Deserturile Nataliei (11)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Lacramioara,trebuie ca ai o rabdare de fier!
Cat timp ti-a luat sa acoperi sirena?Si din ce era facuta stanca pe care statea,si cu ce ai imbracat tortul?

Adriana
papa-bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

quote:
Originally posted by strumfi2004

Ortansa, am vazut in pozele tale un tort caramel cu banane grozav. nu imi spui si mie, te rog, ce contine? (caramelul e preferatul meu)

Gratiela, mamica strumfilor Mariuca si Stefanut






Gratiela,tortul l-am facut cu ceva timp in urma si nu dupa o reteta anume,mai mult din ochi.din ce mi-amintesc stiu ca am facut o crema caramel clasica(cea cu 8 oua etc), la care am pus mai putin lapte decat scria in reteta ca sa iasa o crema mai consistenta.cand a fost gata am lasat crema sa se raceasca,iar deasupra ei am pus un strat de:biscuiti(digestivi sau petite beurre) pisati,zahar caramel pisat si cateva linguri de unt topit-amestecate bine in prealabil.am dat tortul o ora la frigider,dupa care l-am rasturnat cu grija pe un platou mare.am ornat cu felii de banane si migdale glazurate cu caramel.nu vreau sa-ti povestesc ce mizerie era la mine in bucatarie si cat timp mi-a luat pana l-am gatat:-D.dar tu poti sa simplifici si sa-l faci mai rapid.

spor la treaba:-)


ps-eu cred ca ma apuc mai tarziu de noaptea venetiana:-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Lacri, ti-am admirat creatiile. Esti extraordinara. Iar acea sirena este de vis, absolut de vis.
Poate ne impartasesti cand ai unele dintre retele tale dar si metodele folosite.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LACRI SM spune:

Buna fetelor! Am sa raspund pe rind.In primul rind asta e reteta ornamentelor din lapte praf(trandafiri,frunze,sirena si alte figurine):

Trandafiri

100 ml apa sau lapte
125 g zahar pudra
Se pun la fiert pana se leaga un siropel, apoi se
adauga 5 picaturi de ulei ( sau mai multe sa iasa mai lucioase) si lapte praf cat cuprinde, ca sa-ti iasa un aluat modelabil. Se framinta ,se intinde ,si de fac diverse ornamente.
Cind fac trandafiri tai petalele cu o forma mica rotunda ,iar la margini mai intind putin cu dosul unei linguri de metal.

adi69 , cind am facut sirena eram mereu in criza de timp pentru ca baietelul meu david(1an jumate)se tot invirtea pe linga mine si incerca sa traga totul de pe masa.Poate n-o sa crezi dar am facut-o in aproximativ 30 min.Corpul i l-am facut din compozitia de mai sus,i-am scos picioarele,si de la briu in jos i-am creat un corp de sirena ,apoi am taiat solzii cu ceva rodund,si i-am lipit cu un sirop de zahar.In reteta originala scria ca se lipesc cu albus de ou,dar nu am vrut sa-l folosesc crud,la un tort pt copii.In rest ai nevoie de multa imaginatie.Recunosc ca m-am inspirat mult de pe net, dar intotdeauna mai adugam ceva de la mine ,asa pentru nota de originalitate!


LACRI

DULCIURI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LACRI SM spune:

Daca va plac prajiturile "negrese" chiar acum am terminat una dupa o reteta foarte usoara.Se prepara in 5 min,se coace 35 min,pui o glazura de cioco si uite rezultatul
In album am poze si cu negresa in sectiune.
Daca va intereseaza reteta o postez cu placere.

LACRI

DULCIURI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Daaaaaaaaaa Lacri, da reteta ca arata super.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

quote:
Originally posted by Balbina

Liliana, totul e sa le faci pe rind, nu toate o data, si sa servesti cit mai multa lume. Si atunci nu te faci cit un balon

------------------
Numai bine,

Natalia
Poze


ba mie nu-mi vine sa servesc pe nimeni... decat atata cat sa ma laude corespunzator!. ca altfel, cand il cad pe sotzu' ca rade o juma' de tava la o singura degustare m-apuca o jale... asa ca, cel putin brownies am facut mereu tava dubla...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Mama, dar ce bunatati faceti voi aici ... Nu va ingrasati? Ca io daca as manca tot ce am vazut pe la pozele voatre m-as face cat un balon

Liliana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Liliana, totul e sa le faci pe rind, nu toate o data, si sa servesti cit mai multa lume. Si atunci nu te faci cit un balon

------------------
Numai bine,

Natalia
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Madalina, hihi, ia uite unde a aparut mesajul tau, cu citat dintr-al meu

------------------
Numai bine,

Natalia
Poze

Mergi la inceput