DIVERSIFICAREA (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Xio daca tu imi zici (si ai fost tu la congresul ala la care medicii englezi nu au participat si sunt mai prosti) ca s-a zis ca se alapteaza exclusiv pana la un an (draga mea alaptat exclusiv inseamna copilul ala sa nu vada decat tzatza nu alt aliment), ca marul se da oxidat, ca dupa fiecare aliment ii inlocuiesti masa de lapte cu o lingurita de morcov, si ca ii indulcesti alimentele (unde peste tot in lumea asta se lupta impotriva sweet tooth), in plus ii dai fructe intai si nu legume, eu zic sa imi trimiti si mie tratatuyl ala sa ii dau cu el in cap asistentelor si pedriatului fetitei mele plus pediatrilor care se ocupa de copiii prietenelor mele.

Hai ca sunt off topic deja, mai citeste.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Luna , eu nu am fost la Congresul acela pt. ca nu ma pasioneaza pediatria si nu ma atrage deloc.
In schimb am invatat diversificarea pt. a doua oara, ca de 2 ani tot fac pediatrie si ni s-a spus ce s-a discutat la acel congres , si anume strainii(nu mai retin exact care) au ajuns la concluzia ca alaptatul se poate face pana la 1 an si chiar mai mult(unii au spus ca atata timp cat exista lapte sa primeasca doar lapte). Lucru care a starnit zumzete in randul doctoritelor care au spus ca numai unbarbat putea sa sugereze asa ceva(din cauza inconvenientelor , nu pt. ca nu ar fi bine pt. copil).

Si in rest , da , asa am invatat cum ti-am scris aici. Indulcirea cu glucoza, primul aliment introdus este fructul , cand spun ca se introduce un aliment si se scoate o masa de lapte ma refer la grupele de alimente insirate. cand ii introduci legumele ii scoti o masa de lapte.


Fiecare isi hraneste copilul cum vrea , eu iti spun ce spun medicii. Am avut si mamici care dadeau la 1 luna carne pisata .

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luna1

Xio daca tu imi zici (si ai fost tu la congresul ala la care medicii englezi nu au participat si sunt mai prosti) ca s-a zis ca se alapteaza exclusiv pana la un an (draga mea alaptat exclusiv inseamna copilul ala sa nu vada decat tzatza nu alt aliment), ca marul se da oxidat, ca dupa fiecare aliment ii inlocuiesti masa de lapte cu o lingurita de morcov, si ca ii indulcesti alimentele (unde peste tot in lumea asta se lupta impotriva sweet tooth), in plus ii dai fructe intai si nu legume, eu zic sa imi trimiti si mie tratatuyl ala sa ii dau cu el in cap asistentelor si pedriatului fetitei mele plus pediatrilor care se ocupa de copiii prietenelor mele.

Hai ca sunt off topic deja, mai citeste.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)



ce lingura de morcov?!?!?!?

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobitamica spune:

IOANA..TE ROG MULT SA IMI TRMITI SI MIE CARTICICA CU RETETE PENTRU DIVERSIFICARE DACA SE POATE.
MULTUMESC FRUMOS. ADRESA ESTE lilianasro@gmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobitamica spune:

XIO...am citit cu mult interes cele spune de tine. Mi se pare foarte pertinent ce ai scris. Sunt tottal de acord cu tine. Eu am inceput cu fetita mea la 4 luni si jumatate pentru ca ea a fost alimentata 100% artificial. Nu am avut lapte deloc.Am incepu cu suc de morcov,apoi mar. Dupa o saptamana i-am dat o lingurita de pulpa de mar apoi dupa 3 zile 2 mar plus para si am crescut cam pana la 30 g zic eu. DAr fata mea nu a renuntat la lapte. Dupa aceasta masa ...cere si lapte. Vreau sa iti spun ca nu poate mai mult fruct. Dupa ce se satura il scuipa,dar cam la 30 de minute vrea laptele.

Asa a facut si cu legumele.Acum mai are 2 sapt si face 6 luni,dar nu-i plac legume aproape deloc.TE ROG ..DA-MI SI MIE UN SFAT ..CUM SA FAC SA II DAU SI LEGUME SA II PLACA???AZI DE EX I-AM DAT DOAR CARTOF. Am incercat in toate felurile...supa,piure si nimic...iul scuipa..iar morcovul...zici ca isi da matele afara. Si nu i-am mai dat.Dupa cereale intr-adevar nu mai vrea lapte...deci are o masa diversificata.

Multumesc mult!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Bobitamica , eu ti-am spus doar ce am invatat la cursuri , parerea mea in acest domeniu este apa de ploaie pt. ca nu ma atrage .

In materie de convingeri sa manance si trucuri trebuie sa te sfatuiesti cu mamicile de aici , eu stiu doar partea medicala.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui bobitamica
Acum mai are 2 sapt si face 6 luni,dar nu-i plac legume aproape deloc.


Pai normal ca nu-i plac daca ai inceput cu fructe.
Iertare ca raspund in locul lui Xio :) - poate te ajuta sa stii ca nici fiului meu nu i-au placut legumele la inceput. Si nici acum nu-i plac morcovul, telina si pastarnacul. Ia-le prin excludere si fa diverse amestecuri 'vrajite' pana obtii ce doresti. Gabriel mananca un amestec format din: un strop de morcov, muuuult cartof, dovlecel, ardei gras, rosie, foooooaaaarte mult broccoli, fasole verde si mazare.
Spor si nu te lasa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Buna seara,
XIO, ne intalnim din nou...si din nou nu sunt de acord cu tine!
Am sa incep prin a-ti pune o intrebare...care este rationamentul marului oxidat???? Toti medicii recomanda marul neoxidat!!!!!!
Care este explicatia glucozei??? Din umila mea experienta, dar si din vasta experienta a profesorului Eugen Ciofu (despre care banuiesc ca ai auzit...mai ales daca te invarti prin lumea medicala!!!!- profesor care frecventeaza congresele despre care tu vorbesti!!!) stiu ca nu este indicata indulcirea alimentelor, tocmai pentru a nu obisnui copilul cu asa ceva...doar gustul natural?
Bobitamica fata mea scuipa supa de legume si piureul...pana cand am inceput sa modific cantitatile si in final i-am scos si radacina de patrunjel...si i-am bagat fruzele...acum adora supele si ciorbele, adora legumele, mananca crude sau fierte ....isi ia in manuta si pleaca cu ele...ieri ii faceam supa si mi-a furat morcovul si o felie de ardei gras...asa ca...rabdare...daca vrei iti trimit pe PM cum i-am facut eu catincai diversificarea, sub indrumarea profesorului Ciofu despre care scriam mai sus, profesor care scrie si acum manualele de pediatrie pentru facultati...

Oana siCati mica (1 an si 4 luni)

NOI-CRACIUN SI REVELION,
CATINCA MICA, CATINCA MICA 2, CATINCA DUPA 1 AN, CATI SI MAMI, CATI SI MAMI 2, CATI SI TATI, CATI,BUNICII SI STRABUNICELE, CATI SI UNCHII,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Oanamada , am auzit si eu de Ciofu , ca din tratatele lui invat.
Glucoza se foloseste ca indulcitor in loc de zahar care este interzis.Nu este nimeni obligat sa faca lucrul asta , dar mamicile care doresc sa indulceasca cu ceva mancarea trebuie sa stie cu ce sa o faca.
Iar marul se lasa la oxidat pt. a evita colicile.
Ce am scris aici sunt indicatiile de la un congres international(care au participat si englezii), nu ideile mele proprii.
Fiecare alege cum sa-si creasca si sa-si educe copilul , nu pune nimeni barda pe nimeni .


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorica30 spune:

Buna. Numele meu este Viorica si am o fetita in varsta de 6 luni si jumatate. Am inceput diversificarea alimentatiei la 5 luni. Doctorita pediatra a fetitei mele mi-a recomndat pentru inceput sucul de mar fara pulpa, prima zi doua lingurite, apoi patru si tot asa pana am ajuns la 10ml...180ml (aceasta fiind o masa de lapte a fetitei). Dupa ce a ajuns sa manance 180ml de suc, am inceput sa il ingros treptat pana am ajuns la mar ras cu biscuite. Asa cum am facut cu marul, asa i-am introdus si cerealele cu mar si morcov. Apoi i-am dat sucul de morcov la fel ca si sucul de mar. Marul si morcovul i l-am introdus timp de o luna, ca sa se obisnuiasca stomacelul ei cu respectivul aliment. Dr mi-a spus ca introdus mai repede si mai fortat, poate duce la distrugerea florei stomacale si a ficatului, si pot aparea mai tarziu diverse alergii la care nu avem explicatii. De la 6 luni am inceput supa de legume, la fel ca si sucul de mar. De abia acum incep sa o ingros cu legume,dupa jumatate de luna, folosind la pasat cate o bucatica din fiecare pentru a se obisnui cu toate gusturile. Legumele pe care le folosesc sunt: morcov, cartof, dovlecel, radacina de patrunjel si radacina de pastarnac, puse la fiert intr-un litru de apa si lasate pana scade la jumatate. Ce pot sa va spun, fetita mea mananca fara probleme legumele, chiar daca primul aliment a fost marul. Stiu ca portocala nu se introduce pana la 6-7 luni deoarece produce aciditate, dar de mar sau para nu. Cat despre indulcitul cu glucoza, sincer nu am auzit ca ar fi indicat. Acum cred ca mai depinde si de fiecare bebe in parte, pentru ca fiecare este unic in felul lui, si reactioneaza pozitiv sau negativ la un aliment sau un lucru....

Mergi la inceput