DREPTURILE SUNT ALE LOR- OBLIGATIILE SUNT ALE NOAS

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta

off topic:

Mediajust , din propozitia

"Cat venin! Si daca cele prezise de tine nu s-ar implini te-ai oftica?"

ce contravine limbajului?
Mi-a atras atentia remarca ta si nu inteleg,adica nu realizez fata de atatea altre exprimari( e drept nu am citit regulamentul sa vad daca sunt cuvinte in propozitie care nu sunt admise) ce anume e atat de deplasat. M-am gandit ca cele doua cuvinte " venin si oftica"...nu stiu exact, dar mi-as dori sa stiu pt viitor.


Nu este vorba despre regulament aici - calitatea mea de moderator de manifesta doar pe un singur topic, si nu este acesta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

Mediajust, eu am pus o intrebare foarte clara :
ce anume din postul lui accept92 a contravenit limbajului de i-ai atras atentia in calitate de moderator...pur si simplu nu am inteles si am vrut sa stiu pentru a evita si eu astfel de "limbaj" pe viitor pt a nu-mi fi atrasa atentia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

Ca si la Adina, si eu am avut un caz mai special...din momentul in care am divortat,(baiatul avea 1 an si 3 luni),nimeni nu a mai stiu nimic de "biologic". Doar pensia de intretinere la care ulterior am renuntat. Baiatul are 22 de ani si in tot acest timp nu s-au vazut, nu s-au auzit nici eu macar nu stiu daca el traieste si nici el nu stie daca noi traim chiar daca suntem in aceeasi localitate.
Baiatul meu nu a crescut frustat, nu a suferit de pe urma acestei despartiri si nu a resimtit lipsa tatalui, ea fiind suplinita de bunici, mai ales bunic la timpul respectiv.
Intre 2 ani si clasa a cincea a locuit cu bunicii, ei s-au ocupat de cresterea si educatia lui. Eu am fost in alta localitate si datorita situatiei din timpul respectiv am considerat ca decat si o mama lipsa din cauza ocupatiei, situatiei financiare si lipsei de ajutor am considerat si eu si parintii mei ca e mai bine asa.
Am reusit in toti acesti ani sa fac toate sarbatorile si naveta din
doua in doua saptamani cu copilul si parintii in localitatea natala si pe perioada vacantelor am adus copilul la mine si m-am descurcat cum am putut, mai greu, mai cu cheia de gat, mai cu mine la servici.
Nu mi-am pus problema sa-l decad din drepturi parintesti, nici nu mi-a trecut prin cap lucrul asta.S-a "decazut" singur.
S-a jucat destul la camin, la gradinita, cu bunicii, si nu i-a lipsit nimic atat cat am putut noi sa ne dam seama.
Cam asta a fost una din situatiile unui copil fara tatal biologic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

balanta - de foarte multe ori se intampla asa, tati care sunt doar donatori de material genetic.

si la mine figura masculina de referinta a fost bunicul - un model mai bun nu putea sa fie, nici mai iubitor sau mai intelegator.

singurul meu regret e ca mama s-a lasat convinsa sa nu divorteze prima data cand a incercat, aveam eu 5 ani, si a divortat doar peste 10 ani. 10 ani cumpliti si groaznici, din care 2 am stat fugite de acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Adina cazul tau, in care tatal doreste, ba chiar s-ar supara sa nu-l suni cand copilul are o problema, l-am mentionat ca pe unul particular, si am spus ca si eu as aprecia. Totusi nu ne-ai spus (sau mi-a scapat mie) daca este sau nu recasatorit. Mi se pare un amanunt care face diferenta.




Pai abia aici e diferenta. Nu, fostul meu sot nu s-a recasatorit, si sunt convinsa ca daca ar face-o si-ar alege o persoana care sa inteleaga la modul absolut obligatiile si sentimentele pe care le are fata de copil.
Nici nu-si mai doreste alti copii. Eu personal nu cred ca ar fi bine pentru fetita noastra sa mai aiba el alti copii, el stie asta, si conteaza in deciziile sale.

Nici nu cred ca e o idee buna sa mai faci copii, atata timp cat ai deja unii si nu ai grija de ei. Cred ca dreptul la a face al doilea copil ar trebui sa nu-l aiba toata lumea, ci doar cei ce au dovedit ca stiu ce inseamna sa fii parinte. din punctul asta de vedere fostul meu sot s-ar incadra perfect, altii insa nu. Dar probabil asta va veni pe o alta treapta de evolutie a omului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta

Mediajust, eu am pus o intrebare foarte clara :
ce anume din postul lui accept92 a contravenit limbajului de i-ai atras atentia in calitate de moderator...pur si simplu nu am inteles si am vrut sa stiu pentru a evita si eu astfel de "limbaj" pe viitor pt a nu-mi fi atrasa atentia.


Balanta, eu ti-am raspuns mai sus foarte clar:
NU are legatura cu calitatea mea de moderator (care nu exista pe acest topic), ci doar cu adresarile de tipul "te oftici", greu de acceptat pentru mine ca facand parte dintr-un schimb de replici care trebuie sa ramana in interiorul unei exprimari civilizate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

Pai abia aici e diferenta. Nu, fostul meu sot nu s-a recasatorit, si sunt convinsa ca daca ar face-o si-ar alege o persoana care sa inteleaga la modul absolut obligatiile si sentimentele pe care le are fata de copil.
Nici nu-si mai doreste alti copii. Eu personal nu cred ca ar fi bine pentru fetita noastra sa mai aiba el alti copii, el stie asta, si conteaza in deciziile sale.



Bun, este o mare mare diferenta. Si faptul ca sotul tau tine cont de parerea ta cum ca el nu ar trebui sa aiba alti copii este alt lucru deosebit. Sunt curioasa ce se va imtampla daca ii va iesi in cale o femeie pe care o va iubi si sentimentul va fi reciproc. Sau nu mai are dreptul nici la asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Adina cazul tau, in care tatal doreste, ba chiar s-ar supara sa nu-l suni cand copilul are o problema, l-am mentionat ca pe unul particular, si am spus ca si eu as aprecia. Totusi nu ne-ai spus (sau mi-a scapat mie) daca este sau nu recasatorit. Mi se pare un amanunt care face diferenta.




Pai abia aici e diferenta. Nu, fostul meu sot nu s-a recasatorit, si sunt convinsa ca daca ar face-o si-ar alege o persoana care sa inteleaga la modul absolut obligatiile si sentimentele pe care le are fata de copil.
Nici nu-si mai doreste alti copii. Eu personal nu cred ca ar fi bine pentru fetita noastra sa mai aiba el alti copii, el stie asta, si conteaza in deciziile sale.


Nu stii niciodata ce aduce viata. S-ar putea sa intalneasca o femeie de care sa se indragosteasca si care intr-o clipa sa-i dea toate convingerile (e convingerea lui proprie si personala ca nu mai vrea alti copii, da?) peste cap, mai ales daca ea nu are copii si atunci nu vei avea de ales. Poate ca spune asta tocmai pentru ca stie ca pe tine te-ar deranja si vrea ape calme in favoarea relatiei lui extraordinare cu copilul.
De curiozitate intreb (ca e prima data cand citesc o astfel de parere): de ce consideri ca ar fi bine pentru fetita voastra sa nu mai aibe el alti copii? Dar daca vei mai avea tu un alt copil, ar fi mai bine pentru ea?



Elle

_
www.immunocalromania.blogspot.com/" target="_blank">Pentru un sistem imunitar puternic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

accept - nu este nici o diferenta. recasatorit sau nerecasatorit, un tata ramane tot tata. asa cum sotia actuala l-ar trezi la 2 noaptea daca copilul are febra si e bolnav, asa are dreptul si prima sotie sa-l trezeasca daca e vorba de copil. obligatiile tatalui sunt aceleasi fata de toti copiii pe care ii are, ca locuiesc cu el sau nu, ca-s ai sotiei actuale sau ai fostei. parinte nu esti doar de la 9 la 17, esti la orice ora din zi sau noapte.

sotia actuala ar trebui sa stie lucrul asta in momentul in care se marita cu un barbat care deja are copii. si nu are dreptul sa se bage in relatia lui cu copiii din alta casatorie.

plus ca pt mine de ex ar fi un maaare semnal de alarma daca sotul meu ar avea copii cu altcineva si nu s-ar interesa de ei. ar insemna ca in cazul in care ceva merge rau intre noi nu s-ar interesa nici de copiii nostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

Pai abia aici e diferenta. Nu, fostul meu sot nu s-a recasatorit, si sunt convinsa ca daca ar face-o si-ar alege o persoana care sa inteleaga la modul absolut obligatiile si sentimentele pe care le are fata de copil.
Nici nu-si mai doreste alti copii. Eu personal nu cred ca ar fi bine pentru fetita noastra sa mai aiba el alti copii, el stie asta, si conteaza in deciziile sale.




Bun, este o mare mare diferenta. Si faptul ca sotul tau tine cont de parerea ta cum ca el nu ar trebui sa aiba alti copii este alt lucru deosebit. Sunt curioasa ce se va imtampla daca ii va iesi in cale o femeie pe care o va iubi si sentimentul va fi reciproc. Sau nu mai are dreptul nici la asta?




Sigur ca are dreptul. Dar optiunile ii sunt limitate, intrucat el vine cu un trecut de care ii pasa. Nu este deloc un partener comod de viata, cata vreme isi asuma obligatiile trecutului cu placere.

De la o varsta, dragostea nu mai este chiar atat de oarba, te uiti bine cu cine te insori. Nu cred ca ar putea accepta langa el o femeie care sa-i desconsidere sentimentele pentru fetita, sa comenteze cand sare noaptea sa o duca la spital, etc etc. - ar fi unul dintre cele mai bune argumente pentru un divort intre ei.

In fine, eu cred ca asta ar trebui sa fie normalitatea, si nu exceptia.

Mergi la inceput