Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (26)

Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (26) | Autor: iul_aug2010

Link direct la acest mesaj






BUN GASIT
INTR-O NOUA ETAPA A VIETII
IMPREUNA CU MICII DELFINASI !!!


A FOST ODATA O MINUNATA ODISEE A GRAVIDUTELOR CU DELFINASI: 1 ... 188
APOI A VENIT O ODISEE A MAMICILOR CU DELFINASI: 1 ... 175


DELFINASI LA PRIMA ANIVERSARE

CLUBUL SCUTECELOR

"Delfinasi si delfinase, a trecut cu bine-un an
Am crescut, vedeti voi bine, suntem tare nazdravani
Invatam si ne jucam, gata cu bebelusia
Suntem omuleti de-acum, incepe copilaria!

BUN VENIT IN CLUBUL SCUTECELOR! SA AVEM 3 ANI PLINI DE BUCURII, REALIZARI SI MULTE AMINTIRI MINUNATE! " (eladea2005)


25,24,23,22,21,20,19,18,17,16,15,14,13,12,11,10,9,8,7,6,5,4,3,2,1




Delfinasi de IUNIE 2010

09.06 - Andrei Ioan de racusor2010
16.06 - Radu Gabriel de tina_80
19.06 - Hannah Isabela de rodyka + Anca-Maria(26.06.2001)
23.06 - Matei Alexandru de tanti + Andrei (11.02.2006)
24.06 - Maria Antonia de giorgia23
24.06 - Larisa Ioana de ochidut
24.06 - Filip de eladea2005 + Eric (09.12.2007)
24.06 - Theodor Mihai de Roxana_Theo
25.06 - Beatrice-Teodora de crissy77 + Elise-Stefania (3.12.2005)
27.06 - Mihnea Damian de mov_79
29.06 - Sebastian Petru Andrei de lalala13
30.06 - Tudor Andrei de coteasca

Delfinasi de IULIE 2010

03.07 - Rebeca Stefania de adrianaBuc (DPN 10.02.2012)
06.07 - Carla Maria si Matteo Cristian de carla_2008
08.07 - Yanis Stefan de beluistef + Luisa (23.07.2005) si Beatrice (02.06.2003)
08.07 - Matei Marius de ooana
09.07 - Victor de ilinca79
11.07 - Andrei de imaya
12.07 - Daria-Cristina de ramonasin
13.07 - Natalia de Cris2010
13.07 - Bogdan Andrei de sorina_goga
15.07 - Letizia de CarmenAlbu
15.07 - Radu Gabriel de matusa77
16.07 - Mihai de Victo + Stefan (30.10.2007)
16.07 - Tania Maria de rubia
17.07 - Vlad de crispro
18.07 - Sabina Maria de ramo1901
20.07 - Hanna de goldstück (DPN 16.04.2012)
21.07 - Paul-Christian de btz_ovi
22.07 - Matei Alexandru de bambi_bv
22.07 - Nectarie de larissa_79 + Alexia (13.07.2006)
23.07 - Victor Andrei de bumblebee
24.07 - Raul Ionut de paula_m
25.07 - Filip de mya85
28.07 - Riana Maria de ciristina_serban + Razvan (23.11.2004)
28.07 - Vlad de ludmila_p85
30.07 - Denisa Maria de anca_vlad + Vlad-Mihail (05.11.2003)
31.07 - Bogdan Andrei de senty_mary

Delfinasi de AUGUST 2010

01.08 - Raisa de ramonavlas
02.08 - Andra Maria de Mycya
02.08 - Clara Maria de miha13gina + Thomas(21.02.2008)
02.08 - Andre de stefania_97 + Catarina (25.08.2007)
03.08 - Alexandru Radu de nela_didea
04.08 - Sara Maria de maurice
04.08 - Bianca Maria de michelle1981
05.08 - Tudor Constantin de baby78
05.08 - Denis Gabriel de princess
06.08 - Ariana de bubster
07.08 - Robert de enik83
09.08 - Adina Stefania de lauri_ca + Radu (11.09.2002)
10.08 - Sebastian si Felix de Dragaica
10.08 - Cristian Alexandru de Laurika1982
10.08 - Raducu de pufescu
10.08 - Anastasia de Catalina2307
10.08 - Otilia Ioana de bratafel + Bianca Maria (10.06.2008)
12.08 - Radu de puiutz_mic
12.08 - Albert Simon de crissteo + Teo
14.08 - Iulia Alexandra de Otiliav + Ana Maria (18.12.2004), Elisa Andreea (09.12.2008)
16.08 - Miguel de aelita + Sofia (02.01.2007) si Andres (22.05.2008)
17.08 - Sasha de ainotna + Bogdan
17.08 - Victor Petru de katalina + Catalin (04.03.1998) si Robert (13.04.2004)
18.08 - Antonito de palomina
18.08 - David de bamboletta + Antonia - Gabriela (01.11.2006)
19.08 - Iulia de mousel
20.08 - Mara Nicolle de Alice_Elena (DPN 03.01.2012)
20.08 - Medeea de saddie
20.08 - Ioana Maria de shoshika + Tudor David (30.12.2006)
21.08 - Eva de Diana_Eva





Sfaturi utile: muci, tuse, raguseala, febra, diaree, varsaturi, viermisori, alergii, bubite, idei meniuri, retete diverse



Link-uri utile:
Remedii homeopate
www.homeopatie-soescu.ro/tuse.html" target="_blank">Remedii homeopate - TUSE
www.nestlebaby.com/ro/nestle_baby_club/curve/curve.htm" target="_blank">Curbele active ale greutatii si inaltimii
Grafice lunare de introducere a alimentelor in functie de varsta
www.who.int/childgrowth/software/en/index.html" target="_blank"> Crestere si dezvoltare bebe
( se da download la WHO Anthro for PC ; odata instalat accesati "Individual assessment" , "New child" , introduceti datele. Sa nu uitati sa dati "Selected child" - "Save changes"
.)



Sarbatoritii lunii NOIEMBRIE

Antonia-Gabriela (bamboletta) - 1 nov
Vlad-Mihail (anca_vlad) - 5 nov
princess - 11 nov
tina_80 - 15 nov
Razvan (ciristina_serban) - 23 nov
lauri_ca - 23 nov
crispro - 25 nov

-----MI
poze crispro

poze Denisa

poze Tina

poze Ochidut

poze adrianaBuc

poze paula_m

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

La multi ani Razvan de ciristina_serban! Iubita, nu ne mai zici nimic de voi? Ati rezolvat cu alergia?

La multi ani lauri_ca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

ciristina_serban, sa-ti traiasca flacaul.

paula, ma gandesc la voi

ooana, noi am avut la Buc. mancare sterilizata la borcane la fel ca si conservele. Nici nu ziceai ca nu e gatita in ziua respectiva (si le pregatisem cu 2 sapt. in urma). Eu am tinut borcanele 30 min la 180 grade (tot pandeam pe geam si cand am vazut ca incepe sa forfoteasca mancarea in borcan, am inchis si am lasat borcanul acolo pana a doua zi).

rubia, sa dea DD sa se refaca bb si sa mearga acasa sanatos.

puiutz, ia-o usurel, mami. Animale: nu ii arata mai mult de 2 pe zi, repeta cu alea pana le invata. Dupa ce ii ceri sa-ti aduca ceva si nu-ti aduce ii zici "hai sa aducem impreuna". Iei obiectul, ii spui ce e si cum va puteti juca cu el.

RamoVlas, asteptam vesti cu sufletul la gura

adrianaBuc, am trimis o reteta cu mere si nuci (de post) pe delfinasi. La aia iti poftea inimioara?

coteasca, nurofen dau cum zice pe cutie, cate 5 ml. Daca nu are febra si dau doar ca antiinflamator, atunci nu depasesc 2 doze pe zi. Daca are febra, EDIT maxim 3 doze.

crispro, m-am lamurit cu salivatia excesiva.

Citat:
citat din mesajul lui histamina
orice scama, hartie gaseste zice caca si o duce direct la cosul de gunoi.e distractia lui ,nu si a mea.
cu pempe face asa de 2 sapt.

nu prea a mancat ieri.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea

Si nu are cui semana?. Cu mancarea... na, stii si tu, au si ei toane

btz, ohooo, e drum lung pana la Iasi. Auzi, data viitoare, inainte sa certi copilu', uita-te in gura lui . Si deseneaza-i si o happy face pe tifon, vezi ce reactie are

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Neata!

La multi ani, mami Laurica!!
Sanatate, bucurii si multa iubire!

Razvan de Cristina Serban! Sa fii sanatos si fericit!

Tina, felicitari pentru viza!

Alice, ce cadou frumos !

Ramona, haide mami cu vestile bune!

Rody, colegeala placuta!




Sa-l ajutam pe Vlad!!
Suc de NONI - Pt. Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciristina_serban spune:

Buna crissy dragutza noastra. Multumim de urari.

Ce sa va mai spun despre noi. Cu alergia am rezolvat si nu prea, in sensul ca nu a mai facut deloc de cand am scos laptele din alimentatie (suntem pe formula speciala acum fara proteina). Dar nu am reusit nici acum sa facem analizele care sa ne lamureasca definitiv. Trecem pintr-un mare colaps financiar, si desi ma doare sufletul s-o spun, sanatatea noastra a picat pe un loc secund momentan...

Va multumesc tutror pentru urari, va pup si va servesc mai taziu cu o feliutza de tort, dupa ce-l ornez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

La multi ani Razvan, pui scump! Sa te bucuri de dragostea celor din jurul tau cat mai mult timp! Cristina, sa va traiasca feciorasul!

La multi ani Laurica! Sa fii fericita, iubita si implinita!

Haideti repede cu tortul ca merge la cafea:P

*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

Citat:
citat din mesajul lui crissy77
adrianaBuc, am trimis o reteta cu mere si nuci (de post) pe delfinasi. La aia iti poftea inimioara?


oo da sar'na sar'na ... asa m-am enervat ca puteam sa jur ca salvasem linkul ...

La multi ani Razvan de ciristina_serban! Sa te faci mare. Sa fi sanatos tun!

La multi ani lauri_ca!



Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010, mandra posesoare a 8 dintisori si 4 maselute
28+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurika1982 spune:

Citat:
citat din mesajul lui crissy77

La multi ani Razvan de ciristina_serban! Iubita, nu ne mai zici nimic de voi? Ati rezolvat cu alergia?

La multi ani lauri_ca!

Cristina cu Beatrice-Teodora (25 iun. 2010) si Elise-Stefania (3 dec. 2005)


La multi ani si de la noi!!

Laura de Cristian Alexandru 10.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Citat:
citat din mesajul lui crissy77
ooana, noi am avut la Buc. mancare sterilizata la borcane la fel ca si conservele. Nici nu ziceai ca nu e gatita in ziua respectiva (si le pregatisem cu 2 sapt. in urma). Eu am tinut borcanele 30 min la 180 grade (tot pandeam pe geam si cand am vazut ca incepe sa forfoteasca mancarea in borcan, am inchis si am lasat borcanul acolo pana a doua zi).

Tu ai luat doar pana la Bucuresti, eu am carat 3 borcane de 800g de bors la turci
Si bine am facut ca aia au niste supe

*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

raportez o noapte aproape alba.
cred ca o iau razna.plangea, maraia, ma dureau infiorator umarul si gatul,dar,cand m-am uitat la strumf, mi-am dat seama ca e perfect si nu am rezistat si l-am luat din aptut si l-am pus pe mine asa ca la inceput,asa cum a stat primele 4 luni minut d eminut.
pe la 8 am indraznit sa il dau jos,dar cu inima stransa si simteam deja cum mi se face dor de el.
sper sa nu il sufoc.

ma bucur ca v-a palcut budincuta. va mai dau o reteta acum,dar e pt bebii mofturosi sau pt calatorii ,cand nu vrei sa opresti prea des pt papa.
PIURE STRUMFOS
un cartof mare, doi dovlecei mici, lapte 100 ml, sare, 15 gr unt 85% grasime,2 linguri de smantana,30 gr cascaval ras,un galbenus fiert tare.

se fierb cartoful feliat cu dovleceii complet fara seminte in lapte pana se inmoaie de tot.
se scot cu o paleta legumele, se adauga untul,cascavalul ras,smantana(se poate inlocui cu iaurt)si galbenusul si se blenduiesc.
pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Neatza fetele.
Azi mancam tort?Super!!!!

LA MULTI ANI RAZVAN SI LAURICA

Noi am avut o noapte relativ buna,a inceput horcaiala pe la ora 2,dar l-am luat cu noi si s-a linistit.Pot spune ca pt prima oara a dormit si Paul pana la ora 8.40 ,e data de trecut in calendar.
Mai are muci,semi-solizi ce-i drept,la ochisori e bine,dupa prima seara de picaturi deja ochii sunt curati,tuse e urata,dar trece si ea.Dr ne-a recomandat cresa incepand de luni,dar daca se va simti mai bine il voi duce si mai devreme.
Aseara mi-a facut un kk cu un fir de sange,s-a chinuit groaznic sa-l scoata ,fugea prin casa chircit de durere ca un mosneag cocosat,plangea,eu nu stiam ce are,si cand am vazut fericirea de pe chipul lui dupa ce a eliminat totul am inteles ca de la siropele s-a constipat.Offf!!


Am intrat cu nerabdare sa citesc vesti de la Ramona,sper ca totul e bine!!

RODY ca nu apucasem sa iti spun,ma bucur ca vei fi colega cu Florin.Iar legat de mama ta si plecarea,off,e greu tare,nici nu stiu ce sa iti spun.Sper doar sa se rezolve totul in bine.

CRISSY azi promit ca intru pe YM sa vb .
Pai nu mi-a trecut prin cap ca ii ies maselele,erau in plina eruptie dintii nr 7 si 8,am zis ca-i suficient.Dar am uitat ca lui ii ies cate 4 deodata.
Poate venim noi la GH mai in primavara,vrem un week-end la o pensiune,ca tare-mi place zona ta .Abia astept impresiile din ziua Elisei.

ALICE ce fain,inseamna ca ai fost fata cuminte anul asta de iti aduce Mosul cel mai frumos cadou.CUm vei naste pana la urma?Incerci VBAC sau faci tot ceza??

Histamina reteta asta am facut-o,e foarte buna,lui Paul ii place mult tare.Nu stiu daca eu pu fix acele cantitati,dar cred ca le nimeresc.Eu mai pun si in firisor de piper alb

PAULA asteptam vesti bune,mult noroc la dr.

CRISPO m-am bucurat citind ca ati fost la cumparaturi,sa va fie de bine.Prinde bine o iesire in 2 fara Vlad nu?

Ca vorbeati ieri de gustari,Bumble,chiar o sa incerc si eu covrigii tai,nu stiu daca Paul i-a gustat atunci la intalnire.
Noi luam biscuti GULLON,cei digestivi ii plac lui Paul cel mai mult,au un gust usor saratel si crocant,sunt deliciosi in orice combinatie:cu lapte,iaurt,fructe .Sau GrandCereal,cu fructe,iar cand nu gasim nici un fel BellVita.
M-am apucat intr-o zi de citit niste etichete de la biscuti pt copii,am ramas uimita cate prostii contineau fata de unii "normali".


Mergi la inceput