Dieta Vietii

Dieta Vietii | Autor: inapreda

Link direct la acest mesaj

Saluti,

Recent, am aflat de aceasta dieta:
http://dieta-vietii.home.ro/

As dori sa stiu daca a tinut-o cineva si, eventual, sa impartasim opinii.

Multu'

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

exceptional site-ul! parca ar fi scris de mine
nu am citit 100% deocamdata dar tot ce am citit pina acum sint de acord.
ar fi bine ca toata lumea de pe aici sa-l citeasca si sa invete ce inseamna a trai sanatos...
nu este o "dieta" ci un model sanatos de urmat; daca toata lumea l-ar respecta, n-ar mai fi atitea boli cronice si cancere!
sint curioasa cine e autorul...n-am vazut nici un detaliu pe site.

sfatuiesc pe toata lumea sa citeasca de-a cap a coada si sa practice acel mod de hranire - aveti numai de cistigat! Problemele digestive si kilogramele se vor topi, garantat!

Eu cam asa ceva practic (cu mici exceptii) si e foarte bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Excelent, intr-adevar!
Am ajuns pe la capitoul V, dar , cum spunea si Allure, e printre singurele site-uri de bun simt in materie de nutritie si nu numai. Ma uc sa studiez mai departe!Super! Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Cartea a fost scrisa de Daniel Menrath (nu auzisem de al inainte si am cititit despre el pe net).
Pentru cine nu are rabdare sa citeasaca cartea, uite un rezumat facut de o blogger-itza simpatica (mie ):

http://1cartepezi.wordpress.com/2011/03/23/dieta-vietii-de-daniel-menrath/

Ma bucur sa vad ca si altii au gasit informatii utile in aceasata carte si mi-ar placea sa dam startul la topirea kilogramelor incercind sa aplicam cele citite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

absolut tot ce scrie in carte, am citit deja in diverse surse si incerc sa aplic; nu e nimic nou dar mi-a placut ca e ca o sinteza a tot ce am aprobat si deja implementat in ultimii ani din tot ce am citit... ideile din carte se muleaza perfect pe "crezul" meu nutritional; eu maninc foarte putina mincare gatita (de mine), fara paine, in rest salate cit mai verzi si simple, fara dressing (afara de sare de himalaya, ulei de masline, lamiie), fructe in principiu cu continut mai mic de zahar si neamestecate cu altceva, carne foarte rar (pui, peste) si numai in combinatie cu salata, lactatele le-am scos aproape complet (prin pasteurizare totul e distrus si devine daunator chiar) , imi fac in casa lapte de migdale proaspat la Vitamix, un power blender de exceptie (il recomad cu caldura!) pe care mi-l pun in shake-ul de dimineata, fie cu fructe fie cu mix de proteine daca am facut sport, miscare regulata de 3-4-5 ori pe saptamina in functie de timp.

Ca sursa de carbohidrati prefer yams si fasole boabe, uneori brown rice pasta. Am renuntat la tot ce inseamna faina alba si zahar (afara de putina miere/ sirop de artar/ coconut sugar)

Mincarea sanatoasa este delicioasa daca stii sa o combini/ prepari. Nu ia mult timp (mai putin decit sa gatesti traditional) cere decit inspiratie/informatie si dorinta de a pune in practica. Inspiratia mi-o iau de pe net sau carti cumparate special. Ori pur si siplu inventez

Am facut niste deserturi din fructe si nuci de sta mitzu'n coada...
Exemplu, cel mai simplu: se amesteca fulgi de nuca de cocos si curmale inmuiate in prealabil (parti egale) intr-un blender, se adauga niste cacao pudra dupa gust, se amesteca din nou, din pasta obtinuta se fac bilute ca niste bomboane mai mari, se dau prin cocos ori cacao si pe pun la rece pina se intaresc. Mai usor si mai delicios nu exista!!

Exemplu de salata pt prinz: 2 frunze mari de kale, se scot vinele, se spala, se toaca in foi mici, se pune intr-un bowl si se amesteca cu putina sare/ ulei de masline dupa gust dupa care, cu minutza curata se mesteca pentru a se inmuia nitel textura si sa patrunda uleiul in ea (eu o "masez" bine ca altfel ramine tare) Apoi adaug, morcov razuit, frunze de patrunjel, o ceapa verde, o rosie mica-mica, felii de castravete, seminte de dovleac, canepa si daca am ceva vlastari incoltiti (de floarea soarelui sint mortali!)
VOILA! Dureaza 10 min sau mai putin sa o prepar. O maninc goala sau cu hummus, ori ceva crackers (raw din semnite) pe care ii cumpar - o bunatate!

Castronul e de obicei mare si e suficient cit sa ma satur. Contine vitamine, minerale, enzime. Nu ma ia somnul si oboseala dupa masa. Mincarea gatita ce contine?? Mai nimic! Balast pe care corpul nosstru se chinue sa-l elimine si parte din el ajunge depozitat in organism ca reziduuri acide (guta) sau ca toxine in straturile adipoase.

Exemplu de snack super gustos si sanatos: telina (celery stalks) cu unt de migdale crude
Mortal! Are gust de desert dar tine de foame, furnizeaza grasimi sanatoase si hidrateaza. NU ingrasa.
Eu maninc unt de migdale cu lingura in fiecare zi. Un borcan la mine rezista citeva zile. :)
Incercati si sa-mi spuneti daca va place

Exista si unt de cacao pur combinat cu unt de cocos (raw) care are gust de ciocolata (fara zahar si alte ingrediente) Yumm! O lingura de obicei imi ia pofta de dulce.

O carte excelenta pe care am citit-o cu ceva vreme in urma spune aceleasi idei despre combinatia de mincaruri si efectul lor: acid or alkalin / efectele in organism: "Alkalize or Die" de Theodore Baroody. Titlul spune totul: daca nu reusiti sa tineti Ph-ul la un nivel alkalin prin dieta, hidratare, controlul stresului, miscare, etc mai devreme sau mai tirziu apar bolile si chiar moartea.
E simplu. Nici o filozofie la mijloc.

Teoria slabitului (in afara de cazurile patologice) e SIMPLA, oameni buni. Ma mir si imi pare rau cind vad atita lume cum se chinue cu infometari si diete total eronate. Trebuie doar rabdare si perseverenta pe calea buna. Plus ceva planificare.
O dieta asa cum e descrisa pe site-ul acesta plus miscare zilnica, ajuta garantat.

Hai ca azi am avut chef de scris...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Allure, un mare LIKE pentru mesajul tau!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Allure, unde se gaseste untul de migdale?Felicitari pentru un asa mod de viata sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Simi, thanks.
Imi place semnatura ta

Anamaria, eu ma aprovizionez cu multe produse de la health food shop (sprouts, raw foods, nut butters, coconut water, etc)
Cred ca in Romania se pot gasi si pe internet daca vrei un anume produs.
Mie imi place marca asta foarte mult: http://www.artisanafoods.com/
Comparativ cu alte nut butters care sint facute din nuci coapte, cele raw contin valoare nutritiva nealterata. Aici este cheia care duce la sanatate si greutate optima: ce mincam sa fie nutritiv, nu mort.

In momentul in care mincam gatit corpul nu primeste ce are nevoie pentru metabolism si ca urmare prelungeste senzatia de foame in speranta ca va primi nutrientii necesari. De aceea sint persoane infometate permanent sau maninca mult prea mult decit ar trebui.

Mama ma batea la cap cu chestiile astea acum 10 ani...Oare de ce n-am ascultat?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Allure, la profilul tau apare ca locatie Romania, de asta te-am intrebat. Te-am mai citit la subiectele despre sport, si stiam ca nu esti in tara, iar acum cand am vazut Romania, am zis sa incerc.Mereu te-am admirat, esti foarte ambitioasa si perseverenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kallista spune:

Allure, ai mare dreptate, este extrem de important consumul de alimente vii. Te ingrozesti intrand in magazine si vazand ce se comercializeaza in ziua de azi!
Retete raw, vegane, delicioase puteti gasi si aici: http://ligiapop.com/retete-vegane-fara-foc/. Eu am incercat multe dintre ele si mi-au placut enorm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Kallista, da. Supermarketurile nu vind mincare, vind cancere. Ieftine si bune
Toate iaurturile la cutiute frumos colorate, cerealele care se lauda la televizor, biscuitii si covrigii, ciocolatele si prajiturile ispititoare...TOATE sint pline de fructoza si corn syrup, vopsele si conservanti care ghici ce fac: creeaza dependenta si da peste cap secretiile hormonale care in final determina cresterea in greutate iar cind vrei sa te opresti din mincat nu mai poti.

Personal nu mai cumpar NIMIC din ce vine la cutie de carton sau plastic. SAU conserve!!! Mincarea din conserve e plina de BPA (bysphenol-A), o chimicala ce imita estrogenul si provoaca dereglari hormonale si chiar cancer la san.

Corpul are capacitatea de a elimina o anumita cantitate de chimicale dar sa nu-i dam mai mult decit poate sa duca...

Mergi la inceput