Calendarul gradinarului vesel (16)

Calendarul gradinarului vesel (16) | Autor: leeloo2004

Link direct la acest mesaj

Capitolul 1; Capitolul 2; Capitolul 3; Capitolul 4; Capitolul 5; Capitolul 6; Capitolul 7; Capitolul 8; Capitolul 9; Capitolul 10; Capitolul 11; Capitolul 12; Capitolul 13; Capitolul 14; Capitolul 15


Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Moamaaa, ce super arata bostanul vostru Gabriela! E facut in-house? Mi-ai dat o idee buna pt palarie, e f haioasa, voi incerca sa le fac si eu baietilor in w-e, impreuna cu alte aativitati cu iz de Halloween.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Teo,daca ai mai multi de dat,ma bag si eu la niste irisi pitici,ca n-am!

"La vita e bella"
www.youtube.com/watch?v=-3fbAZECphs" target="_blank">Explore Romania

www.lizidesign.com/" target="_blank">Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Valentina- cu placere va dau tuturor ca am ... Irisii ii am de 5 ani... muulti... Tufanelele mi s-au inmultit ca nebunele si ele desi pentru multe dintre ele este abia al 2-lea an. Din cauza ca am f. mult soare n-au cum sa nu se faca boscheti mari asa ca cine pune la soare sa le lase si spatiu

GABI - stiu ca nu se poate sa nu existe solutii de plantare si pt teren nisipos dar nu ne-am aventurat inca pt ca mai intai trebuie sa ne facem curaj sa defrisam jungla. Am niste tufe de "salcioara" ii zic eu. Face niste floricele micute mov. Ele Ne-ajuta cat de cat sa tina terenul . Daca le smulgem p-astea trebuie sa stabilizam panta cu pietroaie/betoane...eheee munca multa si bani si mai multi... Inca nu suntem pregatiti nici financiar nici psihic sa trecem la treaba asta.
In plus o sa vezi si tu ce greu este sa amenajezi mai multe locuri de relaxare si sa te tot muti cu mobilierul si alte accesorii dintr-un loc in altul.

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Liviana, fetita mea face in doua luni 10 ani. Nici nu imi vine sa cred ca am asa fetita mare!

Gabriela foarte, foarte frumos va iesit bostanul!!! Iar mie imi plac la nebunie bostaneii de culoarea asta, doar ca aici sunt foarte scumpi astia, iar anul asta nu stiu din ce cauza nici nu prea au fost de cumparat decit micuti. Eu imi propun sa plantez pe delusorul meu pumpkins la anul si sa am propria recolta pentru Halloweeenul viitor Vezi ca nu e asa de greu, trebuie doar rabdare multa. Tehnica folosita de noi e urmatoarea: pregatesti bostanelul taindu-i capacul dar in unghiuri astfel incit atunci cind il pui la loc sa nu cada in interiorul bostanului, sa poti pune luminarea. Apoi scoti toate semintele si miezul. Si cureti prin razuire (?!) (scraping) peretii interiori foarte, foarte bine. Aici sunt reviste cu modele de pumpkins ptr Halloween dar se pot tipari si de pe internet. Sunt in format A4. Si se ia modelul dorit si se pliaza cit mai bine hirtia pe fata dorita a dovleacului si se lipeste cu scotch cit mai bine sa nu miste. Apoi cu o surubelnita cu virf foarte ascutit (ac de cusut sacii, etc) se contureaza prin punctie tot desenul. Am observat ca cu cit se fac gaurile mai apropiate cu atit se usureaza partea de cioplire. Iar cind se termina conturul se da hirtia jos si se trece la cioplit. Noi am cioplit cu un cutit normal de bucatarie de marime mica cu care curat eu legumele ca mi-e tare indeminos. Bianca nu ar fi reusit singurica sa sculpteze pisica ca e destul de dificil, chiar si eu m-am ales cu o taietura in palma ca e crocanta coaja dovleacului si la unele taieturi de finete devine tare dificil. Oricum i-am taiat nasul pisicii din greseala dar l-am salvat prinzindu-l la sfirsit cu ajutorul unei scobitori din lemn . Avem si noi trusa de scule cumparata (pumpkin carving kit) dar nu prea e de mare ajutor. Sper ca ati inteles ceva din explicatiile mele
Cam asa arata stencils pentru modele :
http://familyfun.go.com/halloween/pumpkin-carving-decorating/printable-halloween-patterns/cute-creepy-black-cat-pattern-for-halloween-703184/
Si deci se decupeaza pe contur.
Sau aici puteti vedea mai multe idei de pumpkins
http://familyfun.go.com/halloween/best-pumpkin-carving-decorating-ideas-787187/#All Stitched Up Jack-o#39;-Lantern;1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lbelciug

Moamaaa, ce super arata bostanul vostru Gabriela! E facut in-house? Mi-ai dat o idee buna pt palarie, e f haioasa, voi incerca sa le fac si eu baietilor in w-e, impreuna cu alte aativitati cu iz de Halloween.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)



Multumesc! Da, eu m-am "luptat" cu el...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Liviana uite aici sunt idei pentru activitati cu piticii, de facut decoratii
http://familyfun.go.com/halloween/best-halloween-decorations-786789/#Spirit Jugs;16
Unele sunt tare dragute! acum mi-e ciuda ca nu am descoperit mai repede ideile sa fi adunat canistrele de un galon de la lapte si sa le fac asa Dra retin pentru la anu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Uau, alintaroma - am intrat pe linkul dat de tine si m-a pus michiduta sa dau la sectiunea "Craciun"...ce de idei gasesti acolo...!!! Super linkul, multmumim!

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Suuuuuper linkul, alintaroma!. Cred ca in seara asta culc fetele mai devreme
M-au sunat de la sieberz, deci in we am treaba nene, nu gluma.

Moamaaa, ce de dovleci cumapar eu maineeee. Sunteti super cu decoratiunile voastre

Teolinda, ce m-ai facut sa rad, dar nu vreau sa va iau locul, intr-adevar. Eu am o palma de pamant si nu fac fata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Ti-am zis ca cei de sieberz se misca repede! Spor la plantat si tie!

Pina la urma mie imi vine miine coletul cu pomii fructiferi, oricum tot simbata am si eu de treaba!

Va urez o seara placuta, ma duc si eu spre casa...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

So, am gradina sapata si instalatia de irigare aerisita, gata pentru iernat! La fix, pentru ca de dimineata cind am plecat de acasa, termometrul arata -1.5 grade...

Acum m-am mai linistit...daca imi vin pomii astazi si reusesc sa-i plantez miine ma declar chiar super-multumita pentru acest an!

Edit - au venit pomii si restul (adica o forsithia, 2 budleja unul alb si unul mov, citiva bulbi de ghiocei, zambile albe si niste anemone mov) - i-am incarcat in masina, deci sigur miine am de lucru! Pomii par chiar sanatosi, au trunchiurile grosute, nu ca cei pe care i-am plantat anul trecut - sper sa am bafta anul asta!

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput