Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (11)

Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (11) | Autor: iul_aug2010

Link direct la acest mesaj









BUN GASIT
INTR-O NOUA ETAPA A VIETII
IMPREUNA CU MICII DELFINASI !!!


A FOST ODATA O MINUNATA ODISEE A GRAVIDUTELOR CU DELFINASI: 1 ... 188
APOI A VENIT O ODISEE A MAMICILOR CU DELFINASI: 1 ... 175


DELFINASI LA PRIMA ANIVERSARE

CLUBUL SCUTECELOR

"Delfinasi si delfinase, a trecut cu bine-un an
Am crescut, vedeti voi bine, suntem tare nazdravani
Invatam si ne jucam, gata cu bebelusia
Suntem omuleti de-acum, incepe copilaria!

BUN VENIT IN CLUBUL SCUTECELOR! SA AVEM 3 ANI PLINI DE BUCURII, REALIZARI SI MULTE AMINTIRI MINUNATE! " (eladea2005)


10,9,8,7,6,5,4,3,2,1




Delfinasi de IUNIE 2010

09.06 - Andrei Ioan de racusor2010
16.06 - Radu Gabriel de tina_80
19.06 - Hannah Isabela de rodyka + Anca-Maria(26.06.2001)
23.06 - Matei Alexandru de tanti + Andrei (11.02.2006)
24.06 - Maria Antonia de giorgia23
24.06 - Larisa Ioana de ochidut
24.06 - Filip de eladea2005 + Eric (09.12.2007)
24.06 - Theodor Mihai de Roxana_Theo
25.06 - Beatrice-Teodora de crissy77 + Elise-Stefania (3.12.2005)
27.06 - Mihnea Damian de mov_79
29.06 - Sebastian Petru Andrei de lalala13
30.06 - Tudor Andrei de coteasca

Delfinasi de IULIE 2010

03.07 - Rebeca Stefania de adrianaBuc
06.07 - Carla Maria si Matteo Cristian de carla_2008
08.07 - Yanis Stefan de beluistef + Luisa (23.07.2005) si Beatrice (02.06.2003)
08.07 - Matei Marius de ooana
09.07 - Victor de ilinca79
11.07 - Andrei de imaya
12.07 - Daria-Cristina de ramonasin
13.07 - Natalia de Cris2010
13.07 - Bogdan Andrei de sorina_goga
15.07 - Letizia de CarmenAlbu
15.07 - Radu Gabriel de matusa77
16.07 - Mihai de Victo + Stefan (30.10.2007)
16.07 - Tania Maria de rubia
17.07 - Vlad de crispro
18.07 - Sabina Maria de ramo1901
21.07 - Paul-Christian de btz_ovi
22.07 - Matei Alexandru de bambi_bv
22.07 - Nectarie de larissa_79 + Alexia (13.07.2006)
23.07 - Victor Andrei de bumblebee
24.07 - Raul Ionut de paula_m
25.07 - Filip de mya85
28.07 - Riana Maria de ciristina_serban + Razvan (23.11.2004)
30.07 - Denisa Maria de anca_vlad + Vlad-Mihail (05.11.2003)
31.07 - Bogdan Andrei de senty_mary

Delfinasi de AUGUST 2010

01.08 - Raisa de ramonavlas
02.08 - Andra Maria de Mycya
02.08 - Clara Maria de miha13gina + Thomas(21.02.2008)
02.08 - Andre de stefania_97 + Catarina (25.08.2007)
03.08 - Alexandru Radu de nela_didea
04.08 - Sara Maria de maurice
04.08 - Bianca Maria de michelle1981
05.08 - Tudor Constantin de baby78
05.08 - Denis Gabriel de princess
06.08 - Ariana de bubster
07.08 - Robert de enik83
09.08 - Adina Stefania de lauri_ca + Radu (11.09.2002)
10.08 - Sebastian si Felix de Dragaica
10.08 - Cristian Alexandru de Laurika1982
10.08 - Raducu de pufescu
10.08 - Anastasia de Catalina2307
10.08 - Otilia Ioana de bratafel + Bianca Maria (10.06.2008)
12.08 - Radu de puiutz_mic
12.08 - Albert Simon de crissteo + Teo
14.08 - Iulia Alexandra de Otiliav + Ana Maria (18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008)
16.08 - Miguel de aelita + Sofia (02.01.2007) si Andres (22.05.2008)
17.08 - Sasha de ainotna + Bogdan
17.08 - Victor Petru de katalina + Catalin (04.03.1998) si Robert (13.04.2004)
18.08 - Antonito de palomina
18.08 - David de bamboletta + Antonia - Gabriela (01.11.2006)
19.08 - Iulia de mousel
20.08 - Mara Nicolle de Alice_Elena
20.08 - Medeea de saddie
20.08 - Ioana Maria de shoshika + Tudor David (30.12.2006)
21.08 - Eva de Diana_Eva





Sfaturi utile: muci, tuse, raguseala, febra, diaree, varsaturi, viermisori, alergii, bubite, idei meniuri, retete diverse



Link-uri utile:
Remedii homeopate
www.homeopatie-soescu.ro/tuse.html" target="_blank">Remedii homeopate - TUSE
www.nestlebaby.com/ro/nestle_baby_club/curve/curve.htm" target="_blank"> Curbele active ale greutatii si inaltimii
www.who.int/childgrowth/software/en/index.html" target="_blank"> Crestere si dezvoltare bebe
( se da download la WHO Anthro for PC ; odata instalat accesati "Individual assessment" , "New child" , introduceti datele. Sa nu uitati sa dati "Selected child" - "Save changes"
.)



Sarbatoritii lunii OCTOMBRIE

maurice 6 oct.
saddie 20 oct.
Cris2010 24 oct.
Stefan (Victo) 30 oct.

-----MI
poze crispro

poze Denisa

poze Tina

poze Ochidut

poze adrianaBuc

poze paula_m

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

maurice, sa fii sanatoasa, vesela, norocoasa si inconjurata mereu de cei iubiti!

rodyka - wow, ai inceput asa munca de pe o zi pe alta. Felicitari!

mycya - ce vesti bune, ma bucur nespus!

ooana - felicitari pt primii pasi!

puiutz - ce fain e cand striga mama, nu-i asa?

crissy - sper din toata inima sa nu fi fost tbc si sa nu se ia
Tinem pumnii pentru dosar!

bumblebee - bafta cu interviul, sa fie asa cum iti doresti tu

eladea - ce fain, ma bucur ca esti incantata de gradi, si de germana :)

paula - sanatate lui Raul!

crispro - sanatate multa si voua!
Am fost marti la dr si ne-a zis ca e f bine Bianca si nu mai tb sa ii dau siropel. A zis ca e f bun si Stodalul ca e din plante si merge si pt tuse cu expectoratii.
Acum ne chinuim sa eliminam expectoratiile.

adriana - ma bucur pt vestile bune referitoare la bb. Eu in adancul sufletului imi doresc 2 fetite, dar pana la urma important e sa fie sanatosi/sanatoase

oana - la cat mai multe nopti linistite. Si Bianca a avut asa vreo 2 nopti, cand se linistea doar in brate sau in patul nostru, iar daca o puneam in patut incepea efectiv sa urle.

alice - cred ca dintisorii erau de vina.. mititica..

lauri-ca ma intrebai mai demult si am uitat sa iti raspund daca a prins-o pe Bianca soarele. Nu prea, am protejat-o cu palariute, doar pe brate s-a bronzat un pic la mare din cauza costumului. Ea are pielea ff alba si mi-a fost frica sa nu se inroseasca.



Referitor la statul acasa .. hmm.. eu nu simt lipsa socializarii, si asta pt ca socializez zilnic cu gasca de la bloc :)) si saptamanal cu gasca noastra de prieteni.
Mai degraba la servici nu socializam cu zilele, cine stie cum e in IT stie despre ce vb.




*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauri_ca spune:

Buna!
Maurice, iti urez si eu cu intarziere la multi ani fericiti!

Si noi am avut o noapte grea, s-a culcat la 23 ca de obicei, eu am mai stat pana la 1 cand m-am bagat in pat iar la 1:40 a inceput circul. Trezire cu plans, i-am dat apa, suzeta, la 2 i-am facut lapte ca tot plangea asa prin somn. Pana la urma a adormit, dar la 5:30 s-a trezit iar plangand. N-am putut s-o linistesc nici cu apa si suzeta, nici cu leganat in brate, s-a trezit de tot, s-a jucat un pic apoi iar plans. Am bagat inca o tura de lapte, iar joaca, iar plans. am incercat s-o culc cu noi in pat, nici o sansa. Pana la urma a adormit in patutul ei dupa mult plans la 7:15. La 7:20 a sunat alarma sa-l pregatesc pe Radu de scoala. Cand au plecat baietii eu m-am culcat la loc, dar saracu sotu a plecat la munca.
Nu stiu ce a avut, a tras cateva partzuri, in rest nimic. Azi a fost bine, nu semne de raceala, nu kk (inca), raman doar durerile de dintisori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Nu stiu daca era de la dinti sau doar nu vroia sa doarma si se enervase.. Oricum, sper sa nu se repete prea curand.
Azi s-a trezit la 10 si jumate aproape..

Noi suntem la medgidia la soacramea. Deja m-a capiat si vrea sa vina la bucuresti sa stea si ea o saptamana doua

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Unde ati diparut gagici?
Am reusit imposibilul!!!! A facut baie fara urlete, tipete, crize. Minunea a fost posibila datorita spumantului de baie pt bebe...Am luat mai demult din greseala( in loc de gel de dus) si azi l-am folosit. Cu succes!! Nici macar la clatitul pe cap nu a plans
Dar voi ce faceti? Ati profitat de ultima zi de caldura? Eu m-am speriat azi cand am auzit ca de duminica ninge si m-am dus la cumparaturi. Nu am haine groase pt Raul. Nu am gasit nici o geaca care sa-mi placa. Nu stiu ce fac...Eu sper totusi sa nu se raceasca atat de tare...

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit un anisor!!!

Poze mare-partea aII a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

uauu, da chiar e pustiu pe aci...

Paula, ninge duminica????????? Doamne fereste...ioi, tre sa fac si eu stocul de haine...

deci Raul s-a impacat cu apa? filip inca nu...tot urla la spalatul pe cap...am si o aparatoarea de-aia de pus pe cap, da nu sta sa i-o pun...tre sa insist...altfel la clatire e jale...

va pup! somnic usor!

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
ERIC SI FILIP

ALBUM NOU

Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

seara buna, mamici dragi

mi-a intrat timpul in sac, noroc ca si voi scrieti tare putin

la lucru nu e tare fain, nici nu-mi place ce fac, nici colegele romance . programul e infernal, era vorba initial de 9 ore care s-au dovedit cel putin 10 , pana si maine lucrez toata ziua!! azi ma simt putin obosita, poate si pentru ca mi-am amintit cum lucram acum 9 ani la negru si cum la firma asta nu s-a schimbat nimic in bine .

de Isa mi-e dor de mor, imi si dau lacrimile cateodata. cand vorbesc cu ea la amiaza rade la telefon din toata inima si eu, in loc sa ma bucur, bocesc . CRISTINA, ziceai ca vroiam sa stau cat mai mult acasa . pai am stat fix 19 luni!! am si uitat cum e sa ma trezesc de dimineata!! si Isa a dormit cu noi ultimele 2 nopti, asa nu se mai trezeste ea si nici eu, pana dimineata cand ii dau si lapticul, pe reprize, ca abia respira cu nasucul ei in pioneze...

BUMBLE, cu multi ani in urma (prin 97-98)am luat si eu asa un interviu la ING, aveau conditii avantajoase dar nu aveam eu atunci un cerc de cunostinte la care sa pot apela si, in final, mi-am pierdut rabdarea si increderea. DAR m-am trezit cu 2 milioane in cont drept multumire

CRISSY, pentru tine si pentru isteata Beatrice! si inca un pentru frumoasa Elise! ce-ai facut cu cardul pana la urma?

OOANA, pupam umblaretul

OCHIDUT, cum mai e scumpa de Larisa?

PAULA, zapada?! nu stiu ce emoticon sa pun!! sau . la noi poate veni, ma prinde pregatita, desi inca suntem tot la rochite...

CRISPRO, ne mai citesti de pe telefon? pe Vladut sa doarma cumintel si pe amandoi sa ca faceti bine! Vasi cum e, racit si el?

MICHELLE, chiar cand citeam postarea ta (rodyka - wow, ai inceput asa munca de pe o zi pe alta. Felicitari!) ma suna tata sa-mi spuna... "felicitari!!!" ca am inceput munca. ioiii, nici eu nu simteam nevoia de mai multa socializare, mai ales ca nu e nici ceva ce sa-mi placa. dar partea economica primeaza de data asta, plus ca tre sa profit ca e mama aici si Isa e oarecum pe maini bune... off, intr-o zi tre sa ma plang la voi putin poate ma mai sfatuiti cum s-o abordez pe mama, ca uneori din exces de zel face lucrurile de-a-ndoaselea . iar mie nu-mi pica mereu fisa sa anticipez ce-o sa faca, asa incat pana ma dezmeticesc eu, lucrurile-s deja trecute. asa cu groaza imi amintesc de sora-mea care fugea prin casa sa se ascunda cand era ora de baie, pana am crescut destul de mare s-o spal eu . la faza cu stersul nasului nici nu vreau sa ma mai gandesc, o vad acum pe Isa cum fuge cand vede pachetul de servetele, si am luat din cele mai moi...

of, iar e tarzie noaptea si eu sunt tot pe fuga!! noapte buna, delfinariu






Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)
Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Maurice LA MULTI ANI cu intarziere!!!!!!



Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


http://community.webshots.com/user/denyssa_catana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Eladea am vazut cum dorm de frumos puii,Rody m-am uitat iar la albumul Isei cu 283 poze,sunt minunate.Imi pare rau ca nu iti place la lucru.
Crispro sanatate mami si voua!of racelile astea
Ma bucur Paula ca Raul e mai cuminte la baie.Si sper sa nu fie nici un suflu de bronsiolita.
Ochidut dar ce frumos povestesti cum a adormit Larisa aseara!!!bravos!noi stam prost,Mateo doarme cu mami sau in patutul lui,depinde de ce crize are,Carla jos in patutul ei in camera cu tati care o pune langa el cand miauna. Tot aman aiurea mutatul lor sus la mansarda ca mi se pare ca vcor fi asa departe,plus ca inca sunt speriata de bombe. In careva seara Carla a vomitat de la tuse,tot laptele si NOROC ca era tati cu ea ca a intors-o,ca se putea Doamne feri intampla ceva! Mateo la fel mi-a facut acum 2 luni.
Si noi suntem cu un pic de tuse si rosu in gat ,si muci. Noua ne-a dat ceva fff bun,sirop de pin,patlagina...E minunat. Dupa 2 zile copiii sunt spre vindecare,Nu MAI tusesc decat f rar. mai luam vit C si de imnunitate oricum luam Colostrum. Nimic altceva. si deja sunt spre vindecare.
Eu ce am nasul infundat.



Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


http://community.webshots.com/user/denyssa_catana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Žneatza, va las cafeluta calduta! o zi buna!


Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)
Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Neata!

Rodi, . Cu mama, ce sa zic- ca si a mea face uneori ce nu imi place, sau crede ca stie mai bine. Dar stiu ca nu are intentii rele, incerc sa nu ma pripesc si sa urlu (cum as face de obicei) si sa mai tac si eu. Oricum, legat de alimentatia lui V e ok, nu ii da nimic fara sa ma intrebe.

Copilul a plans azi noapte prin somn, cu urlete. De o gramada de ori. Nu stiu cum as face fata acestor nopti daca nu ar dormi cu mine in pat. Pe la 3 deja nu mai aveam somn, de la atatea urlete, am visat si urat, asa ca am chemat-o pe mami cu noi in pat. Pe Vasi l-am lasat in living, ca sforaie.

La 7 s-a trezit, a papat tare putin. Trage greu din sticla, ca e infundat. Ieri am reusit sa ii fac 2 ture de aerosoli, i-au mau curs un pic mucii, si am reusit sa ii aspir un pic.

Merg la sauna azi, ca sapt viitoare vine Cm.

Va pup, sambata placuta!

Michelle, ma bucur ca sunteti mai bine cu tusea! Te invidiez ca ai cu cine socializa la bloc, mai ales ca sunteti mai multe cu bebei (deci daca una nu poate, sigur altcineva e disponibil).

Am vrut sa iesim in seara asta cu niste prieteni, pe la 8. Dar apoi am zis ca oricum tb sa vin la 9 acasa, sa ii dau Lp-ul (ca nu bea de la nimeni altcineva), si doar stateam la o mancare si un suc. Ajungeam tarziu acasa, unde ma astepta inca o noapte grea. Asa ca am analizat mai bine, si am decis sa nu mergem. Mai bine stau sa ma uit la x-factor si ma culc la 10-11. Ce probleme mai am si eu.

No, chiar ca plec. - netul merge!



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput