Deserturile Nataliei (11)

Deserturile Nataliei (11) | Autor: Balbina

Link direct la acest mesaj

Link-urile retetelor urmeaza mai jos. Pentru comentarii puteti vedea celelalte parti: 1, 2, 3, 4, 5, 6 7 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=73937" target="_blank">8 9 10

Nota: s-ar putea ca unele poze de pe webshot sa nu se deschida, e din cauza site-ului care a suferit de curind un rebranding si de aceea unele linkuri vechi nu mai sint valabile. Toate pozele mele le puteti gasi pe adresa de pe webshot.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Brownies Cappuccino www.houghtonmifflinbooks.com/features/gourmet/brownie.shtml" target="_blank">sursa
Prajitura cu lamiie www.good-cook.ru/forum/index.php?showtopic=184&st=30#entry6721" target="_blank">sursa
Tort cu jeleuri
Blinii cu dovleac
Cum am facut tortul Barbie
Cum am facut tortul Buburuza
Prajitura cu mere
Tort Crancin-Mancin www.kuharka.ru/viewtopic.php?p=404#404" target="_blank">sursa
Chec dietetic cu fructe uscate www.city-cats.spb.ru/phpBB2/viewtopic.php?p=4581#4581" target="_blank">sursa
Tort nemtesc cu brinza www.good-cook.ru/tort/tort_098.shtml" target="_blank">sursa
Tarta de dovleac
Prajitura cu lamiie nr. 2 (fara lapte condensat) www.good-cook.ru/forum/index.php?showtopic=184&st=30#entry6720" target="_blank">sursa
Prajitura cu banane sursa
Biscuiti cu ovaz www.slastenka.ru/cookie.html#8" target="_blank">sursa
Prajitura cu miere www.good-cook.ru/tort/tort_046.shtml" target="_blank">sursa
Fursecuri cu unt www.good-cook.ru/tort/tort_162.shtml" target="_blank">sursa
Tort “Lady’s fingers” www.good-cook.ru/forum/index.php?showtopic=233&view=findpost&p=9861" target="_blank">sursa
Tort de ciocolata cu trufe (Truffle Cake) www.cooldesserts.com/2005/04/truffle-cake.html" target="_blank">sursa
Tort Fantezie
Aluatul fals dospit al lui Dr. Oetker (aluat cu brinza)
Pandispan cu suc de portocale
Cheese cake a la Natalia
Tort cu prune uscate www.citykitchen.ru/forum/index.php?s=d7b91c895505a12124c16f156350f455&showtopic=393&st=100&p=52313#entry52313" target="_blank">sursa
Tort cu miere si lamiie www.good-cook.ru/visitor/tort/tort_068.shtml" target="_blank">sursa
Desert cu fructe
Lemon meringue pie - Tarta cu crema de lamaie (Reteta de la Davina)
Crema de lamiie (Lemon curd) sursa
Clatite pufoase (Buttermilk Pancakes) www.kuking.ru/my/viewtopic.php?p=738764#738764" target="_blank">sursa
Cheese cake fara foc
Schema tort masinuta
Mini-budinci cu brinza
Inghetata
Prajitura cu fulgi de cocos
Melcisori (trandafirasi) cu bezea si nuca www.good-cook.ru/tort/tort_125.shtml" target="_blank">sursa
Tort Masha (reteta de la alinkav)
Prajitura cu ciocolata si bezea www.good-cook.ru/tort/tort_230.shtml" target="_blank">sursa
Fursecuri "Trufe" sursa
Briose cu gem www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=2280" target="_blank">sursa
Fursecuri de cocos
Margini din ciocolata pentru tort
Lapte de pasare (reteta de la Strumfi)
Fursecuri tabla de sah www.kuking.ru/my/viewtopic.php?p=764512#764512" target="_blank">sursa 1 sursa 2
Prajitura insiropata de la Joanna
Prajitura "krem a la krem" sursa
Vafe belgiene cu drojdie www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=2010" target="_blank">sursa
Tort cu crema de zahar ars de la Gratiela (strumfi2004)
Prajitura "O noapte la Venetia" (reteta de la Lacri_SM)
Prajitura (chec) cu morcov sursa
Prajitura cu foi Lica
O alta prajitura cu foi Lica (varianta Adrianei)
Prajitura "Televizor" (reteta de la Strumfi)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LACRI SM spune:

Buna fetelor! Vin si eu cu o reteta de prajitura gasita pe net care se numeste "O noapte la Venetia".Am incercat-o si uitati ce-a iesit!


Asta e reteta

O NOAPTE LA VENETIA:


6 albuse se bat cu 6 lg.de zahar,100 gr.nuca de cocos,5 lg.faina.se pune in tava unsa si peste el se pune un blat din 4 oua,4 lg.zahar,4 lg.faina,1/2 praf de copt,2 lg.cacao(la acest al doilea blat se separa albusurile de galbenusuri, se bat albusurile cu zaharul se adauga apoi galbenusurile pe rind ,iar la final se adauga faina amestecata cu cacaoa si praful de copt)Se coace.
peste se pune Crema:6 galbenuse,150 gr zahar,5 lg lapte se fierb pe abur.rece se amesteca cu un pachet de unt.
Deasupra se pune glazura de ciocolata( eu am topit o ciocolata de 100 gr cu 50 gr unt si 2-3 linguri de lapte,toate topite la microunde in vas de yena)




LACRI

DULCIURI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Lacri, ce prajitura interesanta, arata foarte bine! Imi face cu ochiul s-o incerc, dar am citeva nelamuriri: crema din galbenusuri se pune peste blatul bicolor dupa ce acesta s-a copt si s-a racit, am inteles bine? Si cum nu se amesteca straturile blatului? Nu e nevoie sa se prinda nitel la cuptor stratul de albusuri cu cocos? Mi-e ca se contopesc aluaturile daca le torn unul deasupra celuilalt.

------------------
Numai bine,

Natalia
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LACRI SM spune:

Natalia ,nu se contopesc blaturile pt ca au consistenta diferita.Si eu am fost nelamurita pana am incercat,dar poti fi foarte ,foarte sigura ca nu se contopesc. Primul blat este putin mai tare decit al doilea ,care este din pandispan.Combinatia asta e foarte buna la gust!

LACRI

DULCIURI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Lacra, fac ce fac, si tot la poza cu prajitura ta ma uit merci de lamuriri. Cam cit se coace blatul?

------------------
Numai bine,

Natalia
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

waw,Lacri ce minunatiisirena aia e super.cata rabdare ai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LACRI SM spune:

Natalia, blatul se coace cam 30-40 min la 180 de grade(foc mediu).Dar asta depinde si de cuptor.Oricum incearca inainte cu o scobitoare sa vezi daca-i gata.
Am facut prajitura Krem a la krem de doua ori pina acum si e foarte buna.Prima data la crema am pus smintina obisnuita cu 25% grasime si a iesit foarte buna,dar n-am facut atunci poze.Acum am mai facut-o o data,dar crema am facut-o cu frisca lichida hulala.A iesit si acum buna dar parca mi-a placut mai mult cu smintina.Uite aici e poza
Era sa uit ,fetelor, a facut careva prajitura snikers,ca eu am gasit niste retete pe net si tare as face-o!Poate aveti voi o reteta incercata deja,daca nu am sa incerc cu ce am eu.Mersi!

LACRI

DULCIURI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Lacra, oho, dar ce strat impresionant de crema ti-a iesit! Eu am folosit smintina lichida, Dorna, dar e demna de luat in seama si varianta ta, cu smintina obisnuita. Data viitoare poate incerc si eu.
Pentru prajitura Snickers uite-te aici

------------------
Numai bine,

Natalia
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LACRI SM spune:

Natalia cred ca am formulat eu gresit raspunsul.Prajitura din poza este cea cu frisca hulala.La cea cu smintina nu i-am facut poze.Crema cu smintina simpla(25% grasime) nu iese asa de multa dar este deosebita la gust.Eu una nu am mai gustat o crema asa de fina.


LACRI

DULCIURI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Ortansa, am vazut in pozele tale un tort caramel cu banane grozav. nu imi spui si mie, te rog, ce contine? (caramelul e preferatul meu)

Gratiela, mamica strumfilor Mariuca si Stefanut

Mergi la inceput