Mamicile slabesc dupa nastere (7)

Mamicile slabesc dupa nastere (7) | Autor: magdaz_ina

Link direct la acest mesaj

CAPITOLE: 1--2--3--4--5--6

..................................................................................................................................
Saptamana/2012____0____2011_______13_______14_______15_______16_______17________18
..................................................................................................................................
Littlelight_________88,3___79,7________x________x________x________80________x________x
Ramonika__________63_____54_____x_______55,5_______x________x_________x________x
magdaz_ina________72_____65________64_______x________64______64,5_____64,5_______65
spiridusha_________75________________x______72,4______72,7_____71,5_____70,5________x
..................................................................................................................................
..................................................................................................................................
Saptamana/2012____0____2011_______19_______20_______21_______22_______23________24
..................................................................................................................................
magdaz_ina________72_____65_______64,5_____64,8______64______64,9______64,5_______64
..................................................................................................................................
..................................................................................................................................
Saptamana/2012____0____2011_______25_______26_______27_______28_______29________30
..................................................................................................................................
magdaz_ina________72_____65_______63,5_____65______64,5_____64,5_______64________65
..................................................................................................................................
..................................................................................................................................
Saptamana/2012____0____2011_______31_______32_______33_______34_______35________36
..................................................................................................................................
magdaz_ina________72_____65_______64,5______..._______..._______...________..._______...
..................................................................................................................................
..................................................................................................................................

A trecut un an de cand ne-am hotarat sa slabim.
Fiecare prin metoda proprie, cu rezultate mai mari sau mai mici.
Unele dintre noi deja au reusit, unele dintre noi sunt hotarate sa nu renunte.
Oricine doreste sa ni se alature este binevenit !

*) Continuarea cu saptamanile 30+ in paginile 1, 2 ...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Sa fie un capitol nou ca bafta la slabit !

_
Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

intru si eu in hora... as vrea sa slabesc desi am nascut(cezariana) de doar 3 luni jumate si mai delicat e ca alaptez... de dieta nu prea poate fi vorba ,ma gandesc sa reincep sportul ..am tot auzit de diminuarea lactatiei datorita efortului...a patit cineva chestia asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Si eu pe aici. Am nascut acum 3 luni prin cezariana. Am ramas cu colacel la mijloc si pielea fleoscaita si niste inceputuri de vergeturi in jurul buricului desi am doar cu 1 kg mai mult decat atunci cand am ramas insarcinata. Mijlocul e jale insa.

Mamica de grasunel Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

matza se pare ca doar noi doua suntem pe aici
io cred, sper din 14.05 sa incep sportul..sa vedem ce timp o sa am , asta pt ca alaptez si trebuie sa ma incadrez in niste ore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Georgia_c, Matzaila_81, daca vreti sa revigoram subiectul va pot trece in lista de la inceput cu greutatea initiala si apoi cu evolutia saptamanala.
Pana acum treceam greutatea in fiecare zi de marti. Ultima data la mine a fost 65.

Bafta la slabit !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Azi: 64.

Am tras cu ochiul prin vecini si am prins cateva idei pentru planul D (sau E... F... nu mai stiu la ce litera am ajuns)

Cele trei cicluri ale organismului :

I. Eliminarea (intre orele 4 – 12)
Mancand fructe si capatand energie se favorizeaza eliminarea toxinelor. Consumarea altor alimente franeaza eliminarea.
Mancati la micul dejun numai fructe; mancati fructe dimineata, ori de cate ori va este foame.
Se asimileaza fructelor si fructele vegetale crude (castraveti, ardei, rosii).
Mancatul fructelor pe stomacul gol accelereaza pierderea greutatii inutile. Caloriile de inalta calitate care se gasesc in fructe nu vor crea probleme de greutate corpului dumneavoastra.
Mancati fructe cate doriti, dar nu va supraalimentati.
Cand sunteti deosebit de flamand, mancati banane, care sunt foarte hranitoare.
Cand vreti sa pierdeti din greutate, nu mancati curmale si fructe uscate: cu toate ca sunt o sursa minunata de energie, ele contin o mare cantitate de zahar concentrat, fapt ce va va impiedica sa slabiti.

II. Consumul alimentelor (intre orele 12 – 20)
Mancati, dar atentie: digestia consuma energie. Incepeti cu salate si, pe masura ce va apropiati de ora 20, puteti consuma proteine, dar corect combinate.
. La masa de pranz (ora 12), consumati numai salate
. Dupa ora 16 pana la ora 20 se poate manca si mai greu, dar la masa se consuma un singur fel de mancare concentrata (tot ceea ce nu este crud este concentrat).

Ordinea in care se vor manca alimentele:
2. Legume crude; salate
3. Legume gatite
4. Amidonoase
5. Proteine

Combinarea corecta a alimentelor:
Salate + proteine
Legumele gatite + proteine +neaparat salata de legume crude
Salate + amidonoase
Amidonoasele + cu legume gatite +neaparat salata de legume crude
Legumele gatite combinate intre ele +neaparat legume crude sau salate de legume crude

Nu este bine sa combinam amidonoasele cu proteinele, nu este bine sa combinam proteinele cu alte proteine.
Se pot combina doua proteine de acelasi fel: carne de orice fel, produse lactate diferite, dar nu doua proteine diferite, ca de exemplu: oua cu lactate, carne cu oua.

Combinarea amidonoaselor intre ele se poate face pentru ca ele nu se descompun atat de greu ca proteinele si nu apare fenomenul de fermentatie.
Puteti combina cartofi cu crutoane, fasole cu orez, cartofi cu fasole, fasole cu paine. Dar cel mai bine ar fi sa nu le combinati.

III. Asimilarea (intre orele 20 – 4)
Acum corpul dumneavoastra isi extrage substantele nutritive si le utilizeaza.
Puteti sa mancati fructe seara la 2-3 ore dupa cina.
Dupa ora 20 nu se mai poate manca nimic.

Principiul unei alimentatii cu inalt continut de apa:
Fructele si vegetalele crude sunt alimente care satisfac acest deziderat: 70% din mesele noastre zilnice; restul de 30% va contine alimente concentrate, cum ar fi : paine, carne, produse lactate, legume etc.
Sunt doua motive pentru care avem nevoie de apa din vegetale: hranire si curatare. Trebuie retinut faptul ca acestea sunt si motivele pentru care apa bauta nu va fi de nici un ajutor.

Nu va supraalimentati:
Ne va chinui o permanenta foame in urma nedigerarii combinatiilor de proteine cu amidonoase, prea multe dulciuri si mancaruri concentrate, mucusul rezultat din lactatele consumate etc.
O alta cauza a supraalimentatiei este consumul excesiv de alimente nenutrititive, cum ar fi : mancarurile “la punga” din comert, orice semipreparate, cereale (fulgi de grau, porumb) cu lapte si orice mancare prelucrata.
Foamea permanenta este semnalul de alarma pe care il trage corpul nostru supraalimentat.
Continuati sa mancati fructe, salate. Acestea vor duce la curatarea peretilor intestinelor si, astfel, substantele nutritive vor patrunde usor in sange.

Mancati mai multe alimente bogate in vitamina A. Acestea sunt : morcovul, rosiile, spanacul, salata, patrunjelul verde, ceapa verde, mararul, adica legumele galben-portocalii si verde inchis.
Mancati mai multe produse care contin vitamina C. Bogate in aceasta vitamina sunt legumele si fructele, in special citricile, ardeiul gras si macesul.

Nu se bea apa in timpul mesei si nici timp de 1-2 ore dupa masa.

Nu mancati niciodata repede.

REGULI DE AUR PENTRU A REDUCE STRESUL:
Nu fiti extrem de exigent cu dumneavoastra !
Refuzati orice proiect, orice activitate sau chiar o simpla invitatie la film daca nu aveti energia si dispozitia pentru aceasta, spunand intotdeauna NU !
Rezervati-va timp in fiecare zi pentru propria dumneavoastra intimitate, liniste si meditatie !
Uitati si iertati evenimentele neplacute sau oamenii care v-au facut rau. Acceptati faptul ca lumea in care traim este o lume imperfecta !
Nu neglijati masa de “pranz”. Indepartati-va cu mintea si cu trupul de biroul dumneavoastra sau de locul de munca, chiar daca o faceti doar pentru 15 minute.

Ramane sa vedem saptamana viitoare daca acest gen de "meditatie" are rezultate in minus la cantar.

Celor care mai arunca un ochi pe aici, bafta la slabit !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Chiar interesante sfaturile, multumim!
Eu am inceput cu sportul, alimentatia mi-e aceeasi datorita alaptarii, dar voi incerca sa tin cont combinatii.

Poze noi la semnatura!
https://picasaweb.google.com/lh/myphotos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Si eu sunt curioasa daca sportul a afectat cantitatea de lapte.
Georgia, cum e?

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

..................................................................................................................................
Saptamana/201202011_31_32_33_34_3536
..................................................................................................................................
magdaz_ina72_6564,564_6564,5..._...
..................................................................................................................................

Mergi la inceput