Pufi de ian-feb 2010 ! LMA Alex & Alex ! (40)

Pufi de ian-feb 2010 ! LMA Alex & Alex ! (40) | Autor: pufuleti2010

Link direct la acest mesaj




SALUTARE!
SUNTEM UN GRUP UNIT DE MAMICI DESTEPTE, FRUMOASE, DOCUMENTATE SI PUTERNICE!
si
avem cei mai frumosi pufuleti de
decembrie - IANUARIE - FEBRUARIE - martie
2009-2010




Experienta de neuitat a sarcinii , am parcurs-o in Odiseea de 144 de capitole,
ne-am inceput primul an din viata cu alte 232 de capitole si urmeaza.....
1; 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9; 10; 11; 12; 13; 14; 15; 16; 17; 18;19; 20;
21; 22; 23; 24; 25; 26; 27; 28; 29; 30 ;31; 32; 33; 34; 35; 36;
37; 38; 39


Rugaciunea parintilor pentru copii:
Doamne, Dumnezeul nostru, Cel ce cu intelepciunea Ta ai zidit pe om din tarana si ai suflat in fata lui suflare de viata si, binecuvantandu-l, ai zis:cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul, iar la Cana Galileii, prin Unul-Nascut Fiul Tau, ai binecuvantat nunta si deci nasterea de fii, cu multa umilinta rog marea Ta bunatate, ca neincetat sa reversi harul Tau si sa Te milostivesti asupra copiilor mei, pe care ai binevoit sa mi-i daruiesti. Umple-i de intelepciune si pricepere. Apara-i de toate cursele vrajmasilor vazuti si nevazuti. Porunceste ingerilor tai ca totdeauna sa le fie calauze si povatuitori spre toate faptele cele bune, ca de-a pururea sa Te poata lauda si preamari in veci. Amin.

--------------------------------------------------------------------------------------------
MAMICI DE PUFULETI DIN NOU :
Beatrice1982 - DPN 24.11.2011


--------------------------------------------------------------------------------------------

ANIVERSARI:
Ianuarie
01.01 - Luca de Decenuela
- bani,cheie de masina,telefon
01.01 - Lara de Loredana71
01.01 - David de Nyny
- ochelari de soare,cheie de masina,acatistul Maicii Domnului
04.01 - Alexandru Lucian de Roco1617
05.01 - Alexander Gabriel de MP
05.01 - Tomaca
07.01 - Arthur de Danyelana
08.01 - Dragos-Andrei de Ale1212xa
09.01 - Maia Teodora de Sagetutza
12.01 - Petra Anastasia de Danasor
14.01 - Ivan Matei de Beatrice1982
18.01 - Miruna Elena de Dastefa
19.01 - Daria Ioana de Ayanna_xem
19.01 - Stefan de Ana_g
19.01 - Madalina de Satulica
20.01 - Teodor (BbTeo) de Plateea
- stetoscop,cheie de la masina si casa,mouse
20.01 - Andreea Maria de Happyella
21.01 - Iustin de Elena_Iulia
21.01 - Caius de Ruxita
- pensula,surubelnita,seringa
21.01 - Tudor de Alexia28
23.01 - Yannis Andrei de Al3csa
25.01 - Yannis de Alexutzzza
- stetoscop,cheie de masina,carte
25.01 - Alexandra de Lia2009
26.01 – Ariana de Simplicity
26.01 - Tudor Ioan de Tomaca
- telefon,bani,masinuta
26.01 - Amaris Stefania de Gratiana77
27.01 - Mara Ioana de Miremia
- pastile, card, cheie auto
28.01 - Maria Isabela de Elefantica
- masinuta rosie,inel cu piatra,verigheta
29.01 - Maia Ilinca de Haircut
- iconita,pix,cheie de masina
30.01 - Arwen92

Februarie
01.02 - Daniel de Blue_flower
01.02 - Adrian Theodor de baly
02.02 - Alexandra Elena de Cris.Mario
02.02 - David-Gabriel de Alicredo
02.02 - Raul Alexandru de Bubu_bu
- minge,pix,seringa
03.02 - Dionisios-Ionas de Vi4i
04.02 - Marcu de satulica
06.02 - Lucas Gabriel de Oani_2002
06.02 - Maria Dalia de adina_bulina
07.02 - Ioana-Cristina de mandruta
08.02 - rox_y
09.02 - Arya-Miruna de Annaiss
10.02 - Sebastian Mihai de Evyme
10.02 - Daniel Alexandru de Onitza
15.02 - decenuela
16.02 - Mara de Yasmine
16.02 - Plateea
18.02 - Andrei Casian, pufulete de Rlc_sandor
18.02 - Sonia Andreea de Rlc_sandor
21.02 - David de Lalitica
22.02 - Iris-Alexia de sorina_bz
- parfum,stetoscop+lantisor aur,euro
24.02 - Alexandru Ioan de Livia1980
29.02 - Nyny

Martie
01.03 - Iuria Natalia de Lorex
03.03 - Lorena de carmita_baby
04.03 - Gratiana77
07.03 - Mara Andreea de rebiana27
07.03 - Darius Mihai de arwen92
08.03 - Mara de Nyny
- bani,foarfeca,farduri
12.03 - Irrinaa
13.03 - Danasor
18.03 - alicredo

Aprilie
24.04 - Simplicity
25.04 - bAly
30.04 - Iulenca

Mai
09.05 - elena_iulia
30.05 - Diana-Teodora de sorina_bz

Iunie
01.06 - onitza
16.06 - satulica

Iulie
11.07 - sorina_bz
12.07 - lillyka
20.07 - sagetutza
23.07 - danyelana
30.07 - Radu Andrei de MP

August
08.08 - Mamidepuiuti
08.08 – Mariuca de Iulenca
14.08 - Bubu_bu
16.08 - Mario Andrei de Cris.M
28.08 - Loredana71

Septembrie
01.09 - Happyella
04.09 - Cris_mario
17.09 - Al3csa
26.09 - Lorex
30.09 - Viviana de Irrinaa

Octombrie
08.10 - Carmita
11.10 – Evyme
25.10 - Ruxita

Noiembrie
02.11 - Dastefa
05.11 - Alexutzzza
09.11 - Andre_lina
12.11 - Beatrice1982
15.11 - Elefantica
16.11 - Larisel
16.11 - Vi4i
16.11 - Daria de dastefa
20.11 - miremia
28.11 - Paul de onitza

Decembrie
01.12 - Tudor Andrei de Andre_lina
09.12 - Micki_mica
09.12 - Katya Natalia de larisel
- polonic,pensula,calculator
09.12 - Sofia Alena de larisel
- seringa,cheie de masina,parfum
12.12 - ale1212xa
14.12 - Luca Alexandru de lillyka
16.12 - Kiti de Micky_mica
22.12 - Vlad de Irrinaa
23.12 - dandanaG
26.12 - adina_bulina
27.12 - Mandruta
27.12 - Dragos Andrei de DandanaG
31.12 - Diana de Rox_y



TEHNICE
Cum se deschide capitol nou
1. Te loghezi cu userul comun pufuleti2010. Parola o primesti la cerere pe PM.
2. Mergi la "Clubul scutecelor (1-4 ani)", intri pe subiectul nostru, la prima pagina si dai "Editeaza subiect".
3. Copiezi toata listuta si mergi inapoi la "Clubul scutecelor (1-4 ani)", unde dai "Subiect nou".
4. Dai Paste la listuta copiata si faci urmatoarele modificari:
- scrii la subiect "Pufuleti de Ianuarie - Februarie 2010 (nr.capitolului)"
- treci capitolul trecut in lista capitolelor de la inceputul listutei astfel: copiezi link-ul capitolului trecut, mergi la cel nou deschis, la "Mod format" pui pe "Interactiv", mergi la butonul "Intrudu Hyperlink", apare o alta casuta, pui nr capitolului, dai ok si apoi link-ul capitolului trecut si iarasi ok.
Si gata!!! Capitolul nou este facut... Aaaa, si te duci pe ultima pagina a capitolului vechi sa anunti ca s-a deschis capitol nou... Aceeasi formula de mai sus.
Recomandare: inainte de a crea capitolul nou sau de a face modificari in lista initiala, nu uita sa vizualizezi modificarile facute ca sa te asiguri ca nu s-a stricat ceva sau ca lucrurile arata asa cum ti le doresti. Daca nu este bine, reseteaza si incearca din nou.
Bafta! Instructiunile sunt mult mai complicate decat este de fapt sa schimbi capitolul.

Cum se actualizeaza lista
Te loghezi cu userul comun, te duci la primul mesaj din capitol, ii dai "editeaza subiect" si in interiorul mesajului se adauga la aniversari pufuletii si mamicile noi.

Cum sa ascunzi un link
[url ="aici scrieti linkul" ]aici scrieti denumirea dorita [/url ]
Atunci cand veti scrie formula, scoateti acele blank-uri dintre parantezele patrate, astfel incat sa nu ramana nici un spatiu liber in interiorul formulei.

Cum sa pui poze la semnatura

Mai intai trebuie sa intri pe un site unde trebuie sa incarci pozele (exemplu: photoshop, webshots, flickr, picassa etc.). Acolo iti faci un cont si urmezi instructiunile dupa care incarci pozele. Apoi te duci pe dc la profil personal-editeaza profil-optiuni-semnatura si acolo la sfarsit sau unde vrei tu scrii urmatoarea "formula magica": [ url = "..." ]poze[ /url ]. Scoti toate spatiile, in loc de ... scrii linkul cu poze sau dai copy paste cu adresa lui, iar in loc de cuvantul "poze" scrii ce vrei tu sa apara, plus ca poti sa-l boldesti, sa-i dai alta culoare, marime etc. Apoi da-i o vizualizare ca sa verifici cum ti-a iesit. La final trimiti datele si gata.


LINK-URI UTILE:


www.babycentre.co.uk/baby/development/" target="_blank">Dezvoltare saptamana de saptamana si repere de crestere
www.babycentre.co.uk/baby/development/letsplay/" target="_blank">Cum sa ne jucam cu bebelusii
www.drepturile-gravidelor.ro/" target="_blank">Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici
Muzica pt calmat BB: www.youtube.com/watch?v=jzoZnivlLhw&feature=related" target="_blank">I, www.youtube.com/watch?v=sML60YBpF-I&feature=PlayList&p=DAB70AB212AFB318&index=1&playnext=2&playnext_from=PL" target="_blank">II, www.youtube.com/watch?videos=5KiVQ2nVb9s&v=2n0qh-Pu8To&playnext=20&playnext_from=TL" target="_blank">III
www.youtube.com/watch?v=pNqrkGnkUWc&feature=related" target="_blank">Gimnastica pt mamici
www.desprecopii.com/info.asp?id=813" target="_blank">7 medicamente interzise bebelushului
www.netmedic.ro/ghid-prim-ajutor/capitolul-v#obstructia-cai-aeriene-copil" target="_blank">Ghid de prim ajutor
www.kellymom.com/bf/pumping/milkstorage.html" target="_blank">Cum pastram laptele matern
Incercand sa-mi inteleg copilul
www.mamadearest.ca/fr/info/articles_dr_newman.htm" target="_blank">Info utile in lb franceza
www.romedic.ro/aprecierea-cresterii-la-copil-0C437" target="_blank">Aprecierea cresterii la copilwww.desprecopii.com/info.asp?id=86" target="_blank">
Primul an din viata bebelushului
Dezvoltarea gandirii

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Utile pt monti-niace:[/purple] teorie; www.montignac.com/fr/" target="_blank">ig;
________________________________________________
______________________________________________________________________

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

multumim miki de kiti pt capitol nou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

Salutare!

Multumim pentru urari de bine in concediu si ma bucur ca pasa rea e pe trecute .

Nyny sa va fie de bine plimbarea cu bicicletele! Sa o mai repetati. Suna tare bine.

Simply, imi pare rau pentru taietura Arianei. Cum e acum?

Sorina, sa va traiasca tati de Iris ! Felicitari pentru bilant

Tomaca sa va fie de bine concediul Imi pare rau pentru motanul vostru, ca tare se mai chinuie micul de el...

Alex, frumos povestesti despre casuta voastra! Si ma intereseaza si pe mine Winnie. Pt ca asa, ca si personaj desenat ii place.

Dece sa va fie de bine concediul! Si.."aveti juma de kil impreuna"

Lali, sper ca sunteti bine acum si felicitari pt aprobare!

Dana...39.6...stiu cum e...si nici eu nu am vrut antibiotic, dar pana la urma tot la el am ajuns...primele lui tratam cu antibiotic...Oricum, multa sanatate! Si ms pt cafeluta!

Larisel noi inca nu am facut aprovizionarea pt iarna, dar stim ca ne vor trebui zilnic, la gradi, 3 tricouri, 3 pantaloni scurti, pjama, sandale pt interior, 3 body. Si ce o mai fi, om mai lua. Ne-au ramas mici si pantofii de toamna, asa ca luam si din aceia. Geaca cu gluga este, pantaloni lungi sunt, pulovarase sunt, camasi sunt, caciulita este si rucsac rupem periodic. Olita, mai la iarna. Asteptam sa vedem cum va functiona spiritul de turma de la gradi.

Loredana, succes cu cautarile pt gradi, pt la anu', nu?

Mirela, multa sanatate Delfitei!

Bea Ce burtica ai tu acolo, mamicule! Ce dor ne faci tu, noua ! Mi se pare sau e mai jos? Zic si eu...



Trimit si revin cu povestiri din concediu...



Mami lu' Kiti



NOUTATI - www.lucrumanual.tk/cercei/188-cercei-roco-rosu.html" target="_blank"> Cercei "Roco" rosii, www.lucrumanual.tk/cercei/189-cercei-roco-galbeni.html" target="_blank">galbeni, www.lucrumanual.tk/cercei/190-cercei-roco-bleu.html" target="_blank">bleu, www.lucrumanual.tk/cercei/191-cercei-roco-verzi.html" target="_blank">verzi, www.lucrumanual.tk/seturi-crosetate/192-set-cora.html" target="_blank">Set "Cora" si www.lucrumanual.tk/botosei/180-botosei-tenisi.html" target="_blank">botosei tenisi roz


Magazinul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

Cu placere, Lorex!



Povestea "virozei de casa" si "viroza de concediu"

"Viroza de casa" este cea care ne-a dat de furca acum 3 saptamani...si ne-a pus sa facem 13-14 cu febra 40.1 si prima tura de antibiotic augumentin...5 zile...kk moale, regim, lapte fara lactoza orez fiert...Si apoi o sapt de convalescenta, cica.

Am sperat ca e bine si ca putem pleca in concediu. Zis si facut, pregatit bagaje, copil. facut rost de scaun pt masina, si de masina, desigur. Plecam...

Ajungem la 100 km de destinatie si ne oprim intr-o vizita de 1 zi. Frumos, aer curat, gradina maaare, alergatura, mingie, baloane, bucurie mare. Pe la pranz un pic de temp, si dam nurofen. La 8 ore iar un pic de febra dam panadol... La 2 ore dupa panadol ardea! Sosise vremea "virozei de concediu"

Avand in vedere experienta anterioara, cautam pe net un spital in zona, intr-un oras apropiat si hai sa mergem. Ajungem in Novaci, Gorj. Personalul medical era ok, dar conducerea...hmm...

Ii ia temp, la 1 noaptea, 3 ore dupa panadol, temp 39. Cica rosu in gat. Ii face fisa de internare, ii mai da 5 ml nurofen, impachetari, antibiotic in piciorus si impachetam de zor, sa ii scadem temp. Ceai de menta, ca deja avusese 2 scaune moi. De varsat nu a varsat. Nici pana acum. Pe la 3 dimineata adoarme, intre timp ii administrase si un paracetamol supozitor, si imi adoarme copilul. Tati de Kiti face drumuri pana acasa, sa imi aduca papuci si schimburi pt fi-su, si pt mine, si il trimit la somn. Eu mai mult nu am dormit, decat da.

Dimineata, la vizita, control iar, ii da sa faca analizele, ii dadeau antitermice in continuare. Ii ies leucocitele 20 000. Ups! Ii dau ampicilina injectabil, la 8 ore. IAr antibiotic . Asistenta ma intreaba daca vreau sa ii puna branula...neeee. Asa ca ramanem la intepat in picior. Asta pana in pranz.

Kk mai moale...si fara febra. Bun si asa. Tratamentul lui mergea in continuare, cu antibiotic, antitermic si regim (ne-au dat din spital lapte Novalac AD, pe care l-a acceptat mai bine decat pe Milupa HN25, zeama de orez, orez cu banana si ceai de menta).

Dar, de luni, de pe la 11, s-a oprit apa rece. Calda nici nu fusese.
Si schimba copilul care inca avea scaune moi. Si ne chinuiam sa il sterg cu servetele, dar nu imi prea place mie solutia asta. Apoi cand era tati de Kiti acolo, il spalam cu apa plata, undeva la un fel de dus, pe langa WC-urile adultilor . Spre dupa-amiaza, face iar kk apos si curge pe langa scutec. Se pateaza cearceaful. Cer altul de schimb si nu constat ca nu erau. Dar ca putem lua de alt pat. Asa ca prefer sa i-l pun pe cel cu care ii facusem impachetarile. Si ne-am facut aprovizionarea in spital cu multe sticle de apa plata. Greu de gasit prin magazine pt ca in zona sunt fantani, si oamenii de pe acolo se pare ca nu beau apa plata imbuteliata.

Si trece si dupa amiaza si vine seara. Apa ioc. Seara sotul "imi zice, daca nu vine apa, maine dimineata plecam acasa". Si nu a glumit. Eu nu prea avem chef de plimbat copil 3-4 ore in masina, cu rosu in gat, pe caldurile acelea, fara aer conditionat,fara curent in masina...

Spre dimineata, ma duc la baie. Copilul inca dormea. Acolo era kk nu doar varfuit in vasul de wc, cat si pe langa! In spital, nene! Deci nici spalat pe maini nu se putea dupa un sters la fund...Mirosul...minunat...

Numai ca apa nu a venit si la 6 dimineata dupa injectie, sotul ajunge la spital si vorbeste cu asistenta ca vrem externarea. Noi vroiam sa ajungem pe racoare acasa. Ea nu si nu. Ca de pe sectie nu pleaca nimeni pana nu vine pediatrul. S-a dus el si a chemat dr de garda. Vine nenea nervos. Ii spunem ce si cum cu externarea si el nici nu a vrut sa auda. Cand am intrebat ce conditii minime de igiena s-a uitat senin si a zis ca daca nu ploua, de unde apa!

Faza era ca la et 4, unde era pediatria, nu curgea, dar mai jos era. Sub noi era obstretica-gineco, la 2 chirurgia si l 1 nu mai stiu. Dar ne-a zis ca puteam spala copilul undeva pe etajele mai jos Adica sa ma duc cu copilul pe sectia de gineco???? La baia alora??? Sau poate pe la chirurgie...

Nu v-am zic ca in salon mai era o mamica, cu o pitica de 8 luni. Cea mica face kk apos f des, si o schimba maica-sa, dar nu am vazut-o niciodata sa se spele pe maini, dupa aceea. Si nici solutie dezinfectanta nu folosea...

In fine, dupa scandaluri, aflu de la o asistenta, care mi-a zis mai pe soptite ca i-au facut ampilicina de 500 injectabil, la 8 ore. Ne luam copilul si fuga spre Bucuresti. Ajungem, mergem direct la Medlife, facem o hemoleucograma, sunam pediatra de pe drum si ne zice sa continuam cu ampicilina siropel. Unde avea nu ne dadea fara reteta, si unde ne-ar fi dat, nu aveau. Asa ca am prins-o si pe dna dr pediatru si am luat o reteta, l-a si consultat un pic. Marti avea laucocitele la 17 000. Si de atunci stam in casa. Regim, tratament si lichide.

Azi am iesit sa ii repetam analizele si par a fi mai bune. Sper sa incheiem aici aceasta etapa de imunizare, ca marti mergem la gradi...

Ma duc sa mai iau o gura de cafea si sa culc piticul. Imi tot da tarcoale.

Va pup si weekend placut, daca nu mai apuc sa intru.






Mami lu' Kiti



NOUTATI - www.lucrumanual.tk/cercei/188-cercei-roco-rosu.html" target="_blank"> Cercei "Roco" rosii, www.lucrumanual.tk/cercei/189-cercei-roco-galbeni.html" target="_blank">galbeni, www.lucrumanual.tk/cercei/190-cercei-roco-bleu.html" target="_blank">bleu, www.lucrumanual.tk/cercei/191-cercei-roco-verzi.html" target="_blank">verzi, www.lucrumanual.tk/seturi-crosetate/192-set-cora.html" target="_blank">Set "Cora" si www.lucrumanual.tk/botosei/180-botosei-tenisi.html" target="_blank">botosei tenisi roz


Magazinul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

wow....wow .....wow....ce pot sa zic micki....mi s-a fc pielea de gaina citind despre kiti...
ma fetelor ..voi sunteti tari...eu nu-mi imaginez..cumadik sa stau k jiji in spital??? singura experientza a fost cea de la nastere care mi-a fost de ajuns...si sper din tot sufletul sa fie singura...sper...

m-ai lasat fata cuvinte...daca nu ploua...de unde apa???? la spital....offfffffffffffff...

concediu di vis....acu...da-l naibii...important e sa se faca kiti bine...muuuulta sanatate si tie...muuuulta putere...

lore...sar'mana de info despre presiunea din avion..

ana...asteptam sa ne povestesti si....muuulte poze..

eu acu m-am pus sa-mi trag un pic sufletul....L-am dus dimi pe Jm la munca...apoi m-am dus cu jiji in real...la cump.. ffcuminte...dupa care n-am scapat de parc..macar asa....sa semnam condica...venit facut mancare...ciorba de perisoare si ardei umpluti..curatenie...etc etc..maruntisuri...
ei dorm de 1 ora..jiji fara bibe de lapte si pus mana la tt....nici sa nu auda

sa aveti un we placut...

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret



JUCARII PENTRU PITICI...


N-am stiut ca poate exista pe pamant o dragoste atat de mare!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

miki.......bine ca ati ajuns cu bine acasa...si cand ma gandesc la al meu sotz o ia razna daca asta mic plange mai mult de 5 minute si daca are 38 temperatura (vezi daca nu ai grija de copil.........).....sa-l pun sa citeasca ce povestesti tu......multa sanatate! si sa gradiniti cu mult succes!

loredana, da, stiam ca trebuie sa-i dau sa bea, dar nu aveam...avionu era in aterizare.....in fine, a trecut....

am vazut pe acolo o multime de mamici cu pruncii la san, f discret, eu bineinteles ca avand "defect profesional" imediat le-am reperat...vai, si asa un dor mi s-a facut de alaptat....

DC, nu prea am ce povesti.....ne-am tocit la propriu picioarele pe strazi parca mai mult ca oricand, aaa...proasta sunt,era sa uit, am fost la ZOO!!! foarte fain, prea cald si prea multe de vazut totusi pt puterile noastre cu copil dupa noi, nu stiu cat de impresionat a fost. da, poze foarte multe, nici nu am apucat sa le vad pe toate ca mi-am pierdut rabdarea, o sa fac o selectie.


_
mama lui Stefan, pui scump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

multumim de aprecieri la adresa burtoiului imens......

nu e jos.......nu stiu
in 12 mi-a zis ca am col de 37 mm, capul ii era sus, acu nu stiu cum o fi, dar scarpina vezica si cred ca e tot cu picioarele in jos, da cateodata una de ma pis pe mine....

loredana, nu stiu daca e jos...asa se vede poate....nu stiu
dar nu are treaba e foarte foarte activ............nici el nu iese ...nu prea cred...are loc, ii e bine...are ce manca la greu...deci nu are nici o treaba

am 80 de kile, am luat 4 kile in 7 luni e bineeeeeeeeeeeeeeeeee


na merg sa ma apuc de tort pt ziua lui sot care a fost joi.......o sa mor de cald in bucatarie, dar sper sa rezist...nu stiu de care fac...iese pe parcurs.......

we placut va doresc

mickiiiiiii ioiiiiiiiiiii mai mai

_

Bea, mami de doi baieti :
Ivan Matei (14.01.2010)
si 26+ cu Adam Stefan


Doamne ajuta sa fim sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Bea,super,doar 4kg,foarte bine!Hai ca nu mai e mult si iti tii puiutul nr.2 in brate!
Ai sot fecior?Si eu sunt,maine implinesc anii...Eu fac tort cu mousse de ciocolata,tu de care ai facut pana la urma?

Am facut pate de ficat,vad ca ii place si mandrei pe paine...Mare minune,ca asa singur nu l-a prea servit...

Acum incerc sa o conving sa ma lase sa coc blatul de tort,dar nu prea coopereaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

La Multi si fericiti ani Loredana!!!

La Multi si fericiti ani Sot de Bea si tati de Ivan si Adam!!!



de Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Ce draguta esti,Alexutza!Multumesc,esti prima care imi ureaza

Am vorbit de sotul Beei,dar nu i-am urat si lui La multi ani,ca tot fu ziua lui...Asadar,sa-ti traiasca sotul,Bea,sa fie sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Fetele....ufff...aglomerat programul...
Avem o vecina aici la casa de langa cu 2 luni mai mare decat Yannis, isteatza, vorbareatza, cantareatza, stie cantecele, poezii, culorile, animalele, etc ( ai nostri pufi oare de ce nu stiu???, asta mica e pe 22 nov 2009, deci nu departe de pufi) Si ete na ca i s-a pus ei pata pe Yannis. De dimineata (si ea se trezeste la 8 nu ca noi la 10) sta la gratiile verandei strigand "Yannnniii, Yaaaaniii, Yannniiii!" e asa de dulce. Anyhow, toata ziua e la noi ca o aduce maica-sa ca altfel nu-i chip, plange copila. Am fost ieri seara in parc si pe drum pana acolo daca nu era loc pe strada de ambele caruturi unul langa altul, musai trebuia sa merg eu cu Yannis in fata ca daca ramaneam in spate si nu ne mai veeda incepea sa planga "ihaaa haaa haaa Yaaaannnii, haaac haaaa..."
Drept si prin urmare toata ziua alergam dupa 2 coii, in marea majoritate vin la noi (casa soacrei cu bibelorui, rame, portelanuri si tot felu de mileuri si porcarele peste tot ) copii cuminti amandoi, dar na, tot stau stresata si cu ochii in 4 (vai de mine Larisel, e gru cu 2!!!) Mai ales ca fiind la noi ma simt responsabila si ptr asta mica, da-i serveste ceva, fa o cafea etc etc, pleaca ele, da-i repede papa lui Yannis, schimba Yannis , pune-l la nani, apoi fug sus la cumnata sa mancam, o barfa mica, inapoi jos, gateste ptr Yannis sau spala calca ptr Yannis, un dus etc.... se trezeste Yannis, da-i papa si apoi iar iesim pe veranda, vine vecina, mai vine si verisoara (vecina si asta da la 3 case mai incolo). Norocul cu verisoara e ca are 11 luni si inca merge de-a busilea dar e cam urlacioasa si astia mari nu prea o plac , Yannis cand o aude ca plange se duce si tipa la ea "da-da! da-da!!" (= na-na! na-na! in greaca) si ii arata si cu mana a bataie...de unde i-o fi venit asta nu stiu zau....

si uite asa se face 10, pregatirea de culcare , culcat Yannis care culcat devine ...cu cantec un pic de chat cu al meu sotz si a trecut ziua...ba mai e si 12 noaptea si cad lata


am ceva draci pe treaba cu culcatul cu cantec a lui Yannis...

eu, stiti bine, de cand s-a nascut Yannis am fost total impotriva culcatului cu cantec, leganat orice....pus in pat, dat biberonul si ...treaba lui. De regula dormea....sa zic ca in 10 la suta din cazuri se lasa cu urlete si etc , in genere adormitul se intampla imediat.

Ei aici din cauza de dat program peste cap si culcat tarziu, eu incercam sa il las mai devreme in pat sa adoarma asta micul mai tipa , mai statea...soacra domnle' nu suporta sa zica nepotu nici pas...frate si se ducea pash pash (eu vorbeam cu al meu pe chat si nu o vedeam,...din dormitorul ei la Yannis si il punea pe Yannis in patul mare !!!! (ceea ce noi nu facem niciodata!) si il adormea acolo leganat!!!! a facut asta 2 nopti acum Yannis nu mai vrea sa adoarma...il pun in pat si incepe sa dea din cap ca "Nu" de cum vede ce directie iau si-mi arata patul mare!!!...crize si urlete daca-l las la el in pat. buuun il pun in patul mare incepe sa faca "sst, ssssttt" (asa il adoarme soacra il leagana si zice ssst sssst sa stea cuminte....
cred ca s-a invatzat asa....acuma pana nu petrecem cam 15-20 de minute in lalaiala prin pat nu vrea sa adoarma si nu-mi convine....da deloc!....

Ok recunosc pe de o parte e dragalash stam unul langa altul in acelasi pat, ne giugiulim acolo, radem, chitzaim...astea-s noi ptr noi dar...de exemplu daca avem musafiri ce fac? dispar 20-30 de minute sa ma chitzai cu Yannis? de regula daca venea cineva la noi si era ora de nani, pat, biberon in 2 minute si ma intorceam la lume.

Si chiar daca nu aveam musafiri, pat, biberon si ma intorceam la al meu sotz sa petrecem un pic de timp impreuna...Daca dispar 20-30 de minute sa il adorm pe Yannis, adio timp cu sotzul, al meu va sforai de zor pe canapea intre timp....

Placinta, dar m-am descarcat

de Yannis

Mergi la inceput