FIV 90

FIV 90 | Autor: dana p.

Link direct la acest mesaj

FIV 89
Multa bafta tuturor!!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=76124&whichpage=5" target="_blank">Analize minimale la Giulesti www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77356&whichpage=10" target="_blank">Cost si numar de telefon pentru programare FIV Giulesti www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77356&whichpage=11" target="_blank">Detalii despre FIV Giulesti Cum ne prezentam si cu ce acte la Giulesti in ziua punctiei
www.desprecopii.com/forum/topic.aspTOPIC_ID=77356&whichpage=13" target="_blank">Lista analize Medsana
www.med-new-life.ro/3_2.html" target="_blank">Lista analize Med New Life www.med-new-life.ro/adresa.html" target="_blank">Contact Med New Life
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74175&whichpage=8" target="_blank">Lista analize Szeged, www.kaali.hu/angol/index.html" target="_blank">Site-ul clinicii Szeged, Harta clinicii Szeged
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78147&whichpage=16" target="_blank">Laborator analize Bios Diagnostic
www.med-new-life.ro/3_1.html" target="_blank">FIV pas cu pas www.med-new-life.ro/3_3.html" target="_blank">Metoda FIV
Experientele fetelor de la FIV
Filmulet cu dezvoltarea bebelusului Devoltare bebe
Link cu dezvoltare bebelusului in burtica www.primulpas.ro.org/decizie/primele12.html" target="_blank">Dezvoltare bebe
www.ivf-herbal-support.com" target="_blank">FIV
www.visembryo.com/baby/stage1.html" target="_blank">Etape dezvoltare embrion

www.fertilitylifelines.com/serono/products/gonalf/pen/instructions.jsp" target="_blank">Instructiuni de folosire Gonal F

Preturi orientative pentru FIV:

Giulesti:
* FIV 1400 EURO
* ET(embriotransfer -transfer de embrioni congelati) 300 EURO
* La al 2 lea FIV ai reducere 300 euro , la al 3lea si urmatoarele 600 euro

Medsana:
• ET(embriotransfer- transfer de embrioni congelati) 4000 Ron
• ICSI(injectie intracitoplasmatica de sperma) 8700 Ron
• IUI(inseminare intrauterina de sperma) 1800 Ron
• FIV (fertilizare in vitro) 6900 Ron

Med New Life
- FIV (fertilizarea in vitro) 3000 Euro

Sabyc
- FIV ( fertilizarea in vitro) 3000 Euro

Timisoara
- FIV + ICSI 2800 €
- cca 1100 € medicamentele
- cca 3.000.000 lei analizele de sange.
La a doua incercare cred ca fac cu 500 € in minus.

* aceste preturi nu includ medicatia si nici investigatiile efectuate anterior inscrierii in procedurile de mai sus

Szeged
Lista noua de preturi:
Consultatie - 12.000 ft
Spermograma - 12.000 ft
Analize hormonale - 14.000 ft
Ecografia - 7.500 ft
Ovulometria si monitorizarea cu ultrasunete - 105.000 ft
Punctia ovariana - 105.000 ft
ET - 115.300 ft
ICSI -110.000 ft
hatching -50.000 ft

Budapesta
Consultatie - 12.000 ft
Spermograma - 12.000 ft
Hormonalele (FSH,LH,E2,PROL) - 14.000 ft
Ecograf+citologice - 16.700 ft
Total 1 = 54.700 ft

Stimulare + monitorizare 105.000 ft
Punctie 105.000 ft
ET 115.300

Daca faci toate astea la ei te costa in total 380.000 ft. Bineinteles, daca ai analizele facute in tara nu mai platesti cei 54.700 ft , vei plati doar consulatia de inceput, adica 12.000 ft.

Cultura blastocyt - 50.000 ft
ICSI - 110.000 ft
AHA - 50.000 ft
Congelare embrioni pt 1 an - 50.000 ft
1 Euro=272.5 ft(septembrie 2006)

Preturi orientative medicamente necesare tratamentului FIV:
diphereline 0.1 mg - 24 RON
diphereline 3.75 mg - 530 RON
menogon - 35 RON ( cu card este 33 RON)
gonal f 75 ui - 72 RON
puregon 50 ui - 120 RON ( se poate lua compensat)
pregnyl 5000 ui - 27 RON

Sfaturi utile:
Dieta recomandata pe perioada tratamentului si dupa ET: bogata in proteine (ou, carne, lapte, peste) bogata in grasimi (unt, ulei vegetal) saraca in carbohidrati (paine alba, orez alb, paste) si CU MULTA APA.De renuntat la cafea, alcool, zahar, ciocolata, dulciuri (prajituri), tigari (normal), zaharina, condimente gen vegeta, Knorr, margarina si, cartofi cat mai putin. Nu exces de cereale (mussli cu fructe sau alt fel, ca contin carbohidrati).

Dieta bogata in proteine/grasimi, saraca in carbohidrati/zaharuri ajuta la obtinerea de ovocite de mai buna calitate.
Alte sfaturi utile dupa ET

Valorile estradiolului: Valoarea acestuia nu trebuie sa se dubleze. Daca azi ai 100 poimaine cand repeti trebuie sa ai maxim 398. Adica maine 199 si dupa inca o zi 398.
Si tot cu ajutorul estradiolului iti vei da seama cati foliculi maturi ai. Pentru fiecare folicul cu diametru mai mare de 18 mm trebuie sa exista un raspuns estradiolic bun (nivele plasmatice de 300- 400 pg/ml (1000-3000 pmol/l)
Calcul valori estradiol

www.obfocus.com/questions/qanda7.htm" target="_blank">Beta HCG
______________________________________________________________________
Daca considerati ca informatiile de mai sus nu sunt corecte va rog frumos sa-mi spuneti si voi modifica ce este necesar.


Dana
Poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirela_1 spune:

Cami, te gravibinon (am scris bine?) iti spun eu maine, o sa o intreb pe prietena mea care tocmai si-a facut saptamana trecuta. Iti tin pumnii pentru ET.
Lachi, sa fie intr-un ceas bun. Si eu as vrea sa stiu la cat se face ET-ul. Din postarile din urma trasesem concluzia ca se face la 72 ore indiferent daca era ICSI sau simplu. Poate ne spun fetele care au facut de curand.
Iliuta, bafta la punctie.
Fetelor, n-a facut nimeni vaccin antirubeolic? Sunt singura?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

dana multumim pentru cap nou..sa fie cu mult noroc..
eu tin pumnii la toate!!!

Vreti sa faceti ceva? 5 euro pentru o viata!!

Putin cu putin se aduna marea...

Un fulg pentru seara de Craciun




"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela_1 spune:

DanaP, multumim pentru noul capitol si felicitari pentru munca depusa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

Oana asta da urare ... vezi ca daca va fi asa va trebui sa vii la botez!
Nu stiu ce sa spun in legatura cu anestezia ... eu i-am solicitat dr. anestezist, tinand cont ca mai facusem acelasi tip de anestezie -in vena, pe care o suportasem excelent, la punctia din Canada.
Cat despre ... trebuie sa fii treaza, ca sa o poti auzi!
Sper ca nu am uitat pe cineva din lista!
Tu unde vei face FIV si cu ce dr.?
Mirela Mersi mult! Maine nu voi fi in Bucuresti, dar sper sa apuc sa intru sa citesc.

Cami
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83610" target="_blank">Barbye are nevoie de ajutor!

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Lachi, cand te citesc pe tine mai ca prind si eu curaj sa-mi fac menogonul singura. Nu ca n-ar avea cine sa mi-l faca avand in vedere ca stau la fix 1 minut de Spitalul de Copii si am si pile acolo...dar chiar si asa mi-e teama de "punctualitatea" asistentelor. Cand mi-am facut Pregnylul pentru IA, m-am dus cu recomandare la o asistenta si in loc de ora 12 l-am facut la 12.20, pana terminase d-ra cafeaua si tigarea... Iti tin pumnii sa "mearga serul" bine si sa-mi povestesti "tipsuri" despre injectare.
Sheri. M Oana, iar il barfiti pe Fat-Frumosul meu? Poate sughite, viseaza urat noaptea si il incurcati pe parcursul tratamentului meu. Ia va rog sa va revizuiti comportamentul ca ma apuc si eu si va barfesc cu el asa, ca intre prieteni, intre 4 ochi.
Sheri, bafta multa cu progesteroanele...eu cand am citit cat de dureroase sunt si mai ascultand si sfatul medicilor, mi-am luat gandul de la ele. Ananasul si kiwi "e" baza.
Fata mosului, Oana dragutza...cum sa mearga injectiile? Avand in vedere ca nu-mi mai trec muncitorii prin fatza geamului, am mai mult timp sa scap fiola de solvent pe perna, sa imi sara acul din seringa de cate bobarnace dau sa-mi iasa aerul...dar puse cap la coada ma descurc si chiar ma pregatesc psihic pentru intramuscularele de luni (tot in regie proprie)
zisaCami, teoretic ar fi trebuit sa ma bufneasca rasul pentru "FIV-ar nasterea usoara"...dar mi-au dat lacrimile... Bafta multa joi la ET, sa vii cu vesti bune peste 2 saptamani.
CAMIKATZE, cum a iesit beta HCG-ul? Sa stii ca ti-am tinut pumnii.
rubia, iliuta, kla78, first_carmen, sunteti in focuri. Ma rog la dd sa fie bine.
galuscuta, aproape ca ne luam de mana. Eu sunt a 9-a zi de diphereline si tot pe 20 incep stimularea, dar la Giulesti.
Andrada.P, cum merg injectiile? Tot sotul sau ai luat problema in mana?
Off, sper sa nu fi uitat pe nimeni. Fetele care sunt in tratament, multa bafta si la cat mai multe outze de calitate.
Liana30, tu in ce stadiu esti? Vii la intalnire -utza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Avaloanenu te panica pentru mine, dar iti apreciez grija! Deocamdata nu am schema exacta, dar dr. a zis ca din ziua a6-a de Puregon trebuia sa imi inceapa in paralel si Orgalultralul, ceea ce nu s-a intamplat nici in Z14. Si oricum acest tratament a fost fara inhibare a hipofizei in prima faza. Oricum voi mai intreba si probabil ca se va vedea ce si cum dupa primele cateva zile de stimulare. Oricum Menogonul face acelasi lucru ca si Puregonul numai dozat este putin mai mare, pana la 5 fiole zilnic maxim. De-abia pe la inceputul lui dec. imi vor da tratamentul exact si cert e ca acum vom vedea ce va iesi cu inhibare mai intai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

www.9am.ro/revistapresei/Social/47610/Eliza-te-ai-facut-mare" target="_blank">Eliza, fiica d-nei Adriana Iliescu
chiar nu mai stiam ce s-a mai intamplat cu aceste doua 'fete'

Dana.P, multumesc ('prietenii stiu de ce'); Dumnezeu sa-ti auda rugaciunile; si tie Lachi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

MOana,da scumpa,feciorul e un fivulet si in ianuarisau febriarie vreau sa iau din cele 7 embrioane de la gheata ca sa-i fac si o surioara....as prefera eu,sau un surior.

Sheri si Aniast,vin cu dupa voi.Haideti mai fetelor ca nu e chiar asa de negru.Si nu uitati ca acel progesteron injectabil este cel mai eficient ca sa se prinda sarcina.Eu una as fi facut chiar orice ca sa fac bebe.E o durere suportabila si trece,nu e ca cea de masea care te poate tine 3 zile si nu e nici ca dea de pelicilina,care......cand bagi serul parca ai baga foc.Plus ca fiecare reactioneaza diferit.Hai curaj si.....fiti barbate!!!!!!!
Cami,mult noroc joi;ma voi gandi la tine.Si sa de dai o veste buuuuna in 2 saptamani.Si de la mine si de la Rudy.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

aniast vin mama..vin..ete na!!
Delia pup io la tine obrajorii..
aniast astept polonezii si cum vin ii si linsez cu AC..apoi in z 12 merg la clinika..si cred ca daca e totul ok..incep stimularea...cred..ca nu ma stresez sa aflu mai mult

Vreti sa faceti ceva? 5 euro pentru o viata!!

Putin cu putin se aduna marea...

Un fulg pentru seara de Craciun




"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput