DREPTURILE SUNT ALE LOR- OBLIGATIILE SUNT ALE NOAS

DREPTURILE SUNT ALE LOR- OBLIGATIILE SUNT ALE NOAS | Autor: a_alina27

Link direct la acest mesaj

buna ziua,
pot spune ca fac si eu parte din categoria mamicilor singure, nu o spun cu regret, pentru ca am un ingeras de numai 1 an si jumate , care-mi readuce zilnic zambetul pe chip si care-mi da forta necesara sa lupt.
problema sta in felul urmator....ei barbati considera ca au numai si numai drepturi iar noi mamele avem obligatiile , de ce spun asa?
dau exemplu doar cazul meu.....
prin hotarare judecatoreasca se stabileste pensia alimentara pe care o va primi copilul, toate bune si frumoase pana aici, se plateste aceasta suma timp de cateva luni dupa care se uita ca emiliei poate ii sunt necesari acei bani, si nu se mai plateste pensia de un an si 3 luni si pana in prezent , dar fostul x, in toata aceasta perioada a avut numai si numai dreptruri, dreptul sa o viziteze, dreptul sa o vada , sa se joace cu ea etc el numai si numai drepturi, toate bune si frumoase pana cand am inceput sa-i interzic sa mai vina la ea , impropiu spus interzic, pana am inceput sa ma fofilez ( ca nu suntem acasa, ca nu am auzit tel etc). atunci el x a trecut la amenintari cu judecata.
intrebarea mea este urmatoarea:
pot obtine decaderea lui din drepturile parintesti?
am ajuns in punctul in care chiar nu mai vreau sa mai am nimic de aface cu el, nu mai am nevoie de nimic de la el (ca oricum nu primeam nimic). multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alina27

buna ziua,
pot spune ca fac si eu parte din categoria mamicilor singure, nu o spun cu regret, pentru ca am un ingeras de numai 1 an si jumate , care-mi readuce zilnic zambetul pe chip si care-mi da forta necesara sa lupt.
problema sta in felul urmator....ei barbati considera ca au numai si numai drepturi iar noi mamele avem obligatiile , de ce spun asa?
dau exemplu doar cazul meu.....
prin hotarare judecatoreasca se stabileste pensia alimentara pe care o va primi copilul, toate bune si frumoase pana aici, se plateste aceasta suma timp de cateva luni dupa care se uita ca emiliei poate ii sunt necesari acei bani, si nu se mai plateste pensia de un an si 3 luni si pana in prezent , dar fostul x, in toata aceasta perioada a avut numai si numai dreptruri, dreptul sa o viziteze, dreptul sa o vada , sa se joace cu ea etc el numai si numai drepturi, toate bune si frumoase pana cand am inceput sa-i interzic sa mai vina la ea , impropiu spus interzic, pana am inceput sa ma fofilez ( ca nu suntem acasa, ca nu am auzit tel etc). atunci el x a trecut la amenintari cu judecata.
intrebarea mea este urmatoarea:
pot obtine decaderea lui din drepturile parintesti?
am ajuns in punctul in care chiar nu mai vreau sa mai am nimic de aface cu el, nu mai am nevoie de nimic de la el (ca oricum nu primeam nimic). multumesc


Din pacate pentru tine, din fericire pentru fiica ta as zice, nu cred ca e posibil.
El va aduce probabil in instanta ca nu are posibilitati financiare, DAR ca isi iubeste fiica, o viziteaza, se joaca cu ea, deci mentine o relatie cu ea. Doar pe motive financiare nu il va decadea nimeni din drepturile parintesti.

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si Mara Letizia 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alina27

am ajuns in punctul in care chiar nu mai vreau sa mai am nimic de aface cu el, nu mai am nevoie de nimic de la el (ca oricum nu primeam nimic).



A ajuns si copilul la aceasta concluzie? Pentru ca deciziile pe care le iei nu le iei doar pentru tine.

Nu sunt deacord cu afirmatia din titlu. Mamele isi cer copiii la tribunal, asumandu-si prin asta si responsabilitatile dar si bucuriile care decurg.

Din postarea ta inteleg doar ca in ultimele 3 luni nu si-a mai platit pensia alimentara, ceea ce nu ma mira in contextul social de azi. Poate are dificultati financiare, ceea nu ar fi un motiv suficient de bun sa il rupi de copilul vostru, atata timp cat inteleg ca il viziteaza si se joaca cu el. Deci in afara de faptul ca nu si-a mai platit pensia, ce alte motive ar fi sa-i interzici contactul cu copilul?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Din cate stiu eu, dupa 3 luni de neplata poti sa-l actionezi in judecata, si chiar sa ceri retroactiv suma neplatita de el. I se va intocmi dosar penal.
Cat despre vizite, ar fi bine sa stabiliti un program strict (ori de comun acord, ori prin judecatorie), la noi e din 2 in 2 saptamani, sambata de la ora 11 pana duminica la ora 18. In afara programului exul nu are ce cauta in preajma copiilor, noroc ca nici nu prea se baga in plus, oricum, fiecare are viata lui, programul lui, asa e cel mai bine pentru toti.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Cum se intelege el cu fetita?



***Fur is for petting**
http://www.xfactor.ro/#tp (produse eco)
http://www.adoptiicaini.ro/adoptii-virtuale/
http://www.adoptiipisici.ro/adoptii-virtuale/

http://freecycletm.ecosapiens.ro/

http://accesoriisihaine.blogspot.com/

http://www.4animals.ro/ajuta.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

"Din postarea ta inteleg doar ca in ultimele 3 luni nu si-a mai platit pensia alimentara, ceea ce nu ma mira in contextul social de azi. Poate are dificultati financiare, ceea nu ar fi un motiv suficient de bun sa il rupi de copilul vostru, atata timp cat inteleg ca il viziteaza si se joaca cu el. Deci in afara de faptul ca nu si-a mai platit pensia, ce alte motive ar fi sa-i interzici contactul cu copilul?"

dar oare daca nu are bani sa ii plateasca pensia alimentara, are bani pentru a iesi cu copilul, sa ii asigura strictul necesar pentru acele cateva ore?
de ce pana la urma doar mama sa fie cea care poate noaptea nu poate pune capul pe pe perna de grija zilei de maine, iar el sa fie cel cu beneficiile?
Mie mi s-ar parea un motiv suficient de intemeiat pentru a ma gandi sa nu il mai las in preajma copilului.Si nu spun asta din prisma unei mamici care ar fi in aceasta situatie, ci din prisma unei mame care ii vrea doar binele copilului sau.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaisG spune:

Din mesajul initial, inteleg ca tatal nu i-a mai platit pensia de 1 an si 3 luni. Dar poate ca ma insel eu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui magdalena67

de ce pana la urma doar mama sa fie cea care poate noaptea nu poate pune capul pe pe perna de grija zilei de maine, iar el sa fie cel cu beneficiile?
Mie mi s-ar parea un motiv suficient de intemeiat pentru a ma gandi sa nu il mai las in preajma copilului.


stoian


Daca sotul meu ramane maine somer si nu mai aduce nici un ban in cass, ce sa fac? Sa nu-l mai las in preajama copiilor? Ce legatura are una cu alta? Si pe cine as pedepsi? Nu cumva si pe copii?







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Accept, sunt doua situatii absolut diferite !

Semneaza o mama singura.

Si acum sa raspund la subiect:
trebuie sa fixati un orar strict pentru vizite, daca nu e mentionat in sentinta. Vizitele nu trebuiesc facute la domiciliul tau.
Este obligat sa plateasca pensia alimentara. Punct. Pentru asta exista lege, judecatorie, etc.
Decaderea din drepturi nu se face usor si nu cred ca e nevoie, mai ales daca el doreste sa tina legatura cu copilul. Este dreptul lor, atat al lui ca parinte, cat si al copilului.

Cine nu a divortat nu stie ce inseamna toate astea.

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui magdalena67

de ce pana la urma doar mama sa fie cea care poate noaptea nu poate pune capul pe pe perna de grija zilei de maine, iar el sa fie cel cu beneficiile?
Mie mi s-ar parea un motiv suficient de intemeiat pentru a ma gandi sa nu il mai las in preajma copilului.


stoian


Daca sotul meu ramane maine somer si nu mai aduce nici un ban in cass, ce sa fac? Sa nu-l mai las in preajama copiilor? Ce legatura are una cu alta? Si pe cine as pedepsi? Nu cumva si pe copii?










Mey,tu iar fluieri in biserica!

oricum...ai dreptate!Sunt in graba,n-am timp de detalii!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Dana, astept raspunsul tau revino repede - rapid

Si inca ceva: in sentinta apare cuantumul de plata.
Daca tatal nu are carte de munca de ex., este OBLIGAT sa achite un procentaj din salarul minim pe aconomie.

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput