Calendarul gradinarului vesel (16)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Olympia, gradina tine cu tine - poate anul asta te rasplateste pentru eforturile tale trecute si ti-a dat totusi voie sa te odihnesti putin. Tare frumos ti-a multumit
In legatura cu cyclamenul, eu am unul de 2 ani, l-am tinut in casa desi e planta de exterior, de iarna. Face flori minim 6 luni, iar eu il ud cand incep sa i se pleosteasca frunzele. Sta la lumina dar nu langa calorifer. Are un bulb urias (care s-a cam dezgolit la mine, trebuie sa-i mai adaug putin pamant). Daca totusi nu reusesti sa-l revigorezi muta-l afara si-si vede el de treaba.
Eu n-am apucat sa tund iarba si sper din suflet ca sa ma ajute vremea in we pt ca pana atunci nici n-am cum si e cam maricica.
AAA n-am pus nici bulbii, dar am facut curat in borcanelele cu seminte colectate de mine (sunt cam 40....), am gasit morman de omizi mari verzi pe broccolli, tufanelele albe vad ca se tin tare bine (oare de ce cele mov nu-s asa rezistente?)
Stie cineva cand se scoate sfecla?
sa aveti o saptamana cu soare

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Tala, din ce am vazut pe net sfecla se recolteaza incepind cu prima decada a lunii octombrie, dar radacina inca poate creste atita timp cit temperaturile nu scad sub 8-10 grade. A, si in cava, scria ca recoltarea trebuie neaparat facuta atunci cind pamintul este perfect uscat (se opreste de ex irigarea cu vreo 20 de zile inainte si nu se recoletaza dupa ploi)...dar poate iti raspunde cineva care chiar a si plantat!
Spor la treaba!

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Multumesc pentru aprecieri! Pozele-s frumoase, dar e meritul sotului, florile au fost si ele frumoase dar s-au descurcat singurele, ca eu in afara de plantarea bulbilor de dalii si a semintelor de carite, n-am facut nimic. Trandafirii se descurca singuri de ani buni... Acum am scos bulbii de dalii, am trei recipiente uriase invelite cu o prelata carora nu le-am gasit inca loc de iernat.
Am schimbat locul cyclamenului, am sa-l mut inca o data si mai la lumina, la caldura n-a stat insa deloc. e inca pe duca, nu da semne de revenire.

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Gabriela, multumesc de informatii - deci sunt in intarziere, rau. Sunt insa si tare mici pt ca le-am semanat f dese si soacra-mea mi-a spus sa le las asa. Insa cu prima ocazie le scot
Eu sunt socata de gura leului (am primit in primavara cateva fire care s-au prins cam chinuit, insa s-au prins) dar este si acum inflorita si cat se poate de vie
In we asta o sa pun si bulbii (cu plasa de rapit sub ei ca sa nu-i mai scot in primavara) insa nu stiu unde inca....

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Tala - aseara chiar citeam in nr. pe noiembrie de la Gradina mea de vis despre sfecla si m-am gindit la tine . Acolo scria ca semnul de cules este atunci cind frunzele incep sa se pateze si sa se usuce, dar in acelasi timp ca le poti lasa pina inainte de primele ingheturi. Trag concluzia ca inca le mai poti lasa sa se coaca pina spre mijlocul lui noiembrie daca vremea continua ca acum...asa ca ai timp!
Si la mine gura leului e inca inflorita (alaturi de trandafiri si tufanici, astea sunt singurele flori pe care le mai am in gradina) - eu am avut seminte de gura-leului pitica - le-am aruncat aiurea pe pamint si au rasarit citeva - de atunci au fost inflorite incontinuu - banui ca o sa rasara si la anul ca eu nu m-am invrednicit sa adun semintele, s-au scuturat in acelasi loc...


Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Salutare harnicutelor!

Felicitari tuturor pt "muncile" din gradini!

Si la mine mai este inflorita gura leului. Fara probleme s-a scuturat si vor rasarii plantute noi la primavara dar sa stiti ca si acestea de-acum vor ramane verzi toata iarna chiar daca nu vor mai face flori.

Si eu am avut "productivitate" maxima la plantat week-end-ul acesta. Culmea nu aveam asa ceva in plan ci a aparut pe moment. Primul a fost socra-miu care a venit sambata cu panselute inflorite. Trebuia sa le duca la cimitir la Ploiesti dar nu avea chef sa se duca pana acolo asa ca mi le-a dat sa le plantez eu. Am umplut si eu toate ghivecele/jardinierele in care mai aveam pamant dupa ce smulsesem petuniile. Am plantat cam 15 plantute. Au mai ramas inca pe-atat... ma gandeam ca le pun in gradina dar pt ca am avut musafiri n-am mai avut timp sa le plantez si intre timp s-a mobilizat si socra-miu si s-a decis sa mearga duminica la cimitir si sa le planteze. Oricum erau multe 30 pt un mormant care deja avea si alte plante pe el. Ca sa nu mai zic ca stie si el ca o sa i le fure. Deh.. vestitul cimitir Bolovani de la Ploiesti...
Duminica... a cazut pe mine ditamai "pleasca". Vecinii mei s-au decis sa faca toata curtea doar gazon si tuia asa ca au scos TOTI trandafirii. M-au intrebat daca vreau asa ca mi-am luat vreo 10 bucati si i-am plantat pe unde mai aveam eu loc liber. Mai peste bulbi...., deh c-asa e cand ai de toate indesate in pamant. Da' nu ma induram de bietii trandafiri. I-am dat si unei alte vecine vreo 10 -15 ,plus unor prieteni care erau la mine vreo 5.
Pe bune ca ma gandeam la voi. Eram asa de disperata ca ii scoate si ii arunca si nu aveam unde sa-i pun... da' in acelasi timp ce naiba sa le zic ca ma gandeam ca or sa ma creada nebuna daa le spuneam ca am eu "niste gradinarese pe forum".

Mda... asta e... sper sa se prinda.
Va astept oricum la primavara pt irisi/tufanele si altele de pe-aici... si de ce nu.. si la trandafiri.. stiti ca se mai practica sa ii tai dupa prima inflorire in mai si sa ii punem cu "sticla".

Olympia - f frumoase florile tale. Gutuiul japonez... superb.

MARTIE - si la noi a fost vineri zi de greblat frunzele de la caisi...le-a executat sotul impreuna cu socrul. Eh... oricum socra-miu se vaita si imi zicea ca mai bine chema el pe niste fete de la ADP sa stranga frunzele alea. Mda... e greu sa cari frunzele cu roaba... ca-s pietre de moara ce naiba.

GABI - abia astept la primavara sa imi spui cum le-a mers copaceilor... si chiar ma gandeam ca daca ti se prind sa imi comand si eu la anul... Nu stiu unde o sa-i pun... poate pe vale?

Si al meu sot a cioplit un bostan .. nu-i asa meserias ca al Gabrielei dar macar la anul sper ca va fi mai indraznet.
Uitati aici:http://www.dropshots.com/teonic#date/2010-10-29/15:07:13

Pupiiiici!



LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Teolinda e dragut bostanelul si e doar primul, ai sa vezi la anul cum te va uimi cu tehnica dobindita!

Tala eu tin minte ca mama taia toate frunzele la sfecla undeva in luna septembrie, zicea ea, ca sa lucrezez planta doar in radacina. Si apoi o scotea la sfirsit de octombrie (dar noi eram in N tarii). Mai faceau si frunze intre timp dar nu foarte multe sau mari. Acum eu nu stiu cit e de reala informatia si daca asta e o procedura aplicata la cultivarea sfeclei
Am mai plantat si eu ceva bulbi de lalele weekendul asta si am tuns gazonul pentru ultima data . Deja de vineri se anunta fulguieli si avem bruma groasa in fiecare dimineata ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Teolinda, e foarte frumos dovleacul - complimente sotului! Dar si mai frumos e Spiderman-vampir...!!!!
Eu zic ca se vor prinde trandafirii, de ce sa nu se prinda, acum inca e sezon de plantare pt ei!
Vad ca de miine se anunta citeva zile calduroase si frumoase, deci probabil si weekendul care vine va fi frumos - de mi-ar veni si mie trandafirii si bulbii de la bakker ca sa termin si eu cu tot plantatul si sa stau linistita pina la primavara... o sa le mai scriu inca un mail...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Teolinda, suna apetisanta oferta ta, cred ca te voi vizita si eu la primavara. Foarte reusit bostanul, si noi am avut 2 ciopliti cam la fel, doar ca ochii aveau triunghiul cu vf in sus. Am facut si poze, le-am facut palarii de vrajitori la baieti, ne-am alergat si speriat prin casa, a fost fun.
Tala, apropo de tufanelele mov, la mine au inflorit inaintea celor albe si evident ca s-au si ofilit mai repede. As zice nu ca nu-s rezistente ci doar ca soiului asta ii place caldura mai mult si de asta infloresc mai repede. Cele albe vad ca nu-s deranjate de bruma si semi-inghetul de pe peste noapte, cele mov s-au trecut cu totul, deja le-am taiat de la baza. Oricum sunt superbe ca flori.

Am un feeling ca acest week-end va fi ultimul frumos din aceasta luna, am in plan sa pun si eu arpagic, usturoi, salata, spanac si 2-3 pomi.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Fetelor multumesc de info referitoare la sfecla ( i s-au palit frunzele deci cred ca in we le scot).
Ce dovlecei frumosi ati facut! Eu am avut unul in carne si oase (costumatia pt petrecerea de la gradi a fost de dovlecel la cererea dovlecelului...).
Trebuie sa tund neaparat gazonul dar mi s-a stricat masina, sa pun bulbii, sa tai tufanelele, sa sap gradina de legume...of ce mic e timpul asta!
pupici

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput