Diversificarea (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ada29 spune:

Buna fetelor,

Ma interesez si eu de diversificare pt.o cunostinta care are o fetita de 6 luni aproape jumate,nascuta prematur Acum are 7kg,hranita cu lapte praf.

A inceput si ea diversificarea si fetita a primit;biscuite cu mar,iaurt,banana,supa de legume etc.

Ce vreau sa va intreb dupa ce incepi cu alimentatia solida ZILNIC trebuie sa ii dai fructe,legume,cereale,carnita etc.???Cam cate mese de lapte trebuie sa mai aibe daca se da mancare solida?

Naty,am inteles ca si fetita ta a fost nascuta prematur,daca ai timp poti sa-mi scrii alimentele de baza pt.varsta aceasta?Sau nu mai conteaza ca e nascuta prematur?



Multumesc anticipat,

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amina_Marina spune:

Eu Printesei mele i-am dat asa in seara asta.
40g.orez
40g. dovleac
50g.spanac
Pilaf de orez cu vegetale ( alge, morcov, broccoli) , spanas si dovleac.
Spanacul l-am oparit , dat prin sita , si dupa aceea diluat cu putina supa de porumb specifica diversificarii.
Dovleacul l-am fiert, dat prin sita si diluat cu putin zeama de vegetale.
Maine ii dau supa de dovlecel, pilaf de orez cu carnita si felul trei gulie cu kaware( pacat ca nu gaseste si-n Romania pentru ca are continut foarte mare vitmanine si-n special vit. B12) este considerata Dumnezul vegetarienilor.
Le prepar separat pentru ca fiecare leguma are gustul ei , si uneori nu merge amestecata cu alta. Nu are timp sa se plictiseasca mancand , aceeasi mancare.
Pentru un bebelus 100g. piure de legume , e ca si cum ai manca tu o caruta de pireu . Daca copilul e papacios e ok. dar la mofturosi nu prea merge.
Fi`mea nu e mofturoasa dar baiatul, da, si greseala mea a fost ca l-am diversificat dupa retetele romanesti, pireu de legume, scoate, ardeiul , pune dovleceul, scoate carnea de pasare , pune ficatul si l-am un moment dat, a inceput sa-mi refuze tot.
Acum ma iau dupa diverisificarea astora si merge struna, e imposibil sa nu gasesti ceva care sa-i placa chiar si unui bebelus mofturos.

.............................................
Doi Trandafiri Albi,
in Rasaritul Primaverii.
...........................
"The kingdom of God is inside you and all around you, not in buildings made of stone.... Break a piece of wood and I am there... lift a stone and you will find me."
..........................
In spatele nick-urilor se afla foarte multe minti bolnave.














Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

Amina Marina, 'astora' fiind..unde?..

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Ada29, prima greseala si cea mai serioasa: biscuite la 6 luni e interzis si celor nascuti la termen, cu atat mai mult unui copil prematur!!! Asta daca nu cumva e vorba de biscuite fara gluten. Alimentele cu gluten sunt strict interzise pana la 8 luni.
In principiu, diversificarea la un prematur se face dupa varsta corectata, adica cea la care ar fi trebuit normal sa se nasca. In cazul atat al fetitei mele cat si al celei de care vorbesti, se scad 2 luni deci. Marturisesc ca eu am introdus alimentele nu cu doua, ci cu o luna mai tarziu, deci ceva mai repede, nu au fost probleme (decat de mofturi, eventual) dar nu sfatuiesc mamica sa se grabeasca, nu are de ce.
In masura in care este posibil, laptele ramane alimentul de baza pana la 1 an si ideal este ca fiecare masa solida sa fie completata de lapte, atat cat poate copilul. Spun ideal pt ca Iulia mea nu prea mai vrea sa auda de lapte in timpul zilei, cel putin dupa masa de fructe e exclus; dupa legume in general mai papa cam 100 ml lapte dar nu totdeauna; dupa iaurt (din care mananca cam 150-200 g) de asemenea nu mai vrea lapte. Asadar, raman 2 mese numai de lapte si, pe cat posibil, lapte in completarea meselor "solide" care la noi sunt: fructe cu branzica, legume cu carnita sau ou (alternativ) si iaurt cu cereale. Fiecare grupa de alimente trebuie introdusa la minim 2 saptamani distanta (prin grupa intelegand fruct,leguma, carne, ou etc). In privinta cantitatii, ii dau perfecta dreptate Aminei, eram si eu disperata cand citeam pe aici cum mananca unii bebelusi 300-400 g de piure in timp ce Iulia in zilele cele mai bune papa 100; asta pana cand am inceput sa mananc eu ce ramanea si am vazut ca, cu 100 g piure de legume sau fructe aproape ca-mi umpleam eu burta, deci ea papa suficient, ATAT i trebuie si basta.
Deci legat de prematuritate, conteaza numai sa se tina seama de varsta corectata.

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

naty, copilul isi stabileste singur cantitatea necesara. ideea e sa fie satul la sfarsit! teo papa in general cam 200 gr piure de fructe, 200 gr piure de legume + 100 ml de "supa", pe care i-o prepar din apa in care am fiert legumele, cu putin piure si lapte praf (incearca si tu metoda asta, poate asa primeste iulia laptele, gustul fiind mascat de cel al legumelor), 210 ml lapte dupa amiaza si 210 ml lapte cu cereale seara, mai lua si o "gustare" nocturna de 150 ml aprox. de la un timp a redus cantitatea nocturna, cam la 60 ml, dar a marit portia de seara la 270 ml.

amina, cum procedezi cu algele? de cand i le-ai dat? nu au continut prea mare in iod? chiar sunt curioasa! noi suntem mari consumatori de alge!pt idee! astept detalii!

luny, amina locuieste in japonia...de zici si "ciudateniile" ei culinare...nici eu nu intelegeam de ce tot zicea de sparanghel, dar m-am luminat apoi:)

ada, cum a zis si naty, biscuitii aia nu isi au locul...chiar pot fi periculosi! citeste despre alergia la gluten...mi se pare ciudat si iaurtul asa, la inceput de diversificare...

imi zicea cineva azi ca a facut branzica din lapte batut! suna interesant! dar e ok oare? metoda: se incalzeste laptele batut pana la punctul de fierbere, apoi se inchide focul si se strecoara...simplu, nu?

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)

Save the Earth /Is the only planet with chocolate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada29 spune:

Buna dimineata fetelor,

Multumesc pentru raspunsuri,biscuitele e FARA gluten,am uitat eu sa specific,e granulat.

Naty,mersi mult de detalii,nu prea stiam exact cum e cu varsta corectata.

Va doresc la toate copii sanatosi si papaciosi!

O zi minunata,

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Am sa incerc si cu supa, e o idee. Iulia se satura, asta e destul de clar tinand cont ca e f activa, nu tipa niciodata de foame si, pe de alta parte, doarme bine si mult; iar dupa mese doarme aproape invariabil. Ceea ce inseamna ca pur si simplu are nevoie de o cantitate mai mica de hrana.
Cat despre branza, eu in continuare i-o fac din lapte praf, cu calciu lactic si cu cativa stropi de lamaie. Sigur, mi se poate spune ca daca tot ii dau iaurt, care (teoretic) e tot din lapte de vaca, i-as puea da f bine branza din lapte de vaca sau chiar branza de vaci cumparata de-a gata. Da, dar, nu stiu de ce, in termenul de valabilitate al iaurtului am parca mai multa incredere decat in al laptelui din comert; iar branzica din comert are si sare. I-o prepar prin urmare din lapte praf, la 2 zile, e ff usor.

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amina_Marina spune:

Ariel, e vorba de wakame, astea pot fi introduse de la 7 luni in alimentatia bebelusului si oricum nu-i dai in fiecare zi, pui putin, cam cit o frunza de leustean. Broccoli, morcov si o frunza de wakame la fiert, dat prin mixer si cu acesta compozitie fac pilaful de orez, cind ai oprit focul il pisezi cu telul pina se face ca o pasta.
Din punctul de vedere al europenilor, pestele si algele se introduc putin mai tarziu deoarece contin metale grele. In japonia sunt mult mai recomandate decit carnea, au fost testate si garantate 99%. 100% nu exista garantie pentru nimic in alimentatie si nici sanatate.Daca tu ai indoilei, si crezi tu ca-i mai bine sa introduci putin mai tarziu, asa sa faci.Tu stii ce-i mai bine pentru copilul tau.
Nori-ul care se foloseste la sushi este interzis pentru ca e prajit si are multa sare.
Naty, da, asa e. Uite, am vorbit iarasi cu nutritionista si mi-a zis ca bebeii papa-n funcite de greutate , nu de luni. Fata mea , are 8700 si papa mult mai putin decit Iulia, eu nu-i dau nici cereale pentru ca umfla burta , si nu mai papa mancare. Gustarea dintre mese , aici, se introduce abia la 8 luni, in a 7 luna tot la 2 mese pe zi am ramas.
ora ;8 dimineata-200ml. lapte
ora;11 mancare+ 140 lapte( dupa ce papa o las cam o juma` de ora si dupa aceea ii dau laptele, mi-e frica sa nu vomite, cu toate ca nu s-a intimplat niciodata)
ora;15 -200ml.lapte
ora;18-mancare+lapte 140ml.

Si inainte de culcare inca un biberon daca este nevoie si-o vad ca-i este foame.


.............................................
Doi Trandafiri Albi,
in Rasaritul Primaverii.
...........................
"The kingdom of God is inside you and all around you, not in buildings made of stone.... Break a piece of wood and I am there... lift a stone and you will find me."
..........................
In spatele nick-urilor se afla foarte multe minti bolnave.














Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

eu am o dilema,cum e cu iaurtul? se da zilnic?.. faza e ca eu am numa cereale cu lapte inclus, vreo 3 cutii,pe care i le dau penultima masa cu lingurita.. le-as pune direct in iaurt, fara sa mai fac cu apa..ce ziceti, e ok?..sau mai bine, o zi iaurt, o zi cerealele alea? sau cum naiba???

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Bune seara dragele mele,
Eu una nu am mai intrat pe forum de cand am nascut...de, am fost cam ocupata cu fetita mea Catinca.
M-am gandit sa va impartasesc cate ceva despre cum e la noi cu papa, mai ales ca este un domeniu care noua ne place mult de tot!!!
Catinca s-a nascut cu 3.500kg si i-am bagat diversificarea de la 3 luni si jumatate pentru ca nu am mai avut lapte si asa m-a sfatuit pediatrul, un profesor foarte apreciat de la GR. Alexandrescu pe care-l recomand din tot sufletul pentru ca este intr-adevar un om deosebit si un profesionist desavarsit...de altfel el scrie acum cam toate cartile de pediatrie - Eugen Ciofu.
Eu i-am introdus branzica de vaci pe la 5 luni si nu avrut-o drept care am renuntat repede. Manca supa, manca piure de fructe, manca piure de legume, dar branza nu.
Pe la 4 luni i-am bagat cerealele, cate putin, cate putin. Si eu i-am dat cereale cu lapte. La 5 luni i-am introdus carnea pentru ca mi-a spus pediatrul...avea deja greutatea unui copil de 8 luni si mergea. La 5 luni si jumatate i-am bagat si iaurtul care-i place si acum la nebunie. Ii dadeam si iaurt si cereale...mese diferite, zilnic si asa fac si in ziua de azi.Lunynu te afatuiesc sa amesteci cerealele cu iaurt...nu are sens...ideea este sa se obisnuiasca sa simta si gusturile distincte...asa iti va fi mai usor mai tarziu.Ce pot sa spun, Catinca are acum 1 an si doua luni, 11kg si 82 cm...estetic ai zice ca este chiar normala desi greutatea nu spune asta..dar de, este si lungana si mananaca de toate....mai putin prajeala.In timp, am vazut la mamici tot felul de ciudatenii recomandate de pediatrii si l-am intrebat si eu pe profesor, care, de fiecare data cand mi-a zis sa-i bag un aliment sau sa nu i-l bag mi-a si explicat motivul...de exemplu am auzit ca nu se da iaurt la un baietel de greutate normala si de varsta 7 luni?????!!!! sau ca se dadea peste la 7 luni (mie mi-a zis pediatrul sa nu-l bag inainte de un an pentru ca rata de alergii la nivel mondial la peste este egala cu cea de alrgii la ou si capsuni). Mi-a zis sa nu-i dau vitel ci vita bine fiarta (pentru ca vitelul are niste toxine care se elimina mai greu)...ma plangeam ca nu vrea pepene si mi-a zis ca pepenele (atat cel rosu cat si cel galben)si vinetele nu aduc cine stie ce aport de vitamine asa ca s-o las in pace. I-am introdus destul de devreme spanacul (ne place muuult!)cred ca pe la 6 luni sau 7, brocoli, fasolea verde pe la 9 luni. Eu i-am dat cirese de capul meu pe la 9 luni si nu a patit nimic. Am mai auzit un basm si l-am intrebat pe doctor: ca cica supa sa o firbi in mai multe ape....mi-a explicat ca nu mai ramane nimic din legumele alea si ca sa nu fac asta...asa ca ii firb legumele cu carnita la un loc si i le dau asa. Un alt sfat pe care mi l-a dat...cand ii bag ceva nou sa incerc prima data sa ii dau de la borcan (nestle) pentru ca sunt mult mai bine dozate si procesate si in felul asta ii obisnuiesc stomacelul...asa am facut inainte de a-i da de exemplu spaghete cu sos de rosii...cam asta am in minte acum...daca aveti intrebari va stau la dispozitie...daca va pot ajuta cu ceva
Va pup

Mergi la inceput