DIVERSIFICAREA (8)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellis

deeeeeee...ce mi-a trebuit mie sa-mi laud mofturiciul ca papa bine peste? azi a zis pas, a papat putin, dar cu figuri...poate a fost obosita, poate sunt de vina maselutele...poate...astept cand se trezeste si ii pun putin lapte pste cartofei sa ii fac piure si mai incercam cu restul de peste...

de obicei papa 2 feluri de mancare, portii mici, dar 2, mai intai felul 2 si apoi o supa/ciorba; ieri si azi nu am avut ciorbita, prin urmare a papat 1/2 din portie...cred ca se plictiseste mancand; ei ii plac ciorbitele si de aia ii dau la sfarsitul mesei ca le papa f bine;

ce stiti despre pipote si inimi? daca fac ciorbita pt noi poate manca si ea? doar ficatel i-am dat pana acum...

Ellis,mami de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

ALESSIA IN TARA MINUNILOR
MAMI IN BUCATARIE


Si noi papam exact la fel felul 2 intai...si felul 1 dupa....si exact din acelasi motiv

Mie pediatrul mi-a zis sa nu-i dau organe decat dupa 2 ani...nu stiu de de nu am intrebat...pentru ca nici mie nu-mi plac organele...

Oana siCati mica (1 an si 7 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

buna, avem si noi 4,5 luni si spre supararea mea o sa incepem diversificarea mai repede decat ma asteptam. De fapt de 2 seri am inceput sa-i dau cereale seara, inainte de culcare.
Nu am apucat sa citesc totul evident din lipsa de timp ) si am o intrebare care ma roade tare . De la ce varsta se poate da brocoli? mi s-apus mie pata pe brocoli si ma framanta.
Ce emai binne pt burtica lor, fructele crude sau coapte/fierte? Precizez ca noi suntem cu falsa constipatie (iese la cateva zile, dar normal, moale) si intentionez sa incep dive peste o luna, cu suculet de morcov, apoi morcov CRUD si apoi voi trece la supe creme din diverse legume.

Va multumesc pt eventualele raspunsuri.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria
Albumul meu
POZE CU PRINTESA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui BraveGirl

buna, avem si noi 4,5 luni si spre supararea mea o sa incepem diversificarea mai repede decat ma asteptam. De fapt de 2 seri am inceput sa-i dau cereale seara, inainte de culcare.
Nu am apucat sa citesc totul evident din lipsa de timp ) si am o intrebare care ma roade tare . De la ce varsta se poate da brocoli? mi s-apus mie pata pe brocoli si ma framanta.
Ce emai binne pt burtica lor, fructele crude sau coapte/fierte? Precizez ca noi suntem cu falsa constipatie (iese la cateva zile, dar normal, moale) si intentionez sa incep dive peste o luna, cu suculet de morcov, apoi morcov CRUD si apoi voi trece la supe creme din diverse legume.

Va multumesc pt eventualele raspunsuri.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria
Albumul meu
POZE CU PRINTESA



Buna si bine ai venit printre noi....
In primul rand..cine ti-a zis ca bebe are falsa constipatie...la 4 luni si jumtate felul in care descrii tu scaunele nu sunt constipatie...se considera normal...pana la 3 zile (inclusiv)...cel putin eu asa stiu de la pediatri...mai ales in conditiile in care scaunul, atunci cand iese este normal si nu tare....

In al doilea rand...daca este constipata asa cum spui tu si ai acest diagnostic de la un medic...de ce ati inceput diversificarea cu cerealele???

O ultima intrebare daca imi permiti...de ce incepeti diversificarea la aceasta varsta...spui ca spre supararea ta...ce nu accepta bebe????

Acum...
1. diversificarea cu fructe se poate face dupa cum doresti coapte sau crude...o iau de la capat si fetele sigur ma vor contrazice, dar eu tot spun...mie mi s-a zis ca marul copt se da la diaree...cel crud nu constipa! La noi a functionat...catinca fiind ceva mai constipata i-am dat crud....iar cand a avut diaree copt.
2. brocolli se da dupa 8 luni, dupa parerea unor, dupa 10 luni dupa parerea altora....oricum...tu mai ai mult pana la el!

O zi buna

Oana siCati mica (1 an si 7 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Multumesc pt raspuns. Am spus falsa constipatie pt ca asa mi s-a spus (si am mai si citit prin diverse carti) .Asa e de pe la 1,5 luni. Cateodata nu iese nici 5 zile la rand .
Doctora ne-a zis sa incercam cerealele si sa vedem daca evolueaza bine. Am inceput cu cereale pt ca seara nu se mai satura cu lapticul meu. De cateva saptamani seara papa f des si plange la tzitzi, desi eu am lapte. Ea nu accepta bibe, dar aseara, dupa ce i-am dat cereale mai aveam lapte muls si i l-am dat si spre surprinderea mea a acceptat rapid bibe si apoi tzitzi. Pt prima data de nu mai stiu cata vreme a adormit dupa masa. Nu ii dau cereale ca sa doarma mai mult, ci sunt convinsa ca laptele nu-i mai satisface nevoile si lapte praf nu vreau sa-i dau. Prefer sa-i dau 30ml de cereale cu laptele meu si apoi tzitzi. A mancat cu pofta cerealele, tipa de fericire cd ii dadeam.


==========
Corina
Mamica de Arianna Maria
Albumul meu
POZE CU PRINTESA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui BraveGirl

Multumesc pt raspuns. Am spus falsa constipatie pt ca asa mi s-a spus (si am mai si citit prin diverse carti) .Asa e de pe la 1,5 luni. Cateodata nu iese nici 5 zile la rand .
Doctora ne-a zis sa incercam cerealele si sa vedem daca evolueaza bine. Am inceput cu cereale pt ca seara nu se mai satura cu lapticul meu. De cateva saptamani seara papa f des si plange la tzitzi, desi eu am lapte. Ea nu accepta bibe, dar aseara, dupa ce i-am dat cereale mai aveam lapte muls si i l-am dat si spre surprinderea mea a acceptat rapid bibe si apoi tzitzi. Pt prima data de nu mai stiu cata vreme a adormit dupa masa. Nu ii dau cereale ca sa doarma mai mult, ci sunt convinsa ca laptele nu-i mai satisface nevoile si lapte praf nu vreau sa-i dau. Prefer sa-i dau 30ml de cereale cu laptele meu si apoi tzitzi. A mancat cu pofta cerealele, tipa de fericire cd ii dadeam.


==========
Corina
Mamica de Arianna Maria
Albumul meu
POZE CU PRINTESA



Eu sunt pro alaptat 100%, dar daca laptele tau nu este suficient sau consistenta lui nu-i mai este suficienta...de ce refuzi laptele praf? O singura masa, seara inainte de culcare ca sa se sature cum trebuie nu o va face sa-i placa mai putin laptele tau sau sa il refuze...cerealele sunt foarte bune,aportul lor este important in organism, dar dau o falsa senzatie de satietate...ori ideea este sa se sature "pe bune"...

Oana siCati mica (1 an si 7 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

OANA - cred ca explicatia in interdictia de a papa organe este ca ele acumuleazaa toxine...eu parca asa stiam; eu insa ficat i-am dat, intr-o vreme mi se recomandase de 3 ori/ sapt, insa i-am dat 1-2 ori/ sapt, iar acum nu mai vrea nici ficat.

CORINA - la inceputul diversificarii se rec fructe fierte/coapte, din cauza aciditatii si a faptului ca stomacelul e obisnuit doar cu laptele. Brocoli dupa 7-8 luni si atunci vezi cum il tolereaza, a mea fata face niste gaze de la brocoli, iar cand era mica si i-am dat prima data nu a putut dormi de burtica; intra in categoria legumelor verzi, deci cu nitriti - nu se reincalzeste!

OANA - cerealele sunt recomandate pt reglarea tranzitului; sunt cereale pt 4 luni cu prune/caise care ajuta pt kk; una din problemele pt care si noi am inceput diversificarea cu cereale era fix asta;
- iar de kk, daca nu iese mai mult de 2 zile, toxinele trec in corp;
- eu zic ca varianta cu cerealele in laptele de mama e cea mai buna pt o persoana care alapteaza; laptele tau se va adapta nevoilor fetei, CORINA; daca cerealele cu laptele tau o satura, continua asa, vezi ca sunt cereale de la novalac pt digestie, si cele de la nestle parca sunt cu bifidus...a mea s-a reglat asa, ca avea mereu gaze si nu iesea, afara, dar eu dupa 2 zile ii puneam supozitor, apoi i-am dat Lass baby - erba vita pt constipatie si datorita acestuia si cerealelor s-a reglat si iese zilnic, fara efort!


Ellis,mami de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

ALESSIA IN TARA MINUNILOR
MAMI IN BUCATARIE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Corina, daca pana acum ai alaptat si fetita a crescut in greutate, de ce crezi ca acum laptele nu mai e bun sau nu mai e de ajuns? Cred ca stii ca nu exista lapte bun sau prost, slab sau gras. Laptele tau este perfect pentru fetita ta. Parerea mea e ca ar trebui sa alaptezi exclusiv pana la 6 luni si abia apoi sa incepi diversificarea. Daca incepe sa ii placa cu biberonul se poate ca in curand sa nu mai vrea de la san. Ma bucur ca nu vrei sa ii dai lapte praf pentru ca nu ii vad rostul daca tu ai lapte suficient. S-ar putea ca fetita sa fie intr-un puseu de crestere si dureaza cateva zile pana se adapteaza corpul tau la nevoile crescute ale bebelusului. Sau poate e prea obosita sau pot fi multe alte motive inafara de faptul ca nu i-ar ajunge laptele tau. Cu constipatia, daca nu face scaun tare inseamna ca nu este constipatie. Se stie ca copii alaptati pot avea scaun si la 7 zile, pentru ca reziduul di laptele matern este putin. Sper sa treceti peste hopul asta si sa alaptezi in continuare. Sper ca nu te-am suparat cu aceasta polologhie .

Eu toate fructele le-am dat crude si piure de fructe nu suc. Brocoli i-am dat dupa 8 luni, pentru ca si eu am un fix cu brocoli, mai ales ca citisem undeva ca este singura leguma care contine calciu.

Nu cred sa fie interzis consumul de organe de pui. La fel stiam si eu ca, controversa este in jurul ficatului, dar restul organelor nu vad ce problema ar avea.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Ficat i-am dat si eu...restul nu!


Oana siCati mica (1 an si 7 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Multumesc pt raspunsuri.
Puisorul, ea nu a mai luat in greutate. Si era f nervoasa, plangea la san. Si eu am zis ca o fi un puseu si nu s-a adaptat productia, dar dupa ce suge mai am lapte in sani, dar ea cere iar dupa 45 de minute.Azi i-am dat iar cereale si a plans cand s-au terminat. Nu ma mai intelegeam cu ea.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria
Albumul meu
POZE CU PRINTESA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Deci daca plange si dupa cereale inseamna ca nu de foame plange. Nu o dor urechiusele? Sau poate i se pregateste un dintisor? Poate ar trebui sa mergi la un pediatru sa nu fie altceva.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Stefi
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput