Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (15)

Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (15) | Autor: iul_aug2010

Link direct la acest mesaj











BUN GASIT
INTR-O NOUA ETAPA A VIETII
IMPREUNA CU MICII DELFINASI !!!


A FOST ODATA O MINUNATA ODISEE A GRAVIDUTELOR CU DELFINASI: 1 ... 188
APOI A VENIT O ODISEE A MAMICILOR CU DELFINASI: 1 ... 175


DELFINASI LA PRIMA ANIVERSARE

CLUBUL SCUTECELOR

"Delfinasi si delfinase, a trecut cu bine-un an
Am crescut, vedeti voi bine, suntem tare nazdravani
Invatam si ne jucam, gata cu bebelusia
Suntem omuleti de-acum, incepe copilaria!

BUN VENIT IN CLUBUL SCUTECELOR! SA AVEM 3 ANI PLINI DE BUCURII, REALIZARI SI MULTE AMINTIRI MINUNATE! " (eladea2005)


14,13,12,11,10,9,8,7,6,5,4,3,2,1




Delfinasi de IUNIE 2010

09.06 - Andrei Ioan de racusor2010
16.06 - Radu Gabriel de tina_80
19.06 - Hannah Isabela de rodyka + Anca-Maria(26.06.2001)
23.06 - Matei Alexandru de tanti + Andrei (11.02.2006)
24.06 - Maria Antonia de giorgia23
24.06 - Larisa Ioana de ochidut
24.06 - Filip de eladea2005 + Eric (09.12.2007)
24.06 - Theodor Mihai de Roxana_Theo
25.06 - Beatrice-Teodora de crissy77 + Elise-Stefania (3.12.2005)
27.06 - Mihnea Damian de mov_79
29.06 - Sebastian Petru Andrei de lalala13
30.06 - Tudor Andrei de coteasca

Delfinasi de IULIE 2010

03.07 - Rebeca Stefania de adrianaBuc (DPN 10.02.2012)
06.07 - Carla Maria si Matteo Cristian de carla_2008
08.07 - Yanis Stefan de beluistef + Luisa (23.07.2005) si Beatrice (02.06.2003)
08.07 - Matei Marius de ooana
09.07 - Victor de ilinca79
11.07 - Andrei de imaya
12.07 - Daria-Cristina de ramonasin
13.07 - Natalia de Cris2010
13.07 - Bogdan Andrei de sorina_goga
15.07 - Letizia de CarmenAlbu
15.07 - Radu Gabriel de matusa77
16.07 - Mihai de Victo + Stefan (30.10.2007)
16.07 - Tania Maria de rubia
17.07 - Vlad de crispro
18.07 - Sabina Maria de ramo1901
20.07 - Hanna de goldstück (DPN 16.04.2012)
21.07 - Paul-Christian de btz_ovi
22.07 - Matei Alexandru de bambi_bv
22.07 - Nectarie de larissa_79 + Alexia (13.07.2006)
23.07 - Victor Andrei de bumblebee
24.07 - Raul Ionut de paula_m
25.07 - Filip de mya85
28.07 - Riana Maria de ciristina_serban + Razvan (23.11.2004)
28.07 - Vlad de ludmila_p85
30.07 - Denisa Maria de anca_vlad + Vlad-Mihail (05.11.2003)
31.07 - Bogdan Andrei de senty_mary

Delfinasi de AUGUST 2010

01.08 - Raisa de ramonavlas
02.08 - Andra Maria de Mycya
02.08 - Clara Maria de miha13gina + Thomas(21.02.2008)
02.08 - Andre de stefania_97 + Catarina (25.08.2007)
03.08 - Alexandru Radu de nela_didea
04.08 - Sara Maria de maurice
04.08 - Bianca Maria de michelle1981
05.08 - Tudor Constantin de baby78
05.08 - Denis Gabriel de princess
06.08 - Ariana de bubster
07.08 - Robert de enik83
09.08 - Adina Stefania de lauri_ca + Radu (11.09.2002)
10.08 - Sebastian si Felix de Dragaica
10.08 - Cristian Alexandru de Laurika1982
10.08 - Raducu de pufescu
10.08 - Anastasia de Catalina2307
10.08 - Otilia Ioana de bratafel + Bianca Maria (10.06.2008)
12.08 - Radu de puiutz_mic
12.08 - Albert Simon de crissteo + Teo
14.08 - Iulia Alexandra de Otiliav + Ana Maria (18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008)
16.08 - Miguel de aelita + Sofia (02.01.2007) si Andres (22.05.2008)
17.08 - Sasha de ainotna + Bogdan
17.08 - Victor Petru de katalina + Catalin (04.03.1998) si Robert (13.04.2004)
18.08 - Antonito de palomina
18.08 - David de bamboletta + Antonia - Gabriela (01.11.2006)
19.08 - Iulia de mousel
20.08 - Mara Nicolle de Alice_Elena (DPN 03.01.2012)
20.08 - Medeea de saddie
20.08 - Ioana Maria de shoshika + Tudor David (30.12.2006)
21.08 - Eva de Diana_Eva





Sfaturi utile: muci, tuse, raguseala, febra, diaree, varsaturi, viermisori, alergii, bubite, idei meniuri, retete diverse



Link-uri utile:
Remedii homeopate
www.homeopatie-soescu.ro/tuse.html" target="_blank">Remedii homeopate - TUSE
www.nestlebaby.com/ro/nestle_baby_club/curve/curve.htm" target="_blank"> Curbele active ale greutatii si inaltimii
www.who.int/childgrowth/software/en/index.html" target="_blank"> Crestere si dezvoltare bebe
( se da download la WHO Anthro for PC ; odata instalat accesati "Individual assessment" , "New child" , introduceti datele. Sa nu uitati sa dati "Selected child" - "Save changes"
.)



Sarbatoritii lunii OCTOMBRIE

maurice 6 oct.
saddie 20 oct.
Cris2010 24 oct.
Stefan (Victo) 30 oct.

-----MI
poze crispro

poze Denisa

poze Tina

poze Ochidut

poze adrianaBuc

poze paula_m

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:


Repet mesajul si aici ...
Vai de cand nu am fost prima!!!
Salutare.
Noi am fost tot week-end-ul singuri, ca Raul a stat la bunici. A fost bine, dar mi-a fost dor de pitic.
Seara de vineri a fost perfecta. Ne-am distrat de minune. Taticii cu ale lor, bineinteles ca ei nu au vb de copii. Si noi cu ale noastre : copii, mancare, diete, haine, etc. Dar tare bine ne-am simtit si cu siguranta vom mai repeta iesirile, macar de 2 ori pe luna. mai ales ca si Raul, si Matei si mai ales Raisa tare bine au dormit cu bunicii.
Ramo, pai cred ca deja e intarcata. Doar nu tb sa treaca o luna fara LM. Dar nu cere? Nu vine sa te traga de bluza?
A avut si Raul 4 zile in care nu a vrut LP deloc seara. Ieri mama nici nu i-a mai facut. Si azi i-am facut 100 ml si i-a baut pe nerasuflate. Dar nu a mai vrut alt lapte. Eu sunt multumita si cu atat. Au si ei perioadele lor.
Cristina, imi pare rau ca inca va mai luptati cu mucii aia nenorociti. Sper sa treaca repede, repede, ca stiu ce rau e...
Baby, offf, otita!! Bietul puiut!! Cum mai e? Il mai doare urechea? Cat despre puta, eu alegeam fara sa clipesc operatia. De aceea nici nu am decalotat copilul si nu m-am stresat. Si iti spun si de ce : decalotarea manuala tb repetata. Eu nu stiu nic un caz in care sa nu tb repetata minim de 2 ori. Si nu vad de ce tb chinuit copilul . Dar in locul tau as mai astepta ca poate se decaloteaza singur. Stiu ca la MI si Dragaica ne-a zis ca in Canada nu se decaloteaza , parintii sunt sfatuiti sa nu se atinga de copil. Si daca mai retin bine, tot ea mi-a spus ca lor li s-a spus ca organul genital se curata singur. Eu asa gandesc, asta nu inseamna ca am si dreptate
Andreea, na, ma bucur ca ti-a venit ciclul, ca asta iti doreai, dar eu tot te vad mamica de 3 copii



Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit un anisor!!!

Poze mare-partea aII a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

buna seara

Eu ma simt ca batuta ce parul; sunt stoarsa de puteri. Am zacut toata dupa-amiaza, asa ca acum fac ciorbita .

Eladea, ai scapat de data asta.

oana, a mancat ficatelul. E adevarad ca i l-am dat cu un piure de cartof, morcov si mullltttt dovleac (dovleacul e preferatul ei).


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010, mandra posesoare a 8 dintisori si 2 maselute si un colt
24+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Bon soir!

Noaptea a trecut cu bine, fara pic de febra!
Azi am si fost plecati, ca deh, pe noi ne mananca talpile. Mai are putini muci si cam atat . Eu mai tusesc putin, niste muci, tot putini si cam gata si viroza asta .
Sotul s-a distrat aseara tare bine, a venit la 6:30 dimineata, a parasit localul odata cu mirii, nasii, dar si compania lui (a fost partener cu un alt prieten din Iasi). Au furat mireasa, s-au betivanit, nu l-a certat nimeni , dar a zis ca fara mine nu mai pleaca, fie ce-o fi.

Baby, pupam urechiusa lui Tudor!

Ma bucur ca v-ati simtit bine la restaurant, gagici!

Crissy, nici V nu digera toate cruditatile. Cand mergeti la Iasi?

Bambo, piticotul si pe mami! si pe caprita .

Crisu', iar mami? E slabit organismul, de aia te-a luat asa usor. Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonavlas spune:

Paula, nu, nu ma trage de bluza, mai baga mana sub tricou, dar nu mai mult ca inainte.
Ei, pai atunci am copil intarcat!

Mami fericita de Raisa - 01.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

hehe..alina, asa deci, chiar dc a fost liber, tot greu fara soata.

adriana, tu cum mai esti cu husbandu? cum il asteapta pe bb?

eu ma abtin de la comentarii, ca n-am chef sa ma enervez

ludmila, a, numa de curiozitate, ca stiu ca multi vin din Md la studii in Ro si raman pe aici.

andreea, intamplator am vazut ca o alta mamica de Cj-cristina goji va avea bb 3 ..multe, mai!

in leg cu dilemele mele, cred ca incet incet ma gandesc la Cj, desi munca va fi infinit mai multa si mai grea, oi vedea cum oi rezolva-o. dar nu mai vreau sa fac naveta si sa depind de masinile altora-incluzand aici si sotu si colegii. pentru ca eu nu ma vad conducand 100 km zilnic. plus ca n-avem decat o masina.
si mergand atatia km zilnic, riscul de a fi implicat intr=un accident auto creste, iar eu am acasa 2 copii. nu stiu daca colegii vor intelege, dar cred ca asta va fi decizia mea finala.

eu ma descurc destul de bine si cu autobuzul si dc as fi primar al Clujului as baga niste taxe pe parcari, a.i. toata lumea sa circule cu autobuzul :):)

Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui paula_m
Baby, offf, otita!! Bietul puiut!! Cum mai e? Il mai doare urechea? Cat despre puta, eu alegeam fara sa clipesc operatia. De aceea nici nu am decalotat copilul si nu m-am stresat. Si iti spun si de ce : decalotarea manuala tb repetata. Eu nu stiu nic un caz in care sa nu tb repetata minim de 2 ori. Si nu vad de ce tb chinuit copilul . Dar in locul tau as mai astepta ca poate se decaloteaza singur. Stiu ca la MI si Dragaica ne-a zis ca in Canada nu se decaloteaza , parintii sunt sfatuiti sa nu se atinga de copil. Si daca mai retin bine, tot ea mi-a spus ca lor li s-a spus ca organul genital se curata singur. Eu asa gandesc, asta nu inseamna ca am si dreptate



Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit un anisor!!!

Poze mare-partea aII a



Paula, nici eu nu am vrut sa chinui copilul dar la el s-a starns ceva mizerie acolo...sunt cateva galme ca niste lipoame de grasime...De aceea trebuie decalotat si curatat sa nu se ajunga la infectie si operatie...
Imi este mila de el dar mai bine asa decat sa il supun la o operatie cu anestezie generala....
Imi aduc aminte de racusor ca ei i-a facut decalotarea de 3 ori pediatra si ma gandeam cat de tare sufera micul delfinas sef....Acum sa vedem data viitoare ce va fi


Cu urechea e mai bine dar tot are episoade de durere...Dar ii pun 2 picaturi de otocalm si chiar se amelioreaza durerea....Deja suntem in a doua zi de antibiotic...A avut temperatura azi...peste 38....Sper ca maine va fi mai bine...Oricum vreau sa ma duc sa il mai vada pediatrul sa stiu la ce stadiu este acum...si daca e nevoie de mai multe zile de antibiotic




Iuliana mami fericita de minune Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Victo, si eu zic ca mai bine alegi Clujul, decat atata naveta. Daca e ceva musai, altfel fugi o ora unde tre sa ajungi ( un dentist, o serbare) decat din huedin.

Bumblebee, ce bine ca ati scapat de febra!!! Super!

Eu sigur racesc de la imunitatea scazuta dupa atata cura de slabire. Iar mai nou mananc doar prostii. Iar V poate e mai sensibil acum, din cauza maselelor,

Merg la nani, ca is cu mucii in podea si cu tueea dupa mine.

Fetele din mures, ma bucur si va invidiez un pic ca va intalniti si ca va simtiti bine impreuna.

Adriana, pls incearca sa te odihnesti cat mai mult. Mai lasa treaba in casa, fa ce e urgent si atat. Trebuie sa te menajezi si tu un pic.

Am plecat, noapte buna.



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bumblebee

Bon soir!

Noaptea a trecut cu bine, fara pic de febra!
Azi am si fost plecati, ca deh, pe noi ne mananca talpile. Mai are putini muci si cam atat . Eu mai tusesc putin, niste muci, tot putini si cam gata si viroza asta .
Sotul s-a distrat aseara tare bine, a venit la 6:30 dimineata, a parasit localul odata cu mirii, nasii, dar si compania lui (a fost partener cu un alt prieten din Iasi). Au furat mireasa, s-au betivanit, nu l-a certat nimeni , dar a zis ca fara mine nu mai pleaca, fie ce-o fi.

Baby, pupam urechiusa lui Tudor!


Alina si Victor Andrei - 23.07.2010 1+


Bravo pentru noaptea fara temperatura Multa, multa sanatate!

Ce am mai ras cand ai spus ca s-au betivanit....

Iuliana mami fericita de minune Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

bai, m-ati innebunit cu decaltoarea. ia explicati-mi babeste, in centimetri, cat se poate trage, bre de pielicica copilului? la noi mihai nu ma lasa mai mult de eu stiu 1/2 cm sa trag un picut la baita.
din cate inteleg la voi, trag drii de putza copiilor ca de jeleuri

Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

lasa, cristina, ca termin cu ex. imediat si ma pun pe organizat intalniri si la Cluj..cum adica..

Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)

Mergi la inceput