DREPTURILE SUNT ALE LOR- OBLIGATIILE SUNT ALE NOAS

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Petrica , stai ca nu am inteles ceva : cum adica daca are copilul din casatoria actuala serbare si cel din cealalta casatorie te duci doar la primul?
Eu stiam ca atunci cand divortezi divortezi de necasta si pe ea nu o mai ajuti sa schimbe becul sau sa-si repare wc-ul la 12 noaptea , nu-l treci pe primul tau copilul in trecut , pe locul 2.

Foarte urat!


***Fur is for petting**
http://www.xfactor.ro/#tp (produse eco)
http://www.adoptiicaini.ro/adoptii-virtuale/
http://www.adoptiipisici.ro/adoptii-virtuale/

http://freecycletm.ecosapiens.ro/

http://accesoriisihaine.blogspot.com/

http://www.4animals.ro/ajuta.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catale spune:

"Daca se va casatori si il suni tu la 2 noaptea si ii trezesti nevasta si bebelusul pe care tocmai l-a adormit dupa ce l-a leganat 2 ore ca avea colici, crezi ca iti mai raspunde?" Sigur, ca te suna de nebuna la doua noaptea, daca nu e ceva grav... Mai cunosc pe unul care nu a raspuns la ora 10 seara, iar eu eram internata cu copilul in spital. Drept urmare, nu m+am mai obosit sa-l sun a doua zi sa-l anunt ca suntem internate.

"Crezi ca mai vine la serbare daca copilul cu actuala are si el serbare in aceeasi zi sau trebuie dus la....dentist?" Evident, e greu sa gaseasca o cale de mijloc. Da-l incolo pe copilul din prima casatorie, ca doar el nu mai are nevoie de tine, si asa s+a obisnuit deja singur si sa nu fie tati la serbari sau la dentist... Ca mami e supermamica si isi gaseste timp pentru toate. Si oricum mama indoctrineaza copiii impotriva voastra, bietii nevinovati care nu sunteti lasati linistit sa va vedeti de noua familie, va e linistea tulburata... Dar o cale de mijloc ? Imi vin in minte destule idei ca sa nu sufere niciunul... Dar trebuie sa vrei.

"Pe copii ii iubesc la fel dau (probabil DAR) prioritate au cei mai mici ." Serios ? Din contra, zic eu, nu e bine sa spui copilului mai mare "lasa-l, ca el e mai mic". Copiii mai mari nu au suflet si trairi ? Adica daca am al doilea copil, primului ii dau cu sutul, ca el e mai mare si deja a invatat cam cum e viata asta...

Da, Petrica, ai dreptate, asa gandeste si specimenul de fostul... Asa gandesc multi barbati divortati...
DAR de ce sa nu... Completeaza tu in sufletul tau acele puncte puncte.


Pacat ! Pacat pentru sufletul copiilor, pacat pentru suferinta lor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
Odata divortati familia nu mai exista si adultii rar se inteleg pt binele copilului comun, odata aparuta alta familie (sau in cazul exei un alt barbat cu care banuiesc ca se 'cunoaste' de cand eram inca casatoriti) aceasta va avea intotdeauna intaietate .



Pe langa comentariile voastre justificate, mie mi-a ramas si fraza asta in minte "un alt barbat cu care banuiesc ca se 'cunoaste' de cand eram inca casatoriti"... Fraza de care imi amintesc ca am auzit-o si de la ex-ul meu.
Adica musai trebuie sa se fi cunoscut inca de cand eram casatoriti. . Altfel totul era minunat si de-aia a plecat, de curva ce era, nu?


Elle

_
www.immunocalromania.blogspot.com/" target="_blank">Pentru un sistem imunitar puternic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Citind randurile lui Petrica, mi-am dat seama cat de rea pot fi... ii iau exului lunar ultimii 200 ron din buzunar, bani castigati cine stie cum (cica n-are loc de munca), bani pusi deoparte pt distractii si bautura, sa cheltui pe tot felul de prostii si prostioare la copii.

Totusi nu pot sa nu intreb: Petrica, daca ti-e dor de copii, de ce nu te muti in aceeasi oras cu ei? Ea de ce a plecat asa departe? OK, nu e treaba mea...
Da, de multe ori noi mamicile parem foarte rele, excluzand tatii din viata copiilor, dar in general avem motive destul de fondate. Adevarul e undeva la mijloc, intre cei doi. Si e mai usor sa te plangi de fosta nevasta, decat sa treci peste umbrele trecutului, si sa incerci sa rezolvi problemele gandind normal si limpede.

Si cum spuneau si fetele, fosta sotie e "trecutul", dar copiii sunt nu numai trecutul, ci si prezentul, si viitorul!!! Sau cel putin asa cred eu ca ar trebui sa fie.


Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Petrica, dc ai scris un raspuns cu user "lara_c, de n-am apucat sa dau quote ???
Intreb si eu, ai 2 conturi ?



-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionitza spune:

salutari tuturor mamicilor singure (si taticilor, daca sunt, desi ma cam indoiesc)! s-ar putea sa cam fiu off-topic cu ce urmeaza sa va zic si eu, dar eu am facut cum am crezut ca e mai bine pentru copil, pentru mine, si pentru tatic. poate am procedat corect, poate ca nu, fiecare poate avea o opinie.
s-a intamplat deodata sa imi dau seama ca asa nu mai merge, sau mai bine zis cind am acceptat si eu ca relatia noastra e gata de mult - sa nu fiu inteleasa gresit, noi am ramas prieteni, (doar ca mai mult de atit nu se mai putea. Am suferit o perioada, dar oarecum a venit ca o eliberare, pentru ca am suferit si mai mult inainte, cind el nu mai era iubitul meu, desi puteam sa-l string in brate seara; cind dragostea ce a fost intre noi nu mai era de gasit, plecase de nebuna in lume...si eu ma intrebam unde e, si de ce nu mai traieste in casa mea...
dar vezi, tu, ca din dragostea asta s-a nascut o faptura mica, si a crescut in dragoste, si ea nu intelege "de ce nu va mai iubiti", ti se face inima mii de farimite sa auzi un copil de 5 ani spunind asta....dar ii zimbesti si ii spui ca mami te iubeste pe tine, si tati te iubeste pe tine cit cerul si pamintul la un loc, si apoi cind pleaca linistita la joaca, te apleci si-ti ridici farimitele de inima si ti le pui la loc; si cind se intoarce fericita si iti da un desen cu o inimioara cu ochi si o guritza zambitoare: "pentru tine, mami" farimitele de inima se lipesc instant, si simti ca iti bubuie inima de fericire.
Asta e doar o farima din ceea ce simt...si as vrea ca fiecare mamica singura sa gaseasca fericirea in fiecare lucru mic, in fiecare zimbet al copilului ei, in fiecare desen care ii arata ca este bine, ca iubeste.
Sa ne incarcam sufletul de sentimente negative, fata de ex, de rude, de lipsa de bai, de faptul ca el are pe alta, mai tinara, mai frumoasa...mai stiu eu ce...e o irosire a noastra in detrimentul celui mic. Hai mai degraba sa fim impacate cu noi insine, cu alegerea facuta, ca sa le putem darui copiilor nostri o viata senina.
Va doresc tot binele voua si micutilor vostri.
Ionitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:



Petrica, dc ai scris un raspuns cu user "lara_c, de n-am apucat sa dau quote ???
Intreb si eu, ai 2 conturi ?



Mamajuliei eu am dat quote la mesajul lui Petrica si s-a trimis pana sa apuc sa scriu ceva.Am apasat aiurea.Am sters si cand am vrut sa citez din nou mesajul lui nu mai era.
Nu stiu cate conturi are el, eu am unul singur.Cu nume ..cu poze ,..deci nimic de ascuns.

Oricum vroiam sa ii spun ca o avea el oaresce dreptate(numai pe alocuri) da' cand da exemple sunt ca ala su drobu' de sare.
Ce ar fi daca isi sparg copiii capu' in acelasi timp...
In fine...

Erinn's mummy

Hawaii Mexico US * Europe_and US * Wedding
* Erinn Kendall *KUALA LUMPUR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Lara, accepta-mi scuzele

Petrica, dinpacate pentru unii, copiii raman ai parintilor ever after s-au nascut. Ca unii uita asta, stim cu totii. Scuze se pot gasi 1000000000000000000000000000000000000000000000000000.

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Petrica_do

Crezi ca mai vine la serbare daca copilul cu actuala are si el serbare in aceeasi zi sau trebuie dus la....dentist?

Toti dar absolut toti barbatii div cu care am vb mi-au spus acelasi lucru ca familia lor vine pe primul plan, si ca la o adica mai bine se supara fosta decat actuala....Pe copii ii iubesc la fel dau prioritate au cei mai mici .

Deci nu apierdut banii dar copii au pierdut tatal.Crezi ca e mai bine?



Da, mult mai bine.
De fapt - n-au piedut un tata, ci o persoana care (odata cu divortul si noua casatorie) are copiii ierarhizati dupa mame si varste, unii prioriari- altii nu, unii vrednici de a le fi spectatori la serbare - altii nu. Au pierdut o oarecare persoana care nu-i mai considera ca facand parte din familie, care considera supararea "actualei" mai importanta decat a "fostei" (ce-or cauta femeile in discutia asta - n-am sa inteleg).
"Ii iubesc la fel" este doar la nivel declarativ, nu, nu ii iubesti deloc la fel daca poti sa alegi fara sa clipesti intre serbarea unuia si stomatologul celuilalt. Nu, copiii "fostei" au devenit, de fapt, niste "fosti" si ei, fata de care pensia de intretinere ramane singura obligatie (sigur, cu limita si aia, sa nu daunam adevaratilor copii!)

Cu tot respectul - daca ai fi fostul meu sot si as sti ca asa te raportezi la copiii nostri, as avea inima foarte usoara ca m-am scapat de tine.
Profesiunea mea m-a purtat in interiorul multor situatii de acest tip - iar atitudinea ta este una comuna.
Un lucru iti spun cu certitudine: peste 15 ani vei suferi ingrozitor. Acum este in regula - minunata familie, copii noi mici, o fosta nevasta vulgara si demna de tot dispretul, niste copii din viata trecuta montati, prost-crescuti si cu instincte criminale.
Oricat de tristi si furiosi ar fi acum, oricat ar suferi - ei se vor descurca, vor deveni adulti cu amintirea unei copilarii frustrante, sfasiati intre doi parinti, plimbati kilometri ca sa vada un model de tata in raport cu copiii mici. Dar isi vor vedea de viata lor. Pentru tine insa, chinul abia atunci va incepe - vei fi frustrat de prima nunta, de primii nepoti, de prima absolvire a copiilor mari. Nu-ti va simti nimeni lipsa - iar asta o sa doara cumplit.
Cu toata prietenia, iti doresc sa te bucuri macar de copiii noi. Dar cum viata bate filmul, s-ar putea ca chiar si acestia sa fie suparati pe tine. Si atunci sa vezi cum musca singuratatea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aandreea76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

Citat:
citat din mesajul lui Petrica_do

Crezi ca mai vine la serbare daca copilul cu actuala are si el serbare in aceeasi zi sau trebuie dus la....dentist?

Toti dar absolut toti barbatii div cu care am vb mi-au spus acelasi lucru ca familia lor vine pe primul plan, si ca la o adica mai bine se supara fosta decat actuala....Pe copii ii iubesc la fel dau prioritate au cei mai mici .

Deci nu apierdut banii dar copii au pierdut tatal.Crezi ca e mai bine?



Da, mult mai bine.
De fapt - n-au piedut un tata, ci o persoana care (odata cu divortul si noua casatorie) are copiii ierarhizati dupa mame si varste, unii prioriari- altii nu, unii vrednici de a le fi spectatori la serbare - altii nu. Au pierdut o oarecare persoana care nu-i mai considera ca facand parte din familie, care considera supararea "actualei" mai importanta decat a "fostei" (ce-or cauta femeile in discutia asta - n-am sa inteleg).
"Ii iubesc la fel" este doar la nivel declarativ, nu, nu ii iubesti deloc la fel daca poti sa alegi fara sa clipesti intre serbarea unuia si stomatologul celuilalt. Nu, copiii "fostei" au devenit, de fapt, niste "fosti" si ei, fata de care pensia de intretinere ramane singura obligatie (sigur, cu limita si aia, sa nu daunam adevaratilor copii!)

Cu tot respectul - daca ai fi fostul meu sot si as sti ca asa te raportezi la copiii nostri, as avea inima foarte usoara ca m-am scapat de tine.
Profesiunea mea m-a purtat in interiorul multor situatii de acest tip - iar atitudinea ta este una comuna.
Un lucru iti spun cu certitudine: peste 15 ani vei suferi ingrozitor. Acum este in regula - minunata familie, copii noi mici, o fosta nevasta vulgara si demna de tot dispretul, niste copii din viata trecuta montati, prost-crescuti si cu instincte criminale.
Oricat de tristi si furiosi ar fi acum, oricat ar suferi - ei se vor descurca, vor deveni adulti cu amintirea unei copilarii frustrante, sfasiati intre doi parinti, plimbati kilometri ca sa vada un model de tata in raport cu copiii mici. Dar isi vor vedea de viata lor. Pentru tine insa, chinul abia atunci va incepe - vei fi frustrat de prima nunta, de primii nepoti, de prima absolvire a copiilor mari. Nu-ti va simti nimeni lipsa - iar asta o sa doara cumplit.
Cu toata prietenia, iti doresc sa te bucuri macar de copiii noi. Dar cum viata bate filmul, s-ar putea ca chiar si acestia sa fie suparati pe tine. Si atunci sa vezi cum musca singuratatea...

"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).



Cata dreptate ai...

Mergi la inceput