Diversificarea (2)

Diversificarea (2) | Autor: Graviduta

Link direct la acest mesaj

Ca tot ne-am propus mamicile de mai-iunie 2007 sa facem un subiect separat, centrat strict pe diversificarea pentru capsunele si caspunei, incep eu. Nu am de spus mare lucru, pentru ca noi suntem chiar la inceput, dar mamicile de mai pot spune mai multe. As vrea sa scriem si ce probleme am intampinat, nu numai schema de diversificare realizata mai mult sau mai putin de doctorii pediatri.

De asemenea, propun sa dam si varsta, greutatea si inaltimea bebeilor de la inceputul diversificarii, precum si din momentul postarii. Mi se pare normal asa, pt unii sunt mai dezvoltati si, poate, de-aia nu papa cereale, iar altii sunt mai delicati si papa mai devreme (sa zicem).

Deci: Mara a inceput diversificarea la 4 luni fix, 7,560 kg si 69 de cm. Pediatra mi-a recomandat ca de la 4 la 5 luni sa-i dau doar cereale. Intrucat i-am spus ca i-am mai dat pe la buzite cu mar si i-a placut, a fost de acord sa-i dau si cate 6 lgt de suc de mere diluate cu tot atatea lgt de apa fiarta si racita/apa plata.

Pana acum i-am introdus cereale simple de la Milupa (orez) si de-abia azi i-am dat suculet de mere diluat 1:1, dar doar cate 3 lgt, ca vroiam sa vad cum reactioneaza. Fiind un ngust nou, nu a fost extrem de incantata (cel putin asa mi s-a parut) si nu a baut tot, ci doar aprox 2/3 din cantitate. Motivul pentru care pediatra a hotarat sa introducem cerealele (deocamdata doar o masura in biberonul de dupa baita) este ca Mara incepuse sa se trezeasca noaptea (3-4). Sincer, Mara inca se trezeste devreme, la 5, dar probabil asta e ritmul ei.

I-am luat si cereale Nestle "Burtica sanatoasa", dar, avand morcov, o sa i le introduc cam peste o saptamana, deci la 4 luni si jumatate.

Dupa aceasta etapa, pediatra mi-a spus ca vom continua cu suculet de mere, morcov, legume si apoi fructe.

Nu stiu cat a mai luat Mara de cand am cantarit-o ultima oara (27 oct), dar o voi cantari luni.

Subictul e deschis atat pentru mamicile de mai-iunie 2007, cat si pentru celelalte mamici care vor sa ne impartaseasca experientele lor sau care au intrebari legate de diversificare.
Alina si Mara (27 iunie 2007)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabicighi spune:

scuze, sunt incepatoare si am gresit.si noi am inceput diversificarea la 4 luni cu suc de mere, de morcovi, apoi amestecate, am introdus para (miami, ne place mult) si banana care e destul de controversata.papam supica de legume, acum, mai nou si de pui, dovlecel fiert, dovleac copt, cereale de la milupa, dar cartofii piure nu ne plac deloc!ei da - si danonino( si el destul de controversat)!si nu stim cu ce sa mai continuam!
asteptam sugestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Gabicighi, nu ne-ai spus cat are puiutul tau.

Legat de banana, parerile sunt impartite. Se spune ca nu trebuie sa-i dai prea devreme, pt ca are risc alergen. Sincer, nu am auzit de alergie la banane, dar eu nu sunt f experimentata. E un articol interesant despre asta, zic eu, in suplimentul special al revistei "Mami", care se refera la diversificare. Cred ca este un interviu cu "renumita" dr Culcer, un pic cam controversata, inclusiv si aici pe forum.

In ceea ce priveste piureul de carofi, ai incercat sa-i introduci in el o leguma care-i place? De ex, morcov?

Alina si Mara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Scriu si eu ce lista de diversificare ne-a dat pediatra:

3luni-3.5luni - suc de fructe(citrice, mere, morcov) 30-60 ml/zi

4 luni - piure de fructe(mere crude/coapte, banane, piersici)

4.5luni-5luni - supa de legume strecurata+ulei vegetal(1-2lingurite)
legume permise: cartofi, morcovi, telina, pastarnac,
spanac, rosii, dovlecei, ardei grasi, fasole verde,
ceapa
- piure de fructe+ branza vaci(1-2 lingurite)
- iaurt simplu+ biscuiti
- piure legume+ unt+ lapte
5.5 luni - carne pui/vita fiarta fin tocata in supa de legume sau
piureul de legume de 3-4ori/saptamana(30-50gr/zi)
6 luni - ficat pasare
- ou fiert tare(2-3ori/sapt)- doar galbenus
8-9 luni - ciorba acrita cu bors/ciorba perisoare
- iaurt cu fructe
- mamaliguta cu branza de vaci
10 luni - peste alb slab

- dupa 1 an - zmeura, fragi, capsuni
- carnea de porc/oaie - dupa 3 ani

Eu am incercat sa incep diversificarea la 4 luni cu suc de morcov, dar nu mi s-a parut pregatit juniorul, asa ca am mai asteptat pana la 4.5 luni, juniorul avea 7.200 kg si 66 cm.
Am inceput cu suc de morcov, dupa care am adaugat suc de mar, la inceput cate 5 ml/zi, crescand cu cate 5 ml zilnic.
La 5 luni i-am dat supa de legume strecurata, supa facuta din morcov, telina, pastarnac, patrunjel, dovlecel si ardei, toate legumele adaugate pe rand, la o distanta de aprox. 3 zile. De ieri am inceput sa-i pasez si legume in supa.

Astept si alte mamici cu alte liste, ca nu prea stiu cum sa continui acum, ce sa-i mai dau

Se pot pune si intrebari in acest topic sau e doar cu listele de diversificare?



Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


Poze Vladut


Filme Vladut


www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flufy spune:

Am si eu o de 3 luni si multa lume ma bate la cap sa-i dau si altceva in afara de tzatza.M-am saturat de atatea povesti cum ca e bine sau nu sa incepi diversificarea mai repede si stiu ce sa fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Kid, eu cred ca e nimerit sa punem intrebari si sa facem discutii, atat timp cat sunt strict legate de subiect. Altfel, dupa ce am posta toate schemele de diversificare, ar ramane un subiect mort. Alte chestii le discutam intre noi, la bebei de mai-iunie, dar intrebarile si opiniile despre diversificare sunt binevenite aici.

Cum ii masori cantitatea de suc? ii pui in bibe? Eu le am pe cele mici gradate de la 20 ml si tre sa aproximez daca e sub aceasta cantitate. Si eu i-am dat ieri aprox 10 ml de suc de mere, dar in dilutie 1:1 cu apa fiarta si racita, ca asa imi recomandase pediatra.

Alina si Mara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

E foarte nimerit subiectul ca sa vezi ca intradevar, cate bordeie, respectiv pediatri, atatea obiceiuri. Mie pediatra mi-a spus fara cartofi si ceapa in prima faza si fara citrice pana pe la 8-9 luni. Nu mi-a dat cantitati exacte, ci perioade de inceput si ca principiu, de inceput cu cate 1 lingura sau ~ 10 ml si crescut treptat cate 10 ml, in functie de reactie, si de asteptat minim 3 zile intre introducerile de alimente noi.
Asa ca am inceput cu sucuri limpezi de fructe, pe care le radea cu mare pofta, pe la 3 luni si 3 saptamani, mai mult ca sa reglam constipatia severa de care suferea. Dupa 1 luna, mai exact la 4 luni si 2 sapt. am inceput sa pun in laptele de seara cate 1 masura de cereale si apoi am crescut treptat pana la cum scria pe cutie. I-am dat pana acum si Humana si Milupa si Nestle si Bebelac. Am zis ca vreau sa nu fie blocat pe un singur gust si sa imi fie greu sa adaug legume si fructe noi. Nu a manifestat nici-o preferinta in mod deosebit . La 4 luni avea 6.300 kg si 62.5 cm, in conditiile in care la nastere a avut 2.300 si 47. La 5 luni am inceput sa ii fac sucul de fructe si cu pulpa si i-a placut si asa teribil. Mai putin cand am inceput sa i-l fac piure, adica sa i-l dau cu lingurita. Lua 2-3 lingurite si ar fi vrut sa molfaie lingurita, ptr ca nu mai avea nici un gust incepea sa planga si se termina masa noastra cu lingurita. Il diluam cu putin laptic si il serveam la biberon de solide. Dar i-a priit tratamentul din moment ce a ajuns intr-o luna la 6.800 si 65.5, adica 500 gr. si 3 cm., e in grafic. Acum imi e cam frica de legume, dar tb sa le introduc , ca doar are 5 luni si 1/2. Eu m-am bucurat cel mai mult ca nu a mai vomitat, de cand cu piureuri, o singura data cand m-am riscat cu 2 feliute de portocala la piureul de fructe.

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)
MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Flufy, lasa lumea...pediatra ce spune?

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)
MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabicighi spune:

quote:
Originally posted by flufy

Am si eu o de 3 luni si multa lume ma bate la cap sa-i dau si altceva in afara de tzatza.M-am saturat de atatea povesti cum ca e bine sau nu sa incepi diversificarea mai repede si stiu ce sa fac.


flufy, nu te lua dupa parerile tuturor, tu esti mamica si stii cel mai bine ce ii trebuie puiutului tau.oricum daca il alaptezi nu ii trebuie nimic mai mult, toti doctorii o spun.probleme apar cand nu mai ia in greutate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabicighi spune:

[quote]Originally posted by Graviduta

Gabicighi, nu ne-ai spus cat are puiutul tau.

bebe-le meu are 5 luni jumatate.am inceput diversificarea la 4 luni, cand bebele meu alaptat la san nu mai lua in greutate.

am incercat cartofi piure cu morcov, dar nu a mers, nici cu lapte, praf, nici chiar cu para ca am incercat si asa.mai asteptam.noi nu papam inca gris cu lapte, nici mar cu biscuite deoarece contin gluten si se spune ca nu e voie decat dupa 6 luni.oricum avem unele babe in familie care sustin sus si tare ca "trebuie gris cu lapte, cum credeti ca ati fost crescuti voi?"noi, nu ne lasam si mai asteptam putin.
de citrice stiam ca nu e voie pentru ca sunt prea acide pentru stomacelul bebelusilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Haideti sa va ajut si eu cu cateva sfaturi pe care le puteti urma ori ba. Nu incepeti prea repede diversificarea, nu mai devreme de 5-6 luni ptr cei alaptati la san si 4-5 luni ptr cei alaptati artificial, nu are sens sa ii grabiti cu mancarica, vor avea timp toata viata sa pape de toate.
Sa va povestesc cate ceva din inceputurile noastre de diversificare. La 6 luni am vrut sa incepen diversificarea (alaptat exclusiv la san) dar a facut o viroza asa ca am mai amanat si am inceput sa ii daucereale din orez de la Teopfer (sunt singurele cereale care nu contin zahar daca va uitati atent pe cutie) din cele fara lapte cu lapte de la mine. La doua zile am inceput si tratamentul ptr viroza dar am continuat cu cerealele pe care i le faceam diluate sa curga prin biberon, pe care insa nu l-a acceptat asa ca i le dadeam cu lingurita sau cu canita cu cioc fara supapa (ulterior a invatat sa suga si cu supapa). La 6 luni jumatate am inceput cu sucul de morcovi cu 2-4-6... lingurite, cresteam progresiv cantitatea in care insa ii puneam si cateva picaturi de lamaie. Dupa o saptamana in acest suc de morcovi am adaugat cate1-2-4.... lingurite de suc de mar. Cereale maxim 50-60 ml, suc maxim 20-30 ml. Dupa inca o saptamana i-am introdus supa de legume: radacinoase. Am inceput la fel cu 2-4-6 lingurite crescand progresiv. Dupa o alta saptamana i-am bagat si cartof. Dupa inca o saptamana am inceput sa adaug alte legume: dovlecel, brocolli.
Ca greutate nu mai stiu exact cat avea la 6 luni (trebuie sa caut) dar la 7 luni stiu ca avea 8 kg si 70 cm.
Pe la 7.5 luni am inceput sa ii dau piersica si ptr ca sucul era din ce in ce mai greu sa i-l dau cu lingurita am transformat totul in piure de mar, piersica si suc de morcov plus cateva picaturi de lamaie. Cantitatea a crescut progresiv ajungand la 100-150 ml de piure. Supa s-a transformat treptat in supa crema. Urmatosul aliment introdus a fost branza calcica, carnea de pui, mar copt cu orez, iaurt, galbenus de ou, ficat de pui, peste, smantana, unt. Cam asta a fost ordinea de introducere din cate imi amintesc.
Stiu ca peste am introdus pe la 10 luni si tot cam atunci smantana si unt.
In supa de legume pana la 1 an i-am pus ceapa (introdusa mai tarziu0 numai coapta, rosia am adaugat-o pe la 9-10 luni, ardei pe la 8-9 luni.
Nu i-am dat banana, citrice, kiwi pana la 1 an, biscuite (vestitul mar cu biscuite).
Cam atata despre diversificarea noastra.
Rabdare si nervi de fier, mai ales ptr cei mai putin papaciosi cum a fost puiul meu fan tzitzi si mancarica mai putin.
Mult succes!


Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze diverse
Botez Rares 7-8 luni Litoral 2007

Mergi la inceput