Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (44)

Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (44) | Autor: iul_aug2010

Link direct la acest mesaj





BUN GASIT
INTR-O NOUA ETAPA A VIETII
IMPREUNA CU MICII DELFINASI !!!


A FOST ODATA O MINUNATA ODISEE A GRAVIDUTELOR CU DELFINASI: 1 ... 188
APOI A VENIT O ODISEE A MAMICILOR CU DELFINASI: 1 ... 175


DELFINASI LA PRIMA ANIVERSARE

CLUBUL SCUTECELOR

"Delfinasi si delfinase, a trecut cu bine-un an
Am crescut, vedeti voi bine, suntem tare nazdravani
Invatam si ne jucam, gata cu bebelusia
Suntem omuleti de-acum, incepe copilaria!

BUN VENIT IN CLUBUL SCUTECELOR! SA AVEM 3 ANI PLINI DE BUCURII, REALIZARI SI MULTE AMINTIRI MINUNATE! " (eladea2005)


43,42,41,40,39,38,37,36,35,34,33,32,31,
30,29,28,27,26,25,24,23,22,21,20,19,18,17,16,15,14,13,12,11,10,9,8,7,6,5,4,3,2,1




Delfinasi de IUNIE 2010

09.06 - Andrei Ioan de racusor2010
16.06 - Radu Gabriel de tina_80
19.06 - Hannah Isabela de rodyka + Anca-Maria(26.06.2001)
23.06 - Matei Alexandru de tanti + Andrei (11.02.2006)
24.06 - Maria Antonia de giorgia23
24.06 - Larisa Ioana de ochidut
24.06 - Filip de eladea2005 + Eric (09.12.2007)
24.06 - Theodor Mihai de Roxana_Theo
25.06 - Beatrice-Teodora de crissy77 + Elise-Stefania (3.12.2005)
27.06 - Mihnea Damian de mov_79
29.06 - Sebastian Petru Andrei de lalala13
30.06 - Tudor Andrei de coteasca

Delfinasi de IULIE 2010

03.07 - Rebeca Stefania de adrianaBuc (DPN 10.02.2012)
06.07 - Carla Maria si Matteo Cristian de carla_2008
08.07 - Yanis Stefan de beluistef + Luisa (23.07.2005) si Beatrice (02.06.2003)
08.07 - Matei Marius de ooana
09.07 - Victor de ilinca79
11.07 - Andrei de imaya
12.07 - Daria-Cristina de ramonasin
13.07 - Natalia de Cris2010
13.07 - Bogdan Andrei de sorina_goga (DPN 20 august 2012)
15.07 - Letizia de CarmenAlbu
15.07 - Radu Gabriel de matusa77
16.07 - Mihai de Victo + Stefan (30.10.2007)
16.07 - Tania Maria de rubia
17.07 - Vlad de crispro
18.07 - Sabina Maria de ramo1901
20.07 - Hanna de goldstück (DPN 16.04.2012)
21.07 - Paul-Christian de btz_ovi
22.07 - Matei Alexandru de bambi_bv
22.07 - Nectarie de larissa_79 + Alexia (13.07.2006)
23.07 - Victor Andrei de bumblebee
24.07 - Raul Ionut de paula_m
25.07 - Filip de mya85
28.07 - Riana Maria de ciristina_serban + Razvan (23.11.2004)
28.07 - Vlad de ludmila_p85
30.07 - Denisa Maria de anca_vlad + Vlad-Mihail (05.11.2003)
31.07 - Bogdan Andrei de senty_mary

Delfinasi de AUGUST 2010

01.08 - Raisa de ramonavlas (DPN 24.07.2012)
02.08 - Andra Maria de Mycya
02.08 - Clara Maria de miha13gina + Thomas(21.02.2008)
02.08 - Andre de stefania_97 + Catarina (25.08.2007)
03.08 - Alexandru Radu de nela_didea
04.08 - Sara Maria de maurice
04.08 - Sebastian Nicolae de histamina
04.08 - Bianca Maria de michelle1981 (DPN 05.08.2012)
05.08 - Tudor Constantin de baby78 (DPN 22.08.2012)
05.08 - Denis Gabriel de princess
06.08 - Ariana de bubster
07.08 - Robert de enik83
09.08 - Adina Stefania de lauri_ca + Radu (11.09.2002)
10.08 - Sebastian si Felix de Dragaica
10.08 - Cristian Alexandru de laurika1982
10.08 - Raducu de pufescu
10.08 - Anastasia de Catalina2307
10.08 - Otilia Ioana de bratafel + Bianca Maria (10.06.2008)
12.08 - Radu Stefan de puiutz_mic
12.08 - Albert Simon de crissteo + Teo
14.08 - Iulia Alexandra de Otiliav + Ana Maria (18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008)
16.08 - Miguel de aelita + Sofia (02.01.2007) si Andres (22.05.2008)
17.08 - Sasha de ainotna + Bogdan
17.08 - Victor Petru de katalina + Catalin (04.03.1998) si Robert (13.04.2004)
18.08 - Antonito de palomina
18.08 - David de bamboletta + Antonia - Gabriela (01.11.2006)
19.08 - Iulia de mousel
20.08 - Mara Nicolle de Alice_Elena + Radu Stefan (27.12.2011)
20.08 - Medeea de saddie
20.08 - Ioana Maria de shoshika + Tudor David (30.12.2006)
21.08 - Eva de Diana_Eva





Sfaturi utile: muci, tuse, raguseala, febra, diaree, varsaturi, viermisori, alergii, bubite, idei meniuri, retete diverse



Link-uri utile:
Remedii homeopate
www.homeopatie-soescu.ro/tuse.html" target="_blank">Remedii homeopate - TUSE
www.nestlebaby.com/ro/nestle_baby_club/curve/curve.htm" target="_blank">Curbele active ale greutatii si inaltimii
Grafice lunare de introducere a alimentelor in functie de varsta
www.who.int/childgrowth/software/en/index.html" target="_blank"> Crestere si dezvoltare bebe
( se da download la WHO Anthro for PC ; odata instalat accesati "Individual assessment" , "New child" , introduceti datele. Sa nu uitati sa dati "Selected child" - "Save changes"
.)



Sarbatoritii lunii IANUARIE

Sofia (aelita) - 2 ianuarie
bamboletta - 8 ianuarie
ooana - 19 ianuarie
ramonavlas - 22 ianuarie

-----MI
poze crispro

poze Denisa

poze Tina

poze Ochidut

poze adrianaBuc

poze paula_m

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pufescu spune:

noi ne-am schimbat amandoi alimentatia(si pe tati nu l-am fortat,i-am explicat,i-am mai pus un film,i-am mai dat de citit dar pana nu mi-a iesit mancarea buna nu s-a 'convertit') tocmai pt ca nu mi se parea corect sa ii dau lui bubu ceva si noi sa mancam altceva(nici nu cred ca bubu ar fi mancat daca nu ne vedea pe noi). Am schimbat si pt ca mi-e mai simplu sa fac analize detaliate eu si sa vad ce schimbari sunt decat sa chinui copilul.Ne-am luat trimitere la analize foarte detaliate(mai strangem niste bani ca sa ni le permitem) si vreau sa le refacem dupa un an sa vedem daca sunt schimbari in bine sau in rau.
Si postez aici tocmai pt ca nu mi se pare ca se foloseste un ton agresiv ci vorbim ca niste oameni mari :).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Eu as putea deveni vegetariana daca as avea mai multi bani si as trai izolat, nu as avea prieteni, rude etc

Ideea e ca vreau sa adopt si eu din meniurile pe care le faceti voi, vegane, fara a renunta insa la alimentele animale.




*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010) si www.pregnancy-duedate.com/tickers/rinqxxxvmaz2dwoj.png" target="_blank">12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ainotna

Michelle, vreau si eu te rog reteta de chiftele la cuptor, dar pe mine nu ma intereseaza cu sos, pt ca Bogdan nu serveste Spune-mi cum faci compozitia de carne, ca eu am facut la cuptor si mi-au iesit cam tari asa...

Si ce te face sa crezi ca mie nu mi-au iesit tari?
Cum le fac: aprox 500 g pui, 2 oua, un cartof, 2 catei usturoi, o legatura patrunjel/ marar dupa gust, o felie de paine inmuiata in apa, sare, piper, toate astea la blender apoi bilute pe hartie de copt la cuptor la 180 grade aprox 15-20 minute, poate chiar mai mult, eu le gust sa vad daca "merg"
Sos de rosii am la borcan facut de noi, pun direct in farfurie, peste parjoale.

*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010) si www.pregnancy-duedate.com/tickers/rinqxxxvmaz2dwoj.png" target="_blank">12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:


Citat:
citat din mesajul lui puiutz_mic

Oameni buni, Pufescu doar ne expune niste informatii si ne impartaseste din experientele lor, a si subliniat ca nu vrea sa converteasca pe nimeni.


nu am contestat nici o secunda intentiile ei !!

Citat:
citat din mesajul lui michelle1981

Ideea e ca vreau sa adopt si eu din meniurile pe care le faceti voi, vegane, fara a renunta insa la alimentele animale.



DA, asa as vrea si eu!!!
si cine stie pe parcurs...unde o sa ajungem


1an + 08.07.2010

" Nu te uita cu tristete in trecut, pentru ca a trecut si nu te ingrijora pentru viitor, pentru ca e inca departe.
Traieste in prezent si fa-l atat de frumos incat sa merite sa ti-l amintesti" - Ida Scott Taylor


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufescu spune:

michelle sa sti ca eu mi-am notat cat costa diverse si una peste alta banii pe mancare sunt comparabili cu ce dadeam inainte. E adevarat ca se duceau destul de multi pe masa de pranz pe care o manca tati la servici...acum ii fac pachet :) .Acum iarna sunt mai scumpe legumele si e nasol si ca nu prea sunt variate...dar ies ele urzicile :).In schimb ca timp e clar ca petrec mult mai mult timp in bucatarie,plus documentatul si invatatul de retete noi.Daca nu as fi lucrat de acasa si nu as fi avut un program cat de cat flexibil nu cred ca apucam sa studiez si sa experimentem...acum cu ce stiu m-as descurca si cu job full time...cred.
Noi traim oarecum izolati de rude...adica sunt in alte orase toti, si avem si prieteni vegetarieni sau macar preocupati de ce mananca, asa ca din pct asta de vedere avem noroc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maurice spune:

Pufescu poti sa-mi trimiti si mie lista cu ce analize faci pentru Raducu? Vreau si eu sa-i fac Sarei, si am uitat sa o intreb pe pediatra.
Prin analizele astea vreau sa ma conving ca e bine si ca isi primeste toti nutrientii, tinand cont ca e vegetariana. Nu a mancat carne decat de vreo 4-5 ori pana acum, in schimb noi ii dam carne de peste.

In general mananca o zi leguminoase o zi peste. Cam asa arata o saptamana de mancare (v-am zis ca eu stau duminica cu pixul in mana si cartea si cuget la meniul din saptamana ce vine, ca sa nu ma mai stresez in fiecare zi ce sa-i dau, si vad dintr-o privire daca-i dau variat):
Luni, sa zicem, naut, pe care-l tin la inmuiat peste noapte, dimineata il fierb 3 ore, si apoi il amestec cu brocoli si o lingura ulei de masline la sfarsit, plus supa de rosii cu taietei integrali (reteta dein Copilul Vegetarian, e delicioasa), plus suc de telina, sfecla, morcov.
Marti ardei umplut cu peste, orez si legume , ciorba de praz.
Miercuri tocana de linte cu legume, ciorba de legume, suc de rosii stoarse.
Joi peste la cuptor cu legume, supa crema de gulie, suc de radacina patrunjel cu morcov).
Vineri mancare de soia cu legume, supa crema de conopida, suc de mere.
Sambata orez cu legume cu/fara peste, ciorba.
Duminica mazare cu alta ciorba/supa.
Ciorba uneori mananca 2 zile la rand din ea, deci nu o schimb chiar in fiecare zi.

Seara are asa: fie paste cu sos legume si plante aromatice, fie mamaliga cu sos legume si branza tofu, fie gris cu lapte de soia amestecat cu curmale si stafide/smochine, fie reteta lui crissy de bebelusi, de budinca cu multe cereale si fructe,

Dimineata masline fructe, amestec de toate semintele rasnite (migdale, fl soarelui, dovleac, chia, pin, nuci, susan, in...) am mai zis asta.

Michelle, daca ii faci leguminoase, in ziua respectiv nu-i mai dai carne sau peste, leguminoasele au o cantitate mare de proteine. Lintea se pune si ea la inmuiat, parca intrebai zilele trecute. Eu ii alternez linte rosie, verde, galbena.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Citat:
citat din mesajul lui maurice

Michelle, daca ii faci leguminoase, in ziua respectiv nu-i mai dai carne sau peste, leguminoasele au o cantitate mare de proteine. Lintea se pune si ea la inmuiat, parca intrebai zilele trecute. Eu ii alternez linte rosie, verde, galbena.




Mami de Sara Maria 04.08.2010
Da da, asta e intentia!

Maurice, parca tu ai fost in Italia, nu? Poti sa imi scrii pe PM/ mail detalii despre cum te-ai descurcat acolo cu mesele, vizitatul, programul Sarei, inchiriatul masinii etc?
Cazare avem, la socri :)

*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010) si www.pregnancy-duedate.com/tickers/rinqxxxvmaz2dwoj.png" target="_blank">12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maurice spune:

A, si mai face bona ceva bun, spanac cu tofu si pesmet, dar vreau sa-i iau niste foi de lasagna integrale ca iese si mai bun.

In alta ordine, eu sunt la birou dar nu pot lucra, stau pe net si citesc despre HERPANGINA, caci Sara s-a procopsit cu acest virus urat de existenta caruia habar nu aveam. Din fericire nu e boala grava, insa este groaznica. Abia dupa 2 zile aveam sa ne dam seama ca are gatul plin de milioane de bubite asemanatoare cu aftele,care ii fac dificila orice tentativa de a inghiti ceva. E o boala contagioasa, ca varicela, nu se da tratament.
Si totul a venit cu multe peripetii, care au inceput asa: eram la munte, s-a trezit intr-o dimineata cu febra mare, nu aveam termometru, nu avea alt simptom. Urmeaza peripetii. Eram inzapeziti, miercuri, ne-am apucat sa caram bagajele pana jos unde ramasese masina, am plecat catre bucuresti, drum ingrozitor, am avut noroc fantastic caci la o oro dupa ce treceam prin otopeni s-a inchis circulatia pe dn. Nu vreau sa ma gandesc cum ar fi fost sa ramanem acolo.

Ajunsi acasa, pun termometru, are 39.3, sun pediatra, ma pune sa-i fac impachetari cu prospo rece, ne chinuim 2 ore sa-i scadem temperatura la 38, ca apoi sa lasam organismul sa lupte. N-am putut iesi cu masina pe viscolul ala groaznic de miercuri seara caci am ramas din nou inzapeziti, de data asta acasa la noi. Nici pe jos nu puteam pleca, stam departe de cai accesibile usor.
Peste noapte iar 39.3, a doua zi scade iar la 38, niciun alt simptom, doar ca incepe sa nu mai accepte nimic in gurita, sau ia o gura de lichid si incepe sa urle groaznic.Ii apare si o eruptie pe piele, pe tot corpul, sute de punctisoare mici.

Abia spre seara putem iesi cu masina, ajungem la 9 seara la pediatra, care ne arata ororile din gatul ei,fetelor arata atat de nasol, si e atat de greu, pot dura 5 zile aftele, in care ea nu poate manca.
M-a intrebat pediatra cum ma simt eu cand am o afta pe buza si asa sa-mi imaginez ce simte ea cu 50 de afte de astea pe gat, peste care trebuie sa treaca mancarea.

Nu stiu de unde a luat-o, ideea este ca trebuie sa ai grija totdeauna sa te speli pe maini (si tu si copilul), mai ales dupa toaleta, caci se ia de la fecalele omului bolnav sau din saliva. Adultul poate purta virusul fara sa se manifeste, si il transmite mai departe. Dar copiii fac cel mai des.
De aia nu e bine sa bei dupa altul, sau sa imparti mancarea, nu stii ce are omul in gura.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maurice spune:

Citat:


Maurice, parca tu ai fost in Italia, nu? Poti sa imi scrii pe PM/ mail detalii despre cum te-ai descurcat acolo cu mesele, vizitatul, programul Sarei, inchiriatul masinii etc?
Cazare avem, la socri :)

*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010) si www.pregnancy-duedate.com/tickers/rinqxxxvmaz2dwoj.png" target="_blank">12+


Iti scriu. In ce zona va cazati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufescu spune:

maurice,analize ne facem noi :) .lui bubu i-am facut la 1 an ce ne-a dat pediatra.mananca super sara

Mergi la inceput