DREPTURILE SUNT ALE LOR- OBLIGATIILE SUNT ALE NOAS

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

Pentru tine insa, chinul abia atunci va incepe - vei fi frustrat de prima nunta, de primii nepoti, de prima absolvire a copiilor mari. Nu-ti va simti nimeni lipsa - iar asta o sa doara cumplit.
Cu toata prietenia, iti doresc sa te bucuri macar de copiii noi. Dar cum viata bate filmul, s-ar putea ca chiar si acestia sa fie suparati pe tine. Si atunci sa vezi cum musca singuratatea...



Cat venin! Si daca cele prezise de tine nu s-ar implini te-ai oftica?

Eu inteleg din postarea lui Petrica_do ca un om nu poate fi in doua locuri in acelasi timp. Si ca locul unui barbat este langa familia sa, nicidecum impartit intre copii.

Statutul de mama singura ar trebui asumat fara victimizare...eu nu mi-as permite sa sun un barbat casatorit la 2 noaptea pentru nimic, fie el si tatal copilului meu. As cauta sprijin in alta parte. Poate doar in cazul in care ar insista el sa il sun oricand, la orice ora in anumite situatii legate de copil. Atunci da...si as aprecia interesul sau pentru copil.

Pacat totusi ca in general mai mult barbatii isi refac viata (in sensul unei familii complete), desi femeile sunt cele care raman cu copiii si ar fi si in interesul lor si al copilului sa completeze familia. Stiu ca pentru ele e infinit mai greu, tocmai de-aia zic ca e pacat, pentru ca ar avea nevoie de asta mai mult decat barbatii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

Pentru tine insa, chinul abia atunci va incepe - vei fi frustrat de prima nunta, de primii nepoti, de prima absolvire a copiilor mari. Nu-ti va simti nimeni lipsa - iar asta o sa doara cumplit.
Cu toata prietenia, iti doresc sa te bucuri macar de copiii noi. Dar cum viata bate filmul, s-ar putea ca chiar si acestia sa fie suparati pe tine. Si atunci sa vezi cum musca singuratatea...



Cat venin! Si daca cele prezise de tine nu s-ar implini te-ai oftica?

Eu inteleg din postarea lui Petrica_do ca un om nu poate fi in doua locuri in acelasi timp. Si ca locul unui barbat este langa familia sa, nicidecum impartit intre copii.

Statutul de mama singura ar trebui asumat fara victimizare...eu nu mi-as permite sa sun un barbat casatorit la 2 noaptea pentru nimic, fie el si tatal copilului meu. As cauta sprijin in alta parte. Poate doar in cazul in care ar insista el sa il sun oricand, la orice ora in anumite situatii legate de copil. Atunci da...si as aprecia interesul sau pentru copil.

Pacat totusi ca in general mai mult barbatii isi refac viata (in sensul unei familii complete), desi femeile sunt cele care raman cu copiii si ar fi si in interesul lor si al copilului sa completeze familia. Stiu ca pentru ele e infinit mai greu, tocmai de-aia zic ca e pacat, pentru ca ar avea nevoie de asta mai mult decat barbatii.






In primul rand, te rog sa-ti controlezi limbajul.
Dar ca sa-ti raspund in maniera pe care o intelegi, "ma oftic" cand vad usurinta cu care un adult se raporteaza la niste copii pentru care este direct responsabil.
Inainte de a-ti permite sa-mi etichetezi punctele de vedere, te rog sa-mi recitesti nedumerirea privind discutia despre neveste - deci nu discutam aici despre telefoane la fostul sot insurat.

Cat priveste victimizarea - de regula exact tatii se considera nedreptatiti. In cazul de fata - sute de kilometri ca sa-i vada, program de vizita impus sau cand este mama de acord, tensiuni cu nevasta din cauza fostei, bani mult prea multi, mofturi de adolescenti, suportat proasta lor crestere - of, o groaza de probleme!!

Da, barbatii isi refac mai usor viata pentru ca sunt nerabdatori sa intre in noi relatii, sa dobandeasca noi copii, noi familii fericite. Nu merge nici a doua oara - mai incearca.
In acest timp, mamele nu cauta in primul rand fericirea personala, ci un prieten/tata/familie pentru copilul pe care nu-l claseaza in dosarul de divort, si pentru care incearca sa faca viata de copil cu un singur parinte mai usoara.

Uzual, banii aia trimisi pentru copil se numesc "pensie alimentara". Dincolo de faptul ca nu se cheama asa, probabil ca induce in mintea "platitorului" ca singura lui responsabilitate fata de copil este sa aiba de mancare. In rest - chiar nu conteaza nimic in afara de propriul confort!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Pacat totusi ca in general mai mult barbatii isi refac viata (in sensul unei familii complete), desi femeile sunt cele care raman cu copiii si ar fi si in interesul lor si al copilului sa completeze familia. Stiu ca pentru ele e infinit mai greu, tocmai de-aia zic ca e pacat, pentru ca ar avea nevoie de asta mai mult decat barbatii.



Eu de exemplu m-as descurca si singura perfect, nu de asta il sun la 2 noaptea cand copilul trebuie dus la spital, imi pare rau daca s-a inteles ca il sun pentru ca am eu o nevoie. Eu nu am nici o nevoie. Copilul si el au nevoi.

Il sun la 2 noaptea pentru ca stiu ca ii pasa. Si pentru ca daca nu l-as suna, ar suferi, mi-ar reprosa, nu s-ar simti bine. Si oricum nu se imbolnaveste brusc copilul la 2 noaptea, ci probabil e bolnav din timpul zilei si se agraveaza situatia, - evident ca ii spun si stie orice. Mereu da sms noaptea sa intrebe cum e si nu adoarme si nu se linisteste pana cand nu-i spun eu ca e ok. Au fost cazuri cand nu a fost ok, si atunci a venit singur cu propunerea sa mergem cu ea la spital, nu a trebuit sa-i cer eu asta.

Sunt tati care chiar sunt...tati, pur si simplu mentin copilul pe primul loc in viata lor si ii ofera prioritate absoluta.

Altii sunt...niste personaje in viata unui copil. Pozitive, negative, doar personaje cu care eventual copiii se mai intalnesc (sau nu) de-a lungul vietii.

Desi din cate citesc, ar trebui sa-i ridic o statuie fostului sot. Poate nu mi-am ales un sot bun, dar un tata mai bun la copil nici ca puteam sa gasesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Petrica_do spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

Pentru tine insa, chinul abia atunci va incepe - vei fi frustrat de prima nunta, de primii nepoti, de prima absolvire a copiilor mari. Nu-ti va simti nimeni lipsa - iar asta o sa doara cumplit.
Cu toata prietenia, iti doresc sa te bucuri macar de copiii noi. Dar cum viata bate filmul, s-ar putea ca chiar si acestia sa fie suparati pe tine. Si atunci sa vezi cum musca singuratatea...



Cat venin! Si daca cele prezise de tine nu s-ar implini te-ai oftica?

Eu inteleg din postarea lui Petrica_do ca un om nu poate fi in doua locuri in acelasi timp. Si ca locul unui barbat este langa familia sa, nicidecum impartit intre copii.

Statutul de mama singura ar trebui asumat fara victimizare...eu nu mi-as permite sa sun un barbat casatorit la 2 noaptea pentru nimic, fie el si tatal copilului meu. As cauta sprijin in alta parte. Poate doar in cazul in care ar insista el sa il sun oricand, la orice ora in anumite situatii legate de copil. Atunci da...si as aprecia interesul sau pentru copil.

Pacat totusi ca in general mai mult barbatii isi refac viata (in sensul unei familii complete), desi femeile sunt cele care raman cu copiii si ar fi si in interesul lor si al copilului sa completeze familia. Stiu ca pentru ele e infinit mai greu, tocmai de-aia zic ca e pacat, pentru ca ar avea nevoie de asta mai mult decat barbatii.






Ieri am scris un mesaj foarte lung si apoi m-am razgandit.Vroiam sa il editez astazi dar nu are rost.Am mai scris si altadata , poate ca nu ma exprim eu suficient de bine in scris, pt ca vas cat de gresit ati interpretat doamnelor.
Am intrat doar sa va spun ca tot ce am vrut eu sa exprim de fapt este exact ce spune ACCEPT in postul de mai sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

off topic:

Mediajust , din propozitia

"Cat venin! Si daca cele prezise de tine nu s-ar implini te-ai oftica?"

ce contravine limbajului?
Mi-a atras atentia remarca ta si nu inteleg,adica nu realizez fata de atatea altre exprimari( e drept nu am citit regulamentul sa vad daca sunt cuvinte in propozitie care nu sunt admise) ce anume e atat de deplasat. M-am gandit ca cele doua cuvinte " venin si oftica"...nu stiu exact, dar mi-as dori sa stiu pt viitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Petrica_do

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

Pentru tine insa, chinul abia atunci va incepe - vei fi frustrat de prima nunta, de primii nepoti, de prima absolvire a copiilor mari. Nu-ti va simti nimeni lipsa - iar asta o sa doara cumplit.
Cu toata prietenia, iti doresc sa te bucuri macar de copiii noi. Dar cum viata bate filmul, s-ar putea ca chiar si acestia sa fie suparati pe tine. Si atunci sa vezi cum musca singuratatea...



Cat venin! Si daca cele prezise de tine nu s-ar implini te-ai oftica?

Eu inteleg din postarea lui Petrica_do ca un om nu poate fi in doua locuri in acelasi timp. Si ca locul unui barbat este langa familia sa, nicidecum impartit intre copii.

Statutul de mama singura ar trebui asumat fara victimizare...eu nu mi-as permite sa sun un barbat casatorit la 2 noaptea pentru nimic, fie el si tatal copilului meu. As cauta sprijin in alta parte. Poate doar in cazul in care ar insista el sa il sun oricand, la orice ora in anumite situatii legate de copil. Atunci da...si as aprecia interesul sau pentru copil.

Pacat totusi ca in general mai mult barbatii isi refac viata (in sensul unei familii complete), desi femeile sunt cele care raman cu copiii si ar fi si in interesul lor si al copilului sa completeze familia. Stiu ca pentru ele e infinit mai greu, tocmai de-aia zic ca e pacat, pentru ca ar avea nevoie de asta mai mult decat barbatii.






Ieri am scris un mesaj foarte lung si apoi m-am razgandit.Vroiam sa il editez astazi dar nu are rost.Am mai scris si altadata , poate ca nu ma exprim eu suficient de bine in scris, pt ca vas cat de gresit ati interpretat doamnelor.
Am intrat doar sa va spun ca tot ce am vrut eu sa exprim de fapt este exact ce spune ACCEPT in postul de mai sus.






Noi episoade Petrica_do, sezonul decembrie .

Hai sa vedem ce a vrut sa exprime Petrica_do, iar doamnele veninoase nu au priceput (Accept, vad ca, de fapt, stai bine cu empatia. Tz, tz.. ).

Deci, sa vedem ce n-a putut Petrica_do sa exprime in scris:

- un barbat casatorit nu trebuie deranjat la 2 noaptea
- statutul de mama singura ar trebui asumat voiniceste
- mama singura ar trebui sa caute sprijin oriunde altundeva, numa' sa nu-l deranjeze pe tatal copiilor lor
- tatal copiilor trebuie deranjat numai daca el insista, ceea ce nu e cazul nostru

Mai adaugam episoadele din sezonul trecut, alea in care Petrica_do se vaicarea ca are prea multi copii, deci se vedea nevoit sa renunte la aia care s-au dovedit a fi niste infractori fara scrupule, carora nu le pasa ca tati e indragostit si... asteptam cu interes sezoanele urmatoare.

Protest
Recunosc ca ma jucam odata cu fetita la nisip si a venit o alta fetita sa se joace cu noi. Avea peste 3 ani, s-a asezat in fund in nisip, moment in care i-am vazut pampersul si toate cele (la copiii mai mari dispar colaceii de pe picioare, pamperul nu prea mai are pe ce sa stea), avea si nisip in pampers, recunosc ca am avut o reactie in stomac, fetita vorbea foarte bine, parea sanatoasa.

Daca copilul meu ar ajunge sa-mi spuna cum a spus copilul lui X la 4 ani 'nu ma simt bine la gradinita ca am nevoie de tine acolo sa ma incurajezi', m-as gandi serios ca am dat-o in bara rau de tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Off topic pt Adina: unii copii se mai imbolnavesc noaptea. De ex. fii-mea m-a trezit intr-o noapte la 12 ca o doare urechea. Am calmat-o, i-am dat nurofen, a mai atipit, iar s-a trezit, pe la 3 noaptea plangea deja de durere. Pana la 6 dimineata o plimbam cu taxiul prin oras, pana am gasit un orelist de garda. In acest timp exul dormea probabil, incercand sa-si absoarbe alcoolul pana dimineata.

Denizel:

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

petrica, sa-ti zic de "tatal" meu?
-nu stie ca m-am casatorit
-nu stie in ce oras stau
-nu stie ca am copil
-nu va sti nici daca am 10 copii
-nu mi-a platit pensie alimentara - nii eu nu i-am dat bani cand a venit sa imi cerseasca
-nu il salut pe strada
-nu ma intereseaza daca traieste sau nu, daca moare nu merg nici macar pe aproape de cimitir

mare grija in relatia cu "fostii" copii. ca nici in casnicia actuala nu ai garantii ca va tine pe viata, si te trezesti la 50 si ceva de ani singur pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

In acest timp, mamele nu cauta in primul rand fericirea personala, ci un prieten/tata/familie pentru copilul pe care nu-l claseaza in dosarul de divort, si pentru care incearca sa faca viata de copil cu un singur parinte mai usoara.





Cine alege sacrificul (pe care in mod sigur copiii nu il cer) sa isi asume viata grea fara sa dea vina pe cei care isi vad de fericirea lor. Din pacate femeile de genul asta nu gandesc in perspectiva. Ai idee cat de greu apasa singuratatea unei mame pe umerii copiilor atunci cand acestia ajung la varsta la care isi iau zborul? E ok (pentru anumite femei) de dus singuratatea intr-o etapa a vietii in care nu iti ramane timp sa te gandesti la ea, respectiv cand copiii sunt mici. Dar dupa?

Adina cazul tau, in care tatal doreste, ba chiar s-ar supara sa nu-l suni cand copilul are o problema, l-am mentionat ca pe unul particular, si am spus ca si eu as aprecia. Totusi nu ne-ai spus (sau mi-a scapat mie) daca este sau nu recasatorit. Mi se pare un amanunt care face diferenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta

off topic:

Mediajust , din propozitia

"Cat venin! Si daca cele prezise de tine nu s-ar implini te-ai oftica?"

ce contravine limbajului?
Mi-a atras atentia remarca ta si nu inteleg,adica nu realizez fata de atatea altre exprimari( e drept nu am citit regulamentul sa vad daca sunt cuvinte in propozitie care nu sunt admise) ce anume e atat de deplasat. M-am gandit ca cele doua cuvinte " venin si oftica"...nu stiu exact, dar mi-as dori sa stiu pt viitor.



Probabil "nu s-ar implini" contravine limbajului.


Elle

_
www.immunocalromania.blogspot.com/" target="_blank">Pentru un sistem imunitar puternic

Mergi la inceput