Alex - 500 euro sa ajunga la clinica in Italia

Alex - 500 euro sa ajunga la clinica in Italia | Autor: diannaalex

Link direct la acest mesaj

Buna ziua sunt mama baietelului cu sindrom lesh nyhan despre care cred ca ati mai citit. Nu stiu ce sa mai fac. Se apropie sarbatorile si nu am ce pune copilului pe masa nu am nici bani sa imi platesc gimnatica luna asta nu am avut bani dar kinetoterapeutul a zis ca ii platim luna viitoare si din urma asta daca vom avea de unde. Va rog din inima sa ne ajutati. Orice suma oricat de mica pentru noi conteaza. Haideti sa-l facem pe Alex fericit ca eu singura nu mai pot. Va multumesc din inma si va doresc sanatate la mamici si copilasi. Acesta e blogul nostru unde gasiti mai multe detalii si acte medicale si conturi unde puteti sa ne ajutati.www.dianalaura.wblog.ro.



buna mamici ce faceti? Azi am aflat ca suntem asteptati la o clinica din Italia in data de 5 iulie pentru tratament pentru Alex dar nu avem bani. Am mai refuzat 2 programari din lipsa banilor si daca o ratam si pe asta nu ne mai primesc. Se plateste doar costul biletului de avion dus intors care e cam 2500 de ron bani de care eu nu dispun. Va rog cu lacrimi in ochi sa ma ajutati sa il fac bine pe Alex. eu singura nu pot. Va pup si aveti grija de voi si de puii vostri relatii pe dianalaura.wblog.ro


Acesta eun articol din presa locala ziarul Vremea Noua Vaslui

Alexandru este un băiat de 4 ani. El a fost diagnosticat la 10 luni de viată cu tetrapareză spastică. Din acea clipă, familia a început o luptă grea si costisitoare pentru a face din Alexandru un copil cât decât normal din punct de vedere fizic si psihic. Mama lui Alexandru face apel la toti părintii să îi ajute cu o sumă cât de mică în vederea sprijinirii recuperării medicale pentru băietelul ei Alexandru. Să fim oameni împreună si să dăm o rază de sperantă acestei mame care îsi doreste nespus de mult să îl vadă pe Alexandru făcând primii pasi!

Desi copilul face recuperare, progresele sunt foarte mici. Nu stă în sezut, niciun pas nu a reusit să facă până acum. “Am născut natural, la termen, am obtinut Apggar 9. Băietelul meu a avut greutate mică la nastere, 2 300 grame. Mie mi s-a părut ceva suspect pe la 5 luni, când am observat că nu nu-si poate tine capul, nu stătea în sezut, mai mult decât atât nu putea să prindă jucării în mânute. Asta în ciuda insistentelor tuturor medicilor care se încăpătânau să-mi spună că băiatul este perfect normal. Iar acest lucru se întâmpla chiar si atunci când micutul meu a împlinit 10 luni. Îmi spuneau: „Lasă-l, că are timp să facă toate astea!“. Când copilul avea 10 luni împlinite, am ajuns la doctorita neuropsihiatru Gafton, care mi-a zis că ceva este în neregulă cu fiul meu. M-a trimis la Bucuresti, la Spitalul Obregia, la profesorul Sanda Măgureanu. După investigatiile făcute, printre care si computer tomograf a iesit diagnosticul tetrapareza spastică. Nu-mi venea să cred! De ce medicii vasluieni mi-au ascuns atâta timp afectiunea copilului!? Poate reuseam să-l ajut mai din timp, se putea corecta mai usor…De când am aflat de boala lui Alexandru, este acelasi tipar: recuperări si spitale. Acum face recuperare la centrul de la Paiu, am fost si la Oradea, Techirghiol, Sibiu, Bucuresti, iar acum vreau să ajung la Buzias din Timisoara si Dezna lăngă Arad“, a declarat Diana Dascălu, mama lui Alexandru.

Nimeni nu se ocupă de copiii cu nevoi speciale, ca Alexandru!

Cât a fost Alexandru mic, Diana Dascălu s-a descurcat mai usor cu băiatul. Afectiunea lui nu se observa cu asa mare usurintă de către trecători. Nici de cărucior nu ducea lipsă. Însă, când a împlinit 2 ani jumătate, Alexandru a avut nevoie de un cărut pentru copiii cu nevoi speciale, pe care, mama lui l-a obtinut cu mare greutate de la o fundatie din Bârlad. “ Lumea se uită urât, lung. Desi copiii vor să se joace cu Alexandru, părintii nu-i lasă… le-am spus de atâtea ori că nu muscă! E dureros! Am încercat să-l înscriu si la o grădinită, însă mi s-a spus din start că nu primesc persoane cu handicap. Acum îl duc la grădinita Agapia, unde sunt copii care se joacă cu el. Nu avem bani să plătim recuperările. Lunar ne-ar trebui măcar încă 6 milioane de lei, întrucât din partea statului primim un ajutor de batjocură, doar 4,5 milioane. Spitalele nu le plătesc, dar copilului trebuie să-i plătesc pampersii, îmbrăcămintea, mâncarea, iar recuperarea o plătesc din buzunarul propriu. Până acum nu am avut curajul să merg la cei care încă mai au bani în Vaslui, sunt sigură că sunt destul de reticenti în perioada aceasta, când multi stau doar cu mâna-ntinsâ“, a mai spus Diana Dascălu.Mai multe detalii si conturi unde ne puteti ajuta gasiti pe www.dianalaura.wvlog.ro. va rog eu ajutati-l pe Alex sa se faca bine. Va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi aceste randuri si ma scuzati ca va deranjez.

Cap. 1



Incep un nou capitol cu speranta ca voi veni cu cat mai multe vesti bune, ca de rele m-am saturat.




mami de pui Alex www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

Multumim tuturor pentru ajutorul vostru, pentru faptul ca sunteti alaturi de noi atat in momentele fericite cat si la greu. Fr4a ajutorul vostru nu am fi ajuns unde suntem acun. Speram sa fiti in continuare alaturi de noi i speram sa reusim sa facem cat mai multe progrese. Va suntem vesnic recunoscatori tuturor si ne rugam sa va dea D-zeu tot ce va doriti voi si familiile voastre.

mami de pui Alex www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

Alex doarme asa c am si eu putin timp liber Alex e bine e cuminte la gradinita pregatesc serbarea de sfarsit de an si are si Alex de spus o poezie. La gimnastica tot plange dupa 4 ani de gimnastica el plange in continuare. Dar in general suntem bine cu toate ca am mai introdus un nou medicament deoarece incepuse sa se agite. Asda ca acum luam zilnic 8 medicanete dimineata 2 la pranz si 7 seara. Un intreg cocteil de medicamente. Ma mir cum de mai poate si saracul nici nu mai plange, deschide gurita le ia si gata. Speram sa ramanem doar la atatea medicamente dar cine stie.

mami de pui Alex www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Diana, de cand tot urmaresc si am vazut ca nu ai mai scris nimic... nu mi-am dat seama ca ai facut capitol nou, abia acum l-am vazut... ma bucur ca sunteti bine!

La multi ani lui Alex de ziua copilului, ii dorim multa sanatate, progrese si bucurii! Va pupam!



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamy75 spune:

diannaalex, multa sanatate si puiului tau si LA MULTI ANI!

Si noi va imbratisam si va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

Multumimn Cristina Si Kamy pentru urarile si gandurile bune. am avut si noi serbare la cetrul de recuperare de aici, am avut cantece se dansuri realizate de copii din Vaslui pentru toti copii nostri speciali, si 2 dansuri si o sceneta realizate de o parte din copii nostri speciali pentru toti copilasii. Au primit cadouri a fost foarte frumos. Doar Alex a fost cam agitat ca nu a vrut sa doarma la pranz si a fost cam obosit asa ca 2 ore a trebuit sa il tin in brate, ca sa stea. Aici gasiti fragmente din serbarea noastra. http://dianalaura.wblog.ro/2011/06/02/de-la-copii-din-vaslui-pentru-copii-nostri-speciali-2/ Scuzati filmarea dar am uitat aparatul acasa am filmat cu telefonul si am avut si copil in brate.

mami de pui Alex www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

Buna fetele!!!!! Noi suntem bine doar ca Alex nu a vrut sa doarma azi iar de cateva zile la gradi nu vrea sa repete poezia pentru serbare. Asta e nici nu il pot obliga, oricum nici la serabrea asta nu ma voi simti foarte bine este singurul copil care nu spune poezia. Dar speram la anul sa fim mai bine si noi. Luna mai cu ajutorul bazarului am strans 350 de lei cu care am platit gimnastica si o parte din logopedie. Va multumim tuturor ca sunteti alaturi de noi. Fara voi nu am reusi sa facem nimic. Va multumim din inima fetele

mami de pui Alex www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

Azi Alex nu a vrut sa doarma asa ca e mofturos tare de nu resusesc sa ma inteleg cu el. Acum vrea sa se joace cu catelul acum nu vrea, acum vrea apa cand ii dau apa nu mai vrea, tipa degeaba si dupa aia brusc se linisteste. Ma gandesc ca vine vacanta si e trei luni acasa inebunesc.

mami de pui Alex www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

Aseara lui Alex i-a fost foarte rau nu putea sa doarma nu putea sa respire a facut febra. Azi am fost nu el la pediatru si i-a zis ca e o infectie respiratorie si ne-a dat tratament. Asa ca am inceput iar cu aerosoli care nu ii plac deloc. Numai cat aude si incepe ssa planga. Imi e asa mila de el dar nu are ce face. Bine ca am scapat de antibiotic. Dae e rau ca s-ar putea swa rateze serbrea de sfarsit de an. Acum e importamt sa se faca el bine. Am uitat sa va spun l-a cantrarit pe Alex si are 14 kg atat avea si in 2009. Dar este pe fondul bolii. E asa de slab.

mami de pui Alex www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

Alex e asa agitat de ieri nu reusesc sa ma inteleg deloc cu el. Are gatul rosu tuseste nu mai vrea sa isi ia medicamentele tipa la aerosoli nu sta, incepe iar sa se muste de buza de jos. Offfffffffff e groznic sa il vad cum sufera si sa nu il pot ajuta. Azi plangeam si eu cu el. Incerc sa imi mentin calmul dar e din ce in ce mai greu. Sper sa scapam si de data asta. in America se testeaza un nou medicament pentru boala lui Alex le-am trimis mail si astept sa imi raspunda sa vedem daca ne pot accepta in studiul lor. Am inteles ca rezultatele sunt destul de bune. Nici nu stiu unde sa mai incerc si ce sa mai fac. Offffffffff . Ma rog la D-zeu neincetat sa ma mentina sanatoasa si fizic si mai ales psihic sa pot sa am grija de el in continuare.

mami de pui Alex www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosminiq spune:

Diana, multa sanatate voua si lui Alex.
Am sa ma implic si eu pentru a ajuta la recuperarea lui Alex
E tare greu cand ai copilul bolnavior si mai ales cand cei din jur de multe ori ,in Romania de azi se intampla in ultimul timp cam des,trec nepasatori pe langa persoanele care au nevoie de o mana de ajutor
Sa zicem ca asa sunt vremurile pe care le traim....secolul vitezei...eu una recunosc ca nu prea imi fac timp sa intru pe forumurile de ajutor umanitar , pana in seara asta cand am inceput sa citesc cazul lui Alex.
Am sa intru mai des si cat mai repede cu putinta postez hainute pentru acest caz la bazar
Iti doresc din nou multa sanatate si putere sa luptati pentru puiutul vostru[flo

Mihaela,mami de ingeras Cosminiq
Ridurile nu fac decat sa arate unde au fost zambetele" (Mark Twain)



http://bazar.desprecopii.com/browse.asp

Mergi la inceput