Diversificarea (4)

Diversificarea (4) | Autor: Sheannamp

Link direct la acest mesaj

Capitolul 1
Capitolul 2
Capitolul 3

www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">RECOMANDARILE OMS PENTRU ALIMENTATIA SUGARULUI SI A COPILULUI MIC

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

citat din mesajul lui onyxg1998

Cum preparati mancarea bebelusilor (4-10 luni)? Cand putem sa-i dam fidea cu supica si gris? Cum faceti galustile din gris daca bebe nu poate manca ou pana la 10 luni?
Mamici, impartiti experientele cu cele mai putin experte.



http://picasaweb.google.com/ONYXG1998/ONYX02
http://www.flickr.com/photos/32028670@N03/
http://www.flickr.com/photos/bebe_vlad_mami_si_tati/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Unde ai auzit tu ca nu se da ou pana la 10 luni?Eu ii dau fetitei mele de la 7 luni, fara probleme (ma rog, ii dau oua de prepelita,alegerea mea; sunt mai usor de tolerat digestiv, cu inalta valoare nutritiva dar nu au colesterol si sunt net mai putin alergene decat ouale de gaina).
Cat despre intrebarile legate de fidea si galuste, nu te pot ajuta, noi suntem inca la faza de pasat totul, daca se nimereste o bucatica e otrava!

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

naty, probabil ca se referea la albusul de ou, care este interzis pana la 1 an...stiam eu... si eu ii dau tot oua de prepelita,galbenus. tu ii dai si cu albus?

de cand putem introduce iaurtel? dar kefir? e mai bun? e mai putin bun? iaurtul din lapte de capra e ok? sau cel de la napolact din lapte de oaie si bivolita?

soya...hmmm. cum ne dam seama ca este sau nu modificata genetic? am inteles ca si porumbul dulce ridica probleme...

eu am inceput sa-i "condimentez" mancarica...adica ii pun marar uscat sau patrunjel, cimbru, oregano. am pus si putin usturoi, dar nu-i place, asa ca ii pun doar la fiert si apoi il pasez. se ceapa la fel. am fiert ceapa rosie sau verde si am pasat-o, chiar daca in capraru scrie sa o scoatem...nu am avut probleme.
am luat sofran!!! dar nu am avut curaj sa-i pun inca in mancare...oare e ok sau nu?

m-am riscat si i-am dat kiwi, al meu fiind mare amator de acrituri...succes total! fara probleme, il adora...

la ora actuala mananca:
ora 3.30-4.30: 210 ml lapte
ora 11: piure de fructe: mar, para, gutuie, lamaie, kiwi, banana, piersica/nectarina, ananas, strugure...amestec de 2-3 fructe, cam 200 gr/zi
ora 15: piure de legume:morcov, pastarnac, telina, rosie, ardei, conopida, broccoli, fasole verde, porumb (am renuntat), dovlecel, dovleac placintar, sfecla rosie....amestec din 3-4 legume, cam 200 gr/zi + 100 ml "supa" facuta din zeama in care au fiert legumele + lapte praf + putin piure...iese o supa crema, pe care i-o dau cu biberonul, dupa ce papa piureul. ii place enorm!!! in piureul de legume adaug ulei de masline extravirgin si zeama de lamaie.
branza calcica, din 500 ml lapte, pt 2 zile. foloseam numai lapte praf, acum pun amestec 250 ml LP+250 ml lapte "de gostat" ...a iesit mult mai bine decat din LP....
ora 19: 210 ml lapte
ora 22.30: 210 ml (in ultimile 3 zile cam 270 ml lapte cu cereale de orez)

ce legume si fructe as putea sa-i mai dau? merci.

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)

Save the Earth /Is the only planet with chocolate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana-Bianca spune:

Buna dimineata tuturor,

spuneti-mi va rog si mie cum papa bebelusii vostri branza de vaci, in ce combinatii? Cu fructe, cereale....sau cum? Si la care din mese?
I-am dat lu' Ingrid iaurt si desi ii place tare se pare ca nu il tolereaza foarte bine....sau a fost prea hulpava...cert e ca a dat afara cam la 1 ora dupa masa si nu imi mirosea cam bine treaba...ca sa nu zic ca mirosea ingrozitor(scuzati detaliile olfactive).
I-am dat iuart simplu, Milli cu omega 3.
Ma gandeam sa incerc acum cu branzica de vaci si sa o lasam putin cu iaurtul....Ce ma sfatuiti?

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Si eu stiu ca pana la un an nu se da albus de ou.
De unde cumparati ouale de prepelita? din supermarket?
Branza de vaci o mananca in combinatie cu fructe. Am incercat si cu mamaliguta dar nu i-a placut.
Iaurt i-am dat de la 7 luni.Pana acum i-am dat doart iaurt cu fructe de la Humana. Ce fel de iaurt dati la copilasi?
Si oare de la ce varsta se poate da smantana?
Ariel, eu stiu ca e mai bun uleiul de germeni de porumb sau untul. Cica uleiul de masline e prea greu pentru colecist.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amina_Marina spune:

Puisor , smantana nu cred ca e un aliment necesar si foarte important in alimentatia copilului, are un continut de colesterol foarte mare. Fiindca am intrat in a treia luna a diversificarii( 7 luni) am introdus somonul, l-a papat , am vazut ca i-a placut.


.............................................
Doi Trandafiri Albi,
in Rasaritul Primaverii.
...........................
"The kingdom of God is inside you and all around you, not in buildings made of stone.... Break a piece of wood and I am there... lift a stone and you will find me."
..........................
In spatele nick-urilor se afla foarte multe minti bolnave.














Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Nu, Ariel, nu-i dau albus, sigur. Albusul de la 1 an. Eu iaurtul l-am introdus deja de o luna, cu MARE succes-la modul ca, punand iaurt in piureul de legume cu carne/ou mi-l mananca cu multa pofta. E adevarat ca uneori a mai regurgitat putin la 2 ore (ceea ce in rest nu se mai intampla acum) dar asta e...Am folosit initial iaurt Campina, apoi am trecut la Tnuva cu care se bat turcii la gura ei. Tnuva e un iaurt mai gras, contine si putina smantana, ori pt copii e benefic acest lucru (doar pt noi nu)

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

merci fetele.naty,
am sperat ca regula "fara albus" se aplica doar la ouale de gaina:)), nu de alta, dar la outele de prepe, galbenusul ala e minuscul:) nu-i nimic, papa mami albusul, hihi. eu ii dau galbenus la 2 zile, am ajuns la 4 prapadituri d-alea, dar cred ca pt el sunt suficiente.

puisor, eu iau outele de prepe de la magazin, de la cora...as prefera sa le iau direct de la producator, dar incep cu "paranoia", ca daca nu sunt ok, ca daca au ceva...acum imi ridicam problema, zgandarita de altcineva logic, daca prepelitele alea si oualele lor sunt chiar ok si nu sunt "chimizate", adica hormonate......ei, fie ce-o fi, eu tot d-astea ii voi da, macar din motivul ca sunt mult mai sanatoase ca cele de gaina, ca au vitamine si minerale in procentaj mai mare....
am notat "uleiul de porumb". cu uleiul de masline eu am tinut o cura de "reparare" a bilei, tare buna! m-am gandit ca fiind atat de sanatos nu-i strica si i-am dat de la inceputul diversificarii...nu am avut prbl cu el. bine, nu-i pun mult! la 400 gr papa (adica piureul pt 2 zile) ii pun cam 1 lingurita. unt nu incerc inca...eu am un "dinte" contra grasimilor animale. le prefer pe cele vegetale.
la fel si cu smantana...eu si lui alex ii dadeam iaurtel campina, pe care, daca-l voiam mai "gras" puneam 2 stropi de ulei de masline...
plus ca-mi zicea cineva, care a lucrat la o fabrica de lactate, ca in untul de "gostat", nu prea a mai ramas prea mult lapte, ca ar contine orice altceva, dar nu si lapte . eu unt, nu ma apuc sa fac acasa , dar iaurt as face, cu toate ca, la alex, am dat rateu dupa rateu.... mai experimentez si acum. stie careva vreo reteta buna de iaurtel de casa?

dana, eu ii dau branzica (din 250 gr lapte) impartita in 2. o parte cu fructe, o parte cu legume. o mixez impreuna cu piureurile. cum fac piure de legume pt 2 zile, nu pun branza in el de la inceput, caci ma tem sa nu se strice. pun chiar inainte de a i-l servi.
nu am primit plangeri, din contra! teo mananca super bine, chiar zici ca nu a vazut mancare in viata lui! pt mine asta e un adevarat motiv de fericire extrema, caci fiica-mea tare prost a mancat (inca o mai face!)...statea si 1 ora cu mancarea in falca, ca un hamster!

citeam in spock, ca bebeii au faze in care incep, din senin, sa aiba aversiune fata de unele alimente. nu trebuie sa insistam sa le dam, caci se poate dezvolta o "anorexie", o repulsie definitiva fata de acel aliment, apoi fata de orice mancare! s. zicea sa ii scoatem respectivul aliment din ratie, pt 1-2 sapt., sa-l inlocuim cu altceva sau sa i-l dam, daca il vrea, sub alta forma (laptele, branza, in budinci, piureuri etc). daca nici asa nu merge, sa renuntam la el pe acea perioada si sa incercam sa i-l oferim mai tarziu...cred ca aici am gresit eu cu alex, ca am insistat sa manance una sau alta, "ca trebuie"



mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)

Save the Earth /Is the only planet with chocolate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Ariel, chestia cu uleiul de porumb am auzit-o la o emisiune la televizor. Era un profesor doctor pediatru si el zice si de unt. Ca untul contine ceva grasimi care nu se gasesc in uleiurile vegetale si de care au nevoie bebelusii. Eu poate sunt si un pic subiectiva ca tare bine mananca pireurile de legume cu unt.
Ai dreptate cu alimentele pe care le refuza. Si noi am incercat pestele de vreo doua saptamani si nu a fost prea incantata. Am zis ca facem o scurta pauza si incercam din nou. Daca aveti ceva retete gustoase ne-ar ajuta.
Am incercat sa fac si eu iaurt de casa dar nu mi-a iesit. As vrea si eu o reteta buna de iaurt.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana-Bianca spune:

Multumesc Ariel,

o sa ma mai gandesc azi ce fac cu iaurtul, ei ii place tare, il papa cu placere, dar de 2 ori i-am dat si a regurgitat si la 2 ore dupa el, in cantitate mai mare decat de obicei(ca inca mai da afara ea, noroc ca totusi nu e vorba de reflux gastro-esofagian).
Mai e si atomica si sta numa pe burta(schimbatul si imbracatul sunt acrobatii.
Voi incerca si branza de vaci poate...

Mergi la inceput