin cec. La incasarea cecului se platesc comisioane de minim 10 euro. In plus, au existat amenintari conform carora in curand LR nu va mai livra in Romania, asa ca orice comanda se face pe riscul clientului.

2 Returul unui obiect este extrem de scump (minim 50 roni). Noi am preferat sa le vindem prin Mica publicitate sau la cunoscuti.



Pentru neclaritati sau informatii suplimentare , de regula se contacteaza serviciul de relatii cu clientii al LR, prin postarea intrebarii/solicitarii pe site-ul LR, in sectiunea Aide & Service.



Daca aveti nevoie de traduceri folsiti www.dictionaronline.ro/dictionar_francez_roman.aspx" target="_blank">dictionarele online sau translatoarele de texte



Componenta lenjeriilor de pat LR

Drap = cearceaf normal
Drap-housse - cearceaf cu elastic jos
housse de coquette - cearceaf de pilota (plic)
taie d'oreiller ou de traversin - fatza de perna sau de sul (din ala lung cum au ei pe pat)
Parure cuette - set ptr pilota (include cearceaf de pilota si 1-2 perne)
Parure drap - set cu cearceaf (1 cearceaf si 1-2 perne)



CODURI REDUCERE / CADOURI

  • 16543 - CADOU VAS MICROUNDE www.laredoute.fr/vente-cuit-vapeur-micro-ondes-solutions-maison.aspx?productid=324107132&documentid=500107&categoryid=0&single=&hasnext=1&hasprev=0&direct=false&pagesize=12" target="_blank">poza
  • 68659 - pour taille 38/40, 68667 pour taille 42/44, 68675 pour taille 46/48 et 68683 pour taille 50/52 - CADOU GEACA MATLASATA - www.flickr.com/photos/madau/1417602278/in/set-72157600475999482/" target="_blank">poza
  • 24856 - parka a capu
  • 14087 - cardigan negru
  • 60089 - FDP 0
  • 64092 - FDP 0
  • 64084 - FDP 0
  • 64106 - FDP 0
  • COLIS - FDP 0
  • 39195 - FDP 0
  • 43079 si 43109 - set 3 vase ceramica rosu si verde + 20% reducere la prod. cu pret intreg (eu am avut in cos 2 perechi de adidasi la pret intreg si a redus din fiecare 20%)
  • 36986 - pandentif marron
  • 34584 - set bagage (2 piese)+ 20% din pretul intreg (aici mi-a redus doar un sg. produs)
  • 40797 - nappe gris
  • 43230 - sac shopping maron - esprit
  • Coduri de la Lorreddana


    En cadeau : un plaid couleur café - 39977;
    Un sac à main seventie's offert en cadeau - 49123;
    En cadeau : un bol couleur chocolat - 40983;
    En cadeau : un sac cuivré - 43516;
    En cadeau : un sac à roulettes gris et anis. - 49026;
    En cadeau : un faitout noir - 49034; (asta ar fi un recipient care serveste pentru a fierbe apa ori a coace/fierbe diversr alimente (conform dictionarului frantuzesc)
    En cadeau : une nuisette couleur chocolat - 43605;
    41009 - cutie ciocolatie pentru bijuterii; fotohttp://img233.imageshack.us/img233/4939/photo016xi9.jpg
    44822 , 44830 , 44849 , 44857 :cadeau parka marron/choco
    +un cadou alb daca achizitionati cel putin 3 produse;
    37052 : cadeau ceas maro;




Nota: FDP= taxa de ambalare (nu inseamna transport gratuit cum cred unii)

UTIL!!!
Masurile pot semana cu cele din Ro sau pot sa nu fie la fel. De asemenea difera de la o "marca" la alta. La fel si masurile la incaltaminte. 37 poate fi 37 sau 36 sau 38...difera de "firma" care face respectivul produs. Nu exista garantie pentru masuri. Toate am luat multe "tepe" pana am invatat care masura ni se potriveste.

Din observatiile redoutistelor:
-hainele Anne Weyburn sunt un pic mai mari,deci ar tb sa comandam cu un nr mai mic...
-hainutele OKAOU sunt de calitate f buna,marimile se potrivesc
-hainele Taillisime sunt mai mari un numar
-pantofii Anne Weyburn sunt mai mari cu un nr.
-adidasii sunt mai mici un numar, de regula si trebuie comandat un nr.mai mare decat purtati.



LISTA DE CULORI

www.laredoute.fr/Size_Chart/SizeGuideTextilePopup.aspx" target="_blank">Le guide des tailles

Marimi femei traduse in RO

Marimi barbati traduse in RO[/b]

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vl-ad spune:

Eu nu am nici azi aviz

Ioana ai fost la posta?

si cat mai multe colete sosite

------------------------
ADINA SI VLAD (17-11-2004)

VLAD
POZE CU PUIUTUL MEU
www.dropshots.com/vl-ad" target="_blank">filmulete Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

V-ati luat cumva www.laredoute.fr/vente-default.aspx?presCode=5168953&SizeCode=00039&Quantity=1&PersText=&ItemId=10&Mode=Update&Single=true&ksource=-1" target="_blank">sandalele astea? Cum sunt? Se potrivesc numerele?

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns socrate spune:

Se pare ca iar sunt probleme la plata. Am incercat si delogarea si relogarea dar tot nu reusesc.Afiseaza numai American Express. Voi mai aveti probleme?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia ramona spune:

A venit coletul din 29, toate produsele de la prix rond. Nu mai pun link-uri ca s-au tot pus, dar sunt multumita de toate.

Aveti rabdare fetelor, ca vin, uitati la mine, a trecut aproape o luna de la comanda da am asteptat cuminte si nu le-am scris si iata ca au venit. Coletul a fost trimis in 14.02. Mai astept 08.02.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diotima spune:

Subscriu si eu la ce a spus Jasmine. Nu are sa-i stresam si sa-i bombardam cu mailuri inutile...ca acus li se pune pata pe noi si inchid conducta de colete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melku spune:

quote:
Originally posted by Jasmine

quote:
Originally posted by chris25ss

eu le-am mai dat un meil azi... asa de plictiseala, ca sa treaca timpul mai repede
parca nici la masina n-a fost asteptarea atat de stresanta... vine sau nu vine coletul? :D
barem la masina i-am stresat cred ca saptamanal - 8 saptamani - a intrat in fabrica, n-a intrat, a iesit, e la unguri... :)))



nu te supara dar iti cam bati joc de eforturile noastre de a convinge LR sa reia livrarile catre RO.Ei sunt alergici la pisalogeala fara motiv.Daca nu e neaparat necesar hai sa ne abtinem de la bombardarea lor cu mailuri.

N-ai putea sa gasesti altceva de facut cand te plictisesti?




mama doamne da' sensibile mai sunteti!!!
sa nu caraim, sa nu maraim, sa stam drepti ca altfel ne ia redutu jucariile...
si care ar fi motivul sa ne sisteze comenzile numai pentru ca le scriem mailuri?! hai sa fim seriosi si nu va mai panicati degeaba!!
sa nu-mi spuneti ca "daca ai fi fost asta vara tralala", ca am fost asta vara, de fapt sunt aici aproximativ de cand l-ati descoperit, numai ca nu scriu asa de des.
chris25ss a spus ca a trimis un mail de nerabdare. nici ca i-a certat, nici ca i-a injurat. face si ea o conversatie cu ei si voi sariti ca arse. ce, sunt de portelan?!! pe mine chiar m-a amuzat postul ei ca a facut comparatia cu cumpararea masinii.



Varsta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Am luat coletul era comanda din 01.02.08!
Toate cele achizitionate sunt suuper!

Deci:

Pentru Daria
www.laredoute.fr/vente-bottines-fille.aspx?productid=324126550&documentid=201207&categoryid=22912106&single=&hasnext=1&hasprev=1&direct=false&pagesize=16" target="_blank"> bottines violet -superbissime! (eu le-am luat cu 7.4 euro)
www.laredoute.fr/vente-pantalon-double-enfant-okaou.aspx?productid=324121404&documentid=201207&categoryid=41541358&single=&hasnext=1&hasprev=1&direct=false&pagesize=16" target="_blank">pantaloni din poplin dublati cu bumbac pe rosu (un rosu, mai rosu decat in poza) foooarte frumusei
www.laredoute.fr/vente-micro-star-academy.aspx?productid=324062594&documentid=346107&categoryid=38032271&single=&hasnext=1&hasprev=1&direct=false&pagesize=16" target="_blank"> microfonul de 6 euro - super - il pastrez pentru prima ocazie !

Pentru mine si sora-mea
www.laredoute.fr/vente-battle-femme.aspx?productid=324122319&documentid=201207&categoryid=41254245&single=&hasnext=1&hasprev=1&direct=false&pagesize=16" target="_blank">battle famme pe bej 38 pentru mine 36 pentru sora-mea - sunt ok, nu i-am probat inca;
www.laredoute.fr/vente-pull-femme-manches-kimono.aspx?productid=324121565&documentid=201207&categoryid=41254227&single=&hasnext=1&hasprev=1&direct=false&pagesize=16" target="_blank">pull manches kimono - rose orchid pentru sora-mea- suuper dragut si finutz;
www.laredoute.fr/vente-t-shirt-tunisien-femme-active-wear.aspx?productid=324123702&documentid=201207&categoryid=41254237&single=&hasnext=1&hasprev=1&direct=false&pagesize=16" target="_blank">tricou tunisien rose poudre - foarte dragutz si finutz
www.laredoute.fr/vente-blouse-prix-mini-fille.aspx?productid=324122123&documentid=201207&categoryid=41541135&single=&hasnext=1&hasprev=1&direct=false&pagesize=16" target="_blank"> bluza - foarte dragutza, subtirica, bumbac finutz tare culoarea ca in poza !
www.laredoute.fr/vente-default.aspx?categoryid=22932027&productid=324103821&documentid=201207" target="_blank">pulover bbc culoarea mai spre gri (mai inchis) decat poza - frumusel
www.laredoute.fr/vente-le-debardeur-epaule-nouee.aspx?productid=324077953&documentid=532907&categoryid=32407794&single=&hasnext=1&hasprev=1&direct=false&pagesize=16" target="_blank"> debardeur pentru sora-mea ecru cu banda neagra - dragut si finut - ok






Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Dariuca creste si iar ... creste!

Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirunajr spune:

felicitari, Cami...cred ca e primul colect din 1.02 sosit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

In sfarsit mi-a sosit prima dintre comenzile din 29 ian, aia mai mica. Sunt multumita 100% de produse, totul ok, iata:

http://www.laredoute.fr/vente-t-shirt-a-capuche-nike.aspx?productid=324129996&documentid=344707&categoryid=22912023&single=&hasnext=1&hasprev=1&direct=false&pagesize=16 - ok, dragut, material ca de tricou, nu gros ca un hanorac

http://www.laredoute.fr/vente-t-shirt-manches-courtes-nike.aspx?productid=324129994&documentid=344707&categoryid=22912023&single=&hasnext=1&hasprev=1&direct=false&pagesize=16 - ok

http://www.laredoute.fr/vente-mary-j-adidas.aspx?productid=324124509&documentid=201207&categoryid=22911957&single=&hasnext=1&hasprev=1&direct=false&pagesize=16 - pt fetita cea mica, sunt f. draguti, de piele moale moale

http://www.laredoute.fr/vente-4-culottes-fille-prix-mini.aspx?productid=324120686&documentid=201207&categoryid=22919749&single=&hasnext=1&hasprev=1&direct=false&pagesize=16 - pt cea mare, draguti

http://www.laredoute.fr/achat-les-aubaines-aubaines-fille.aspx?categoryid=23112477 - geaca cea lunga si mov, pt fetita cea mare, e cea care apare in dreptul categoriei "manteaux"; e ok, imi place ca e lunga si groasa, astept una roz si pt fetita cea mica, dar e in alta comanda;

-un set de 2 pijamale de bumbac uni pt sotz, nu le mai vad pe site, dar sunt dragute, bumbac bun, una gri si una albastra, cu maneca lunga si pantalon lung, dar necaptusite, numai bune pt vremea asta; am luat mas. XXL, ii sunt ok cred (din ochi);

- o camasa de noapte pt mine, nu o mai vad nici pe aia, e de bumbac, lunga, cu maneca lunga, roz cu floricele, foarte draguta, mas. 34/36, e ok;

http://www.laredoute.fr/vente-la-casquette-barbie-style-gavroche.aspx?productid=324060474&documentid=532907&categoryid=0&single=&hasnext=1&hasprev=1&direct=false&pagesize=12 - pt cea mare cred (dupa marine), dar cred ca o poatye purta si cea mica, e de material de blug, dar subtirel si mai deschisa la culoare decat in poza, mai bleu, merge tot de vremea asta;

A lipsit de pe stoc o pijama de vara pentru sotz, iar pt acei 12 euro am note d'avoir, care intre timp s-a transformat in bon d'achat (adica apar si una si alta in mes remboursements), dar tot nu stiu daca banii respectivi au fost luati de pe card, caci am incercat sa ii folosesc la alta comanda si zice ca nu am nimic de folosit pe codul meu de client. Mai astept, poate imi trimit vreun cod ceva, atat pt asta cat si pt restul din remboursements.

Sper sa imi vina maine si celalalt colet din 29 ian, care contine numai lucruri pt fete.
Aaaa, am uitat sa zic ca factura a fost facuta pe 13.02, coletul e expediat pe 18.02 si note d'avoir imi apare cu data de 20.02.






Laura si bebitele: Bianca (14 aprilie 1999) si Ramona (17 mai 2002)
poze_noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

quote:
Originally posted by melku

quote:
Originally posted by Jasmine

quote:
Originally posted by chris25ss

eu le-am mai dat un meil azi... asa de plictiseala, ca sa treaca timpul mai repede
parca nici la masina n-a fost asteptarea atat de stresanta... vine sau nu vine coletul? :D
barem la masina i-am stresat cred ca saptamanal - 8 saptamani - a intrat in fabrica, n-a intrat, a iesit, e la unguri... :)))



nu te supara dar iti cam bati joc de eforturile noastre de a convinge LR sa reia livrarile catre RO.Ei sunt alergici la pisalogeala fara motiv.Daca nu e neaparat necesar hai sa ne abtinem de la bombardarea lor cu mailuri.

N-ai putea sa gasesti altceva de facut cand te plictisesti?




mama doamne da' sensibile mai sunteti!!!
sa nu caraim, sa nu maraim, sa stam drepti ca altfel ne ia redutu jucariile...
si care ar fi motivul sa ne sisteze comenzile numai pentru ca le scriem mailuri?! hai sa fim seriosi si nu va mai panicati degeaba!!
sa nu-mi spuneti ca "daca ai fi fost asta vara tralala", ca am fost asta vara, de fapt sunt aici aproximativ de cand l-ati descoperit, numai ca nu scriu asa de des.
chris25ss a spus ca a trimis un mail de nerabdare. nici ca i-a certat, nici ca i-a injurat. face si ea o conversatie cu ei si voi sariti ca arse. ce, sunt de portelan?!! pe mine chiar m-a amuzat postul ei ca a facut comparatia cu cumpararea masinii.



Varsta



chris25ss a spus ca a trimis mailul "asa de plictiseala, ca sa treaca timpul mai repede",sau nu mai stiu eu sa citesc?

daca ai fost aici inca de la inceput inseamna ca :
1.nu ne-ai ajutat cu nimic asta vara cand ne-am luptat cu LR,ai citit din umbra si ai asteptat sa se rezolve cumva (nu esti singura)
2.n-ai inteles nimic din demersul nostru
3.evident,nu intelegi nici acum ce am vrut sa spun

Mergi la inceput