Viata in Germania (52)

Viata in Germania (52) | Autor: tinatache

Link direct la acest mesaj




cap. 51


despre joburi

www.sdi-muenchen.de/" target="_blank">cursuri pt corespondent limbi straine - 2 ani si traducator - 3 ani (cu diploma)
www.inlingua-muenchen.de/" target="_blank">corespondent limbi straine

Modele pt DAF si DSH, sau in general despre cursuri de lb germana

1
2
www.vhs.de/" target="_blank">vsh
www.canoo.net/" target="_blank">2
3
www.deutsche-welle.de/dw/0,5825,2055,00.html" target="_blank">4
www.goethe.de/ins/de/spr/int/deindex.htm" target="_blank">5
6
7
www.lernenmitspass.ch/links/deutsch/grammatik.php" target="_blank">8
www.duden.de/" target="_blank">8
www.uebersetzung.at/twister/index.htm" target="_blank">9
www.fabouda.de/testdaf.html" target="_blank">10
www.deutsch-lernen.com/" target="_blank">lectii si teorie on-line
www.deutsch-online.com/modules.php?op=modload&name=News&file=index" target="_blank">11
www.iik-duesseldorf.de/Datenbanken/dafueb/" target="_blank">exercitii online
www.schubert-verlag.de/aufgaben/uebungen_a1/a1_uebungen_index_z.htm-" target="_blank">exercitii online
www.learn-german-language-software.com/proftest/tlgertest.htm" target="_blank">un test si exercitii
DAF exercitii
www.mittelschulvorbereitung.ch/" target="_blank">gramatica pe teme
www.schyren-gymnasium.de/gramm/" target="_blank">gramatica pe teme, iarasi f. buna si fain structurat
iarasi gramatica frumos structurata
www.deutsch-perfekt.com/" target="_blank">revista buna de invatat germana


traducator in Nürnberg

Medici de fam, dr in Bayern vorbitori de lb romana,dr in general

1
2
3

dr. Gineco in Berlin medici romani


pregatiri de pasti


Despre Elterngeld, apostile, acte preschimbat pasaport, permis auto

www.finanztip.de/recht/steuerrecht/elterngeld.htm" target="_blank">info
www.ard.de/ratgeber/finanzen/banken-und-geld/elterngeld/-/id=355342/nid=355342/did=484116/4xz148/" target="_blank">info[
tot info

www.zbfs.bayern.de/erziehungsgeld/index.html" target="_blank">Erziehungsgeld

Acte necesare obtinere certificate nastere romanesc


1
2


biserica romana in Offenbach

repere in Berlin

scoli, gradinite

ref la recunoastere studii

www.ra-filimon.de/" target="_blank">cabinet avocat München
www.sperneac-wolfer.de/index.php?id=16,0,0,1,0,0" target="_blank">cabinet avocatura

www.billiger-telefonieren.de/" target="_blank">sunam in tara cu..
www.voipdiscount.com/en/index.html" target="_blank">voipdiscount



Mai stie cineva ceva de Papadie si Narcisa? Ca nu le-am mai vazut de mult...

cap. 48


despre joburi

www.sdi-muenchen.de/" target="_blank">cursuri pt corespondent limbi straine - 2 ani si traducator - 3 ani (cu diploma)
www.inlingua-muenchen.de/" target="_blank">corespondent limbi straine

Modele pt DAF si DSH, sau in general despre cursuri de lb germana

1
2
www.vhs.de/" target="_blank">vsh
www.canoo.net/" target="_blank">2
3
www.deutsche-welle.de/dw/0,5825,2055,00.html" target="_blank">4
www.goethe.de/ins/de/spr/int/deindex.htm" target="_blank">5
6
7
www.lernenmitspass.ch/links/deutsch/grammatik.php" target="_blank">8
www.duden.de/" target="_blank">8
www.uebersetzung.at/twister/index.htm" target="_blank">9
www.fabouda.de/testdaf.html" target="_blank">10
www.deutsch-lernen.com/" target="_blank">lectii si teorie on-line
www.deutsch-online.com/modules.php?op=modload&name=News&file=index" target="_blank">11
www.iik-duesseldorf.de/Datenbanken/dafueb/" target="_blank">exercitii online
www.schubert-verlag.de/aufgaben/uebungen_a1/a1_uebungen_index_z.htm-" target="_blank">exercitii online
www.learn-german-language-software.com/proftest/tlgertest.htm" target="_blank">un test si exercitii
DAF exercitii
www.mittelschulvorbereitung.ch/" target="_blank">gramatica pe teme
www.schyren-gymnasium.de/gramm/" target="_blank">gramatica pe teme, iarasi f. buna si fain structurat
iarasi gramatica frumos structurata
www.deutsch-perfekt.com/" target="_blank">revista buna de invatat germana


traducator in Nürnberg

Medici de fam, dr in Bayern vorbitori de lb romana,dr in general

1
2
3

dr. Gineco in Berlin medici romani


pregatiri de pasti


Despre Elterngeld, apostile, acte preschimbat pasaport, permis auto

www.finanztip.de/recht/steuerrecht/elterngeld.htm" target="_blank">info
www.ard.de/ratgeber/finanzen/banken-und-geld/elterngeld/-/id=355342/nid=355342/did=484116/4xz148/" target="_blank">info[
tot info

www.zbfs.bayern.de/erziehungsgeld/index.html" target="_blank">Erziehungsgeld

Acte necesare obtinere certificate nastere romanesc


1
2


biserica romana in Offenbach

repere in Berlin

scoli, gradinite

ref la recunoastere studii

www.ra-filimon.de/" target="_blank">cabinet avocat München
www.sperneac-wolfer.de/index.php?id=16,0,0,1,0,0" target="_blank">cabinet avocatura

www.billiger-telefonieren.de/" target="_blank">sunam in tara cu..
www.voipdiscount.com/en/index.html" target="_blank">voipdiscount

Medici vb. de lb. romana in München:
Allgemeinärztin, Hausärztin, München

Frau Dr. Iliescu-Steiner Ruxandra
Tal 48, 80331 München - Altstadt-Lehel
Telefon: 089 - 22 04 53

Allgemeinmedizin
Dr. Ackermann Liana
Sonnenstr. 2
80331 München
Tel 089557533

Allgemeinmedizin
Dr. IMF (Bukarest) Adina Jansen
Fachärztin für Allgemeinmedizin, Chirotherapie u. Naturheilverfahren
Weinstr. 11
80333 München Altstadt
Bayern / Deutschland
Telefon: 0 89 / 29 23 00
Fax: 0 89 / 29 16 02 98

Augenarzt:
Dr. med. Adrian Arbunescu-Pecher
Tegernseer Landstrasse 154
D-81539 München
Tel (089) 6921212

Fax (089) 6913146
http://www.augenlaser2000.de/praxis.php


Frauenarzt
Dr. med. Ackermann Ingrid
Winthirstrasse 31
80639 München
Tel: 089/164607

Frauenarzt
Dr. Zoltan Neppel
Marienplatz Nr 1, Gbde.-Teil 2
80331 München (Passage links neben Donisl)
Telefon: (089) 22 04 64
Telefax: (0 89) 29 16 18 34
http://drneppel.de/

Internistin
Dr. med. Raluca Sterescu
Lachnerstrasse 1
80639 München
Tel: 089/160111

Rheabilitationsmediziner:
Dr. Zoltan Kisgyörgy Theatinerstr. 29
80333 München
Tel.: 089/293466

Augenarzt:
dr.Laszlo Simeni
82008 Unterhaching, Münchner str. 42


-----------------------------------------------
Michidutza: "Du bist meine Lieblingsmutter"
Un strigat de ajutor:
Andrei/ Teo / Ionut

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

quote:
citat din mesajul lui Christel

Fetele am o rugaminte la voi, cine ma ajuta si pe mine cu traducerea in germana a celor 2 retete de prajituri?

Danke.

Prajitura Brownies cappuccino


Pentru stratul de prajitura:

120g ciocolata amaruie rupta in bucatele
85g unt taiat in bucatele
1 lingurita ness dizolvat in ½ lingura apa fierbinte
125g zahar
1 fiola de esenta de vanilie
4 oua
200g faina (amestecata cu o lingurita praf de copt)
un varf de cutit de sare
125g miez de nuca maruntita

Pentru crema:

150g crema de branza Almette (o cutie)
40g unt
125g zahar pudra
½ fiola de esenta de vanilie
1 lingurita de scortisoara

Prepararea prajiturii:

Se topeste la foc mic ciocolata impreuna cu nesul dizolvat in apa si untul si se lasa pana se raceste
Separat se bat bine cele 4 oua cu sarea, zaharul si vanilia si se adauga compozitia de ciocolata de mai sus(racita), se adauga miezul de nuca si faina amestecata cu praful de copt.
Se infierbanta cuptorul la 180grade, se tapeteaza cu hartie de copt unsa cu unt o tava de 30cm x 25cm si se intinde compozitia cu lingura si se coace cam 25-30 min. Se scoate din cuptor si se raceste complet.

Prepararea cremei:

Se bate cu mixerul crema de branza cu untul, se adauga zaharul pudra, esenta de vanilie si scortisoara. Crema se unge in strat uniform pe suprafata prajiturii.

Se unge(se spriteaza in diferite forme) un strat de glazura de ciocolata(fie gata preparata din comert sau facuta in casa din putina ciocolata cu unt topita la foc mic si turnata calda peste prajitura).
Se pune la rece pentru 1-2 ore, dupa care se taie in bucati mici.Se pastreaza de preferat la frigider.



Prajitura Punch


300g biscuiti(petit beure) zdrobiti(rupti in bucati potrivit de mici)
100g nuci maruntite
30g coaja lamaie sau portocala zaharisite(confiate)
30g stafide
100g gem (caise)
100g ciocolata (cu lapte sau amaruie)
50g unt
esenta de rom
o ceasca de cafea (gata preparata)

Se pun la foc mic cafeaua, ciocolata impreuna cu gemul, pana se topesc, apoi se ia de pe foc si se adauga untul, esenta de rom, stafidele portocala zaharisita si nucile.

Aceasta compozitie se adauga in bicuitii zdrobiti si se amesteca bine cu lingura pana devine o compozitie consistenta si destul de tare.

Se presara pe o bucata de folie alimentara fulgi de nuca de cocos iar peste compozitia de mai sus(se intinde in forma unui salam) se infasoara bine in folie si se da la frigider pentru 3-4 ore pana se intareste bine.
Apoi se desface din folie si se taie in feliute mici(iar acestea se pot taia in bucati mai mici).





-----------------------------------------------
Michidutza: "Du bist meine Lieblingsmutter"
Un strigat de ajutor:
Andrei/ Teo / Ionut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

dragele mele, ma scuzati ca intru off topic in subiectul vostru dar avem putina nevoie de ajutorul vostru.
nu stiu daca sunteti la curent cu actiunea pentru Silviu de aici:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=123984
este vorba de un baietel de doar 2 luni care trebuie sa ajunga urgent in Germania la o clinica din Bochum pentru operatie pe cord.
daca este cineva din Bochum sau imprejurimi ne poate ajuta putin cu gasirea unui loc de cazare decent si mai ieftin pentru mamica?
multumim mult pentru orice ajutor!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_io spune:

blackpanterro, am ajuns cam tarziu, cred, dar cine stie, poate te ajuta cu ceva:
tu vrei sa te deplasezi in fiecare zi cu mama ta? pt. ca ar exista si varianta GruppenTagesTicket ( Group Day Ticket ), valabila pt. pana la 5 persoane, e vorba despre un bilet care e valabil intreaga zi! acest bilet costa 15 euro pt.toata reteaua vvs ( un fel de ratb stuttgartez, care inseamna cercul ala cu toate zonele ) pt. o intreaga zi, nu stiu daca te avantajeaza, e doar o idee, daca nu vreti sa va deplasati prea des.

un abonament mai ieftin ar fi Verbundpass 9-Uhr-UmweltTicket, asta inseamna insa ca veti incepe sa circulati doar dupa ora 9 dimineata, in rest e la liber.
nu stiu exact cat ar costa, vad ca azi is blonda rau si nu vrea site-ul sa imi dea ce ii cer, dar preturile sunt precis afisate in statii, tu trebuie sa tii minte doar numele abonamentului, si sa te uiti in tabelul cu pricina, unde ai sa gasesti si denumirea in engleza.

sper sa iti foloseasca ceva din info de aici.
te pupez.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Fetele din München, vin si eu cu o intrebare la voi.Unde gasesc magazine cu articole pt copii si cand zic asta ma refer la carucioare.
Nu ma trimiteti sa ma uit pe net,ca deja am rascolit tot netul, am facut o comanda si dupa ce am primit confirmarea acum mi-ai spus ca nu mai au in stoc.Sunt in mare graba si daca tot nu am reusit cu asta de pe net sa ma duc sa vad la fata locului ceva.
Multumiri inzecite pe eventualele raspunsuri.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Ioana, da, varianta a doua imi trebuie, de prima stiu dar nu pot da mereu 15 euro, e prea mult, de aceea ma gandeam daca exista un abonament pt familie.A doua varianta e ok dar si aia e pe persoana nu pt familie :(.Nu conteaza, lasa ca ne descurcam noi :)

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
citat din mesajul lui tumpi

Fetele din München, vin si eu cu o intrebare la voi.Unde gasesc magazine cu articole pt copii si cand zic asta ma refer la carucioare.
Nu ma trimiteti sa ma uit pe net,ca deja am rascolit tot netul, am facut o comanda si dupa ce am primit confirmarea acum mi-ai spus ca nu mai au in stoc.Sunt in mare graba si daca tot nu am reusit cu asta de pe net sa ma duc sa vad la fata locului ceva.
Multumiri inzecite pe eventualele raspunsuri.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)




Ioana,
Gasesti carucioare multe la Segmüller(Babyland),la Baby Walz(e in Haar).

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

buna .As dori si eu sa intreb fetele care au copii mititei pe care i-au hranit cu lapte praf.As dori sa-l trec si eu pe micutu meu, care ieri a implinit faimoasa varsta de 11 luni, pe lapte praf.Pana acum l-am alaptat exclusiv la san, bine dupa 5 luni a inceput si cu mancare de bebelusi, dar din cauza de dinti cu care musca, nu prea mai reusim sa ne intelegem la supt si vreau, nu vreau, trebuie sa introduc in peisaj si biberonul cu lapte praf, macar sa inceapa sa-l accepte pentru mai tarziu.Dar nu stiu de care sa iau, ca sa nu am probleme de gen regurgitari, intoleranta sau mai stiu. O sa ziceti sa incerc ,da parca as vrea sa stiu intai cu ce v-a mers voua bine si apoi sa fac experimente pe al meu.Multumesc.

roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)



http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=366&page=1

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=roxy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaG spune:

Hallo!

Pentru amicile care au nascut aici sau au ceva informatii despre acest subiect, as dori sa intreb pentru o cunostinta (romani), ce ajutoare in bani si nu numai, se primesc la nastere si dupa, de la stat/Land? Situatia este in felul urmator: sotul angajat, sotia nu lucreaza (va neste in curand = e in luna a 9-a), au inca o fetita care va merge anul acesta in clasa I-a, sunt in Germania doar de cateva luni.
Eu auzisem acum ceva timp de o suma de bani care s-ar da la nastere. La info, la inceputul capitolului, nu am gasit decat despre Elterngeld/Erziehungsgeld.
Multumesc anticipat pentru orice informatii utile!

Toate cele bune!
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

AncaG eu am nascut anul trecut, am luat pentru ca nu lucrez cei 300 de euro Elterngeld , asta e minimul in caz ca nu lucrezi, si asta un an, deci l-am luat pana in iulie inclusiv anul asta, in conditiile in care am nascut anu trecut in august.
Pe langa asta se mai da lunar cei 154 de euro de copil , Kindergeld (alocatia copilului).
Despre bani la nastere eu nu stiu, nu am primit, am primit doar un set de cosmetice pentru bebelus, creme, uleiuri...din astea.

Nastere usoara si bebelus sanatos si sa stea linistita ca in spital ii asigur tot ce are nevoie, nu trebuie sa duca mai nimic de acasa, doar pentru externarea bebelusului si haine pentru cum v-a sta ea imbracata in zilele de spitalizare.Dar nu asta era intrebarea si nu vreau sa ma abat de la subiect.




roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)



http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=366&page=1

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=roxy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaG spune:

Multe multumiri pentru raspuns! Orice informatii suplimentare sunt binevenite. O sa le transmit parintilor interesati.


Anca

Mergi la inceput