Diversificarea (3)

Diversificarea (3) | Autor: Sheannamp

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Initial creeata de ramonabanuta


am o fetita de 4 luni si jumatate.
Dati-mi si mie o reteta de papa,ca i-am tot dat branzica si banana si mar cu biscuite, dar as vrea sa-i mai dau si altceva. Voi ce le mai dati la ingerasii vostri?

opriti violenta in familie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redai spune:

poti sa dai para,morcovel.Banana mi se pare cam repede.
Eu ii dau borcanele si papa si de caise , peirsici.

Lore, mamicutza de print David
Poze David Vlad
" target="_blank">varsta David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

Ramona,nu te grabi cu diversificarea ,abia are 4 luni jumate.
introdu doar cate un aliment,inca nu face combinatii de 2 alimente noi,doar laptele il poti amesteca cu fruct cu cereal.
ptru branzica este inca devreme.
Incepe cu fructele:para ,mar,banana,papaya,avocado(toate sunt usor de digerat)
daca ai posibilitatea sa-i dai papaya,este f buna ptru maturarea sistemului digestiv.
in ve.fructele care au pufisor,se dau mai tarziu(piersici,kiwi)sunt fructe care dau alergii.
apoi pureuri,creme , de cartof amestecat cu lapte ,apoi de morcov amestecat cu lapte,mazare...dupa ce ai dat timp de 4-5 zile fiecare aliment nou, poti combina un vegetal galben cu unul alb sau cu unul verde(cartof cu morcov ,morcov cu telina,cartof cu mazare9 apoi faci combinatie de trei.
si uite asa te joci cu meniul.baranzica,puiul, lasa-le ptruvarsta de 6-7 luni.


monica mami de print
http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ashera spune:

Buna fetele
Va citesc cu interes inca de cand s-a deschis acest subiect.
Am si eu un puiut care va implini 6 luni si ma informez in legatura cu diversificarea. Pana acum a papat exclusiv san, fara apa, ceai sau formula. Intentionez sa-l alaptez pana la 1 an, dar e momentul sa incepem sa papam si altceva .
Din pacate nu am gasit un pediatru in care sa am incredere totala. Majoritatea au recomandat diversificarea inainte ca puiutzul sa implineasca 3 luni si mi s-a recomandat marul+biscuitele (evident cu gluten) sau sucul de portocala, pe considerentul "asa crestem copii de 30 de ani si nu au nimic".
Nu vreau sa judec pe nimeni, fiecare face ceea ce considera ca este mai bine ptr copilul lui. Tocmai de accea am hotarat sa nu incep diversificarea mai repede de 6 luni.
Am destule nelamuriri in legatura cu diversificarea si cu felul in care putem face combinatii. DE exemplu : e voie sa amestecam la un moment dat fructele si legumele ? Fructele se dau crude sau coapte ? Dupa fructe nu avem voie sa dam lapte bebelusului cateva ore ?



Mami de bebe
Chris (08.08.07)
http://picasaweb.google.com/Ashera4u/Chris5Luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:


ashera,


In ve.schemele de alimentarea a unui bb zic ca este bine sa incepi cu fructele sau cerealele.
cum spuneam introduci cate un singur aliment,daca decizi sa introduci pure de para,atunci continui doar cu acest pure cateva zile.
fructele poti sa le amesteci cu lapte(cele ne citrice)banana,papaya
poti sa le dai si fara lapte ,laptele se amesteca deobicei cu alimentul nou ca bb-ul sa accepte mai usor gustul nou.apoi treptat poti sa scoti laptele din combinatie.
da poti sa amesteci fructe si legume,dupa ce le-ai testat pe amandoua separat.
fructele poti sa le dai si crude si coapte..crude au mai multe vitamine.
daca ai dat cateva lingurite de pure de fructe ,poti continua cu laptele.
alimentul nou trebuie dat inainte de lapte ,cand bb-ului ii e foame

monica mami de print
http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ashera spune:

Multumesc principe
Foarte frumos printisorul tau



Mami de bebe
Chris (08.08.07)
http://picasaweb.google.com/Ashera4u/Chris5Luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Initial creeata de elenabrb


Buna,
Nu stiu ce sa mai cred despre diversificarea asta, pentru ca exista 1000 de pareri. Am incercat sa gasesc 2 surse care spun aclasi lucru despre diversificare, dar ........ imposibil. Baietelul meu are 4 luni si o sapt si este hranit exclusiv la san. Pediatra mi-a recomandat sa incepem diversificarea cu supa de legume si asa am si facut. Acum nu stiu daca e bine sau rau, cert este ca sunt foarte confuza.
Mentionez ca Andrei are 7 kg si 64 cm.

Va multumesc.

iancu cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_ spune:

buna.sunt nou venita si am o intrebare: fetita mea are astazi 4 luni si are 6.400, o alaptez natural si nu stiu daca e binbe sa incep diversificarea sau sa o mai las? am inceut cu sucul de morcov de 2 saptamani si ii place mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

quote:
Originally posted by oana_

buna.sunt nou venita si am o intrebare: fetita mea are astazi 4 luni si are 6.400, o alaptez natural si nu stiu daca e binbe sa incep diversificarea sau sa o mai las? am inceut cu sucul de morcov de 2 saptamani si ii place mult.



Deja ai inceput diversificarea. Adaugarea oricarui aliment (fie el suc, supa sau piure) in afara de lapte in alimentatia bebelusului se numeste diversificare
Copilul alaptat nu are nevoie pana in jurul varstei de 5 luni jumate-6 luni de nimic altceva in fara de san (nici apa, nici ceai).
Pentru ca nu exista nici un aliment mai hranitor si mai bun pentru dezvoltarea copilului in primele 6 luni decat laptele de mama.
Iar orice altceva ii dai pe langa nu face altceva decat sa scada cantitatea de lapte pe care bebelusul o suge pe zi (fiindca se satura cu alt aliment) si asta poate afecta cresterea si dezvoltarea optima a copilului.
Nu greutatea este importanta la un bebelus ci cum se dezvolta el psihic, motor si de-abia apoi din punct de vedere fizic.

Uite aici un ghid, in limba engleza despre regulile alimentatiei corecte a copilului in primii 2 ani de viata, stabilit de organizatia mondiala a sanatatii si acceptat de toata lumea civilizata
http://www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

quote:
Originally posted by oana_

buna.sunt nou venita si am o intrebare: fetita mea are astazi 4 luni si are 6.400, o alaptez natural si nu stiu daca e binbe sa incep diversificarea sau sa o mai las? am inceut cu sucul de morcov de 2 saptamani si ii place mult.


Eu as zice sa o mai lasi, ba sa scoti si sucul de morcovi. Sucul de morcovi e foarte sarac in substante nutritive fata de lapte - laptele de mama e un aliment complet care ii asigura tot necesarul unui bebelus pana la 6 luni.
Eu cel putin asa am procedat la ambii copii, doar lapte pana la aproape 6 luni.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput