PCOS (2)

PCOS (2) | Autor: gudinde

Link direct la acest mesaj

Feteler incepem acum capitolul 2 al odiseei noastre. Primul capitol il gasiti aici

Acesta este un topic in care vorbim despre PCOS (Polycystic Ovary Syndrome = Sindromul ovarelor polichistice sau Sindromul Stein - Leventhal): cum il depistam, care sunt simptomele, cum il tinem sub control, care sunt tratamentele (alopate, naturiste, homeopate), ce ne ajuta, care ar fi povestea mamicilor si gravidutelor cu PCOS, cum conduci o sarcina cu PCOS, care sunt medicii buni pe asa ceva (ginecologi, endocrinologi, homeopati), care sunt ultimele studii referitoare la PCOS etc.

Pentru cele care tocmai au fost diagnosticate cu PCOS ... imi pare tare rau Diagnosticul nu e unul usor de digerat! Acorda-ti timp sa plangi, sa fi suparata, sa te intrebi de ce tu, sa citesti muuuult despre PCOS si sa plangi citind, sa fi furioasa si apoi sa fi gata de lupta.
Socul, durerea, neputinta, lupta, lacrimile sunt toate parte din viata cu PCOS si suntem aici sa incercam sa ne ajutam, sa ne facem viata mai usoara si sa invatam una de la alta; sa reprezentam un punct de sprijin si un umar pe care se poate plange in momentele dificile si sa ne bucuram impreuna de reusitele fiecareia.


Aspirante si luptatoare cu PCOS:

Adrriana - 26 ani
Tratament ...

Gudinde - 28 ani
Tratament Naturist
Naprasnic,Cretisoara,Omega3,capsule Bano cu usturoi,Bio-Chrom

Gaby77 - 30 ani
Tratament Homeopat

Galuscuta - 30 ani
Tratament Glucophage

Miramar - 30 ani
Tratament Bromcriptina,Utrogestan,Ovestin

Elly_me - 26 ani
Tratament Utrogestan

Mcrissa - 28 ani
Tratament...

Rodicaosoian
Tratament Clomifen

Lorelai_Lorelai
Tratament...

Lgireada - 22 ani
Tratament...

Lala_1 - 30 ani
Tratament Metformin

carissma - 24 ani
Tratament Naturist
Omega 3 si tinctura de mladite de zmeur

GABRIELUTA - 30 ani
Tratament Metformin

criscert - ani
Tratament Metformin



Fericite gravidute:

Alfa_Anca 4+
Mire79 3+
Numeioana 3+
psj 21
uca78 21



Mamici de ingerasi:

Mayaione mami de Anamaria
Ile77 mami de Vivian
Sheherezada mami de Maia-Iulia
Adimercedes mami de Lisa-Maria



Ce este PCOS si care sunt principalele metode pt tinerea sub control a sindromului? (articol in lb. engleza)

Analize pentru determinarea PCOS:aici si aici

In ce zile ale CM se fac analizele de sange

Transformarile hormonale din timpul CM

www.presspro-gineco.ro/article--x-Infertilitate-Importanta_insulinorezistentei_in_sindromul_ovarelor_polichistice--4786.html" target="_blank">Importanta insulinorezistentei in sindromul ovarelor polichistice

www.emcb.ro/article.php?story=20030112215853000" target="_blank">Acneea si sindromul ovarului polichistic

Principalele etape pt obtinerea ovulatiei in PCOS (metode alopate) aici si aici

Informatii "naturiste" despre PCOS - in engleza: www.sensible-alternative.com.au" target="_blank">aici si aici

Informatii despre epilarea definitiva aici si aici

Informatii despre Duphaston si Utrogestan: aici si aici

Ce este Pregnylul si pt ce se administreaza?






Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Gudinde, multumesc pt aprecieri si pt invitatia de a scrie despre "ghidul gravidutzei cu PCOS". In semnatura am pe scurt ce si cum am luat si pe parcursul a mai multe capitole de la Naturiste si Homeopate am tot spus ce si cum am descoperit in timp.

Nu este o reteta universal valabila, ce a functionat la mine poate nu functioneaza la altele si ce a functionat la altele in situatii asemanatoare la mine nu a mers. Si tot asa. E o chestie de a fi foarte bine informat si apoi sa ai rabdare sa le iei pe rand si sa vezi ce merge si ce nu si sa te adaptezi din mers.

O sa vad cum am timp sa aduc toata polologhia la un loc si sa o postez.

De fapt eu intrasem sa va zic ca am incercat sa iau Liv52 acum cativa ani, dar mi-a dat niste senzatii de rau, dureri si intepaturi urate de ficat si senzatia de ficat mare, incat a trebuit sa renunt dupa cateva zile. Nu zic asta ca sa va descurajez, ci ca sa fiti atente, daca aveti asemenea simptome sa stiti ca se poate sa fie de la Liv52.

Eu insa va recomand sa luati ulei de peste pt protejarea ficatului. E fantastic, indiferent de ce medicamente iei si ajuta si la detoxifierea ficatului, a organismului in general si asista astfel in reglarea hormonala.

Va pup si sa auzim de bine!!!!

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."


samburici


Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GABRIELUTA spune:

Buna dimineata fetitele, cucuietele!
First, multumim gudindepentru noul capitol!
Adimercedesam citit tot ce ai postat pana acum.Dupa cum stiu, mai ai un pic si o sa il vezi pe bebe.Nastere usoara si multa sanatate!
carissmaunde esti mamica?Iar fugi la ?
Ati vazut ce am postat eu aseara?sunt suparata rau, rau.
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GABRIELUTA spune:

gudindemerci de raspunsuri.Liv 52 am mai luat si eu acum un an si e ok , e integral din plante.
Cat despre serviciu ma bate DD daca ma plang, mai sunt zile in care ajung tarziu dar nu mereu.
Sunt trista din cauza Chlamydiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carissma spune:

Multumim pt noul capitol Gudinde!
Acum apar si eu pe listuta . Am 24 ani, momentan iau Omega 3 si tinctura de mladite de zmeur, inca nu iau metformin dar urmeaza... Nu am ajuns nici astazi sa-mi fac insulina dar maine la prima ora sunt la ei chiar daca e sambata.
Gabrieluta tare rau imi pare de analizele tale .
Chiar nu stiu ce sa spun... ramai optimista ca se gasesc si remedii sau mai bine repeta analiza ca se mai intampla si "accidente".
Acum daca ai adus vorba mi-am adus aminte ca eu am uitat sa sun sa intreb de rezultate
M-am programat la biorezonanta saptamana viitoare... sunt curioasa ce alte "hibe" imi mai gaseste aparatul ala minune. Daca la mine da rezultate va programez pe toate
Gudinde & Gabrieluta spor la munci!
Adimercedes multumim ca ai intrat pe la noi. Mai ai putin pana la "marea intalnire".
O zi buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Adimercedes

Ma bucur mult ca ai mai intrat si pe aici.
Ideea cu ghidul mi-a venit tot citind despre PCOS. Sincer ti se face parul cand tot citesti despre riscul f mare de avort in primul trimestru datorat deficientei progesteronice, de riscul urias de diabetul gestational si HTA, de aproape siguranta unei nasteri premature. Si stateam si ma gandeam ... cel mai bun model este cel al exemplului si noi te avem pe tine: cu PCOS, fara diabet gestational, din cate stiu fara HTA indusa de sarcina si ajunsa in luna a 9-a. Deci se poate!
Cred ca asta e un mesaj extrem de important. Nimeni nu spune ca toate riscurile mentionate in cartile de specialitate nu sunt reale, dar urmand anumiti pasi se poate sa fie si bine.

In legatura cu uleiul de peste ... categoric face minuni. Eu am inceput sa-l iau de mai multe luni de cand ai postat tu despre efectele benefice la threadul de naturiste si intradevar rezultatele sunt spectaculoase. Eu luand Omega3 si pastile de usturoi mi-am normalizat transaminazele. Deci nu e vorba numai cum ma simt ci se verifica si prin analizele de sange.

Pupam mamiq si burtiq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Gabrieluta,

Chamidia pozitiv este o formulare un pic vaga. Ce anume este pozitiv: IgG, IgM sau determinarile din col?

Doi la mana: unde ai facut analizele? Imi place sa cred ca nu la Fundeni.

Chiar daca ai avea chlamidia (sa fim prapastioase se sa punem raul inainte) asta nu inseamna automat ca ai infertilitate data de chlamidia. Perioada de latenta dintre infectia cu chlamydia si aparitia infertilitatii depinde de susceptibilitatea organismului tau de a reactiona intr-un mod negativ la acest stres. Unele femei nu ajung niciodata sa aiba sterilitate desi sunt infectate cu acest germene, iar altele sufera modificarile specifice chlamydiei inca din primeme luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Carissma,

Trecut pe listuta: 24 ani, Omega 3 si tinctura de mladite de zmeur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by gudinde

Adimercedes

Ma bucur mult ca ai mai intrat si pe aici.
Ideea cu ghidul mi-a venit tot citind despre PCOS. Sincer ti se face parul cand tot citesti despre riscul f mare de avort in primul trimestru datorat deficientei progesteronice, de riscul urias de diabetul gestational si HTA, de aproape siguranta unei nasteri premature. Si stateam si ma gandeam ... cel mai bun model este cel al exemplului si noi te avem pe tine: cu PCOS, fara diabet gestational, din cate stiu fara HTA indusa de sarcina si ajunsa in luna a 9-a. Deci se poate!
Cred ca asta e un mesaj extrem de important. Nimeni nu spune ca toate riscurile mentionate in cartile de specialitate nu sunt reale, dar urmand anumiti pasi se poate sa fie si bine.

In legatura cu uleiul de peste ... categoric face minuni. Eu am inceput sa-l iau de mai multe luni de cand ai postat tu despre efectele benefice la threadul de naturiste si intradevar rezultatele sunt spectaculoase. Eu luand Omega3 si pastile de usturoi mi-am normalizat transaminazele. Deci nu e vorba numai cum ma simt ci se verifica si prin analizele de sange.

Pupam mamiq si burtiq



Gudinde, adevarul ca e ca eram constienta de toate riscurile unei sarcini de PCOS. Insa am zis ca le rezolvam pe rand, ca nu e musai sa le am pe toate si o sa fac fata pe masura ce apar. Pt ca am facut tratament indelungat cu ceai de napraznic si ulei de peste, nu am intrerupt brusc cand am aflat de sarcina. Adica, initial am intrerupt cateva zile, dar apoi m-am ingrijorat ca organismul meu nu va face fata sa se adapteze asa de brusc, mai ales ca imi era o pofta de ceai de numa' si am ales sa revin la ceaiul de napraznic. Insa am taiat din ratia zilnica de ceai si am redus TREPTAT cantitatea, astfel organismul s-a putut acomoda normal si natural si fara stres. Nu am avut astfel nici sangerari, nici simptome aiurea. Eram pe la saptamana 5-6 si pe parcurs ajunsesem la 2 cani de ceai pe sapt. Cred ca prin saptamana 8 am mai baut o cana intr-o dimineata, ca mi-a fost pofta rau. Si l-am intrebat pe medic daca e vreo problema si mi-a zis atunci ca atata bai sa fie pe toata sarcina ca mi-a fost pofta de ceai de plante . Insa am ajutat productia de progesteron pt placenta cu avocado la greu. Efectiv mancam unul la 2 zile. Taiat in jumatate si uns pe paine, ca untul si cu putina sare. Si suc natural cam cate 2L/zi, asta pe langa apa zilnica!!!

Am continuat sa iau o capsula de ulei de peste dimineata, pana prin luna 4, cand am avut o perioada in care nu prea am putut suporta idee s ale mai iau si am intrerupt pt cateva saptamani, pana cand m-au apucat poftele de somon afumat si atunci mi-am dat seama ca organismul meu cere grasimile DHA. Asa ca am reluat uleiul de peste si prin luna 7 am trecut si pe somon afumat in unele dimineti, ca nu mai rezistam de pofta.

Cu tensiunea nu am avut probleme, decat episodic si asta datorita faptului ca ma suprasolicitam (!). Medicul m-a tinut tot timpul sub control, imi lua tensiunea la fiecare 2 saptamani si mereu era ca la carte. Insa eu aveam stres cu serviciul si incepusem si o afacere impreuna cu sotul si alergam mult si aveam seri in care ma durea capul, tamplele imi bubuiau si tensiunea urca. Insa daca ma intindeam si relaxam scadea la normal. L-am sunat pe doctor de urgenta de 2 ori si mi-a zis ca nu e din cauza sarcinii, e din cauza MEA si sa o iau incet! Si cand am inceput sa ma focuzes si sa am mai mare grija nu am mai avut probleme. Faza cu tensiunea a fost inainte de sapt 20, deci era clar ca nu e preenclampsie.

In rest, inca cu vreun an bun inainte de a ramane insarcinata mi-am revizuit drastic alimentatia si am trecut pe lapte, oua si pui organice, minim 2L de apa/zi, dulciuri cu moderatie (de la mare devoratoare de dulciuri am ajuns sa pap ocazional ciocolata cu lapte si asta destul de rar, pt simplu fapt ca organismul se reglase si nu mai imi trebuia asa ceva), gatit sanatos (fara prejeli, mai degraba gratare, carne la cuptor, legume fierte). Nu am fost habotnica, adica schimbarile in alimentatie le-am facut treptat si nu am renuntat complet la alimente ce imi faceau placere inainte, ci doar am redus cantitatea si/sau modul de preparare. Stiu ca multe veti zice ca e greu sa traiesti organic. Si sunt de acord cu voi, e foarte greu daca vrei sa fii organic 100%. Ideea e sa vezi care sunt alimentele de baza si alea sa le iei cat de sanatoase, chiar daca in cantitate mai mica. Ce folos imi era ca luam 5L de lapte la $2 pe saptamana, cand imi face infinit mai bine laptele de $2/L??? Nu mi-am permis sa schimb TOATA alimentatia, ci doar cea de baza si cea care are cea mai mare influenta asupra organismului. Dar depinde de fiecare, ca fiecare din noi e altfel, mananca dupa alt stil etc, deci scrutinul ptrebuie bazat pe individ!

Eu va raspund cu placere la intrebari, dar nu pot sa va dau sfaturi. Pot doar sa va explic cum a fost situatia la mine, ce am facut si cum s-a reglat. Iar daca unele din voi au simptome similare, poate vor beneficia de ceea ce spun...



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."


samburici


Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GABRIELUTA spune:

Buna seara fetitele!
Lume noua, lume noua, pe la noi adimercedesmultumim f. mult de precizari.Ai si tu dreptate: nu functionam toate la fel.Ieri am inceput si eu sa iau ulei de peste.Cred ca imi va face bine cu atat mai mult cu cat iau metformin si mi-e cam teama sa nu imi afecteze ficatul.Nastere usoara si te asteptam oricand pe la noi.
gudindedraguta, merci pentru grija ta de noi.Chlamydia pozitiva a fost rezultat din secretia din colul uterin.Recoltarea am facut-o la clinica Polisano.Nu stiu daca iti spune ceva...cea de la Plaza Romania.Mie mi s-a parut suspect rezultatul pt. ca luasem inainte cu vreo 2 saptamani summamed care merge f. bine si pe Chlamydia...
Tu ce mai faci? Ce mai iei? te-ai mai programat la vreun medic? de dr. Corina Neamtu am auzit ca e ok.Stii cum e, important este sa fie profesionist si sa te ajute sa iti rezolvi problema.Eu merg la dr. Bajenaru care mi s-a parut pertinenta in ceea ce face .
Carissma, tu pe unde umbli mamica? tie cred ca o sa iti spunem strumful ca esti cea mai mititica de pe aici.Sau ma insel?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Gabrieluta,

Sa stii ca este un pic suspect ca ti-a iesit clamydia in determinarile din secretia de col dupa ce tu ai luat summamed.

In legatura cu ultima mea vizita la dr. ... ma inrosesc. Nu am mai fost de ceva vreme. Pot sa dau vina pe job?
Din cate ai povestit despre dr ta endocrinolog (cum vede ea tratamentul) si mie mi se pare o dr. bine pusa la punct cu PCOS, cu bun simt si masura. Vroiam sa te intreb tie cat ti-a iesit insulina? Si am inteles ca tu iei Siofor de 850mg. Cate pastile pe zi?

Carrismei ii putem spune strumf daca zici tu dar cel mai bebe strumf cu PCOS este denisabia.

Pupici

PS: Fetelor .... ce faceti nu votati "sobectu'"? Pai nu-i frumos

Mergi la inceput