Un baietel rasfatat

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:



Mi se pare jenant sa ridicam lenea la rang de virtute fluturand in mana carti de psihologia copilului, si sa condamnam o mama care si-ar dori ca baietelul ei de 2 ani jumate sa foloseasca olita si sa se spele pe dinti. Daca noi nu suntem in stare sa punem cu consecventa copilul pe olita inainte si dupa fiecare somn, la o jumatate de ora dupa fiecare masa, incepand cu varsta la care se stie ca fiziologic copilul ar putea sa isi controleze muschii si sa scape de pampers (1 an si 8 luni este o varianta pe care am gasit-o eu de exemplu), nu spun ca este condamnabil...pentru ca intr-adevar nu e deloc usor sa incepi procesul asta, sa renunti la pampers, sa dezbraci copilul prin parc sa faca pipi/caca vara sau iarna, sa te trezesti noaptea sa schimbi asternutul in caz de accident, sa pleci cu olita in concediu. Tot respectul pentru mamicile care o fac! Este spre binele copilului lor. Este scarbos si neigienic ca un copil sanatos de 3 ani sa poarte pampers. Este jenant sa dam in cap cu o carte de psihologia copilului unei femei care alege sa faca un efort , numai pentru ca noi am ales sa nu facem NIMIC pentru copiii nostrii, sa asteptam sa ceara ei sa faca olita, sa dormim cu ei in pat pana cand ne roaga ei sa ii lasam sa doarma singuri, etc.

Pediatrii recomanda si spalatul pe dinti, se pare ca nici asta nu le face rau copiilor.

Copilul care face numai ce vrea el nu este in siguranta.

Sa bea lapte praf de 4 ori pe zi nu mi se pare deloc ok, dar e o parere strict personala.

Nu vad pretentii absurde, nu vad tendinte abuzive, toate problemele pe care si le pune AnaMaria demonstreaza doar ca ii pasa de copilul ei si ca este dispusa sa faca un efort pentru el. Bineinteles ca ar putea sa nu faca nimic, nu ar fi greu deloc...insa nici recomandat de nici o carte de psihologia copilului de pe lumea asta.

Acum...pentru fiecare dintre probleme ai sa gasesti pe siteurile specializate diferite solutii propuse. Alege-o pe cea care se potriveste tie si copilului tau si cheia succesului este aplicarea ei cu CONSECVENTA. Sunt sigura ca metode abuzive deci proaste nu vei gasi (cauta si tu pe siteuri britanice de exemplu) - orice metoda este buna daca este aplicabila in cazul tau.

De o buna comunicare cu copilul depinde linistea si armonia in familia ta. O buna comunicare cu copilul nu exclude ca acesta sa fie vesel, energic, pus pe sotii, liber in exprimare, plin de incredere in sine, asa cum au incercat diverse mamici sa insinueze aici. Si orice pas spre independenta pe care il va face copilul tau ii va da incredere in el si frustrarile sale vor fi din ce in ce mai putine.

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaMariaVV spune:

accept92

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92



Mi se pare jenant sa ridicam lenea la rang de virtute fluturand in mana carti de psihologia copilului, si sa condamnam o mama care si-ar dori ca baietelul ei de 2 ani jumate sa foloseasca olita si sa se spele pe dinti. Daca noi nu suntem in stare sa punem cu consecventa copilul pe olita inainte si dupa fiecare somn, la o jumatate de ora dupa fiecare masa, incepand cu varsta la care se stie ca fiziologic copilul ar putea sa isi controleze muschii si sa scape de pampers (1 an si 8 luni este o varianta pe care am gasit-o eu de exemplu), nu spun ca este condamnabil...pentru ca intr-adevar nu e deloc usor sa incepi procesul asta, sa renunti la pampers, sa dezbraci copilul prin parc sa faca pipi/caca vara sau iarna, sa te trezesti noaptea sa schimbi asternutul in caz de accident, sa pleci cu olita in concediu. Tot respectul pentru mamicile care o fac! Este spre binele copilului lor. Este scarbos si neigienic ca un copil sanatos de 3 ani sa poarte pampers. Este jenant sa dam in cap cu o carte de psihologia copilului unei femei care alege sa faca un efort , numai pentru ca noi am ales sa nu facem NIMIC pentru copiii nostrii, sa asteptam sa ceara ei sa faca olita, sa dormim cu ei in pat pana cand ne roaga ei sa ii lasam sa doarma singuri, etc.

Pediatrii recomanda si spalatul pe dinti, se pare ca nici asta nu le face rau copiilor.

Copilul care face numai ce vrea el nu este in siguranta.

Sa bea lapte praf de 4 ori pe zi nu mi se pare deloc ok, dar e o parere strict personala.

Nu vad pretentii absurde, nu vad tendinte abuzive, toate problemele pe care si le pune AnaMaria demonstreaza doar ca ii pasa de copilul ei si ca este dispusa sa faca un efort pentru el. Bineinteles ca ar putea sa nu faca nimic, nu ar fi greu deloc...insa nici recomandat de nici o carte de psihologia copilului de pe lumea asta.

Acum...pentru fiecare dintre probleme ai sa gasesti pe siteurile specializate diferite solutii propuse. Alege-o pe cea care se potriveste tie si copilului tau si cheia succesului este aplicarea ei cu CONSECVENTA. Sunt sigura ca metode abuzive deci proaste nu vei gasi (cauta si tu pe siteuri britanice de exemplu) - orice metoda este buna daca este aplicabila in cazul tau.

De o buna comunicare cu copilul depinde linistea si armonia in familia ta. O buna comunicare cu copilul nu exclude ca acesta sa fie vesel, energic, pus pe sotii, liber in exprimare, plin de incredere in sine, asa cum au incercat diverse mamici sa insinueze aici. Si orice pas spre independenta pe care il va face copilul tau ii va da incredere in el si frustrarile sale vor fi din ce in ce mai putine.

Succes!


Ai copii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Muuh

Citat:
citat din mesajul lui accept92



Mi se pare jenant sa ridicam lenea la rang de virtute fluturand in mana carti de psihologia copilului, si sa condamnam o mama care si-ar dori ca baietelul ei de 2 ani jumate sa foloseasca olita si sa se spele pe dinti. Daca noi nu suntem in stare sa punem cu consecventa copilul pe olita inainte si dupa fiecare somn, la o jumatate de ora dupa fiecare masa, incepand cu varsta la care se stie ca fiziologic copilul ar putea sa isi controleze muschii si sa scape de pampers (1 an si 8 luni este o varianta pe care am gasit-o eu de exemplu), nu spun ca este condamnabil...pentru ca intr-adevar nu e deloc usor sa incepi procesul asta, sa renunti la pampers, sa dezbraci copilul prin parc sa faca pipi/caca vara sau iarna, sa te trezesti noaptea sa schimbi asternutul in caz de accident, sa pleci cu olita in concediu. Tot respectul pentru mamicile care o fac! Este spre binele copilului lor. Este scarbos si neigienic ca un copil sanatos de 3 ani sa poarte pampers. Este jenant sa dam in cap cu o carte de psihologia copilului unei femei care alege sa faca un efort , numai pentru ca noi am ales sa nu facem NIMIC pentru copiii nostrii, sa asteptam sa ceara ei sa faca olita, sa dormim cu ei in pat pana cand ne roaga ei sa ii lasam sa doarma singuri, etc.

Pediatrii recomanda si spalatul pe dinti, se pare ca nici asta nu le face rau copiilor.

Copilul care face numai ce vrea el nu este in siguranta.

Sa bea lapte praf de 4 ori pe zi nu mi se pare deloc ok, dar e o parere strict personala.

Nu vad pretentii absurde, nu vad tendinte abuzive, toate problemele pe care si le pune AnaMaria demonstreaza doar ca ii pasa de copilul ei si ca este dispusa sa faca un efort pentru el. Bineinteles ca ar putea sa nu faca nimic, nu ar fi greu deloc...insa nici recomandat de nici o carte de psihologia copilului de pe lumea asta.

Acum...pentru fiecare dintre probleme ai sa gasesti pe siteurile specializate diferite solutii propuse. Alege-o pe cea care se potriveste tie si copilului tau si cheia succesului este aplicarea ei cu CONSECVENTA. Sunt sigura ca metode abuzive deci proaste nu vei gasi (cauta si tu pe siteuri britanice de exemplu) - orice metoda este buna daca este aplicabila in cazul tau.

De o buna comunicare cu copilul depinde linistea si armonia in familia ta. O buna comunicare cu copilul nu exclude ca acesta sa fie vesel, energic, pus pe sotii, liber in exprimare, plin de incredere in sine, asa cum au incercat diverse mamici sa insinueze aici. Si orice pas spre independenta pe care il va face copilul tau ii va da incredere in el si frustrarile sale vor fi din ce in ce mai putine.

Succes!


Ai copii?

Miruna, mama lui Alexei (13.07.2006) si a lui Dimitri (02.09.2008)




Ar fi putut sa aiba. Dar nu se simtea pregatita. Asa ca, out cu Bebe si liber la tinut teorii despre lene si cresterea armonioasa a copilului. A, si despre malpraxis .
Culmea e ca primeste si flori pentru cat de bine le zice .




Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Este scarbos si neigienic ca un copil sanatos de 3 ani sa poarte pampers.


Scarbos in nici un caz si nici neigienic nu vad de ce-ar fi.
Cu alte cuvinte, in viziunea ta, un copil de 3 ani cu pampers ori este bolnav (si atunci il compatimesti), ori este sanatos dar atunci te ingretoseaza. Jenant!








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:


denizel mai sapa si pe la alte subiecte. Ai sa descoperi ca am copii, dar cu siguranta vei dori sa-mi raspunzi si pe acolo.

Cristina_C, in viziunea mea un copil sanatos de 3 ani care poarta pampers este un copil neglijat de parinti. Bineinteles ca nu are de ce sa ma ingretoseze copilul, nu este vina lui. Desigur, este punctul meu de vedere. Recunosc ca ma jucam odata cu fetita la nisip si a venit o alta fetita sa se joace cu noi. Avea peste 3 ani, s-a asezat in fund in nisip, moment in care i-am vazut pampersul si toate cele (la copiii mai mari dispar colaceii de pe picioare, pamperul nu prea mai are pe ce sa stea), avea si nisip in pampers, recunosc ca am avut o reactie in stomac, fetita vorbea foarte bine, parea sanatoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

Accept92, te vad tare cunoscatoare... Pacat ca ai avortat copilul.

AnaMaria, da-i timp si iubeste-l. E doar un copil de 2 ani care se comporta ca un copil de 2 ani. La noi micile probleme s-au rezolvat cu multa iubire, pupat mult si imbratisat, rabdare si iar rabdare. Si eu o las pe S sa faca ce vrea, e extrem de independenta. Dar asta am facut ca un "normal" pt ea. La 2,5 ani ea mananca atunci cand cere. Merge in bucatarie, in frigider, isi ia ce vrea si imi da sa ii pun in farfurie. Daca ar qjunge nu cred ca ar mai avea nevoie de mine. Si S nu vorbeste, adica f putin, asa ca e si mai greu sa o inteleg. Eu nu am atacat pampersul, pt ca nu putem comunica si nu stie sa zica/indice atunci cand face. Cu periuta n-am avut probleme, se spala si de 5 ori pe zi... Sper ca ti-am raspuns.

Seara buna, doamnelor !

************************************************************************************

MIHAITA VREA SA NU MAI FIE DIFERIT !


oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S


www.alexandruconovaru.ro , www.helpsonia.com

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and (shout=www.dictionarenglezroman.ro/dictionar/shout" target="_blank">chiot, strigat, tipat, aclamatie) ."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Cum mai kay sa se serveasca singur copilul de 2 ani juma in frigider?


Si acuma pe bune,degeaba ii sariti la beregata lui Accept92 ,trageti concluzii prea repede,iar tot ce a scris ea ,sincer mi se par niste adevaruri fundamentale pentru educatia unui copkil sanatos.
Faptul ca nu le dam voie sa faca tot ce vor ei( la copii ma refer) are dreptate cand spune ca nu se simt in siguranta, iar 4 biberoane de NAN pe zi este excesiv de mult,intelegeam daca era lapte de vaca ,dar copilul trebuie sa aibe 3 mese pe zi plus 2 gustari,evident gustarile pot contine un bib cu lapte .

Si cu cartile astea citite de voi pe care le fluturati sub nasul celor care nu prea au timp,sincer e penibil ca sa spun asa ,pai voi mamelor care NU aveti doi copkii mici in casa credeti ca ne mai arde noua de citit psihologie pura sau comportamentala?
Va spun eu ,la activ cu una bucata dinamita de 3 ani si una turturica de 7 luni cacacioasa de mori,am scurte la degete la cati kakati sterg pe zi,crezi ca mai gasim timp si de citeala?ha



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaMariaVV spune:

denizel, muuh, anca_a, kay, ionica, cristina_C, allinta, alra, bebe beca - cate una pentru fiecare, sa nu va suparati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica


Si cu cartile astea citite de voi pe care le fluturati sub nasul celor care nu prea au timp,sincer e penibil ca sa spun asa ,pai voi mamelor care NU aveti doi copkii mici in casa credeti ca ne mai arde noua de citit psihologie pura sau comportamentala?
Va spun eu ,la activ cu una bucata dinamita de 3 ani si una turturica de 7 luni cacacioasa de mori,am scurte la degete la cati kakati sterg pe zi,crezi ca mai gasim timp si de citeala?ha



http://picasaweb.google.com/home



Da' cand te-ai hotarat sa faci primul cupil ce treburi importante te retineau de la citit, ha?


P.S. NAN-ul ucigas e facut din lapte de vaca, stai linistita. Si e si formula pt. copii mai mari decat nou-nascuti.




Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput