DIVERSIFICAREA (8)

DIVERSIFICAREA (8) | Autor: Happiness_4_us

Link direct la acest mesaj

Pana acum s-a spus asa:

Capitolul 1
Capitolul 2
Capitolul 3
Capitolul 4
Capitolul 5
Capitolul 6
Capitolul 7

www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">RECOMANDARILE OMS PENTRU ALIMENTATIA SUGARULUI SI A COPILULUI MIC




Ma bag si eu, ptr ca va citesc din umbra din cauza de kupil mofturos .
In revista Mami am gasit o reteta cu spanac, care la noi a avut un succes nebun.
Spanac+ laptic+ smantana.
Ulterior am adaugat eu in el si altele.
Se amesteca, cu lapte si smantana ca sa-i mai ia din amareala, si la fel de bine se poate amesteca si cu cartofior, din acelasi motiv. Amestecatul cu cartofior l-am gasit in Capraru.

Bafta!

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luny spune:

Nicol, ma bucur ca sunteti mai bine si ai decis sa mergi la medic!
Nana, si eu la fel, in general ii pun spanacut in piure de cartof!..mai nou, i-am pus cateva frunze crude si a tolerat ff bine!

Iubirea mea, MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velenamaria spune:

NIco si noi am fost la doctor..intradevar pielea e foarte uscata si din cauza asta apar probleme.dar in legatura cu gelul de dus si cremele de corp ..eu cred ca depinde de copil, poate ptr unul functioneaza o crema iar pentru altul alta crema..noi acum testam sa vedem ce ne prieste. succes si voua.

am gatit azi praz cu dovlecel si paste la cuptor plus un pic de cascaval ras..super bine a mancat Biju' al meu.
a papat si o gramada de cascaval gol....sper sa nu se constipe.

o zi buna tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

hello fetele
- Reteta noua incercata azi - pentru bebei neavansati la papat unele ingrediente..pot fi omise sau inlocuite cu legume Poate va place si voua ca fata mea a mancat de se bateau turcii la gura ei!

Musaca atipica!
Un piept de pui fiert
un morcov crud
jumatate de ardei gras rosu
o ceapa verde
3-4 buchetele de brocolli
2 cartofi fierti mari
2 rosii
cascaval

-Taiati cartoful feliute
-Tocati carnea fiarta, ceapa verde, morcovul, ardeiul gras
- Bagati la blender rosiile si subtiati-le cu putina apa..
- asezati un strat de cartofi, unul de carne,
unul de suc de rosii...
- la final puneti brocolli si cascaval ras...
Mai tineti la cuptor inca vreo 15 minute...si gata!
Sper sa va placa!



Oana siCati mica (1 an si 7 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

OANA - pai tu nu ai copil mofturos, mama, de papa tot felul de amestecuri! a mea are o tona de figuri...

de spanac, e mai gustos cu smantana, dar in aceasta combinatie nu se mai asimileza Fe; ideal e ca la fiert sa se puna si un cartof si mixam impreuna, amidonul favorizeza asimilarea Fe;

Ellis,mami de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

ALESSIA IN TARA MINUNILOR
MAMI IN BUCATARIE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellis

OANA - pai tu nu ai copil mofturos, mama, de papa tot felul de amestecuri! a mea are o tona de figuri...

de spanac, e mai gustos cu smantana, dar in aceasta combinatie nu se mai asimileza Fe; ideal e ca la fiert sa se puna si un cartof si mixam impreuna, amidonul favorizeza asimilarea Fe;

Ellis,mami de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

ALESSIA IN TARA MINUNILOR
MAMI IN BUCATARIE


Oh...da, este absolut orice, dar mofturoasa nu!!! Ieri a mancat toata ziua ca disperata....si eu chiar am crezut ca-i este foame (ca nu a mai facut asa ceva pana acum!!!) si ca proasta, i-am tot dat ce mi-a cerut....pana seara, cand a vomitat imediat dupa ce a mancat cerealele!!

Da, ai dreptate si eu stiam de chestia cu asimilatul fierului...de cartof nu stiam, dar e bine de stiut! merci!

Oana siCati mica (1 an si 7 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

Oana, nu stiu de ce am ramas eu cu ideea ca spanacul este bun doar cu lapte/smantana

Dimineata noi papam in continuare cu mare succes mere+banana+avocado. La pranz i-am dat cartof fiert+ broccoli+dovlecel + avocado + mult iaurt+ branzica calcica (daca ii pun carne nu-i place asa mult). 2 zile i-am dat galbenus (cartof+galbenus+dovlecel+iaurt = avea gust de cartofi cu oua, ft bun). 2 zile carnita, nu se omoara; 1 zi branza calcica, ca merge cu iaurt si cartof. Mare succes am cu iaurtu, ma salveaza.

Cu pata aia, sincer, am fost atunci la medic, ni s-a zis dermatita atopica, tratament: Advantan 3-5 zile max; Avene Trixera sau Mustela Stelatopia ca si cosmetice. In prima zi Advantanu (tot cu cortizon, ca si Elocom sau altele) i-a tras roseata din pata, am mai dat 2 zile dar uscaciunea nu trecea. Avene ii inrosea fata, si mie, nu am mai dat-o (in perioada aia am observat ca de la absolut orice se inrosea in obraji, pata ramanea aspra si incolora).

Am scapat de pata asa: am eliminat sacul de dormit care cred ca era sintetic dupa cum arata, i-am dat plapumioara de bumbac; noaptea culcata in hainite de bumbac 100%, d-alea romanesti, sanatoase; seara baie cu ceai de musetel sau chiar cu nimic, numai in apa calda. Punct. Fara sampoane, gel de dus, creme dupa, nimic. In 2-3 zile a fost ca noua. Deci am eliminat tot ce era cosmetic, sintetic, am lasat doar bumbac si apa calda

Acuma i-am luat sampon Klorane, ca Mustela nu mai se gaseste; iar in vana cu apa pun un capac de tarate Topfer. Cam atat.

Pupici si sanatate!

www.flickr.com/photos/29781476@N03/?saved=1" target="_blank">Botzoflete al nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

OANA - pai eu cand ii gatesc ma ghidez dupa ce a mai mancat f bine...si de multe ori am surpriza ca a doua oara sa nu mai guste deloc din acea papa ce i-a placut prima data...

MUSETTE- stiu ce zici cu iaurtul, asa am fost si noi o vreme, puneam iaurt in orice ca sa nu verse...iar de la 1 an si 2 luni, adio iaurt, ea care tipa de bucurie cand ma vedea cu borcanelul!

poate scrieti la semnatura ce varsta au copilasii...

astazi a mancat mimoza pilaf cu legume+piept de pui la tigaie; maine voi fae peste cu cartofi dulci(sweet potatoes) la steamer cred, sau la teflon cu unt si lamaie si un strop de apa...pestele ii place f mult! de asta sunt sigura!

Ellis,mami de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

ALESSIA IN TARA MINUNILOR
MAMI IN BUCATARIE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellis

OANA - pai eu cand ii gatesc ma ghidez dupa ce a mai mancat f bine...si de multe ori am surpriza ca a doua oara sa nu mai guste deloc din acea papa ce i-a placut prima data...

MUSETTE- stiu ce zici cu iaurtul, asa am fost si noi o vreme, puneam iaurt in orice ca sa nu verse...iar de la 1 an si 2 luni, adio iaurt, ea care tipa de bucurie cand ma vedea cu borcanelul!

poate scrieti la semnatura ce varsta au copilasii...

astazi a mancat mimoza pilaf cu legume+piept de pui la tigaie; maine voi fae peste cu cartofi dulci(sweet potatoes) la steamer cred, sau la teflon cu unt si lamaie si un strop de apa...pestele ii place f mult! de asta sunt sigura!

Ellis,mami de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

ALESSIA IN TARA MINUNILOR
MAMI IN BUCATARIE


Slava Domnului....nu am aceasta problema...as vrea sa te ajut cu un sfat, dar sincer...nu stiu cum!
Musette, chesti cu ramasul in cap...pai ce sa-ti zic...fiecare dintre noi este "amprentat" cu stilul de mancare cu care a fost crescut...e si normal...sa gatesti asa cum ai fost invatata sa mananci....sotul meu, spune ca spanacul facut de mine nu este spanac...e o pasta...ca "adevaratul" spanac este asa cum il face soacra-mea...adica frunzele taiate asa ca de salata si fierte putin...mie mi se pare ingrozitoare mancarea aia asa...cu frunze mari......deci ....cum crestem aia facem si noi...soacra-mea gateste ingrozitor de gras...eu pun foarte putin ulei, indiferent de mancare...la asta l-am corupt si pe al meu ca din cauza unor probleme de sanatate nu mai are voie sa manance gras...si l-am obisnuit.......da' tot cred ca tanjeste dupa baltelile in ulei

Oana siCati mica (1 an si 7 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velenamaria spune:

Musette..o sa incerc si eu metoda voastra..la sacul de dormit am renuntat de mult, o sa-mi cumpar si eu tarate topfer...iar in privinta gelului de dus ma mai gandesc. azi pata lui edi aproape nu se mai vedea.

O sa plec la parinti...sper sa rezistam si sa nu papam prea multe chestii aiurea...sarbatorile astea cu mancare traditionala! De Craciun edi a vrut neaparat sa pape o sarmaluta...nu am putut nicicum sa-l fentez.

Oana ..suna tare bine muscaua..sigur o incerc.

Noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

deeeeeee...ce mi-a trebuit mie sa-mi laud mofturiciul ca papa bine peste? azi a zis pas, a papat putin, dar cu figuri...poate a fost obosita, poate sunt de vina maselutele...poate...astept cand se trezeste si ii pun putin lapte pste cartofei sa ii fac piure si mai incercam cu restul de peste...

de obicei papa 2 feluri de mancare, portii mici, dar 2, mai intai felul 2 si apoi o supa/ciorba; ieri si azi nu am avut ciorbita, prin urmare a papat 1/2 din portie...cred ca se plictiseste mancand; ei ii plac ciorbitele si de aia ii dau la sfarsitul mesei ca le papa f bine;

ce stiti despre pipote si inimi? daca fac ciorbita pt noi poate manca si ea? doar ficatel i-am dat pana acum...

Ellis,mami de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

ALESSIA IN TARA MINUNILOR
MAMI IN BUCATARIE

Mergi la inceput