Campanie de responsabilizare a autoritatilor (4)

Campanie de responsabilizare a autoritatilor (4) | Autor: ioana_p76

Link direct la acest mesaj

Campanie civica de responsabilizare a autoritatilor din Romania in problema finantarii reproducerii asistate medical

Prima parte a campaniei; cap. 2; cap.3
Subiect pe aceasta tema deschis la Sub. Generale

La initiativa lui LUCALUCA, discutia a inceput pe topicul despre FIV, dar ne-am dat seama ca ar putea fi de interes general, pentru toate persoanele care au nevoie de asistenta medicala pentru a procrea.
Va invit, deci, sa participati cu idei si sa va implicati, caci, daca noi nu o facem, in Romania nimeni nu o va face pentru noi.

*****

www.desprecopii.com/info.asp?id=1434" target="_blank">ARTICOL DC - Campanie nationala: Sprijinul reproducerii asistate medical

*****

Mesaj LucaLuca:
Am gasit un articol in presa care sintetizeaza ce s-a intamplat si ce s-a incercat la noi in domeniul reproduceii asistate. Reiau esentialul: Romania nu are o lege pentru fertilizarea in vitro, desi un proiect legislativ in acest sens a fost conceput candva. Legea privind sanatatea reproducerii si reproducerea umana asistata medical a fost discutata, fiind adoptata de Camera, modificata apoi de Senat pentru ca in aceasta legislatura sa ajunga pe masa presedintelui Traian Basescu pentru promulgare. Acesta a sesizat insa Curtea Constitutionala pentru neconstitutionalitatea unor articole. Printr-o decizie luata in iulie 2005, Curtea Constitutionala a admis neconstitutionalitatea mai multor articole astfel ca, proiectul a ajuns din nou la Senat. Acesta a fost de acord cu decizia Curtii, iar proiectul a fost respins. O alta initiativa legislativa nu a mai fost facuta.
Va rog sa cititi articolul in intregime, este foarte interesant: www.ziua.ro/display.php?id=218991&data=2007-04-13" target="_blank">aici


ADOR COPIII - http://www.adorcopiii.cabanova.ro/
Numele organizatiei : Asociatia Cuplurilor cu Probleme de Sterilitate Dorinta, Optimism, Rabdare= COPII ADOR COPIII
Cod Fiscal : 16521676
Cont IBAN : RO64BRDE360SV15819163600

UPDATE

Ce s-a realizat pana acum in aceasta campanie:
I. Contactarea autoritatilor
Petitii trimise = 54 la dirrp@ms.ro (Compartimentul de Relatii Publice al Ministerului Sanatatii)-varianta de petitie aici
1. Elenada 2. Cristal 3. Cristinici 4. Iuca 5. Iyoana 6. Medamaya 7-9. MamaGiuliei + 2 colege
10. Ciarli 11. SimonaGurau 12. L5845 13. Mihaele 14. Dariela 15.Danotino 16. Antosit 17. IanaMari 18. GinaMonica 19. Adaca 20. Antosit bis 21. Maria08 22-23. Marrina + fratele 24. ClaudiaPrea
25. AnaDomnica 26. Marrina again 27. Felicia 28. Nucutza 29. ZamfirMel 30. Bubulina1 31. Avalon
32. Sotul Marrinei 33. Persephonna 34. Daneza 35. Mama Marrinei 36 40. Avalon & friends 41. Andra80 42. Maribela 43-49. Bianca B& friends 50. Ioana_p76 51. Aris26 52. Maribela bis 53. Simonia 54. Elenada

Tel la Secretariatul General al Guvernului (SGG) la Linia Verde 0800 020 020.: - model de mesaj :aici
1. Cristal 2. Ioana_p76 3. Marrina 4. Cristinici

RASPUNSUL AUTORITATILOR AICI

Mail trimis Ministrului Sanatatii
trimis LucaLuca 13.08.2008 -textul este aici

Trimitere mesaj catre presedintie - procetatean@presidency.ro
Trimis Claudia_prea 08.09.2008- textul este aici aici

II. Contactarea organizatiilor UE
1. Mail trimis la Consiliul Uniunii Europene si Uniunea Europeana
Luci.elm - textul este aici -fara raspuns

2. Mail trimis dnei Silvia Olteanu silvia.olteanu@rpro.eu -lucreaza la Reprezentanta Permanenta a României la Uniunea Europeana de la Bruxelles (pe partea de sanatate)
Ioana_p76 - trimis 02.08.2008, retrimis 09.09.2008 cu link catre petitie

3. Mail trimis la Reprezentanta Comisiei Europene in Romania http://ec.europa.eu/romania/index_ro.htm - textul este aici
Ioana_p76 -trimis 06.08.2008

III. Contactarea anumitor personalitati publice
Mailuri trimise la anumite personalitati
1. Claudia Prea - trimis Elenei Udrea 31.01.08 - fara raspuns, retrimis iul.08, retrimis 10.09.2008 cu link catre petitie
2. Ioana_p76 - trimis Mihaelei Radulescu retrimis 09.09.2008 cu link catre petitie
3. Alina74 - tel. Mihaela Radulescu - promisiune de a realiza o emisiune in sept.08

Mailuri trimise catre doamne influente in politica - textul este aici
1. Marrina - trimis Ralucai Turcan 04.07.08 retrimis 09.09.2008 cu link catre petitie
2. Ioana_p76 - trimis Laviniei Sandru 05.07.08 retrimis 09.09.2008 cu link catre petitie
3. Felicia - trimis Liei Vasilescu 05.07.08 retrimis 10.09.2008 cu link catre petitie

Mail-uri care includ si link catre petitie:
4. Claudia_prea- trimis Ancai Boagiu 28.08.08
5. Elenada - trimis Mioara Mantale (fost prefect Buc) 09.09.2008

Mail trimis d-lui deputat Ovidiu Branzan, initiatorul proiectului de lege a reproducerii asistate
Ioana_p76 cu ajutorul lui Luci.elm -trimis 19.07.2008 - textul mail-ului si articolul atasat sunt aici retrimis 09.09.2008 cu link catre petitie
Date contact Ovidiu Branzan: deputat de TIMIS si figureaza cu adresa Biroului Parlamentar la B-dul. C.D. Loga, nr.40, Timisoara, jud. Timis; Tel: 0256 494802, mail: ovidiu.brinzan@cdep.ro


IV. Actiuni
1. Emisiuni, reportaje :
-in curs de realizare la ProTV cu ajutorul d-nei Carmen Avram;
- in curs pregatire reportaj radio cu Gabriela Pop, Radio Timisoara
2. Articole in presa :
-in curs de realizare un articol cu ajutorul Desprecopii - articolul realizat de noi este aici
- colaborare pentru realizarea unui articol ref la petitie pentru Cotidianul detalii aici

V. PETITIE ON LINE
LINK-UL PETITIEI : http://www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html
- Textul creat de noi aici
- clarificari despre petitia on line- mesaj Ioana_p76: aici
Reclama pentru petitie:
1. idee Miki-miki -aici- in prezent circula prezentarea creata de Elenada, urmeaza finalizarea prezentarilor create de Crisis81 si Mariaa
2. idee Psj -aici

Contactarea presei - mail-uri cu instiintare despre petitie : -model de text pt presa aici
-Mariaa- Acasa TV si ProTV Timisoara, Formula-As
-Mihaele - OTV si Antena 1,2,3, Click
-Ioana_P76 -mail Carmen Avram - ProTV
-Cristinici -trimis Floriana Juncan, Q magazin-raspunsul primit este aici
-Ioana_p76 - trimis Jurnalul National (Marina Constantinoiu -redactor sef)
-Cristal1995 - Romania Libera - Tiberiu Lovin
-Felicia - Tabu -raspunsul primit: aici, Ziua

ARTICOLE PRESA REF LA PETITIE:
Superbebe
www.ziaruldeiasi.ro/cms/site/z_is/news/30_de_ieseni_cer_ca_fertilizarea_in_vitro_sa_fie_subventionata_de_cjas_162176.html" target="_blank">Ziarul de Iasi
Articol Superbebe - autor Iuliana Gatej


CE URMEAZA:

Mesaj LucaLuca :
Planul de bataie este, in mare, urmatorul: incepem prin a trimite cat mai multe petitii catre Ministerul Sanatatii, pentru a semnala problema, sa nu spuna ca nu au stiut. In paralel, se sesizeaza si Cancelaria Primului Ministru / Secretariatul General al Guvernului. Va urma Parlamentul, vom scrie personalizat tuturor parlamentarilor, de data asta o petitie colectiva, sa pregatim terenul in vederea unui eventual proiect de lege. In acelasi timp vom scrie si Presedintziei; sa retinem adresa: procetatean@presidency.ro
Vom scrie, in functie de raspunsuri, si comisarului european pentru sanatate si altor foruri europene.
Facem si petitie online si sesizam presa la modul serios si organizat

1. Mailuri catre senatori si deputati - text final aici
- adrese senatori : aici si aici
- adrese deputati: aici
Mesaje trimise catre senatori:
Ioana_p76 - pt Constanta 11.09.08
Elenada - pt Bacau
Cristal 1995 - pt Giurgiu
Marrina - pt Brasov si Botosani
Claudia - pt Neamt, Galati, Dolj

2. Text de listat si lasat la clinici - pentru cuplurile care nu stiu de campanie - textul este aici si in plus un nou text care contine o instiintare despre petitie - aici
3. Mesaj de trimis la CNAS -text in lucru aici
4. Memoriu de trimis catre CNAS din partea DC - cititi aici

LINK-URI UTILE:

PROIECTUL DE LEGE: www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck.proiect?idp=3870" target="_blank">AICI
PT. CREARE PETITIE ON LINE: www.petitieonline.ro/creeaza-petitie.html" target="_blank">AICI
FUNDATIA KEIKO LIFE:www.keiko.ro/pages/general/keiko-life.html" target="_blank">AICI
LEGI ALTE TARI:
FRANTA: www.chu-toulouse.fr/spip.php?article702" target="_blank">aici
SPANIA: www.asisa.es/PDF/Guia_RHA_2007.pdf" target="_blank">aici
UNGARIA: www.lombikbaba.hu/index.php?option=com_content&task=category§ionid=10&id=36&Itemid=53" target="_blank">aici
DIVERSE TARI :www.firstvisitivf.org/display.asp?page=IVF_coverage_in_EU_countries" target="_blank">aici si www.repromed.de/europa.html" target="_blank">aici
www.casdj.ro/lista_b.xls" target="_blank">SUBLISTA B MEDICAMENTE COMPENSATE si www.cnas.ro/pdf/medicamente/ordin.med501_14072008.pdf" target="_blank">ORDINUL MS REF LA MEDIC. COMPENSATE

INFORMATII UTILE:

Despre medicamentele compensate
-mesaj Elly me: aici-
(mesaj scris inainte de aparitia noii liste de medicam compensate - 15.07.08)
- mesaj Ioana_p76 aici
Despre legea din Ungaria -mesaj Enierdelyi: aici
Despre statistica ref la infertilitate -mesaj Ioana_p76: aici

ARTICOLE PRESA:
ZIUA: www.ziua.ro/display.php?id=218991&data=2007-04-13" target="_blank">aici
TABU: www.tabu.ro/articol_347_1/fertilizarea_in_vitro__un_lux_in_romania.html" target="_blank">aici
7EST.RO www.7est.ro/3010__DE_ZILE_DE_ATEPTARE_ARTICOL_INTEGRAL_.html" target="_blank">aici


Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Continuam aici campania noastra!
Fetelor, faceti cunoscuta petitia noastra in continuare si nu uitati sa-i puneti sa semneze si pe soti, rude, prieteni


Urmatorii pasi in viitorul apropiat:
- finalizarea fisierelor pps cu trimitere la petitie;
- contactarea presei pt promovarea petitiei (nu uitati sa ne instiintati si pe noi cand trimiteti vreun mesaj)
- de trimis un mail presedintelui -aici trebuie sa conlucram sa iasa un mail cat se poate de serios si la obiect

Ioana
animalutele mele iubite

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Fetelor sper sa fie un capitol cu multe reusite.
O prietena a primit linkul cu petitia pe mes de la o alta persoana din lista ei desi nu mai cunoaste pe nimeni in afara de mine care sa aiba probleme. Inseamna ca petitia noastra circula pe mes si asta e foarte bine.
Din pacate acum am juns acasa si nu am reusit deloc sa ma acup de pps.
Sper sa fiu maine mai linistita la servici si sa ma acpuc sa il fac.
Va pup

elena***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kerstin spune:

Ioana! Am semnat petitia! Poate vom avea sanse de reusita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisis81 spune:

Prezentarea mea e gata. Am incarcat-o pe un site, dar din pacate inca nu este moderata asa ca cine vrea sa o vada astept mail pe cristina_mocanuro@yahoo.com. Astept criticile voastre pentru perfectionare atat la text cat si la format.






"Cele mai importante lucruri in lume au fost realizate de oameni care au continuat sa incerce chiar si cand se parea ca nu mai este nici o speranta." - Dale Carnegie
www.flickr.com/photos/11706357@N04/collections/72157602666536902" target="_blank">Poze...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Eu am vazut prezentarea Mariei, imaginile sunt foarte frumoase, pps-ul e scurt si deci eficace, la text am propus cateva schimbari, caci mesajul se va adresa unui public larg, care trebuie sa priceapa din prima despre ce e vorba: probleme de fertilitate + lipsa bani/sustinere din partea statului.

Citat:
slide 1:
Copiii...
Ne rugam pentru ei.
Uneori, insa, intarzie sa vina.

slide 2:
Ii asteptam in viata noastra.
Uneori, insa, trebuie sa facem apel la ajutorul medicinei pentru a ne realiza visul.

slide 3.
Pe langa stresul fizic, social si afectiv, adesea se iveste o bariera meschina: BANII.
Uneori, a putea obtine o sarcina devine pur si simplu o chestiune financiara.

Slide 4.

Oamenii care au probleme de fertilitate sunt, si ei, cetateni platitori de taxe si impozite. Statul roman nu ii ajuta insa!
...impreuna putem schimba etc.

slide 5: ramane la fel, dar trebuie sa facem hiperlink la petitie (sa se ajunga prin simplu click, ca foarte putini vor sta sa dea copy-paste).

Cam asa as zice eu.



Asta asa, la prima mana, din goana calului.

E loc de intors. Ideea e ca mesajul trebuie sa fie simplu si explicit, nici rece, dar nici melodramatic.

Crisis, astept si de la tine. :)

Multumim mult pentru timpul acordat "cauzei". :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Am apucat sa vad si pps-ul de la Crisis. :)

Vizual este foarte, foarte bine! Excelente fotografiile si montajele, se vede ca s-a muncit mult si s-a pus suflet. Felicitari! :)

Mai trebuie insa lucrat pe text. Eu incerc sa ma detasez si sa ma plasez in situatia publicului nostru tinta. Care ne este target-ul, cui ne vom adresa cu aceste pps-uri? Unui segment de public care are acces la internet – si asta spune deja multe despre profilul sau (relativ tanar, studii peste medie etc. - dar si grabit si oarecum sictirit). Daca pe la inceputul anilor 2000 pps-urile cu mesaj moralizator, adesea dulceag, mai treceau, acum, dupa enspe mii de mesaje si "cauze", celor mai multi li s-a cam acrit. Trebuie convinsi, "pacaliti" cumva sa le deschida. Iar ca sa le si citeasca pana la capat, sa nu apese « esc » in secunda doi, ba chiar sa si semneze o petitie cu confirmare, e o chestie de talent persuasiv.

Parerea mea : mesajul trebuie sa fie SCURT si FARA DULCEGARII. Sunt pozele alea cu copilasi si burtici destul de dulci, textul trebuie sa compenseze hiperglicemia. :))

Deci, sa ma iertati, eu propun sa taiem in carne vie: trebuie scurtat (si ca numar de slide-uri, si ca durata si tehnica de "intrare" a textului, cred ca unul din slide-uri dureaza vreo 40 de secunde, intra artistic poze cu bebelusi, eu m-am uitat cu mare drag, dar cati ca mine?!). Zic eu sa renuntam la fraze (adevarate, nu zic nu) de genul "a avea un copil este apogeul fericiii. Implinirea menirii noastre pe pamant" etc. Scopul nostru nu este sa smulgem lacrimi, ci semnaturi. Revin, cum imi fac timp, cu analiza pe slide-uri.


---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisis81 spune:

Complet de acord. Astept schimbari concrete,
Mai am o problema cu prezentarea. Nu se aude sunetul la nimeni la care am trimis-o si nu inteleg de ce . HELP!!!

Credeti-ma ca sunetul este totul. Eu una nu m-as uita la ea fara sunet. Mise pare banala/
S-a incarcat si pe site dar tot fara sunet. Astept sa ii dau de cap.



EDIT! Dupa lupte seculare am rezolvat-o si cu sunetul.



"Cele mai importante lucruri in lume au fost realizate de oameni care au continuat sa incerce chiar si cand se parea ca nu mai este nici o speranta." - Dale Carnegie
www.flickr.com/photos/11706357@N04/collections/72157602666536902" target="_blank">Poze...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisis81 spune:

Varianta fara sunet, care e banala dupa parerea mea o puteti vedea si www.power-point.ro/prezentare-pps-ppt-dreptul-de-a-fi-parinte-123.html" target="_blank">AICI, dar pentru varianta cu sunet astept sa ma contactati pe mail.





"Cele mai importante lucruri in lume au fost realizate de oameni care au continuat sa incerce chiar si cand se parea ca nu mai este nici o speranta." - Dale Carnegie
www.flickr.com/photos/11706357@N04/collections/72157602666536902" target="_blank">Poze...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Din pacate multi primesc mailurile astea la serviciu si nu toti au casti sa asculte muzica.

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinici spune:

Inteleg drama prin care treceti.

Nu va pierdeti speranta si rugati-va la Dumneze. Numai El poate face minuni…cu sau fara bani !



Nu voi semna aceasta petitie pentru ca nu cred in ea. Cred maidegraba in rugaciunea catre Dumnezeu !



Succes.







Floriana Jucan
General Manager

Acesta este raspunsul pe care l-am primit de la Floriana Jucan.

Important e sa ne unim fortele si sa speram pana la capat ca vom realiza ceva.
cristinici

Mergi la inceput