Diversificarea (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns geanina-nica spune:

FETELOR, trebuie sa ne gandim ca aparatul digestiv nu este dezvoltat si nici pregatit pentru diversificare pana la 5-6 luni,eu am inceptu cu cerealele fara gluten 2 ligurite pe noapte la 5 luni si la 6 luni incet incet fructele,legumele,verdeturile,si asa mai departe dar intre aliment si alt aliment se face o pauza,poate sa faca alergie.

Si spuneti nu-i comod pana bea laptic,nu aveti ganduri ce meniu sa-i faceti,o sa-i placa sau nu,nu va grabiti cu diversificarea,si important nu obligati copilul sa manace,al meu are 16 luni si mananca de toate,
NU i-am dat inca kiwi,fructe de mare,si capsuni, ii mai dau lapte de formula pana la 18 luni.E SANATOS SI MANACA SUPER.

INTERESANT nu-i plac dulciurile deocamdata.

MAI SUNT COPII LA CARE NU LE PLAC DULCIURILE?

GEANY SI ALVARO http://www.flickr.com/photos/gfan/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana1980 spune:

quote:
MAI SUNT COPII LA CARE NU LE PLAC DULCIURILE?


Uite ca si fata mea cea mare nu a fost interesata de dulciuri. Am dat-o la gradi la 2 ani si 3 luni si aici s-a invata si mai mananca din cand in cand cate ceva dulce. Dar, torturile sau praiturile dulci inca nu le mananca. Daca e ceva gen napolitana sau o ciocolatica Kinder atunci accepta, dar cred ca de vreo 2 ori/sapt max.

Ana - mami de Ecaterina-Maria si Casandra-Petronela
www.elipetromed.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cylyche spune:

Sheannamp!!!
ai scris mai jos ca un bebelus alaptat nu are nevoie pana pe la 6 luni nici altceva de mancare nici ceai.
Uite eu ma comfrunt cu o problema...
Bebele meu alaptat ,mai primeste piure de cartofi si morcovi,bicuiti rasi cu mar sau para...
Ei problema mea e urmatoarea ,nu vrea sa bea ceai...am incercat tot felul de la baby drink pana la ceai de marar de chimen indullcita pana la apa goala.Am cumparat si cana cu cioc si tot nu vrea,se stramba si scuipa.
Ce zici poate mai tarziu ii va trece ,imi este frica ca pana la urma sa nu se deshidratetze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

cylyche nici al meu n-a vrut deloc ceai cand am inceput diversificarea, cu greu reuseam sa-i dau 2-3 lingurite apoi am incercat cu apa si a mers....dar nu bea foarte mult, vreo 10-15 ml pe zi. Eu ii dau apa humana (din aceea care se foloseste sa faci lapte praf) dar cred ca-i poti da si apa plata sau apa de la chiveta fiarta si racita.

Angiuta mamica lui Vladut(08.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

cylyche stai linistita.mai bine sa bea mai putin. Baiatul meu, de 4 luni a trecut printr-o perioada f nasoala in sensul ca vroia numai ceai cat se poate de mult si ajunsese sa bea din ce in ce mai putin lapte.Incepusem sa ma ingrijorez.Abia am reusit sa-i diminuez cantitatea de ceai.Mai bine sa pape...stai linistita ca nu se deshidrateaza senzatia de sete il face sa bea cand are nevoie.Mai e ceva- un medic mia spus ca de sete poate bea laptic rece in cazul copiilor care mananca lapte praf.
In ceea ce priveste diversificarea si eu am inceput tot cu cereale fara gluten... sunt de acord ca tb introduse treptat alimentele (fructe si legume pt inceput) dar atunci cand stomacelul lui bb e pregatit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otilix spune:

noi avem 5,3 luni si mancam tot felul de piureuri, si de fructe, si de legume. de sete bea apa, dar nu f multa. ceai nu bea deloc. sucuri... nici din astea. din pacate nici cu laptele nu se omoara. nu mananca niciodata un biberon intreg de ex. cred ca mai mult de sete il bea si pe ala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lvero2004 spune:

Pana la ce varsta a copilului trebuie sa respectam regula introducerii unui singur aliment si nu a mai multor alimente noi concomitent?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

quote:
Originally posted by lvero2004

Pana la ce varsta a copilului trebuie sa respectam regula introducerii unui singur aliment si nu a mai multor alimente noi concomitent?



Hop si eu in discutie, mamica posesoare de copil la inceputul diversificarii.

Parerea mea este ca ...pentru totdeauna. Adica atata timp cat ii introduci alimente noi in alimentatie. Si asta pentru ca daca ii introduci mai multe alimente noi in acelasi timp in alimentatie si copilul este alergic la unul dintre ele, nu o sa stii la ce anume este alergic.

Alina, mamica de Tudor (05.08.2007)

Un pici pe nume Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

lvero2004 nu stiu, presupun ca pana se introduc cam toate alimentele. Regula asta este pentru a-ti da seama daca copilul este alergic la alimentul respectiv ( daca ii introduci mai multe alimente deodata si are o reactie alergica iti e greu sa-ti dai seama de la ce e).

Angiuta mamica lui Vladut(08.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karina2007 spune:

Si eu am o fetita de 3luni si 3sapt.si mananca nan 1de la 2 luni.Pediatra mea m-a sfatuit sa-i diversific mancarea de la 3 luni,dar eu nu am vrut pt. ca nu cred ca este nevoie,are 6,200kg.
Ce am citit de la voi este bine de retinut ca mai am putin si trebuie sa incep cu papa.
Sper sa mai aveti de spus despre acest subiect.
Nici nu stiu cu ce sa incep,cu fructe sau legume?

Mergi la inceput