Pufi de ian-feb 2010 ! LMA Alex & Alex ! (40)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Loredana71

Ce draguta esti,Alexutza!Multumesc,esti prima care imi ureaza

Am vorbit de sotul Beei,dar nu i-am urat si lui La multi ani,ca tot fu ziua lui...Asadar,sa-ti traiasca sotul,Bea,sa fie sanatos!

Lara


Sa fi sanatoasa si iubita si sa te bucuri din plin de Lara!

Sunt fetele inca in concedii si ...ne-am mai si imputinat sever pe parcurs ca alftel aveai un card de uratoare la 12 noaptea

de Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

La multi ani Loredana

Sa ti se implineasca toate dorintele


Mami de Ariana

Motto-ul meu:
"All I know is that I know nothing."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplicity spune:

Am fost f ocupata zilele astea, sper sa recuperez maine...va pup pe toate si sa aveti o duminica placuta

Loredana o zi splendida sa ai!

Va pup


Mami de Ariana

Motto-ul meu:
"All I know is that I know nothing."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Multumesc,Alex!

Multumesc mult,Simply,sunteti tare dragute!

Legat de dormitul in patul mare,offf,asta e buba mea cea mare...Lara a dormit pana la 8 luni singura,fara program artistic,la ea in patut...Dupa aia,i-au iesit primii dinti,si de mila,am luat-o intre noi s-o mai ogoim...Ei,asta a fost,nu mai adoarme singura neam...Eu ii cant in fiecare seara,ne jucam,ne hahaim,imi place,dar imi mananca o gramada de timp,si eu la ora aia nu imi pot face nici un alt program...Ma tot gandesc in fel si chip,si nu fac nimic...Ei,ma gandesc ca pe masura ce creste,va fi mai usoara ruptura asta...Ma consolez cu gandul astaInsa pe undeva,ma doare ca nu va mai adormi in bratele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

....revin cu alt mesaj ca sa nu mia editez placinta ca si asa e lunga....

Poate suna aiurea in felul in care am scris, acum sa nu va inchipuiti ca l-am lasat pe Yannis vreodata sa urle si sa adoarma singur.
Pur si simplu a fost probabil si copilul care a fost ok cu culcatul si adormitul singur, de regula prezenta noastra insemna joaca si nu adormea niciodata cu noi...
Sunt si cazuri in care nu vrea in pat, sau nu adoarme imediat si incepe sa vocifereze. Asta se intampla fie ca nu e inca somnoros si atunci il scot din pat si il las sa se mai consume un pic si il pun mai incolo cand e obosit si adoarme imediat , ori cazuri in care e pur si simplu prea obosit/crizat din motive de dinti si atunci e cu draci pe el si nimic nu e bine, nici in pat, nici in brate, nici cu jucarii , nici fara, nici calare, nici pe jos si atunci da, il lasam in pat (inainte de asta incercam tot, papa?, nu, apa? nu, jucarii?, nu...tati? nu...mami? nu, ii explicam ca e spalat, curat, mancat, nu e bolnav, gel la dinti are, deci nu are e ce sa urle, ca alea sunt crize si ca noua nu ne plac crizele de nervi , ca daca are crize nu are decat sa ii treaca ca noi nu ne jucam cu copii rai care tipa fara motiv si inchidem si usa (ceea ce nu facem in mod normal) si il lasam singur in camera, daca mai plange mai mult de 1-2 minute, mergem inapoi la el, dar de regula se potoleste, mai suspina un pic, cand e calmat ne intoarcem sa il imbratisam/pupam sa nu cumva sa adoarma copilu stiind ca parintii sunt suparati pe el si apoi adoarme.
Bine cand il dor dintidhorii tare sau e bolnavior am petrecut ceva nopti plimbandul in brate prin casa, dar numai in cazurile in care e saracutul suferind de ceva, daca-s doar draci...incercam mai disciplinat...acuma pate ar trebui sa mai ictesc niste carti, pana acum era mic, sa zic ca era mai simplu, acum creste, incepe sa aibe preferinte, sa ceara probabil una alta, cred ca trebuie sa ma inarmez cu mai multe optiuni si solutii decat ori alba, ori neagra.

Ma sperie mai ales cand vad cat de smecheri sunt si cat de repede se invatza cu una/alta (ce nu trebuie , evident).

A! ce mai face, soacra e f panicoasa, si e o diferenta de nivel pe veranda in fata usii de la intrare, ca o treapta asa si mereu se panicheaza soacra-mea ca sa nu se impiedice copilu acolo si sa cada ca e f mica diferenta, soacra-mea mereu uita de ea sau nu o vede si e sa se dea de-a dura. Copilul insa, mic fiind, probabil ca o vede mai mare, nu stiu, i-am aratat de la inceput si mereu are grija acolo sa paseasca. SI ce face Yannis, a vazut-o pe soacra ca se panicheaza si cand e acolo numai asta face, tzup sus, tzup jos! SI soacra incepe Vai! Doamne! atentie! vai! vai! asta mai rau se pune in fund si se tavaleste pe jos ca si cum s-ar fi impiedicat si a cazut, si iar inapoi tzup sus, tzup jos! iar ne prefacem ca am cazut....de unde i-o fi venit asta in cap???

A! Mire! acum duce si Yannis mana asa la ochi si se face ca plange

de Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Alex,mie nu mi se pare nimic rau ca adoarme copilul singur,din contra,cred ca e foarte bine asa...

Astazi am avut si eu o mare satisfactie,am spus copilului sa aprinda lumina si a aprins-oFara sa ii arat spre intrerupator sau ceva...Am fost tare mandra de ea hhihihihih zici ca a descoperit teoria relativitatii...parul lui Einstein il are dejaEi,glumesc,am crezut c-o mananc de drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:





La Multi Ani, Loredana!
Sa fii sanatoasa, iubita si fericita!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Buna dimineata, doamnelor, am pregatit o cafelutza fierbinte, de week-end!


Lali….felicitari pentru reusita cu formularul E112…interventia sa fie usoara, si sa va intoarceti sanatosi si voiosi acasa!

Ana…bun venit acasa, si multa sanatate lui Stefan! Cred ca ati avut o vacanta tare frumoasa!

Loredana….ma bucur ca Lara este mai bine, si puteti sarbatori frumos, astazi! Felicitari micutzei, pentru deschiderea luminii!

Bea….frumoasa gravidutza esti! Si burtica e mare si frumoasa, si tu ai luat numai 4 kg! Pai asta e nimica toata, e numai burtica! Multi ani fericiti pentru tati de Ivan si Adam!

Lorex…ma bucur ca Bobitza e bine, si ca ati reusit sa evadati din praful orasului….Suna de vis, ce povestesti tu…

Dandana…sarumana pentru cafelutzele de ieri , ca le-am baut…si n-am mai apucat sa intru, sa multumesc! Felicitari si success in ..”operatiunea olita”!

Dece…poate se gandeste bine tanti a voastra, si iti da un raspuns favorabil…wow, da harnica esti, maica…cum dumnezeu ai avut timp sa faci toate cele de le-ai scris?? Pup Luca cel cumintel, care o lasa pe mami sa-si faca toata treaba!

Miki sarumana de urari, de felicitari, si de capitol nou! Dar…doamne… ce povestesti tu acolo…offff, horror! Prin ce a trebuit sa treceti voi…Ce spitale avem….domne-sfinte….zici ca suntem tara aborigena! Cum e Kiti acum? Pup ochisorii cei frumosi, de baietel scump…sa se faca repede bine! Cu gradi….zic si eu …sper sa nu te superi pe mine….poate exista vreo varianta de amanare a inceperii, macar cateva saptamani…din motive medicale…..ma gandesc ca poate n-ar strica un tratament de refacere a imunitatii, pentru Kiti, inainte de incepere….Eu is cam patita cu gradi (cresa, aka), cu Diana…Oricum, sunt sigura ca o sa fie bine, orice ati alege….

Simply sper ca sunteti bine. Cand vine so_acra?


Alexutzzza…ca de obicei…o placere sa te citeasca omul! Ce scumpi si dragalasi tre’ sa fie Yannis cu vecina !...Bine….te cred ca e bataie mare de cap, cu doi mergaciosi mici…Iar ce face soacra, cu leganatul si alte treburi…hmmmm….nu prea suna bine…Cand citesc la voi treburi din astea cu…”adoarme singur”…mie mi se pare sf….eu am 2 bucati copii, si nici unul nu a adormit singur…(Diana cred ca si la 3 ani ma tinea de mana, seara, pana adormea)…Dar suna bine tare…un vis frumos…Bine ca Yannis coopereaza, nici eu n-as avea nimic impotriva s-o las pe iris sa adoarma singura, daca ar face-o….Sau daca ar fi facut-o vreodata…Dar ea facea scandal daca o puneam in patutz, inca de cand avea 2 saptamani…so…A stiut fata ce vrea…ca la 2 sapt nu se punea problema de rasfatz, sau de..”asa ai invatat-o tu, mami”…Asa ca eu inca prestez dansul ploii de 2 ori pe zi, la cele 2 somnuri, dupa care ea doarme cam 30-45min,….iar seara e musai sa stau cu ea, in patul mare, pana adoarme(de multe ori adorm eu inaintea ei).So...ciuciu timp de calitate cu jumatatea, din pacate...


Despre noi...iris e ok, eu sunt cu eticheta mai la vedere...Ai mei parinti sunt inca la sora mea..Trebuia sa plece in seara asta de acolo spre Romanika natala, dar se pare ca s-au intalnit cu totii cu uraganul irene...Sunt cam ingrijorata pentru ei toti...Sper sa fie ok, si sa fie doar o isterie guvernamentala, cu masuri luate in zadar(evacuare&co), sa nu fie asa grav cum se anunta...


O zi minunata sa aveti!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

buna dimineata pe racoare!!! da, azi la 7 era ca la munte afara....

LOREDANA, LA MULTI ANI FERICITI!!!!!!!!!!

alexutza, ai dreptate, sunt foarte smekeri si se prind atat de repede de ce nu trebuie (sau poate trebuie, vorba aia, blanzi ca mieii si sireti ca serpii)....iar cu adormitul...o sa-si revina cand veti fi din nou acasa, bucura-te de clipele alea cu el langa tine in pat, sunt tare pretioase si va veni vremea cand o sa-i fie rusine sa-l si pupi (ca el e barbat doar...). iar fetita vecinei...mda, inca o confirmare ca la modul general fetele sunt muuult mai emancipate, iar baietii niste mocofani....noi conducem lumea, sa stiti!

asta mic al meu tot face un 38 aproape...da, stiu, nu e mare, dar e, deja de 3 zile....maine ma duc sa-l vada un doctor, ceva......de aseara e si infundat, s-a inchis robinetul de muci, dar in rest nu are nimic.

o zi buna sa aveti!!!

_
mama lui Stefan, pui scump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Neatza fetelor!


La Multi Ani Loredana!

Sa fii fericita alaturi de puiul tau drag si de tati al ei!

Loredana zic si eu, nu te superi....asteptam cinstea (virtuala).

Alex , imi pare rau de adormitul lui Yannis, eu cred ca atunci cand se va intoarce acasa o sa-si recapete obiceiul si o sa adoarma singurel.
Daca tot vb de adormit...Mara mea pana acum 2-3 luni (cred) adormea doar leganata pe picioare, asa o obisnuisem eu de mica. Intr-o seara a decis ea ca nu ii mai place, iar acum daca incerc sa o pun pe picioare sare ca arsa. Nu stiu cum va alege sa adoarma dupa intarcat (acum stam una langa alta, ea mai suge, se mai zvarcoleste si in final adoarme), dar sper sa aleaga o metoda easy.

Ana asa am fost si noi (febra nu f mare, muci si tuse) doar ca la noi a tinut mai putin. Si noi cu nasul infundat, mai curg si mucii dar rar. Oricum, e aproape bine, pupam Stefanelul plimbaret.

Sorina offff, cred si eu ca stai cu inima cat un purice, poate va fi totusi mai ok si trece uraganul repede si vin si parintii acasa. Cum se simte sora ta, dar bebelusa?

Simply intreb si eu ca vad ca nu ne-ai zis...cand ajunge soacra ta? Sau e deja acolo si te tine ocupata? printesa si pe mami a ei.

Micki offf, groaznic ce peripetii ati avut si voi! Despre faza cu spitalul...no comment, sa dea Domnul sa nu mai fie nevoie de ajuns in spitale!

Bea o mamica garviduta tare scumpa!
Sa-ti traiasca sotul si sa va bucurati impreuna de puii vostri!

Cu nazdravaniile suntem si noi in club, ma intreb in fiecare zi de unde le scoate. Nu sunt neaparat nazdravanii rele, ma distreaza mereu cu ce ii trece prin cap.
Noi azi mergem la verisori, sa-l sarbatorim pe cel mic. Azi e Sf. Alexandru, asa ca sa ne traiasca cu numele totii pufii, fratiorii si surioarele, mamicile si taticii!

_
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

Mergi la inceput