Mamicile slabesc dupa nastere (6)

Mamicile slabesc dupa nastere (6) | Autor: magdaz_ina

Link direct la acest mesaj

CAPITOLE: 1--2--3--4--5

..................................................................................................................................
Saptamana/2012____0____2011_______13_______14_______15_______16_______17________18
..................................................................................................................................

Littlelight_________88,3___79,7________x________x________x________80_______...________...
Ramonika__________63_____54_____x_______55,5_______x_______..._______...________...
magdaz_ina________72_____65________64_______x________64______64,5______...________...
spiridusha_________75________________x______72,4______72,7______70_______...________...


..................................................................................................................................
Saptamana/2012____0____2011________7________8________9_______10_______11________12
..................................................................................................................................

Littlelight_________88,3___79,7________81______80,5_____80,2______80________x________x
Ramonika__________63_____54_____55_______56______55,5______56________x________x
magdaz_ina________72_____65________64______64,5_____63,5_____64,5______64,5_______65
spiridusha_________75_______________74,5_____73,2_____73,1_____72,7______73,1_______x
olim______________84________________x________x_______x_________x_________x________x


.................................................................................................................................
Saptamana/2012____0____2011________1________2________3________4________5________6
.................................................................................................................................

Danicris___________69_____57_________x________x________x________x________x________x
Allexa_____________65_____64_________x________x________x________x________x________x
Vias______________78_____73_________x________x________x________x________x________x
Mykaa____________78_____71,4_______70______72,5_____73,5_______73_______x________x
Mari_paun_________72_____70_________x________x________x________x________x________x
Littlelight_________88,3____79,7_______81______80,4_____81,5______81,1_____80,7______80,4
Aylin_____________93,5____74
btz_ovi___________95_____90_________x________x________x_________x_______x________x
Ada_23__________78,3____62
inbox_____________57_____55_________x________x________x________x________x________x
Ramonika__________63_____54 ____55_______55_______55________x________x________x
magdaz_ina________72_____65________64_______66_______65______65,5_______65______64,5
pufescu___________80_____80________x________x_________x________x________x________x
spiridusha_________75_____________________________________________________________75
Anutza_26_________60____________________________________________________________60


..................................................................................................................................
A trecut un an de cand ne-am hotarat sa slabim.
Fiecare prin metoda proprie, cu rezultate mai mari sau mai mici.
Unele dintre noi deja au reusit, unele dintre noi sunt hotarate sa nu renunte.
Oricine doreste sa ni se alature este binevenit !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Mi-a placut sa vad cate mamici au reusit sa isi atinga tinta anul trecut. Ma bucur ca au ramas inca pe baricade mamici ambitioase, care vor reusi cu siguranta anul acesta !

Va asteptam marti cu rezultate bune ! Spor la slabit !

_
Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Magda, desi acum suntem numai noi doua, sper sa ni se alature cat mai multe mamici, mai noi sau cu state vechi in "meseria" asta.
Am vazut din proprie experienta cat de mult conteaza sa fii sustinuta, incurajata, nu apostrofata sau ironizata, sa nu depinzi de o dieta anume, sa decizi tu ce/cat mananci sau cat sport faci. Esecuri/derapaje am avut si vom mai avea cu siguranta. Important e sa nu cedeam, sa perseveram.
Pentru mine 2011 a insemnat, din acest punct de vedere, un minus de 8kg (au fost vreo 11 la un moment dat, dar sarbatorile, cu alaiul lor de dulciuri, si-au spus cuvantul). Sper ca 2012 sa fie mai bun, din toate punctele de vedere. Pentru noi toti.
Spor in toate si hai sa-nvingem kg in plus !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Littlelight, asta imi place si mie: "sa nu depinzi de o dieta anume, sa decizi tu ce/cat mananci sau cat sport faci".
La fel si pentru mine, 2011 a fost un an cu -8 kg (devenite acum -6 ) dar mergem inainte pana la greutatea dorita.

_
Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Postez din nou dieta cu care am slabit anul trecut 6 kg, cu speranta ca imi va purta noroc pentru inca -6 :

Corpul tau e prietenul tau, si eu daca as fi corpul unei persoane care decide intr-o buna zi sa ma indoape cu ciorba de varza timp de cateva saptamani, groaznic m-as razvrati !!... L-as fierbe putin, as renunta la cateva kg ca sa-l amagesc, dupa care as pune la loc dublu, sa se invete minte.
M-as bucura in schimb daca nu m-ar mai intoxica cu tigarile lui obosite, cu bauturile lui carbogazoase si cu chipsurile alea puturoase exact cand am si eu nevoie de putina odihna.... mai bine spus, daca as avea gura sa vorbesc i-as spune cele cateva reguli pe care e bine sa le respecti daca vrei sa-ti fiu prieten:

1. Hraneste-ma de trei ori pe zi, si respecta orele, pentru ca eu sunt reglat ca un ceasornic, si-mi place sa primesc ce vreau la orele la care vreau. Bunaoara, dimineata, la pranz, si seara. Si dimineata nu este ora 9, ci ora 8, pentru cei care nu inteleg de ce iese soarele asa devreme.
2. Pastreaza un interval de 5 pana la 6 ore intre mese, ca sa-mi dai timp sa ma reglez si sa diger ce mi-ai dat sa mananc, indiferent chiar de ce sau de cat mi-ai dat sa mananc.
3. Da-mi cel putin 2 litri de lichide sa beau pe zi. Fii rezonabil si intelege ca ciorba, cafeaua si sosurile nu sunt lichide. Daca nu-ti place apa (pe care totusi ti-o recomand), incearca macar sa nu ma otravesti cu chestii carbogazoase si bea sucuri naturale fara acid, cu cat mai putini conservanti.
4. Lasa-ma cu mancatul seara. Am spus trei mese pe zi, fa un calcul rapid, si vei observa ca ora maxima la care ai putea sa servesti cina este 19, deci scuteste-ma cu alte ore obosite.
5. Uita de rontaiala dintre mese. Citeste niste studii si vei afla ca orele cele mai periculoase pentru organism sunt 10 si 15 (adica fix intre mese), deci nu te amagi ca daca mananci un covrig sau un croissant nu se pune. Ba se pune. Ti-am cerut 5 ore intre mese. Lasa-ma sa-mi fac treaba si sa diger mizeriile pe care mi le-ai servit la masa de pranz.
6. Nu poti sa respecti orele sau regulile de mai sus? Atunci fa macar bine si dormi un pic, ca am si eu limitarile mele, si nu prea ma pricep sa ma mentin in forma daca nu am de unde sa-mi trag energia.
7. A, si sa nu uit, cafeaua nu e buna pentru nimeni, alcoolul nici atat, dar daca tot vrei sa ma enervezi cu ele, bea-le in cantitati cumpatate.
8. Hraneste celula, nu stomacul. Mananca pentru a-mi da elementele nutritive de care am nevoie ca tu sa poti fi în forma pe parcursul intregii zile. Da mancarii un gust placut, nu zice nimeni sa nu te delectezi cu chestii bune la gust, dar adu-ti aminte ca lucrurile hranitoare nu sunt neaparat cele mai complicat gatite.
9. Nu ma deranjeaza dulciurile, poti sa balotezi cate vrei. Nu ma deranjeaza painea, e buna si ea la ceva, nu ma deranjeaza sosurile sau prajeala. Nu uita insa ca daca vrei sa ti le diger, o sa-mi ia de doua sau trei ori mai mult timp decat pentru un fruct sau o salata. Si cat timp eu sunt ocupat sa diger cartofii prajiti sau saorma, tu nu vei fi alimentat cu energie, pentru ca eu voi fi concentrat aproape in intregime sa scap de balastul din stomac.
10. Noaptea sa stii ca si eu dorm. Daca ai senzatia ca-mi face placere sa rontai la mancarea pe care mi-ai basculat-o tu la cina festiva de la ora 22:00 in loc sa dorm te inseli. Prefer sa fac ordine prin corp si sa te pun in forma pentru a doua zi ca sa poti sa dai randament maxim. Asa, ma enervez mai tare, si iti impart toate caloriile alea de la nunta care pe unde mi se nazare, si nu mai am nici un chef sa fiu ordonat. Uite asa!

_
Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Am ramas cu nelamuriri privind perioada necesara de mentinere pentru a-ti fi usor sa ramai la o anumita greutate. Ultima parere era de ... 5 ani ! Alte variante ar fi : mentinerea egala cu durata dietei; 2-3 luni; 6 luni...
Mie imi place varianta cu 5 ani. Ai slabit? Te-ai mentinut urmatorii 5 ani?

_
Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Littlelight spune:

Interesant si plin de chestii de bun-simt mesajul tau, Magda.

Am gasit niste chestii interesante, zic eu, care nu cer mult timp si efort. E vorba de niste banale ceaiuri, care sunt binevenite pe vremea asta:
- ceai de soc cu lamaie (inhiba apetitul, detoxifiaza si, daca-i adaugi si putina miere, energizeaza natural)- se consuma 2 cani/zi, timp de 2 saptamani.
- ceai verde cu grapefruit (accelereaza metabolismul si arderile, inhiba apetitul, energizeaza) - se infuzeaza 10-15 minute o lingura de ceai verde si 2-3 felii de grapefruit in 500ml apa. Se consuma 1 cana dimineata si la pranz, neindulcit.
Am sa incerc si eu ceaiurile astea si va spun ce rezultate am, pe langa o dieta echilibrata si miscare, bineinteles.

In alta ordine de idei, azi fiind marti, raportez cu mare rusine 81.5kg (departe de 7 ala pe care-l speram saptamana trecuta ).
Recunosc ca, din cauza oboselii acumulate in ultimii 2 ani, accelerata din septembrie incoace (fii-mea se scoala de 5-6-7-8 ori pe noapte, mai mult decat o facea cand era sugar, m-a disperat pur si simplu. Si se pare ca va mai dura chestia asta pana pe la 3 ani ), nu pot sa renunt complet la dulciuri (sunt singurele care-mi ridica nivelul energiei, cat sa pot rezista). Am sa incerc sa le consum pana la ora 12, asa incat sa mai elimin din calorii facand miscare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Azi -1 (65).
Se zice ca incepi cu adevarat sa slabesti dupa ce dai jos primele 3 kg, apoi poti considera ca slabesti in continuare chiar daca ai doar -0.5 kg / saptamana sau stagnare. Insa se considera ingrasare si un plus de doar 0.5 kg / saptamana.
Mie imi face cu ochiul ceaiul de soc cu lamaie, grapefruit nu este pe gustul meu.
Bafta saptamana viitoare !

_
Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Fetele,scuzati absenta.

Va urez cu intarziere LA MULTI ANI,si va doresc un an nou numai cu bune si multe Kg date jos.
De asemenea tin sa felicit si mamicile ce au slabit,bravo lor,iar cele care inca suntem in lupta contra Kg le doresc multa rabdare si vointa de fier.

EU tot cu Monti,am ajuns la concluzia ca este cel mai bun stil de viata ce l-am putut adopta,dintre toate interzisele duc dorul dulciurilor din comert dar le compensez cu cele conforme.
DIn pacate de sarbatori am mai calcat pe bec si am stagnat,dar e un lucru incurajator pt mine ca nu am luat in plus.
De cantarit nu m-am mai cantarit recent,dar cum o fac va anunt.

Va pup si va urez o seara placuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Litllelight,imi permiti te rog sa imi dai un sfat?
Faptul ca fiica ta se trezeste noaptea inseamna ca ceva se intampla cu ea,sufera de ceva,dinti,burtica,cosmaruri,sete,foame,singuratate,sau cauza medicale gen:lipsa de fier,calciu.
Incearca sa descoperit cauza trezirilor ei,nu merge pe ideea ca asa sunt unii copii.
Uite,sa iti spun ce mi-au zis atat 2 neurologi,un psihiatru cat si un psiholog:un copil trecut deja de 2 ani trebuie sa doarma fara treziri,nu e normal sa se trezeasca pur si simplu fara o cauza,asta ar insemna sa aiba tulburari de somn ce pot fi tratate.Ca si un adult.

Intr-adevar,zaharul iti da energie,o pot confirma si eu.Cand alaptam singurul remediu pt energie era dulcele,o idee total gresita,deoarece din cauza asta am pus inapoi toate Kg date jos dupa nastere.
Incearca sa elimini din alimentatia ta dulciurile si inlocuieste-le cu cele facute in casa,in care poti adauga diversi indulcitori,in acest fel vei observa ca nu te vei mai simti nici asa obosita (pe langa faptul ca iti da energie,dupa te si poate obosi zaharul) si nici nu te vei ingrasa.Stiu,nu ai timp,e normal,incearca sa o cooptezi in activitate si pe fiica ta.
Plus ca e si nesanatos zaharul.
Si iti mai recomand suplimente de crom pt eliminarea poftelor de dulce si cel de magneziu pt oboseala.

Te imbratisez!!

Magdaz felicitari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

In capcana asta cad si eu; cand sunt obosita mananc dulciuri, apoi zaharul imi accentueaza oboseala samd... uneori sparg cercul vicios cu o cura de vitamine.

eu cred ca unii copii se trezesc noaptea in primii ani si doar pentru ca asa sunt ei... pana pe la 4-5-6 ani; insa este doar o parere neavizata.

_
Rares

Mergi la inceput