Viata in Germania (52)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angipangi spune:

quote:
citat din mesajul lui roxy

buna .As dori si eu sa intreb fetele care au copii mititei pe care i-au hranit cu lapte praf.As dori sa-l trec si eu pe micutu meu, care ieri a implinit faimoasa varsta de 11 luni, pe lapte praf.Pana acum l-am alaptat exclusiv la san, bine dupa 5 luni a inceput si cu mancare de bebelusi, dar din cauza de dinti cu care musca, nu prea mai reusim sa ne intelegem la supt si vreau, nu vreau, trebuie sa introduc in peisaj si biberonul cu lapte praf, macar sa inceapa sa-l accepte pentru mai tarziu.Dar nu stiu de care sa iau, ca sa nu am probleme de gen regurgitari, intoleranta sau mai stiu. O sa ziceti sa incerc ,da parca as vrea sa stiu intai cu ce v-a mers voua bine si apoi sa fac experimente pe al meu.Multumesc.

roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)



http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=366&page=1

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=roxy

eu ii dau milumil huma 3 si este foarte bun

teodorade angi pangi28-10-2007 si Roberto 28-06-1999 http://community.webshots.com/album/563642807EqHYOU teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angipangi spune:

si eu la fel iau 300 doi ani de zile al treilea an 205 euro si alocatiile.

teodorade angi pangi28-10-2007 si Roberto 28-06-1999 http://community.webshots.com/album/563642807EqHYOU teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

AncaG, asa am primit si eu, exact cum a scris Roxy - nu am lucrat inainte de bb2 si am primit minimul adica 300e timp de un an de zile, dupa ce a implinit bb2 un an nu am mai primit nimica.

Roxy, eu am folosit si inca mai folosesc pentru cea mica BEBA. Eu sunt multumita de el, copilelor le-a placut din prima. Ce am mai incercat a fost Aptamil, doar ca ma tot enerva ca nu se dizolva bine si trebuia sa il agit pana ma lua durerea de mana si ramaneau des cocoloase.


Numai bine,
Katink cu cele doua mandrute Emma Andreea (5.08.2005) si Carla Maria (6.04.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiul11 spune:

roxy si eu am intarcat al doilea copil pe la 10 luni deoarece facusem niste rani de dadea sangele si aveam niste dureri groaznice. Atunci l-am trecut pe Milumil 3, pe care l-a acceptat fara probleme.
De ce vrei sa-i introduci acum la aproape un an biberonul?, noi cand am inceput cu laptele praf am trecut direct la cana cu cioc pe care o foloseam inainte la consumara apei.
daca introduci acum biberonul apoi va urma mai tarziu un alt stres cel de al dezobisnui de el, parerea mea este sa folosesti direct cana cu cioc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Euforia spune:

quote:
citat din mesajul lui AncaG

Hallo!

Pentru amicile care au nascut aici sau au ceva informatii despre acest subiect, as dori sa intreb pentru o cunostinta (romani), ce ajutoare in bani si nu numai, se primesc la nastere si dupa, de la stat/Land? Situatia este in felul urmator: sotul angajat, sotia nu lucreaza (va neste in curand = e in luna a 9-a), au inca o fetita care va merge anul acesta in clasa I-a, sunt in Germania doar de cateva luni.
Eu auzisem acum ceva timp de o suma de bani care s-ar da la nastere. La info, la inceputul capitolului, nu am gasit decat despre Elterngeld/Erziehungsgeld.
Multumesc anticipat pentru orice informatii utile!

Toate cele bune!
Anca



nemo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Euforia spune:

quote:
citat din mesajul lui AncaG

Hallo!

Pentru amicile care au nascut aici sau au ceva informatii despre acest subiect, as dori sa intreb pentru o cunostinta (romani), ce ajutoare in bani si nu numai, se primesc la nastere si dupa, de la stat/Land? Situatia este in felul urmator: sotul angajat, sotia nu lucreaza (va neste in curand = e in luna a 9-a), au inca o fetita care va merge anul acesta in clasa I-a, sunt in Germania doar de cateva luni.
Eu auzisem acum ceva timp de o suma de bani care s-ar da la nastere. La info, la inceputul capitolului, nu am gasit decat despre Elterngeld/Erziehungsgeld.
Multumesc anticipat pentru orice informatii utile!

Toate cele bune!
Anca

Buna Anca,

Da un search pe google.de si cauta Pro Familia.....am citit din intamplare ceva de genul...intr-o revista luata de la medicul pediatru dar din pacate am aruncat-o....si nu iti pot da mai multe detalii....dar se povestea faptul ca mamele fara posibilitati primesc un ajutor financiar,chiar daca sunt sau nu casatorite.



nemo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Roxy eu te-as sfatui sa mai astepti, poate e doar o faza cu muscatul...baietelul meu are 1 an si o luna, il alaptez inca si a avut si el o faza pe la 10-11 luni cand ma musca de-mi dadea sangele. Acum a trecut, e posibil sa-i treaca si piticului tau. Al meu are doar 5 dintisori, acum poate depinde si de cati dinti are.
AncaG o colega de munca sotului meu i-a spus ca cei care au venituri mici pot face o cerere la Arbeitsamt si primesc cam 700 de euro (inainte de nastere, o singura data), am inteles insa ca merge greu, dureaza cel putin 2 luni pana vireaza banii.
Eu am primit Elterngeld 300 de euro pana la 1 an si alocatia de 154 pe care inca o mai primesc. Nu am lucrat inainte.

Angiuta mamica lui Vladut(8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

quote:
citat din mesajul lui tumpi

Fetele din München, vin si eu cu o intrebare la voi.Unde gasesc magazine cu articole pt copii si cand zic asta ma refer la carucioare.
Nu ma trimiteti sa ma uit pe net,ca deja am rascolit tot netul, am facut o comanda si dupa ce am primit confirmarea acum mi-ai spus ca nu mai au in stoc.Sunt in mare graba si daca tot nu am reusit cu asta de pe net sa ma duc sa vad la fata locului ceva.
Multumiri inzecite pe eventualele raspunsuri.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)






tumpi acum am vazut mesajul tau...poate deja ai raspunsuri...Te poti duce la Toys`de la Real sau la Segmuller...mai este un magazin pe langa Real, este special pt bebelusi dar nu mai stiu cum se numeste...este pe partea opusa....

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

quote:
citat din mesajul lui AncaG

Hallo!

Pentru amicile care au nascut aici sau au ceva informatii despre acest subiect, as dori sa intreb pentru o cunostinta (romani), ce ajutoare in bani si nu numai, se primesc la nastere si dupa, de la stat/Land? Situatia este in felul urmator: sotul angajat, sotia nu lucreaza (va neste in curand = e in luna a 9-a), au inca o fetita care va merge anul acesta in clasa I-a, sunt in Germania doar de cateva luni.
Eu auzisem acum ceva timp de o suma de bani care s-ar da la nastere. La info, la inceputul capitolului, nu am gasit decat despre Elterngeld/Erziehungsgeld.
Multumesc anticipat pentru orice informatii utile!

Toate cele bune!
Anca



Din cate imi amintesc, am primit doar alocatia lunar de 160 si pt. ca stateam acasa( fara munca ) s-a calculat in functie de salariul sotului si mi s-au dat mie 300 euro in primul an dupa care au scazut la 220 ( banii se dau pana face copilul 3 ani dar se calculeaza in functie de venituri )

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

carmenhoff
Posted - 22/07/2008 : 17:05:50
--------------------------------------------------------------------------------
Bine v-am gasit fetelor!!! Subiecte interesante am gasit aici la voi...As vrea sa va intreb si eu ceva, ca vad ca aveti vechime aici in Germania...In Romania am facut un colegiu de psihipedagogie speciala(dar nu am dat examenul de licenta) si am lucrat si 10 ani in acest domeniu. Credeti ca acest lucru m-ar ajuta sa imi gasesc ceva de munca in acest domeniu sau ceva apropiat aici?Iau in considerare faptul ca am facut aceasta scoala(fara licenta) si ca am mai lucrat in domeniu? In curind eu si prietenul meu ne vom casatori si am inteles ca voi primi acel permis de munca(el este cetatean german). Va pup pe toate

Mergi la inceput