DREPTURILE SUNT ALE LOR- OBLIGATIILE SUNT ALE NOAS

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Adina, mi-am spus si eu oful, am prins de ocazie, asta e o situatie in care niste oameni m-au dezamagit atat de puternic, inca nici nu le pot cataloga comportamentul si nu stiu dc, eu mereu am sarit la nevoie. Cand am avut operatia, nimeni nu s-a oferit sa stea cu ea 24 de ore.
Giulia si-a declarat bona "bunica" la gradi, macar ea stie cum sa se descurce

Scuzati de oftopic barfeam si eu ce ma doare in urma divortului.

Elle, tatal Giuliei fix 300 de lei poate da stiind cum e viata noastra de zi cu zi
Insa am eu o rabdare imensa si stiu ca odata si-odata i se va intoarce "binele" facut
Pana atunci zambim cordial, iar atunci vom rade cu pofta Sunt si eu rea in adancul sufletului

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Io n-am trecut inca prin vreun divort.. ma dau doar cu parerea. Nu inteleg cum poti fi un tata bun, care-si iubeste copiii si se implica in viata lor si sa nu platesti pensie alimentara. Zau ca nu pot.

Chiar de-as fi in top 100 si n-as renunta la pensia alimentara, chiar la niste "amarati" de 1-3-500 ron. Ar fi dreptul copiilor mei si dreptul tatalui lor sa contribuie la cresterea lor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Ruxandra, ai perfecta dreptate, tot asta incercam sa le spun si eu fetelor...
daca n-as avea nevoie de acei bani, i-as pune intr-un cont de economii pe numele lor, sau le-as face o asigurare, si la majorat ori la bacalaureat sa primeasca suma stransa- bani de o masinuta sau de o taxa de studii, carui proaspat absolvent nu-i pica bine?

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catale spune:

Alina, din pacate, nu poti sa+l decazi din drepturile parintesti. Referitor la pensia alimentara, la vreo doi ani de la divort (care a avut loc cand fiica-mea avea cateva luni), timp in care nu am vazut un leu de la el, iar vizitele au fost doar de ziua ei, ex+ul m+a scos rau de tot din sarite... Si i-am trimis la serviciu, pe fax, copie dupa hotararea de divort si am specificat sa i se retina din salariu suma si sa se vireze in contul meu. S-a rezolvat la modul ca ex-ul a fost dat afara, abia se angajase acolo, si firma relativ noua si nu aveau nevoie de scandaluri. De atunci, problema asta s-a rezolvat. E nevoie doar de vreo 10 telefoane LUNAR ca sa-mi vireze banii. :D
In ce priveste vizitele, povestea mea am spus-o aici, pe el nu-l intereseaza, a avut cateva tentative care nu l+au tinut prea mult. Iar copilul acum e in faza in care nu vrea sa+l vada. Rau e cand vrea ea sa+l vada si vrea degeaba...
In rest, sunt de acord cu Gabi si cu Mamagiuliei... Domniile lor au in schimb numai drepturi si pretentii. De ce a racit copilul, de ce plange copilul, de ce nu educ eu cum trebuie copilul, ca nu+i place gradi la care merge fiica-mea (care e particulara si pentru care fac eforturi imense s-o platesc), ca de ce e alergica... si eventual eu sunt de vina pentru toate. Dar credeti ca a fost vreodata cu mine/copilul, de fapt la doctor cand am aflat ca fetita avea chiste pe splina ? Disperata fiind, i-am facut mai multe ecografii, mai ales la inceput am vrut mai multe pareri... Si timp de doua sapt aproape zilnic dadeam la doctori 1,5-2 mil. Intr-o zi l-am sunat ca nu aveam bani pentru doctor a doua zi si mi-a zis ca nicio probl, imi da el doua mil, imi vireaza pe card. Seara, la ora 23, m-a sunat sa-mi spuna ca a uitat sa-mi vireze banii si ca nu mai e nicio banca deschisa, sa gasesc si eu de undeva sa imprumut... la ora 23 ! Sa nu va imaginati ca a sunat in toate aceste luni de chin pt mine sa intrebe cum au iesit eco, ce mai spun doctorii, chistele au crescut au ba... Nu ! In schimb, daca EL vrea sa vada copilul cand are el chef, eu trebuie sa+i respect dorinta, nu ? Asta ca pe urma oricum sa nu apara la intalnire si sa dezamageasca copilul, dupa ce mi+am luat si o zi de concediu ca sa ii satisfac lui dorinta... Ei bine, nu ! De ce ? Si da, ar trebui sa ii putem decade din drepturi (pe tata, pe mama, depinde de caz) pe parintii care au doar pretentii si nu contribuie cu nimic la cresterea si educarea copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mikaela_a spune:

Mda...trist, foarte trist. Eu cred ca refuzul platii banilor pentru copii este de fapt un fel de pedepsire a mamei, a fostei sotii. Multi, in egoismul lor, sunt constienti ca mama este mama, se lasa pe ea si cumpara copiilor ce le trebuie, mai exact strictul necesar. Caci eu cred ca, poate casatoriti fiind si nu divortati, oricum nu le plange sufletul ca puiului lor nu i-a adus Mos Craciun fix papusa mult visata, cu doar una oarecare. Asta in schimb nu s-ar putea spune despre mame. Si mai cred ca ei chiar nu simt si nu inteleg. Dupa cum ziceam...trist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mikaela_a

Mda...trist, foarte trist. Eu cred ca refuzul platii banilor pentru copii este de fapt un fel de pedepsire a mamei, a fostei sotii. Multi, in egoismul lor, sunt constienti ca mama este mama, se lasa pe ea si cumpara copiilor ce le trebuie, mai exact strictul necesar. Caci eu cred ca, poate casatoriti fiind si nu divortati, oricum nu le plange sufletul ca puiului lor nu i-a adus Mos Craciun fix papusa mult visata, cu doar una oarecare. Asta in schimb nu s-ar putea spune despre mame. Si mai cred ca ei chiar nu simt si nu inteleg. Dupa cum ziceam...trist.


Da, asta am zis si eu, este un mod de a pedepsi mama in primul rand pentru ca a indraznit sa divorteze.



Elle

http://www.immunocalromania.blogspot.com/
http://www.immunocal.md

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciarli spune:

Of, fetelor!

Mamagiuliei

www.kodakgallery.com/I.jsp?c=125dtbzf.4phg5fl3&x=0&y=kdca89" target="_blank">Leia&Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taisia spune:

Cand instanta a avut proasta inspiratie sa-i infiinteze din oficiu poprire asupra salariului, fostul sot a sunat-o pe sora mea sa-i spuna ca sunt o nenorocita care-l lasa fara bani. Asa ca in fiecare luna iau frumos pensia de pe card si i-o restitui. Uneori uit sa i-o dau, suna si-o cere. Si-si adoarme constiinta spunand ca ii va restitui copilului acesti bani.

Nu-mi pasa de banii lui, cumva reusesc sa ma descurc, chiar daca am fost in situatia sa nu stiu cu ce-i platesc gradinita; ar fi mult mai important sa vad ca vine cu 10 lei si-mi spune: atata pot acum, uite, ia banii astia pentru copilul nostru. Cred ca asta le doare foarte tare pe mamicile in aceeasi situatie, nepasarea tatalui fata de copil.

Are program de vizita nelimitat la fiul nostru, il ia absolut cand vrea, de obicei in weekend. Oricat de frustrata as fi eu de comportamentul lui, nu pot sa ma gandesc sa-i interzic relatia copilului cu tatal. Si nu pot decat sa-i multumesc lui Dumnezeu ca eu am ramas cu obligatia de a-mi culca fiul seara si de a-l auzi cum imi spune: mami, ia-ma in brate sa visez frumos, cu obligatia de a-i spala, calca, de a-l duce la gradi si a-mi face griji. Nu as da asta pentru dreptul de a-l vizita oricand.

Si urmarindu-mi copilul pot spune ca, in cazul meu, faptul ca are o relatie nerestransa cu tatal lui, l-a ajutat sa treaca mai usor peste despartirea parintilor.



mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aandreea76 spune:

Dar de un tata care dupa divort nu a platit nici macar un leu, ce ziceti??Dar...evident, avea drepturi. Si dupa un an de zile, a fost de acord sa-si dea fiica spre adoptie, actualului meu sot. Si de ce? Pt ca deschisesem plangere penala, pt neplata pensiei. (Si-a dat acordul pt adoptie cu conditia sa renunt la procesul penal.) Da?? Care fusese initial fixata la 100 ron. Iar tatal fiicei mele era avocat. Adica este, dar nush cum dracu' imi vine sa vb despre el la trecut. Si de unde n-o scotea pe fiica-sa din "printesa mea", de cand a fost de acord sa o infieze sotul meu, nu a mai dat nici un semn de viata. Nici macar unul, sa sune sa-ntrebe ce mai face. Sau la multi ani de ziua ei.

Oricum, tot raul spre bine. Fiica-mea a obtinut un tata adevarat, asa cum ala biologic nu ar fi fost vreodata. Fata avea 4 ani la divort. Acum are 10.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Petrica_do spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

Si la noi la fel, exista niste zile stabilite de instanta...dar alea au ramas pe hartie, in realitate e cu totul altceva.

Eu nu am nici o problema sa-i stau la dispozitie in ceea ce priveste timpul copilului, este in interesul copilului de fapt, nu al meu sau al tatalui. Nu ma deranjeaza cu nimic, ia copilul si pleaca, nu sta in casa cu mine sa se joace cu ea.

La fel si el, sta la dispozitie oricand, nelimitat, pentru absolut orice este nevoie pentru copil - nu stiu ce inseamna tata de duminica, dar tatal fetei mele vine la absolut orice serbare, sedinte la gradi etc. (si sa nu crezi ca are prea mult timp liber, nicidecum). Ok,cand e bolnava stau eu cu ea, ca nu pot eu altfel, dar asta nu inseamna ca n-as avea incredere 100% ca tatal ei ar avea grija de ea intr-un mod impecabil. si da, au fost cazuri cand l-am sunat la 2 noaptea sa mergem la spital, pentru ca starea ei se agravase...a venit imediat, nu au existat discutii pe aceasta tema vreodata.

Ne sfatuim mereu cand sa o ia el pe fetita, in asa fel incat sa-i fie si lui bine, si mie...si mi se pare normal sa colaborezi cu el si sa aranjezi varianta cea mai buna pentru toti.
daca instanta a dispus marti si joi, dar eu nu pot in fiecare marti si joi ce sa facem? ne luam la bataie? mergem iar in instanta?

Pensia este ultimul lucru la care m-as gandi ca ar reflecta sentimentele lui. Si daca n-as primi nici un ban de la el, sentimentele lui pentru copil sunt nepretuite!

Elle, exemplul pe care il dai tu este radical diferit, tatal nici nu-si doreste sa-si mai vada copilul si sa aiba o relatie cu el. Ei bine, tati din astia (ca sunt destui asa, care-si gasesc diverse argumente ca sa nu-si mai vada copiii) nici nu merita adusi in discutie, pentru mine ei nu valoreaza doua parale.


Adina, pot sa te intreb daca fostul sot s-a recasatorit?
Ca daca nu, e normal sa se comporte asa.Daca se va casatori si il suni tu la 2 noaptea si ii trezesti nevasta si bebelusul pe care tocmai l-a adormit dupa ce l-a leganat 2 ore ca avea colici, crezi ca iti mai raspunde?
Crezi ca mai vine la serbare daca copilul cu actuala are si el serbare in aceeasi zi sau trebuie dus la....dentist?
La fel de bine sunt mame care odata recasatorite nu ii mai permit sotului sa vina la ele in casa , sa ia copiii sa le strice programul, sa sune.Sau ca ex nevasta mea ii duc la sute de km distanta si daca vrei Petrica vino tu sa ii vizitezi....si nu suna decat martea si vinerea ca in rest deranjezi....Pai dupa ani de zile de asa ceva ce apropiere crezi ca mai exista?
Odata divortati familia nu mai exista si adultii rar se inteleg pt binele copilului comun, odata aparuta alta familie (sau in cazul exei un alt barbat cu care banuiesc ca se 'cunoaste' de cand eram inca casatoriti) aceasta va avea intotdeauna intaietate .

Poate credeti ca bat apa in piua doamnelor, dar eu nu vreau decat sa va spun cum gandesc barbatii (si femeile, dar femeile de cele mai multe ori raman cu copiii si eu oricum nu va pot vb decat din perspectiva unui barbat).Nu o sa va spuna asta fostul sot, tatal sau fratele.Toti dar absolut toti barbatii div cu care am vb mi-au spus acelasi lucru ca familia lor vine pe primul plan, si ca la o adica mai bine se supara fosta decat actuala....Pe copii ii iubesc la fel dau prioritate au cei mai mici .

Acum la subiect, omul tb sa plateasca pensie alimentara dupa cum a prevazut legea.Eu am facut prostia sa fac intelegere privata cu fosta si chiar nu mai imi permiteam nici sa traiesc.Acum platesc conform salariului (am carte de munca cu salariu real trecut si destul de maricel, deci nu paltesc nimica toata) si mi se pare normal asa.

Alina tu spui ca tatii au toate drepturile...eu zic ca e invers , cel putin in situatia mea(dus copii la o distanta unde nu ma pot duce decat odata la cateva luni, inchis tel in nas daca nu sunam in cele 2 zile cand aveam voie,intoxicat mintea,invatat sa injure ca la usa cortului, jignit familia mea - sotia si 2 copii cu care nu a vb niciodata si care nu i-au facut ei nici un rau,cerut mereu bani mai mult decat se cuvenea, inclusiv la vanzarea apartamentului, pensie privata, etc pe care nu mi le-am mai putut permite) , ceea ce a condus la ruperea mea de copii .Deci nu apierdut banii dar copii au pierdut tatal.Crezi ca e mai bine?

Mergi la inceput