Diversificarea (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

quote:
Originally posted by dienusha

Noi avem 3,5 luni si am inceput diversificarea de la trei luni. Suc de fructe(morcov, mar, ananas, piersica - in aceasta ordine) cate 1 lingurita la inceput, timp de 6 zile si ne place foarte mult. Suculet de morcov am papat de la 1,5 luni cate o lingurita.



Dienusha, fiecare mama face cum vrea, atata timp cat sanatatea copilului ei nu este pusa in pericol.
3 luni este muuuult prea devreme pentru a diversifica. Iar la 1,5 luni devine chiar extrem de periculos.
Si o sa iti explic de ce.
Care e motivul pentru care unui bebelus incepe sa i se dea si altceva decat lapte? Pai, pentru ca pe langa lapte mai are nevoie si de altceva sau pentru ca e cazul sa inceapa sa guste si alte lucruri.
Pentru diversificare trebuie sa fie indeajuns de matur (neurologic si digestiv) ca acest lucru sa nu ii puna in pericol sanatatea si uneori, chiar si viata.
Tu in loc sa ii dai lapte (indiferent de care), care contine TOT ce are nevoie copilul in primele 5-6 luni (inclusiv apa) i-ai dat ceva care nu contine proteine (ca fructele nu au asa ceva) si nici calciu, fier si alte vitamine si minerale esentiale in cresterea si dezvoltare, inclusiv a creierului. Care e motivul, altul decat curiozitatea ta si obiceiul absurd romanesc?
De sete trebuie sa ii tina laptele (mai bogat caloric decat apa, ceaiul si sucurile).
In consecinta, acele lingurite l-au privat pe bebe de alte lingurite de laptic si in plus, au agresionat foarte mult stomacelul si intestinele copilului tau.
Sper din tot sufletul ca el sa nu faca parte din acei copii care vor avea parte de intolerante digestive, alergii, tulburari de tranzit si o dezvoltare deficitara.

Pentru cine stie engleza, AICI veti gasi toate sfaturile de care aveti nevoie in alimentatia copilului in primii ani de viata.
http://www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=English


PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancacristina spune:

citesc multe despre copii si cu cat citesc mai mult cu atat ma sperii mai tare.am doi baieti in varsta de 2,5 luni(gemeni)si cantaresc 6,..kg,si nu prea mananca asa cum ar trebui sa manance un copil la varsta lor(ce mi-au spus si mie prietenele care au copii)mananca cam 70-90ml de lapte la 4-4,5 ore.Multi imi spun sa incep peste 2 sapt sa diversifica findca de acum nu le ajunge doar laptele praf si nu stiu ce sa fac.Eu vreau sa aman cat mai mult.Cum se manifesta un copil care vrea sa mance si altceva.Ce ar trebui sa le dau ptr inceput.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancacristina spune:

ce inseamna brinzica calcica ca suna bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

quote:
Originally posted by ancacristina

citesc multe despre copii si cu cat citesc mai mult cu atat ma sperii mai tare.am doi baieti in varsta de 2,5 luni(gemeni)si cantaresc 6,..kg,si nu prea mananca asa cum ar trebui sa manance un copil la varsta lor(ce mi-au spus si mie prietenele care au copii)mananca cam 70-90ml de lapte la 4-4,5 ore.Multi imi spun sa incep peste 2 sapt sa diversifica findca de acum nu le ajunge doar laptele praf si nu stiu ce sa fac.Eu vreau sa aman cat mai mult.Cum se manifesta un copil care vrea sa mance si altceva.Ce ar trebui sa le dau ptr inceput.



NU! 3 luni este muuuuult prea devreme. Mai ales daca ai nascut cumva si inainte de termen (scuza-ma daca nu e adevarat, dar gemenii se nasc mai devreme de 38-40 de saptamani de obicei).
Daca iau in greutate constant nu ai de ce sa iti faci griji. Nu trebuie sa fie de 10 kile la 3 luni ca sa fie sanatosi. Dimpotriva.
Conform OMS, 6 kg la 2,5 luni se gaseste exact pe linia de mijloc a graficul de greutate.
Uite
http://www.who.int/childgrowth/standards/cht_wfa_boys_p_0_6.pdf

Da-le doar laptic in continuare so dupa 4-5 luni poti sa incepi sa te gandesti la diversificare.

PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

quote:
Originally posted by ancacristina

ce inseamna brinzica calcica ca suna bine




Eu stiu ca e branza facuta in casa din lapte si o tableta de calciu efervesvent. Dar poate ma insel...



Diversificarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Carrie, stai linistita cu banana, ca ti-am spus ca parerile sunt impartite. Ideea e sa mai citesti, daca ai tim, despre eventuala alergie declansata de banana si de manifestarile ei, pt ca unele alergii nu sunt vizivile imediat. Asta ca sa fii pregatita in caz de ceva, Doamne fere, si sa o recunosti, sa stii de la ce ar putea fi. Dar nu cred ca e cazul.
Carmen_So, eu stiam ca, desi e f buna pt organismul adult, ceapa nu este recomandata la copiii asa mici. Parca de la 7-8 luni se poate da.



Diversificarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns push_up spune:

Branza calcica se face din lapte si se "taie" pt a se face branza cu tablete calciu lactic sau lamaie.se pune intr-un tifon si se scurge zeama pana ramane branzica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

quote:
citesc multe despre copii si cu cat citesc mai mult cu atat ma sperii mai tare.am doi baieti in varsta de 2,5 luni(gemeni)si cantaresc 6,..kg,si nu prea mananca asa cum ar trebui sa manance un copil la varsta lor(ce mi-au spus si mie prietenele care au copii)mananca cam 70-90ml de lapte la 4-4,5 ore.Multi imi spun sa incep peste 2 sapt sa diversifica findca de acum nu le ajunge doar laptele praf si nu stiu ce sa fac.Eu vreau sa aman cat mai mult.Cum se manifesta un copil care vrea sa mance si altceva.Ce ar trebui sa le dau ptr inceput.


Probabil ca te sperii de ce ti se spune ca nu le ajunge laptele praf 70-90ml. Mai ales ca sunt super bine la varsta asta si ptr faptul ca sunt gemeni si probabil au fost mai mici si mai devreme nascuti. Da dr. bebeilor ce spune, ca nu au luat bine in greutate????De curiozitate m-am uitat in calendarul lui Mati si am vazut ca la 2 luni avea 4.350 si la 2.5 luni avea 5.200. Si mie mi se parea mic si am fost la dr cu el ( care mi-a zis sa ma duc eu la dr.) si mi-a zis sa nu ma mai uit neaparat cat ia pe saptamana, ca poate intr-o sapt ia mai putin si in cealalta mai mult, importanta e media pe luna, care are si aia un min. si un max.
Asa ca ( in afara de varsta la care sist digestiv e mai bine dezvoltat) singurul semn ca bb ar trebui sa mance si altceva ar fi ca 1 luna intreaga nu a luat in greutate, sau a luat 100 gr la luna a 3 a sa zicem.Desi si asa mai bine ii faci analize si ii dai vitamine sau ce spune dr. deoarece acest lucru se datoreaza, in mod sigur , unei probleme medicale care se rezolva cu altceva decat suc de morcovi si mere.

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)
MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alia_ro spune:

Alexis are 7 luni jumate si este alaptat. Ma chinui sa-l diversific, insa refuza, nu deschide gura, scoate din gura. Pana acum i-am dat mar crud ras, mar copt ras, banana cu bransa calcica, insa mananca f. putin, cateva lingurite.
S-a nascut cu 3400 g, acum are 9100 g, arata bine, desi putin cam palid.
In schimb daca ii dau un pufulet, sau un sticks, il mananca. Mancarea o refuza, ce sa fac? Stam la masa si cate o ora, pt ca tine mancarea in gura!

Alia, puiul Alexis si argintul-viu Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Incepatorul spune:

Toata lumea incepe cred prea devreme cu diversificarea
Nu stiu de ce atata graba?
Cred oare ca scapa de grija spalatului de biberoane?
Sa vedeti dupa aceea ce griji:morman de vase de spalat,
plus vestita intrebare ce mai facem pt.ala mic de mancare.
Eu ca incepator am procedat altfel.
Nu am ascultat sfaturile nimanui,am selectat din ele si am aplicat
ce am crezut eu ca e bine.
Cand o faci singur si reusesti , iti da o senzatie de siguranta.
Un parinte bun tr.sa creada ca stie ce face si e sigur pe el.
Eu am testat inainte sa diversific mancarea copilului din
tot ce recomanda un medic ca fiind sigur si l-am lasat
pe bebe sa aleaga ce ii place.
Am fost surpris ia placut tot.
Mananca de toate

Mergi la inceput