Diversificarea (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

tanima_i2002 zici ca nu i-ai dat citrice dar i-ai dat lamaie. Aia am inteles ca e mai rea decat portocala.

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)
MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Flufy, parerea mea personala este ca, daca puiutul ia bine in greutate, laptele tau e bun, n-ai motive sa intarci, nu ai de ce sa diversifici de-acum, ci de la 6 luni. Asa se recomanda peste tot celor alaptati natural. Chiar si daca ar fi sa intarci de-acum, tot ar trebui sa continui doar cu lapte praf si eventual de la 4 luni sa-i diversifici. Dar discuta cu pediatrul. Dupa cum spuneam, singurul motiv pentru care noi am inceput diversificarea este ca Mara nu se satura cu biberonul de seara si se scula noaptea. Ca sa nu se mai trezeasca asa devreme si sa lase timp glandei pituitare sa secrete hormonul de crestere (in somn), pediatra mi-a recomandat sa-i introduc putine cereale. Dar, repet, asta a fost singurul motiv. Altfel, cred ca am fi inceput diversificarea la 5 luni, desi Mara nu e alaptata natural, ci cu lapte praf. Depinde si de copil, de cum e dezvoltat.

Tanima_i2002, dar de ce ii puneai lamaie? Si eu ii dadeam Marei cateva picaturi de lamaie cand sughita, inca de la cateva saptamani. Desi eram si eu ingrijorata ca i-ar putea afecta stomacelul, pediatra mi-a spus ca nu are ce sa-i faca o picatura. Apoi, pe la 2 luni, nu i-am mai dat lamaie, ci ceiut pt ca am aflat ca si asa poate sa-i treaca sughitul si amers. Nu ma gandisem la solutia asta, desi era mai buna decat lamaia.

Legat de portocale, si eu am citit ca nu e bine sa-i dai pt ca poate provoca alergie, dar parerile sunt impartite.

Nici cerealele de la Milupa (fulgi de orez fara lapte) nu contin zahar.



Diversificarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Buna seara!
Ma bucur pentru acest capitol! E foarte util!
Noi avem 4 luni si o saptamana si papam in special san! Dimineata mar ras. Ne place sa molfaim si 2-3 feliute de portocala! Mai vedem noi ce mai incercam! Acum are 8 kg si 68cm in lungime!

Alina-Mirela cu DAVID 27.06.2007
David
Cum a aparut Printul!

Poze burtica

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Wow, alynta, dar ai un nazdravan! Tu de ce l-ai diversificat de-acum, ca am inteles ca alaptezi?



Diversificarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

Noi avem aproape 5 luni si peste 8 kg.Noi deja papam bananutza si bio rice.Restu nu prea ii plac,mar morcov...dar incet le voi introduce in bio rice.Acum am facut pauza de ieri si pana maine iar luni vreau sa ii introduc piersica.Sper sa ii placa...

Irina lui Pierre-Sebastien ( 05.06.2007 ora 9:45)




www.onetruemedia.com/my_shared?z=1c2fc1fae729596c5d1d9f&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj sebastien(a crescut Sebastien)
paginuta colorata
pozici sebastien
nasterea cu noroc a lui pierre-sebastien
varsta Sebastien
botez Sebastien

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienusha spune:

Noi avem 3,5 luni si am inceput diversificarea de la trei luni. Suc de fructe(morcov, mar, ananas, piersica - in aceasta ordine) cate 1 lingurita la inceput, timp de 6 zile si ne place foarte mult. Suculet de morcov am papat de la 1,5 luni cate o lingurita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

graviduta, pai al meu se trezeste noaptea de vreo 3 ori sa manance si i-am dat la masa de seara cereale dar tot asa des s-a trezit. Cred ca-i place f. mult la san ( dar numai dc e adormit ca treaz nu-l prind si pace sa suga)

gabi, mamica lui-Albert Mihai, 10.05.2007
minunea mea
poze
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunele de mai-iunie2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

mamarutza are 6 luni fara o saptamana, de cateva zile bea suc de morcovi care ii place, cereale Humana cu banane care ii plac asa si asa, ieri a baut supica de legume si azi a mancat umpic de banana pisata care i-a placut enorm ar fi mancat intr-una dar i-am data cateva lingurite ca asa mi-a zis dr.
acuma m-am stressat umpic ca nu stiam ca e alergena.stiam doar de capsuni si kiwi...sper sa nu apara nimik rau...
Sofia are acum 7,5 kg

Cristiana, gagalicea Theodora Alexia ( 30 mai 2003)si galuscutza Carina Sofia(10 mai 2007)

comorile noastre iubite
Thea Alexia
noi si Roma 2006
www.desprecopii.com/info.asp?id=531" target="_blank">nasterea papusii Theodora


www.helpsonia.com" target="_blank">ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_So spune:

M-am gandit sa va scriu cum ne-a spus noua pediatra sa facem supa de legume (la bebe 1) si cu ocazia asta fac recapitularea pentru bebe 2, ca acusi incepem:

Punem asa: 2-3 morcovi, 1 radacina patrunjel, 1 radacina pastarnac, 1/2 radacina telina. Fierbem (ea mi-a zis intr-un litru de apa, eu as incerca la abur) si-i dam copilului cu lingurita - la cel alaptat si cu biberonul, la cel hranit cu lapte formula. Mi-a zis sa-i dau 2-3 lingurite in prima zi, 4-6 in a doua zi, si apoi 6 lg, timp de o saptamana. Nu punem sare, zahar, ulei in supa. Din ziua a treia putem sa pasam morcovul in supa.

Din saptamana a doua putem sa adaugam in supa putin cartof, 1 frunza de salata, 1 frunza de spanac, putin ardei gras, putina ceapa. Nu toate odata, ci pe rand. Ceapa nu se paseaza, iar radacinile aromate (patrunjelul, pastarnacul, telina) se paseaza pe rand, cu atentie la reactiile copilului - unii nu le accepta.

Mi-a mai zis sa-i fac supa in fiecare zi, sa nu-i dau o supa mai veche de 24h. Daca nu vrea nici cu biberonul, nici cu lingurita, mi-a zis sa mai astept, sa am rabdare.

Noi am inceput diversificarea si la nr 1 si la nr 2 de la 4 luni jumate (ambele au vrut tzatza doar pana pe la 3-4 luni). Am inceput asa:
- 4 luni jumate: cereale (fara gluten), ele fiind la categoria "super-musca", 5kg, respectiv 5.1kg la 4 luni, 59 cm. Dupa cereale (facute in lapte, in biberon) am continuat cu suc de fructe, apoi cu supa de legume, piure de fructe, piure de legume, branza calcica. Sucul de fructe l-am diluat la inceput in apa plata, apoi, dupa ce am vazut ca il accepta, l-am dat ca atare.

- de la 6 luni am introdus iaurtul simplu, apoi combinat cu fructe, cu cereale, cu biscuiti. Tot de la 6 luni am dat si galbenusul de ou, fiert tare: 1/4 in prima zi, 1/4 in a doua zi, 1/2 in a treia zi, 1 intreg in a patra zi. A urmat ficatul de pui, fiert separat si mixat.

- de la 7 luni am introdus conopida in piureul de legume, broccoli, dovleacul copt.

- de la 8 luni i-am dat putin peste alb (salau) bine fiert si puricat de oase. Nu i-a placut (nici nu ma mir, peste fiert). I-am dat perisoare de pui, fierte si i-au placut.

- de la 9 luni i-am facut mamaliguta cu branza calcica si cu iaurt, ciorbita cu bors adevarat, spanac.

Acum nr. 1 are 3 ani, 13 kg si 95 cm (tot sub limita), dar e sanatoasa, mananca bine, nu face mofturi. Sper sa fie si nr 2 tot asa.


Carmen, Mara (12.08.04) si Ana (21.06.2007)
poze cu Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns push_up spune:

fetelor daca vreti sa dati banana dati extremitatea acesteia fara mijlocul care contine semntele acelea mici negre.taiati banana pe mijloc si adunati cu lingurita miezul pe care bineiteles il mancati apoi ce a ramas este numai bun de papat ...pt bebelusi.eu asa fac ca sa nu avem probleme cu alergenii

Mergi la inceput