DIVERSIFICAREA (8)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

sau plagea ca mai vroia cereale...cum sa nu planga? si la a mea se intampla(rar, ce-i drept) ca sa termine din farfurie si sa se puna pe plans pana reusesc sa ii mai aduc!

Ellis,mami de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

ALESSIA IN TARA MINUNILOR
MAMI IN BUCATARIE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

A plans ca i-am dat putin, doar 30ml. Pangea isteric si pana reuseam eu sa-i dau cu lingurita, ca ii dau in bouncer in mijlocul livingului si nu vroiam sa fac mizerie mare, asa ca luam lingurite mici si stergeam lingurita d emarginea castronelului. Intelegeti ce vreau sa spun...sunt cam zombi. si pana reuseam eu sa-i duc lingurita la nas, incepea sa se agite si sa planga. Asa face si cand cere tzitzi si o iau in brate. Pana apuc eu sa scot instrumentarul din dotare, ea incepe sa se enerveze, da din picioruse si trage de hainele mele. Cateodata, daca nu apuc suficient de repede sa-i dau sanul, se apuca si ma suge de piele, sub sutien . Acum cred ca intelegeti de ce zic ca nu se satura...e o mancacioasa

Inca ceva...stiu ca nu exista lapte bun/rau. Lapticul meu e cel mai bun. Daar cam de cand avea ea 3,5 luni, am observat ca laptele meu e mult mai alb si consistenta difera. adica am mai mult lapte de inceput, mai transparent. Si surpriza mare am avut-o ieri, cand am scos de la congelator o punga cu lapte muls acum ceva timp si am ramas uimita de diferenta. Ala era vizibil mai gras. Ramasese grasime si pe punguta. Aveti idee de ce? Ce as putea face sa am din nou lapticul asa? In disperarea mea, m-am asezat ieri la masa la ora 23 si am bagat 2 portii de mancare. eu daca nu mananc, nu prea am productie.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria
Albumul meu
POZE CU PRINTESA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

Citat:
citat din mesajul lui BraveGirl


Inca ceva...stiu ca nu exista lapte bun/rau. Lapticul meu e cel mai bun. Daar cam de cand avea ea 3,5 luni, am observat ca laptele meu e mult mai alb si consistenta difera. adica am mai mult lapte de inceput, mai transparent. Si surpriza mare am avut-o ieri, cand am scos de la congelator o punga cu lapte muls acum ceva timp si am ramas uimita de diferenta. Ala era vizibil mai gras. Ramasese grasime si pe punguta. Aveti idee de ce? Ce as putea face sa am din nou lapticul asa? In disperarea mea, m-am asezat ieri la masa la ora 23 si am bagat 2 portii de mancare. eu daca nu mananc, nu prea am productie.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria
Albumul meu
POZE CU PRINTESA


draga mea, stai linistita ca laptele tau e cat se poate de bun si consistent si e absolut normal sa fie asa transparent la inceput! Tu nu ajungi sa vezi partea consistenta, care e la sfarsit, si pe care o coate bebe cand suge...
si la fel de normal e sa se separe asa grasimea din laptele congelat, la fel este si al meu! asta nu inseamna ca cel congelat era mai gras, cum nici faptul ca e alb sau mai transparent nu inseamna ca e mai mult sau mai putin consistent! Laptele se adapteaza nevoilor copilului, atat cantitativ cat si calitativ, de-a lungul timpului,iar odata ce incepi diversificarea, si puiul creste, e normal sa nu mai fie laptele ca in prima luna, dar tot este hranitor si absolut necesar puiului tau!
Nu este nevoie sa mananci portii duble, ci sa acoperii necesarul caloric, care trebuie sa fie mai mare la o mamica ce alapteaza, si sa mananci cat ,mai VARIAT si sanatos! multe lactate, fructe, legume, salate, carne de pui, vita, peste cat mai mult...

Iubirea mea, MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

CORINA - alimenteaza-te suficient, se poate sa fie laptele mai slab, daca burtica fetei permite, mananca branzeturi, cascaval, bea lapte, bea 2-3 l de lichide pe zi; pentru a regla productia poti lua o perioada granule de galactogil dizolvate in ceai/apa. Incearca sa te odihnesti si sa te relaxezi si fa-i fetitei mai multe cereale daca vrea, scoate 60 ml si fa-i. Priveste un pic mai relaxata problema, ca sa nu faci mai rau! Succes!

Ellis,mami de ALESSIA MARIA (20.11.2007)

ALESSIA IN TARA MINUNILOR
MAMI IN BUCATARIE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

In seara asta nu i-am mai dat cereale pt ca nu a mai facut kk de luni . Am aplicat alta metoda: m-am muls peste zi si i-am dat mai intai un san, apoi 110m din bibe si apoi celalat san. A papat si apoi a vomitat putin ca mancase prea mult . Dar plangea si i-am dat pana a lasat singurica sanul. Acum plange iar, ca au trecut cam 2 ore.

==========
Corina
Mamica de Arianna Maria
Albumul meu
POZE CU PRINTESA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns octopusu spune:

Salutare!
Ce fel de cereale sunt contra constipatiei? Eu in general folosesc produse de la Neslle, dar daca imi recomandati de la alta firma nu este nici o problema.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui octopusu

Salutare!
Ce fel de cereale sunt contra constipatiei? Eu in general folosesc produse de la Neslle, dar daca imi recomandati de la alta firma nu este nici o problema.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!


Eu una i-am dat cereale de la Humana (toate sunt cu fructe...alegi tu!)...ii plac cel mai mult cele cu maracuja si portocala...acum nu stiu daca exista cereale contra constipatiei...ca a mea s-a reglat la stomacel dupa ce am inceput diversificarea...

Oana siCati mica (1 an si 7 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

Si eu am avut aceeasi dilema ca si Corina, credeam ca laptele nu mai e bun (era mai transparent). Dupa ce am citit aici ca nu exista lapte mai slab sau mai gras, m-am linistit.

Sunt ceva cereale de la Nestle, Wellbeing, care regleaza cica tranzitul, eu cred ca toate is la fel, dar in fine, ei asa zic.

Noi ne constipam ft tare de la legume cu orez, in skimb ne-am reglat kk cu masa de dimineata (mere rase cu banane), iar de cand ii dau iaurt chiar nu mai avem treaba. La inceput mi-o facut diaree putin de la iaurt.

I-am facut spanac, fiert cu un cartof, apoi am pasirat totul cu putin unt, 2 linguri de iaurt si carnita de pui (de fapt era pireu cu pui si spanac) si i-a placut ft mult.

Acuma is usor ingrijorata ca azi noapte era tare fierbinte, cred ca a avut febra (ieri am stat putin la soare in miezul zilei, fara caciulita ). Sau nu stiu de la ce, azi oricum iesim la 11 si dupa 4 si cu ceva usor pe cap (am vrut sa stea putin la soare, ca ne-o zis doctorita ca nu asimileaza bine Ca, ii dau 3 picaturi de Vigantol, dar ne-a recomandat soare).

Eu broccoli i-am dat de la 7 luni, nici nu m-am gandit ca nu-i bine, ficat iara i-am dat de 2 ori/sapt. Alte organe nu. Apropos, mi-a zis cineva ca oricum Fe din spanac nu se asimileaza in organism, fie ca-l fac cu lapte/iaurt fie gol, din cauza valentei Fierului (nu ma pricep, is inginer ). In skimb cel mai bine se asimileaza Fe din carnea rosie si organe (de aia e indicat ficatul).

www.flickr.com/photos/29781476@N03/?saved=1" target="_blank">Botzoflete al nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexiuli spune:

Buna..dupa mult timp..Nu am mai intrat de mult,am incercat sa citesc tot din urma,insa s-a trezit piticul si nu am reusit sa termin..am o problema si nu stiu cum sa fac..nu accepta supa de legume..cand ii simte gustul incepe sa planga si se ineaca..nus= stiu cum sa fac ca sa o accepte..pun in ea cate o feliuta de:dovlecel,morcov,telina,radacina de patrunjel si cartof..ar trebui sa ii scot ceva,nu stiu cum sa procedez..
Si mai am o prb..dimineata ii dau banana cu mar,sau banana cu suc de mandarina si mar..ii dau 50 ml,insa de cele mai multe ori incep sa planga cand se termina portia..Are ceva daca ii dau mai mult?Ii poate face vreun rau?
Oanamada,am descoperit ca acele bubite nu erau de la mandarina,a fost o simpla coincidenta ca au aparut in ziua in care i-am dat mandarina..ii apareau de la aer..cand iesea afara ii apareau pe fata..Acum pt ca s-a incalzit l-am scos mai des,si nu mai are prb..Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexiuli

Buna..dupa mult timp..Nu am mai intrat de mult,am incercat sa citesc tot din urma,insa s-a trezit piticul si nu am reusit sa termin..am o problema si nu stiu cum sa fac..nu accepta supa de legume..cand ii simte gustul incepe sa planga si se ineaca..nus= stiu cum sa fac ca sa o accepte..pun in ea cate o feliuta de:dovlecel,morcov,telina,radacina de patrunjel si cartof..ar trebui sa ii scot ceva,nu stiu cum sa procedez..
Si mai am o prb..dimineata ii dau banana cu mar,sau banana cu suc de mandarina si mar..ii dau 50 ml,insa de cele mai multe ori incep sa planga cand se termina portia..Are ceva daca ii dau mai mult?Ii poate face vreun rau?
Oanamada,am descoperit ca acele bubite nu erau de la mandarina,a fost o simpla coincidenta ca au aparut in ziua in care i-am dat mandarina..ii apareau de la aer..cand iesea afara ii apareau pe fata..Acum pt ca s-a incalzit l-am scos mai des,si nu mai are prb..Pup


Buna...ti-am zis ca eu de alergie la mandarina nu am auzit! Fereste-l pe bebe de praf si de soare direct pe fatuca...iti recomand sa foloesti crema Cold Cream de la Mustela...este foarte buna protectoare.

Cu legumele...scoate-i radacina de patrunjel si telina...ambele au un gust aparte...si fi-mea refuza supa din cauza lor...baga si morcov..este dulce si da gust bun la supita! Se ineaca pentru ca nu stie sa inghita inca...cu rabdare va invata...asa e la inceput!
In plus, mai toti copiii refuza supa sau pasta de legume la inceput...ca nu sunt asa dulci ca fructele

Cu fructele...poti suplimenta cu banana sau cu mar daca ii plac atat de mult! Daca isi doreste mai mult da-i, dar cu masura...

Oana siCati mica (1 an si 7 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput