Cauzele opririi din ev.a sarcinii -Trombofilia-10

Cauzele opririi din ev.a sarcinii -Trombofilia-10 | Autor: miki-miki

Link direct la acest mesaj



Cap 1 Cap 2 Cap 3 Cap 4 Cap 5 Cap 6 Cap 7 Cap 8 cap 9









Informatii
www.americanpregnancy.org/pregnancycomplications/miscarriage.html" target="_blank">Avortul spontan(art in engleza)

Avortul spontan (art din Revista farmacist)

Avortul spontan – tipuri, cauze si simptome
(art pentrumamici.ro)

www.eva.ro/sanatate/articol288-1-print.html" target="_blank">Cauzele genetice ele avortul spontan (art semnat de dr.Tutunaru)

Trombofiliile-implicatii obstreticale

www.gyncph.dk/secher/proc/thrombophili.htm" target="_blank">Trombofilia in timpul sarcinii art in engleza

www.synevo.ro/428,934,531,Profil-trombofilie,news.htm" target="_blank">Profil trombofilie(art synevo.ro)

www.synevo.ro/428,950,531,Profil-sindrom-antifosfolipidic,news.htm" target="_blank">Profil sindrom antifosfolipidic(art synevo.ro)

Protocol de explorare biologic-hematologica/Ginecologie-obstetrica
postat pe DC de Luca-Luca
www.materno-fetala.ro/pagini/sarcina-si-bolile-tromoembolice.php" target="_blank">Sarcina si bolile tromboembolice(art materno-fetala.ro)

www.emcb.ro/article.php?story=20060529140617502&mode=print" target="_blank">Strategii de administrare a medicatiei anticoagulante (ANTICOAGULAREA LA PACIENTA GRAVIDA)

www.fvleiden.org/publications/midwife.html" target="_blank">Despre trombofilie, ce tb sa stim/facem art in engleza

Patologia imunologica a implantarii oului sursa

www.themoldsource.com/archives/4archives.html" target="_blank"> Pierderea sarcinii din cauze imunologice




Utile
www.synevo.ro/224,Servicii-si-tarife.htm" target="_blank">Analize Synevo (obs: pt analize de trombofilie bifati sectiunile Biologie moleculara-PCR si Hematologie)

www.synevo.com.ro/" target="_blank">Informatii despre analize Synevo Romania

www.cuoredibimbo.com/" target="_blank">Aparat pt ascultarea inimiorei lui bb

www.farmaciiledona.ro/produse/clexane-20mg-0-2ml-sol-inj-x-10-aventis-I336.pdf" target="_blank">Prospect Clexane




Suplimente nutritive

B6 100mg (1/zi)www.tratamente.ca/vitamina-piridoxina-mg90-p-395.html" target="_blank">de aici
B12 500mcg (2/zi)www.vitamix.ro/Vitamine-si-minerale/Vitamina-B/Vitamina-B12-500-mcg.html" target="_blank">de aici
Cele mai bogate surse de B12: ficatul de vita (850 g - 60 mg)Atentie!! In sarcina ficatul este interzis!!, tonul (550 g - 1,32 mg), pestele (850 g - 0,85 mg), puiul (850 g - 0,36 mg), laptele slab (1 pahar - 0,95 mg).
Acid folic 5mg (1/zi) din farmacii
Metafolin www.amazon.com/Source-Naturals-Metafolin-Tablets-tablets/dp/B000GFUPUY" target="_blank"> acesta (acid folic natural mult mai bun decat acidul folic sintetic, intra in celule si converteste homocisteina in metionina mai repede ) Info aici
Vitamina C 750mg/zi informatii
Multivitamine pt MTHFR : Neevo, www.empr.com/Neevo-DHA-prenatal-vitamins-launched/article/127531/" target="_blank"> Neevo DHA



Utile
www.ghidulpacientului.ro/tromboza-venoasa/pagina8.php" target="_blank"> Cum se administraza heparina



ANALIZE:

Analize pentru Sindromul antifosfolipidic (SAFL) + Trombofilie

  • APCR (rezistenta la proteina C activata)
  • INR
  • APTT(activated partial thromboplastin time)
  • homocisteina
  • anticoagulant lupic (LUPUS ANTICOAGULANT)
  • anticorpi anticardiolipinici IgG
  • anticorpi anti-beta 2 glicoproteina 1 IgG, IgM
  • antitrombina III
  • proteina C
  • proteina S

Biologie moleculara (analizele urmatoare nu sunt influentate de tratamentul pe care-l urmati si nici de faptul ca ati mancat/baut inainte de recoltare):
  • Mutatia factorului V Leiden obs: aceasta iese pozitiva in 90% cazuri cu APCR,
  • Mutatia protrombinica (factorII) ,
  • gena MTHFR (mutatii C677T; A1298C) obs: daca iese pozitiva se va face si analiza homocisteinei pt a vedea cat de grav este afectat organismul,
  • Mutatia Factorului XIII (G102T)-risc trombofilie


* RECOMANDARI: Laboratorul Synevo - pachetele numite:
  • "Profil sindrom antifosfolipidic" (pret 210 ron) - contine: anticoagulant lupic, anticorpi anticardiolipinici IgG, anticorpi anti-beta 2 glicoproteinaI IgG, IgM.

  • "Profil trombofilie ereditara” (pret 690 ron), contine: antitrombina III, proteinaC, proteina S, mutatia factorului V Leiden (obs: aceasta iese pozitiva in 90% cazuri cu APCR), mutatia protrombinica (factorII) , gena MTHFR (mutatii C677T; A1298C, daca iese pozitiva se va face si analiza homocisteinei pt a vedea cat de grav este afectat organismul).

obs: analizele de biologie moleculara nu sunt compensate de stat si se platesc integral


Analize imunologice
  • Imunoglobulina G (IgG)- daca iese in afara limitelor normale, se recomanda efectuarea:
  • Imunoelectroforezei
  • Imunofenotipare limfocitara (limfocite B, T si NK) - in Romania analiza se poate efectua la Institutul Victor Babes de pe Splaiul Unirii-Bucuresti si costa 260 ron, sau tot contra cost la Spitalul Clinic de Urgenta Militar Central Carol Davila din Bucuresti, str. Mircea Vulcanescu nr.88 sector 1
  • ATPO
  • Anticorpi antisperma(ambii soti)
  • Factor antinuclear (FAN)
  • Anticorpi antiADN

Biologie moleculara si hematologie(analizele urmatoare nu sunt influentate de tratamentul pe care-l urmati si nici de faptul ca ati mancat/baut inainte de recoltare):
  • Tipaj HLA-DQ (pentru ambii soti) informatii
  • Factorul Rh (ambii soti)

Analize genetice (nu sunt influentate de tratamente, raman neschimbate de-a lungul vietii)
  • Cariotipul genetic (pentru ambii soti)
  • Microdeletiile cromozomului Y (pentru soltul cu oligo/azoospermie)



______________________________________________

Au descoperit cauza opririi din evolutie a lui bb,
acum aspirante optimiste

______________________________________________




Criss85 sindrom antifosfolipidic 2 sarcini oprite din ev la 9 si 29 s, varice, picioare umflate, hematoame si sangerari in sarcina.



Danny1 34 ani MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot , mutatia A1298C genotip homozigot si Tiroida Hashimoto Are o fetita, pe per sarcinii nu a facut nici un tratament, mutatiile s-au activat mai tarziu. 2 sarcini oprite din ev la 5 si 6 s.



11_Dye 42ani povestea ei Mutatia fact V Leiden genotip heterozigot 2 sarcini oprite din ev la 6 si 10s.



LilianaFi 38ani povestea ei , MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot+ combinatii morfostructurale la nivel celular pe ACE si PAI1, 4 sarcini pierdute(cea mai mare la 13 sapt+3 zile),2 FIV-ri nereusite.
Acum in asteptarea rezultatului BHCG , DOAMNE AJUTA !!


LucaLuca...ani MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si uter septat(septul a fost indepartat dupa pierderea sarcinii in 3 operatii), 1 sarcina pierduta la 18s(gemelara obtinuta prin FIV). Acum in plina procedura FIV, DOAMNE AJUTA !!



Miki-miki 38 ani MTHFR mutatia C677T genotip homozigot buletin de analiza si Mutatia factorului V Leiden genotip heterozigot, APCR =102 (val normale <=120 (2 sarcini oprite din ev la 8sapt si 4,5sapt)



Profa 40 ani MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot.buletin de analiza

4 sarcini oprite in evolutie(nu cu avort spontan):
-oct.2005,la 7 saptamani,cu complicatii BIP si sinechie uterina,indepartata in sept.2006
-apr.2007,la 18 sapt,dupa amniocenteza,sarcina sub heparina
-oct.2008,la 6 sapt,cu progesteron si BHcg scazute
-martie 2009,la 4 sapt,bhcg scazut,progesteron mic


Rosca 38 ani, povestea ei, MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot, o sarcina oprila din ev la .... saptamani.
_________________________________________
Gravidutele noastre
_________________________________________


Alexuta1181 28 ani povestea ei Sticky Platelets Sindrom(SPS)=hiperagregabilitate plachetara4 sarcini oprite din ev la 13,9,5,7 s .
Tratament: clexane40 .


Avalon 38 ani cu , sarcina obtinuta prin FIV, DPN ......
povestea ei: episodul 1 episodul2 episodul3 Antecedente
Mutatia Factor V Leiden genotip heterozigot, MTHFR mutatia A1298C genotip heterozigot
- avort spontan la 6 saptamani in 2004 - sarcina obtinuta natural;
- avort menstrual in 2004 (tot natural) - dovedit cu 3 analize succesive hcg;
- sarcina oprita in evolutie la dimensiunea ce corespundea la 8 sapt dupa ce s-a vizualizat ecografic activitatea cardiaca e embrionului in 2008 - sarcina obtinuta la cel de-al 2-lea FIV.
Tratam pe per sarcinii:.............


Dalv....anipovestea ei APCR, LA pozitiv, o sarcina pierduta la 23 sapt sub tratam cu clexan (doza gresita)


Mcrissa30 ani MTHFR- mutatia A1298C genotip homozigot (2 sarcini oprite la 13 si 15 s) Acum tratament cu Medyn Forte, aspenter (luni, miercuri, vineri), Vitamina E, Vitamina C, Clexane 0.4, acid folic, utrogestan.



_________________________________________
Mamici fericite
_________________________________________


Idaira 37 ani de Carla povestea Carlei Mutatiei protrombinica G20210A genotip heterozigot, 3 sarcini pierdute: 8s, 5 s si un avort menstrual, 2 IA, prima nereusita, a II-a cu succes(stimulare cu Puregon si Ovitrell).
Tratament in sarcina: clexan40 (de la 5 s), Adiro100mg (aspirina micronizata doar pana la 35s), multivitamine(... +omega3+iod+vitC)




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Jasemine, vase subtiri cred ca e sinonim cu fragilitate capilara ceea ce nu e bine in sarcina. Tb sa iei vitamina C 1 gr/zi si sa mananci multe fructe si legume rosii.
Goldi estradiolul ce imi arata in per asta a sarcinii?




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Buna, pupici si curaj miki
mcrissa esti ok?
Fetelor, e minunat ce faceti aici, parca imi recapat sperantele de a avea, intr-o buna zi, un bb al meu sanatos.
Vreau sa va intreb, voi ati facut acest HSG, ca mi-a ramas gandul la aceasta analiza. Nu stiu daca sa o fac sau nu.... Nu as face-o, mai ales la Giulesti, pt ca implica anum riscuri, iar eu raman insarcinata(doar am avut 2 opriri in evol si un avort spontan), ciclul este regulat(fix la 28 zile), nu am alte scurgeri, PAPS e ok, mycoplasma, ureaplasma negative, iar toate eco, inclusiv cele transvaginale super ok, nimic suspect, cavit uterina ok. Nu de alta, dar nu as vrea sa fac aiurea niste teste care nu isi au rostul, doar la indemnul unor medici care nu stiu ce vb(la dr de la Giulesti, spre ex, anal asta era data de facut tuturor pacientelor care ajungeau la el, asta din ce am observat eu...era ca o reteta unanim acceptata)
Stiu ca aveti pb mai serioase decat mine care m-am decis sa mai astept cu bble o vreme, dar please, HELP!
M-am decis sa mai astept deoarece imi e teama sa nu imi zica a stau acasa de cum raman insarcinata, sa stau in pat, iar eu nu pot acum, nu imi pot lasa serviciul sa stau acasa...(stiti voi, chelt apasatoare, iar sal pe cartea de munca, ma mic decat relitatea)offf.
Asa ca am sa mai astept un an, asta daca nu cumva raman fara sa vreau si atunci....macar a fie ca, cu Dzeu inainte.
Aveti grija de voi si poate va uitati, ca intot, si pe ranurile mele.


miha79

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Mihaela, am fost si eu la dr.Niculescu in 2004 imediat dupa ce am pierdut o sarcina la 6 saptamani... si am fugit mancand nori cand mi-a zis ca abia peste un an sa ma gandesc sa mai incerc din nou!
HSG (histerosalpingografie) se poate face pentru a vedea permeabilitatea trompelor si eventual depista un hidrosalpinx, insa de baza mi se pare histeroscopia (HSC), acolo se vede cavitatea uterina pe dianuntru, osiile tubare daca sunt libere (trompele la intrarea in uter), daca ai vreo sinechie uterina/cervicala , vreun polip sau cel mai important daca uterul nu e cumva septat... multe fete au facut imprudenta de a face fiv fara HSC inainte (inclusiv eu) si pe unele le-a costat fie un esec (cum a fost la mine din cauza unei sinechii cervicale care nu se vedea la HSG) sau o sarcina pierduta in trim. 2 din cauza unui sept care separa cavitatea uterina pe din doua si nu lasa sarcina sa creasca... nu-ti doresc sa ajungi pana acolo.

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karinuta spune:

miki iti doresc sa fie fffffff bine.Iti pumnii stransi.
Eu am mutatia factorului V leiden,si deficit de proteina S.As vrea sa stiu cum se stabileste doza de clexan care trebuie luata , am citit pe forum ca sunt fete care au pierdut sarcina din cauza unor doze gresite de clexan.Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinia78 spune:

Miki tin pumnii si astept vestile bune! multi de incurajare. Iti inteleg retinerea dar trebuie sa fim optimiste.

La mine maine este a 10 zi de pauza dupa antibiotic asa ca joi pot sa merg sa imi fac analizele. Aveti idee in cat timp o sau am rezultatul?

Sunt atat de nerabdatoare sa stiu. Am ajuns sa sper ca asta este ce am. Imi doresc asa de mult sa gasesc cauza si sa o pot trata pentru a putea duce sarcina pana la capat.

pentru toate

Lavinia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia79 spune:

Miki, o sa fie bineeee, e semn foarte bun ca ai reusit iar! hai ajuta-l pe bebe, gandeste optimista mami!
haha, Avalon, esti tare, parca o vad pe doctorita ta "de cartier" cum lua notite de la tine si asa cum abia asteptam noi sa mai mergem la medic sa ne dea o speranta si sa ne aduca mai aproape de copilul nostru, asa astepta ea sa vii tu la consultatie, incredibil. esti o meseriasa! io te-am remarcat din prima! ce fac baieteii? ma intrebai daca te credeam bruneta? o sa razi: da.
Oana, ma bucur ca au iesit bune analizele. si prietena mea cea mai buna se obisnuise cu gandul adoptiei si apoi a reusit la fivul urmator. cand i-am zis ca la mine nu este o optiune mi-a raspuns ca insemna ca nu is suficient de "disperata". eh, am ajuns si in eu in faza asta. as vrea un copil al meu atat. nu conteaza cine l-a nascut. dar am sa fac tot posibilul sa fiu eu aia. te inteleg foarte bine. si drept urmare te pup. nu fi suparata. nu lua decizii pripite decat dupa o pauza de la subiectul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_let spune:

Buna fetelor
Avalon pentru raspuns. Multumesc mult, voi merge la un nou medic ginecolog, recomandat de cineva, si am sa intreb acolo de HSC. Sper ca intr-o buna zi sa avem, toate aspirantele, minunile noastre.
Oricum e ceva extraordinar ce se intampla pe acest forum, simplul fapt ca schimbam pareri, impresii, ca am ajuns sa cunoastem povesti cu final fericit, ne ajuta foarte mult, mie personal imi da sperante(eu fiind o persoana pesimista).

miha79

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Fetelor multumesc pt incurajari
Am fost si am dat din nou sange dat la un alt laborator, mi-au rec intr-o fiola fara gel si am rugat asistenta sa-i spuna laborantei ca fac heparina si ca tb lucrat mai mult la proba. Maine dc refac analiza tb sa platesc taxa de urgenta 20ron pt ca nu se lucreaza BHCG joia la ac lab. Dar mai intai sa vad ce-mi iese.
Avalon de unde ai luat tu tabelul ac cu eliminarea pregnyl-lui din organism, esti sigura ca e bun? Avalon, dc inca simt o presiune in burtica si usoare dureri de spate care trec la no-spa astea sunt vesti bune, nu? Inseamna ca bb inca traieste? Zic ca nu are cum sa vina CM dc am corp galben, nu?
Fetelor sunt asa de suparata ca-mi vine sa ma impusc. Am facut tot ce tb , acum ma gandesc ca poate au fost prea multe vitamine, prea multa vit C , nu stiu ce nu a functionat.




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Miki iubita sunt mai mult ca sigura ca bebe este in burtika ta si etse bine ma tog pt voi Doamne ajuta astept cu nerabdare resulattul de la beta

Puisori dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

In seara asta la ora 21 fac o eco la o dr f f buna, dc vede ceva repet si sambata sa vad dc creste. Sanii inca ma mai dor dar sfarcurile nu mai sunt asa de sensibile ca acum 2 zile. Burtica si spatele nu prea.
Mihaele





Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput