DIVERSIFICAREA (5)

DIVERSIFICAREA (5) | Autor: ioana2004

Link direct la acest mesaj


Capitolul 1
Capitolul 2
Capitolul 3
Capitolul 4

www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">RECOMANDARILE OMS PENTRU ALIMENTATIA SUGARULUI SI A COPILULUI MIC





LA MULTI ANI PE 2009 pentru toata lumea de pe forum si mult spor la toate si sa fiti sanatosi impreuna cu copii vostri..!
Vreau sa ma lamuriti cumva in privinta acestei diversificari deoarece eu am alaptat baiatul pina acum doua zile cind am inceput sa ii dau zeama de mar .
Am uitat sa va zic Stefaan face pe 10 6 luni
insa m-am tot uitat pe net si toti spun ca au inceput pe la 4-5 luni
sunt bulversata ca poate e prea tirziu ca am inceput acum
Bun va ziceam ca i-am dat zeama de mar cam 5 lingte ..Acum ce fac astept sa treaca saptamina sa sa ii continui zeama,adica sa ii dau 7-8 ligte?El a facut kk normal in peerioada asta.
Unii spun sa ii dau la 3-4 zile, altii la saptamina...
Eu m-am gindit ca dupa ce ajung cu zeama la 50 ml o sa incep sa ii dau si mar ras pe razatoare de copii
Apoi am zis sa ii dau zeama de legume,cartof,morcov patrunjel....tot asa zeama si apoi pulpa ...apoi iar al fruct....
Voi ce ma sfatuiti?As vrea sa imi fac un tabel cu ce si cum urmeaza sa ii introduc alimentele,legumele si fructele..
Astept sfaturi ..pupici


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

e foarte bine ca ai inceput diversificarea la 6 luni, mai ales daca ai alaptat pana acum ...

daca imi dai o adresa de mail eu iti pot trimite o carte cu diversificarea

succes

noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

La Multi Ani cu sanatate si fericire si tie!

daca poti sa citesti vreo carte mai recenta gen 'mama si copilul', poti sa te lamuresti destul de bine acolo...

pe scurt, in primul rand sa nu fii ingrijorata, la 6 luni este exact momentul pentru diversificare!

cat despre reteta/ metoda, sunt mai multe...
noi de ex am inceput cu cerealele instant puse in biberon cu lapte, sau in castronel daca nu bea biberon. dr a zis ca ar fi cel mai bine tolerate de stomacel cerealele, fata de fructe de ex care sunt acide.

dupa ce ii dai cateva zile cereale, la inceput mai putin si cresti progresiv cantitate (chestie valabila pt ORICE aliment nou), poti sa treci la supa din legume, pasata ca o crema mai groasa, cat sa curga la biberon, sau cu lingurita dupa cum vrea bebe.
supa tot asa, ii dai cateva zile o cantitate mai mica, dupa care ii poti adauga 1 lingurita de unt, putina branzica dulce de vaci (fara sare sau cheag)
urmeaza pe lista carnea de pui, vita, ficatzei, fiarta si tocata, amestecata in supa.
dupa aceea galbenus de ou fiert - albusul se da abia dupa 10-11 luni.

fructele dupa cca 1 saptamana de suc le poti da rase (mar, banana), combinate cu cereale sau biscuiti rasi. sucul de mar eu l-am dat zilnic, am inceput cu 2-3 lingurite, apoi 5-6, apoi 10, apoi 50ml, pana la 100 - 120ml. dupa ce ajungi sa ii dai sa zic 100 ml suc de mere, poti sa adaugi suc de morcov, de portocale, etc.

in principal sa zicem in 1 luna - 1 luna jumatate asa ar trebui ca bebe sa aiba 4 mese pe zi, eventual plus maxim 2 gustari:
- dimineata si seara lapte cu cereale, la castronel su biberon;
- gustarea de la 10 si/ sau 16: banana sau mar ras, cu sau fara cereale (cate cereale ii dai depinde de cat de grasutz sau slab este) sau cu branzica de vaci, iaurt, etc
- masa de pranz: supa de legume pasate cu carnitza sau galbenus.

sper ca te-am lamurit cat de cat, pt detalii ai nevoie totusi de o carte, sigur gasesti si pe site diferite articole pe tema asta...



Ajutati-l pe Razvan sa lupte cu o boala necunoscuta!

ANAMARIA, mami de 2 baieti ca in filme:

Nascut pe 4 iulie (2000)
si
Vineri, 13 (iunie, 2003)

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
Doar pentru ca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu,
nu inseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana2004 spune:

Ioanaiub mersi de idee insa eu am o carte mama si copilul de Capraru editie mai veche dar nu prea scrie in ea retete doar de pe la 8-9 luni ..
Te rog trimite-mi cartea ta sa vad daca ma lamuresc...
Adresa mea e negaramariana@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

Salut ,
Ioana te rog frumos poti sa-mi trimiti si mie cartea aceea despre diversificare pe simona.dinu@gmail.com

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Ioana, nu e absolut nici o problema daca ai inceput doar la 6 luni diversificarea. Asa se si recomanda in cazul bebelusilor alimentati natural. Noi tot la 6 luni am inceput si am inceput cu piure de legume. Personal mi s-a parut o pierdere de vreme sa ii dau supa clara de legume ( care nu stiu cate vitamine mai contine dupa ce a fiert doua ore) mai ales ca nu am vrut sa ii dau din biberon ci cu lingurita. La fel si cu cerealele. Daca copilasul bea lapte praf e usor sa ii pui in lapte cate o lingurita de cereale dar in cazul nostru nu am stiut cum sa i le dau asa ca am inceput cu legumele. Citisem undeva ca e mai bine sa incepi cu legumele sa se obisnuiasca cu gustul lor pentru ca altfel va prefera fructele care sunt mai dulci si mai gustoase.

Deci, revenind, prima data i-am dat un piure de morcov si patrunjel un pic diluat cu apa in care au fiert. In prima zi i-am dat vreo trei lingurite, in ziua urmatoare vreo cinci si apoi tot mai mult cat voia sa manance. Dupa vreo trei saptamani am inceput sa ii pun si cate o bucatica mica de carne de gaina sau vita, ulei de germeni de porumb si bineinteles si alte legume( telina, brocoli, pastarnac, mazare, etc). Si legumele si carnea fierte la steamer le pasam cu un pic de apa si gata pranzul.

Dupa legume, cam la o saptamana am inceput sa ii dau fructe pasate. I-am dat piersici, caise, pere, mere, pepene galben. Pe la 9 luni am inceput sa ii dau cate un pic de banana, avocado, papaya. Si dupa ce s-a obisnuit si cu fructele ii adaugam in pireu branzica de vaci.

Apoi au urmat cerealele care constituiau cina, impreuna cu iaurturile cu fructe Humana.

Mai multe informatii gasesti la subiectul acesta http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=128913&whichpage=22&SearchTerms=diversificarea.



Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele
Sa-l ajutam pe Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana2004 spune:

Sunt de acord cu tine ,asa am zis si eu sa nu ma lungesc cu saptaminile cu o zeama de mar sau zeama de morcov sau zeama de legume...

Miine de ex o sa ii dai mai multa zeama dar o sa ii pun si putin mar ras apoi poimiine ii dai zeama de legume apoi la 2 zile ii dai zeama cu legume pasate...s.a.m.d
Ce zici ? e bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

POti sta linistita , este recomandata alaptarea exclusiv la san a copilului pana la 1 an si chiar mai mult.
Diversificarea :))
Se incepe cu un fruct dupa care se adauga 1 aliment nou in fiecare saptamana.
Pt. indulcire se foloseste glucoza 5%(1 lingurita)
Pestele , fructele alergizante si albusul de ou se introduc dupa 7 luni
Marul ras se lasa jumatate de ora sa se oxideze.
De cate ori se introduce un aliment se scoate o masa de lapte .
Diversificarea se face cu alimente in ordinea urmatoare:
1.Fruct
2.Supa legume
3.Piure legume
4.Carne(pui , vita , peste dupa 7 luni)
cand ii dai 1/4 de galbenus ii scoti carnea in ziua respectiva

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

este recomandata alaptarea exclusiv la san a copilului pana la 1 an si chiar mai mult.


alaptare exclusiva pana la 1 an???? sigur sigur?
(Altfel nu inteleg fraza, ca 'alaptare' nu poate fi decat la san. Exclusiv.)

Eu as mai sugera autoarei topicului sa inceapa diversificarea cu legume pasate, nu cu fructe, pentru ca exista pericolul sa le refuze mai tarziu (adica pe legume). Asta in cazul in care nu incepe cu cereale.

Si inca ceva - incearca sa-i dai legumele, fructele etc de la inceput cu lingurita, ca sa se obisnuiasca. Cunosc destui copii care mananca legume pasate cu biberonul la 11-12 luni.

Spor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Xio no offence dar pana faci un bebe mai informeaza-te un pic despre diversificare.

Nu se scot mesele de lapte cu introducerea fiecarui aliment nou pt ca astfel in 2 sapt ar manca copilul doar solid ori in primul an de viata laptele este foarte important.

Nu se indulcesc alimentele cu nimic din motiv de preferinta a alimentelor dulci care provoaca carii.

Este recomandata inceprea diversificarii cu legume tocmai pentru a nu avea un copil mofturos la mancare, copil care va prefera dulcele din fructe in locul legumelor.

Aici se recomanda asa: daca nu sunt probleme de greutate se incepe cu cereale care se dau numai la lingurita. De fapt motivul initial al diversificarii este de a se obisnui copilul cu lingurita, de a se obisnui cu gusturi si texturi noi. Nu considera ca lingurita aceea de cereale sau orice i-ai dat constituie o masa.

Lingurita de aliment se da inaitea suptului, sau in cazul copiilor foarte flamanzi care devin frustrati la aparitia linguritei se alapteaza jumatate din timpul obisnuit, se intrerupe alaptarea, se da alimentul apoi se continua alaptarea.

Deci aici se incepe cu cereale, dupa app o sapt se introduce un nou aliment in general o leguma. Morcov, de obicei insa copii au o toleranta foarte buna la avocado de asemenea. Apoi introduci o alta leguma si tot asa pana ajungi sa le combini si sa constituie o masa cu adevarat. Abia atunci cand cantitatea este multumitoare scoti masa de lapte. Dupa legume urmeaza fructele apoi dupa 7 luni (chair 8) poti incepe carnita de pui, pestele (aici se recomanda stiu ca in Romania nu toti pediatrii recomanda pestele). Nu uita branzeturile, outul.

Succes si asculta instinctul copilului, vei vedea ca vine de la sine.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luna1

Xio no offence dar pana faci un bebe mai informeaza-te un pic despre diversificare.

Nu se scot mesele de lapte cu introducerea fiecarui aliment nou pt ca astfel in 2 sapt ar manca copilul doar solid ori in primul an de viata laptele este foarte important.

Nu se indulcesc alimentele cu nimic din motiv de preferinta a alimentelor dulci care provoaca carii.

Este recomandata inceprea diversificarii cu legume tocmai pentru a nu avea un copil mofturos la mancare, copil care va prefera dulcele din fructe in locul legumelor.

Aici se recomanda asa: daca nu sunt probleme de greutate se incepe cu cereale care se dau numai la lingurita. De fapt motivul initial al diversificarii este de a se obisnui copilul cu lingurita, de a se obisnui cu gusturi si texturi noi. Nu considera ca lingurita aceea de cereale sau orice i-ai dat constituie o masa.

Lingurita de aliment se da inaitea suptului, sau in cazul copiilor foarte flamanzi care devin frustrati la aparitia linguritei se alapteaza jumatate din timpul obisnuit, se intrerupe alaptarea, se da alimentul apoi se continua alaptarea.

Deci aici se incepe cu cereale, dupa app o sapt se introduce un nou aliment in general o leguma. Morcov, de obicei insa copii au o toleranta foarte buna la avocado de asemenea. Apoi introduci o alta leguma si tot asa pana ajungi sa le combini si sa constituie o masa cu adevarat. Abia atunci cand cantitatea este multumitoare scoti masa de lapte. Dupa legume urmeaza fructele apoi dupa 7 luni (chair 8) poti incepe carnita de pui, pestele (aici se recomanda stiu ca in Romania nu toti pediatrii recomanda pestele). Nu uita branzeturile, outul.

Succes si asculta instinctul copilului, vei vedea ca vine de la sine.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)



Luna , eu iti spun concluziile de la ultimul congres de pediatrie la care au participat doctori din toata lumea.

Nu ma supar ca-mi spui sa dau sfaturi dupa ce fac un copil , dar banuiesc eu ca doctorii nu trebuie sa faca toate bolile posibile si abia atunci sunt capabili sa le trateze , nu ?
Ca nici profesoara mea de pediatrie nu are copil , dar noi tot o credem pe cuvant.
Si nici colega mea care peste 2 ani va fi pediatru nu va avea copil , dar le va explica mamicilor cum se face diversificarea.
Pediatrie mai multa decat acum nu voi face vreodata, iar ce am facut acum este minimum de notiuni pe care le poate avea un medic.
Pt. ca atunci cand voi fi la vreun sat si ma intreaba o mama cum se face diversificarea , ca tot sunt doctor , sa tiu sa-i raspund sau sa stiu sa-i explic.



Sigur sigur , Mihaelka. Adicalea nu'i dai lapte praf , ii dai doar san.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput