Calendarul gradinarului vesel (16)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns micha08 spune:

Buna gradinarese/gradinari!
Stiti cumva cum ar trebui ingrijite, de fapt taiate, cosmetizate crizantemele ca sa faca coroana aceea superba pe care o vedem cand vrem sa le cumparam din piata? La mine in gradina cresc cam dezordonat si ciufulite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Leeloo, deci esti in grafic, bravo! Multumesc pentru urare, asemenea, o sa avem de lucru in we

Voi m-ati deturnat pe mine catre Halloween, mai. Eu nu i-am spus Sarei niciodata nimic despre sarbatoarea asta, dar vad ca anul asta a avut ea grija sa-mi spuna totul, cum trebuie sa ne costumam, sa ne speriem etc etc... cica e super tare! Eu nu auzisem pana acum. Asa ca ...cine a dat fuga-n Kaufland sa cumpere palarii de vrajitoare si alte prostii de nu visam eu in viata mea sa mai dau banii si pe ele.

Cert e ca au in K niste crizanteme, era sa cad jos, o splendoare, deci nu tufanele, niste crizanteme mari ca niste globuri cu petalele curbate, o nebunie. Ma grabeam fff tare, dar tot o sa-mi iau din-aia ca e prea frumoasa si am s-o tin numai in ghiveci.

Si au o planta (e fff la moda cica in europa), Calluna (iarba neagra), nu aveam habar ce-i cu planta asta, dar s-a-ntamplat s-o vad chiar in nr. din gradina de vis din noiembrie, cum ca ar fi planta chiar de iarna....si ar sta inflorita in gradina si jardiniera toata iarna. Eeee? Ce ziceti? E foarte eleganta, sofisticata asa http://www.google.ro/images?hl=ro&q=calluna%20vulgaris&um=1&biw=1260&bih=613&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi

B.nica, tu o ai? Ca tu ai toate nebuniile prin gradina...

Sunt trista ca mi-a murit ceapa ciorii, de care stiu de la B.nica, mi-am cumparat-o cand a zis ea pe forum de la Kaufland, ca de-atunci sunt fan K, pana atunci nu pusesem piciorul pe-acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Citat:
citat din mesajul lui micha08

Buna gradinarese/gradinari!
Stiti cumva cum ar trebui ingrijite, de fapt taiate, cosmetizate crizantemele ca sa faca coroana aceea superba pe care o vedem cand vrem sa le cumparam din piata? La mine in gradina cresc cam dezordonat si ciufulite!


Asta da intrebare incuietoare, eu nu am reusit sa-mi raspund la intrebarea asta, ca daca le tai primavara din varfuri, nu mai fac flori, ca practic le tai chiar mugurii de floare, deci.... chiar nu am idee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

sunt tare pe fuga, dar am intrat special ca sa ma inscriu si eu pe lista Teolindei pt irisi pitici, dau la schimb rhizomi de dalie pitica

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Martie - am eu calluna - si intr-adevar nu are nicio treaba peste iarna, rezista. Eu o stiu din Austria - acolo la ei la munte jardinierele care de vara pina toamna sunt pline de msucate curgatoare, iarna stau impodobine cu calluna si crengi de brazi! Mi-am mai luat 2 si anul asta - nu sunt pretentioase, fac niste floricele dragute si sunt foarte decorative iarna.

In pauza de masa am dat o fuga pina la brico ca vroiam sa iau ceva pamint pentru pomii fructiferi - intimplarea a facut ca am gasit ingrasamint organic ("organic manure") asa ca am luat 2 saci sa-mi ajunga si la pomi si restul sa-l rastorn in gradina de legume ca balegar adevarat nu am de unde sa iau...

Spor la treaba la toata lumea, se pare ca si weekendul care vine va fi la fel de frumos ca si cel care a trecut!

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Help!Stie cineva cum se ingrijesc cyclamele? Am primit una superba, inflorita si s in cateva zile a lesinat de tot. Se pleostesc si se inmoaie tulpinile, apoi se rup... Mai are doar cateva

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Olympia, pot doar sa cred ca de la caldura prea mare, lor nu le place caldura, eu mereu le tin peste iarna in locuri neincalzite prin casa si infloresc toata iarna, fara ca eu macar sa le dau mare atentie, iar vara le scot in curte, ca le place fff mult apa de la ploaie, dar le tin tot asa, ferite de soare si caldura. In mod normal ele dispar de tot in pamant prin iarna, apoi in primavara isi revin din nou. Deci sa nu aruncati ghiveciul, crezand ca planta a murit.
Si trebuie udata moderat, nici apa multa nu-i place/prieste.

Eu mi-am facut planuri marete degeaba pentru we, am avut musafiri si vineri si sambata, sunt in cap de oboseala, am reusit doar sa pun cei 30 de bulbi de lalele Angelique pe aleea de trandafiri si am capatat o febra musculara de nu pot sa ma misc. Nu am facut la sapat si alte treburi si de la 30 de bulbi amarati nu mai pot sa ma misc.
Totusi, am o realizare, am legat toti trandafirii urcatori, ca in vara asta i-am lasat de capul lor si acum am ordonat crengile crescute aiurea si am facut curat la locul de joaca, am scos pavelele de lemn, am curatat lada de nisip si am completat cu nisip, am strans o tona (si ceva) de frunze, credeam ca nu mai scot locul ala la lumina, ca e sub un visin, un alun, un gutui si un cires, deci va dati seama frunzarie ce-i acolo.
Si ca sa pun restul de bulbi trebuie sa fac iar curat, ca s-a asternut din nou un covor de frunze peste tot, pana le strang pe toate, vai mama mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Leeloo, acum mi-a intrat in cap sa ma duc sa-mi iau jardiniere ca sa am calluna pe terasa toata iarna. Na! ce mi-ai facut!

Ce-ai facut in we? Sau nu mai poti nici tu sa te misti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Martie, n-a fost mai la caldura! Apa nu i-am pus multa, cam cum punem la azalee si orhidee, ca-s in acelasi loc. Oricum nu arunc ghiveciul daca asa zici.
PS: am reanimat bloguletul

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Sigur ca am facut si eu si sotul febrea musculara...nici nu se putea altfel... DAR...am plantat cei 6 pomi fructiferi (sa dea Dumnezeu sa se prinda!!), am mai plantat din bulbii ramasi - irisii pitici, niste anemone mov, ghiocei...si ma tot gindesc cind mai apuc sa pun trandafirii si lalelel pe care le-am comandat la bakker si inca nu mi-au ajuns (oare cind or sosi???).
Sotul in paralel, ajutat si de mine - a tuns peste tot gazonul asa ca este deja pregatit de iernat, ne-am luat de-o grija!
Gradina de legume este deja sapata si aranjata, am acoperit patrunjelul, cimbrul si rozmarinul si am pus civea rinduri de ceapa alba si rosie pentru la primavara si probabil si pentru la toamna...mai am ceva arpagic ca nu am reusit sa-l pun pe tot, poate in weekendul care vine ca in rest nu prea mai am cind.

Olympia - pai asa poze frumoase cu flori superbe aveai si nu le impartaseai cu noi? Ntz, ntz... Super, imi plac mult mai ales daliile!! Iar cu cyclamena - ti-a spus Martie deja asta stiu si eu ca le place mai racoare si nu le place multa apa - dar nici lipsa ei! Dupa cum spui tu ca se pleostesc frunzele si florile eu as zice ca nu prea are apa - poate e uscat aerul in camera unde o tii si ei ii trebuie ceva umezeala - trebuie sa aiba pamintul umed cum il simti la degete - nu sa musteasca de apa, insa umed, sa nu fie uscat!

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput