DREPTURILE SUNT ALE LOR- OBLIGATIILE SUNT ALE NOAS

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui magdalena67

de ce pana la urma doar mama sa fie cea care poate noaptea nu poate pune capul pe pe perna de grija zilei de maine, iar el sa fie cel cu beneficiile?
Mie mi s-ar parea un motiv suficient de intemeiat pentru a ma gandi sa nu il mai las in preajma copilului.


stoian


Daca sotul meu ramane maine somer si nu mai aduce nici un ban in cass, ce sa fac? Sa nu-l mai las in preajama copiilor? Ce legatura are una cu alta? Si pe cine as pedepsi? Nu cumva si pe copii?










Daca sotul tau ramane somer, mai face in casa menaj, se mai ocupa de copii, te ajuta, iti este alaturi. ( off-topic: Dar daca un an si trei luni ar sta doar in fata tv-ului fara sa te ajute, numai cu pretentii, si nici un gest de colaborare din partea lui, ce parere ai avea?)
Ex-ul Alinei insa nu sta cu ei, nu o ajuta pe Alina cu nimic, nici cu bani, nici in viata de toate zilele. Alina cere doar banii stabiliti prin lege si atat. Nu pentru ea cere, ci pentru fii-sa. Exul considera ca fetita e ca un obiect, o "foloseste" cand are chef, in rest nu-i pasa de ea. Nu il intereseaza din ce bani e imbracata, din ce bani e hranita. Un copil nu inseamna trei minute de joaca atunci cand em eu chef. Inseamna si griji, probleme, inseamna un job 24/24, si inseamna si bani. Si acel "tata" care se ocupa catusi de putin de fetita, rasturnand programul mamei si a fetitei cand si cum vrea muschii lui, nu prea merita mila nimanui.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui magdalena67

de ce pana la urma doar mama sa fie cea care poate noaptea nu poate pune capul pe pe perna de grija zilei de maine, iar el sa fie cel cu beneficiile?
Mie mi s-ar parea un motiv suficient de intemeiat pentru a ma gandi sa nu il mai las in preajma copilului.


stoian


Daca sotul meu ramane maine somer si nu mai aduce nici un ban in cass, ce sa fac? Sa nu-l mai las in preajama copiilor? Ce legatura are una cu alta? Si pe cine as pedepsi? Nu cumva si pe copii?










Daca sotul tau ramane somer, mai face in casa menaj, se mai ocupa de copii, te ajuta, iti este alaturi. ( off-topic: Dar daca un an si trei luni ar sta doar in fata tv-ului fara sa te ajute, numai cu pretentii, si nici un gest de colaborare din partea lui, ce parere ai avea?)
Ex-ul Alinei insa nu sta cu ei, nu o ajuta pe Alina cu nimic, nici cu bani, nici in viata de toate zilele. Alina cere doar banii stabiliti prin lege si atat. Nu pentru ea cere, ci pentru fii-sa. Exul considera ca fetita e ca un obiect, o "foloseste" cand are chef, in rest nu-i pasa de ea. Nu il intereseaza din ce bani e imbracata, din ce bani e hranita. Un copil nu inseamna trei minute de joaca atunci cand em eu chef. Inseamna si griji, probleme, inseamna un job 24/24, si inseamna si bani. Si acel "tata" care se ocupa catusi de putin de fetita, rasturnand programul mamei si a fetitei cand si cum vrea muschii lui, nu prea merita mila nimanui.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert



Imi pare rau, relatia unui tata cu copilul sau nu se cumpara (nu ar trebui) cu bani, servicii casnice, suport, colaborare, servicii sexuale. Tatal copilului este tatal copilului, chiar daca este sarac, lenes si are multe alte bube. Si in viata unui om, tatal este o figura la fel de importanta ca si mama, el vine sa completeze un intreg si nu poate fi substituit de mama oricat ar incerca ea. Exista oameni care isi pierd tatal prematur in circumstante triste, exista tati care trebuie inlaturati din preajma copiilor pentru ca ii fac rau acestuia. Sa-ti pierzi tatal in alte circumstante decat astea doua prin interventia cuiva si nu din initiativa tatalui e gratuit.

Bineinteles, omul daca are bani exista metode sa fie obligat sa plateasca si trebuie fortat. Chestia cu "tatal doar se foloseste de copil" e o interpretare subiectiva.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dry_votka spune:

Decaderea parintelui din drepturile parintesti poate avea loc numai in anumite situatii, prevazute de lege - de ex. punerea vietii, a sanatatii copilului in pericol etc. Poate este posibila si in cazul neplatii insa in dese si repetate randuri, a pensiei alimentare.

http://verze.ro

http://verze.ro
SITE-ul VERZELOR, FFF. SIMPATIC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

si daca e somer are numai drepturi....obligatiile au ramas in somaj!
haideti fetelor fiti rezonabile, puneti-va in locul Alinei si mai vorbim dupa aceea!
fiecare cu experientele lui de viata, dar parca prea usor le luati apararea, oricum au mai multe drepturi decat noi si traim intr-o lume a barbatilor.


Atata timp cat numai Alina vegheaza zi si noapte asupara fetitei are dreptul sa fie furioasa pe tatal copilui.

Pai in alta postare spuneati ca un copil are nevoie de mai mult nu numai de iubire si afectiune, acum este suficienta?????????

Daca se implica sa o faca asa cum se cuvine daca nu sa stea deoparte si sa o lase mai usor cu pretentiile!


POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Mi se pare inacceptabil ca un barbat in putere sa gaseasca scuze consecvent pentru a nu avea grija de copilul lui pe care pretinde ca-l iubeste. Grija despre care vorbesc aici este grija pentru nevoile materiale ale copilului, nevoi care sunt, asa cum toate stim, nu usor de satisfacut. O mama care-si creste singura copilul si care nu doarme pe o punga de bani face totul ca acelui copil sa-i fie bine, se lasa pe ea la o parte pentru a-i oferi copilului. Sunt foarte multe mame in tara asta care-si cresc singure copiii, mame care traiesc din salarii de mizerie, mame care platesc chirii, mame care lucreaza zi-lumina ca sa-si creasca copiii. Timp in care multi dintre tati isi traiesc viata fara griji primordiale. Sunt foarte multi tati care pur si simplu considera ca ele trebuie sa plateasca pentru ca le-a distrus lor viata si asadar sa indure.
Responsabilitatea, inclusiv cea materiala ar trebui sa se imparta in mod egal la doi. Cate dintre mamele divortate pot spune clar ca toate cheltuielile si nevoile materiale ale copilului se impart la 2? Nu multe.
Fostul sot este unul dintre tati care isi iubeste copilul intr-un mod egoist si in dezavantajul copilului. Mizeria de bani pe care mi-o plateste lunar "este oricum prea mult" pentru cat are copilul nevoie. "Ce, n-am barbat? De ce ii cer lui mai mult?" Cat sta copilul la mine (marea majoritate din timp), nu da 2 bani pe nevoile lui. Cand se duce copilul la el, il copleseste cu dulciuri si jucarii. Din toate jucariile si cadourile pe care i le-a cumparat de-a lungul timpului, nimic nu i-a dat cu el, sa si le ia acasa sa se bucure de ele. Se vad rar, la cateva luni o data, locuim in orase diferite. Tot timpul s-a eschivat de la a-i plati copilului proportional cu nevoile lui, a mers pana intr-acolo incat si-a incheiat scriptic raporturile de munca pentru a nu avea eu pretentii prea mari... si mizeriile continua in detrimentul copilului din pacate...


Elle

http://www.immunocalromania.blogspot.com/
http://www.immunocal.md

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Accept, inainte de divort cam toate vedeam la fel de roz totul.
Dar pana nu traiesti un divort, nu ai cum sa stii. Doar sa presupui. Punct.

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:



Fetelor, nu va suparati. Eu va cred si va inteleg pe toate. Da, mama are dreptul sa fie foarte furioasa pe tata. Insa voi vorbiti aici numai despre ea, despre cat ii e de greu, de responsabilitatile ei, de sentimentele ei. Insa a desparti copilul de tata e o consecinta care nu o mai priveste pe ea. Da, poate de exemplu sa plece de acasa cand vine tatal, sa zica EU nu vreau sa te mai vad. Eu sunt deacord sa calcam tatal in picioare daca doriti, dar nu pot sa fiu deacord sa fie pedepsit copilul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Nu, evident ca nu-i poti impune copilului sa nu-si vada tatal, e crud, in plus, copilul nu are idee despre latura materiala a vietii si nici nu e cazul la o varsta prea frageda. F-miu il vede pe ta-su ori de cate ori mi-o cere, daca nu a putut el sa vina sa-l ia, i l-am dus eu, dar doar pentru faptul ca copilul mi-a cerut-o. Acesta este un subiect de discutie, faptul ca tatal din povestea Alinei nu-si indeplineste responsabilitatile fata de copil (toate responsabilitatile, ca o scoate o data pe luna la un cico e frectie la picior de lemn) e o cu totul alta problema. Ideal ar fi sa putem face distinctie intre cele doua aspecte, insa problema este atat de complexa si cu atat de multe implicatii, incat in realitate este mai greu sa le separi. Pe de alta parte, sunt convinsa ca orice mama rationala nu-i interzice copilului sa-si vada tatal, daca copilul o cere.
Si da, cand esti parinte ai si drepturi, ai si obligatii. Drepturile si le proclama toti, de obligatii majoritatea se eschiveaza. E o realitate in societatea noastra, fie ca ne convine s-o vedem sau nu.
Si da, din cate stiu eu, o instanta poate decide decaderea drin drepturi a unui parinte care nu-si indeplineste obligatiile fata de copilul lui. Si mi se pare foarte just.

Elle

http://www.immunocalromania.blogspot.com/
http://www.immunocal.md

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Mie asta cu "obligatiile" nu-mi suna bine.Stiu ca nu e cazul aici pt. ca vorbeste frumos Alina de bebe dar cuvantul asta ma calca pe nervi (ca sa hiperbolizez putin).

Eu nu cred ca poti sa stergi cu buretele legatura dintre tata si fiica doar pt. ca nu ti-a platit pensia alimentara.
Daca el te da in judecata , foarte bine , ii vei spune de ce te-ai fofilat si cel mai probabil vei primi banii.
Dar incearca sa te gandesti putin si la fiica ta : conteaza mai putin ce simti tu pt. tata si mai mult ce simte ea pt. el si viceversa.
Excluzand cazurile in care el este un psihopat sau cineva care se poarta urat cu copilul nu cred ca ar trebui sa recurgi la asemenea gest pt. ca ii vei face rau copilului , fostului sot si nu in ultimul rand iti vei face rau tie.
Incearca sa portio o discutie cu el in care sa ii explici ca banii aceia sunt pt. copilul VOSTRU si ca desi o ajuta mult prezenta lui nu este destul , mai are nevoie si de altceva. Dac anu merge , ii va spune asta avocatul tau .
Incearca sa te pui in locul copilului peste cativa ani , cum crezi ca ar reactiona fata de tine daca ar stii ca nu are un tata (care il iubea) pt. ca mama nu se intelegea cu el si tata nu a dat bani .



***Fur is for petting**
http://www.xfactor.ro/#tp (produse eco)
http://www.adoptiicaini.ro/adoptii-virtuale/
http://www.adoptiipisici.ro/adoptii-virtuale/

http://freecycletm.ecosapiens.ro/

http://accesoriisihaine.blogspot.com/

http://www.4animals.ro/ajuta.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Lipsesc foarte multe date ale problemei. Si mie mi se plateste pensia alimentara o data pe an, sau poate chiar mai rar, nici macar nu urmaresc chestia asta, daca ma intrebati care a fost ultima luna achitata...habar n-am.

Dar asta nu are absolut nimic in legatura cu sentimentele unui tata pentru copil, si a copilului pentru tata - fostul meu sot este un tata absolut minunat pentru fetita mea.

Exista modalitati sa te asiguri ca primesti pensia alimentara - proces etc - nu s-a inteles foarte clar din prima postare ce pozitie are tatal fata de problema mamei, ce a raspuns solicitarilor ei, altfel eu nu-mi imaginez cum ar fi el gata sa deschida proces impotriva mamei pentru nerespectarea deciziei privind vizitele minorului!
Inteleg totusi din atitudinea lui ca isi doreste o relatie cu copilul si este in stare sa lupte pentru a o avea.

Este greu sa iti imaginezi acum ce relatie va avea fetita cu tatal ei peste 5 ani, sa spunem. Acum la 1 an si ceva nu ai cum sa stii si intr-adevar, ti se pare simplu sa intrerupi relatia lor. Vreau totusi sa-ti urez sa ai norocul nostru: un tata cu sentimente veritabile, mereu disponibil pentru copilul sau, si iti garantez ca o relatie cu tatal natural este nepretuita.

Probabil ca perceptia generala ca mama este suverana peste timpul copilului se va schimba daca se vor adopta legi care sa permita custodia comuna.

Mergi la inceput