Cauzele opririi din ev.a sarcinii -TROMBOFILIA- 8

Cauzele opririi din ev.a sarcinii -TROMBOFILIA- 8 | Autor: miki-miki

Link direct la acest mesaj

Cap 1 Cap 2 Cap 3 Cap 4 Cap 5 Cap 6 Cap 7








Informatii
www.americanpregnancy.org/pregnancycomplications/miscarriage.html" target="_blank">Avortul spontan(art in engleza)

Avortul spontan (art din Revista farmacist)

Avortul spontan – tipuri, cauze si simptome
(art pentrumamici.ro)

www.eva.ro/sanatate/articol288-1-print.html" target="_blank">Cauzele genetice ele avortul spontan (art semnat de dr.Tutunaru)

Trombofiliile-implicatii obstreticale

www.gyncph.dk/secher/proc/thrombophili.htm" target="_blank">Trombofilia in timpul sarcinii art in engleza

www.synevo.ro/428,934,531,Profil-trombofilie,news.htm" target="_blank">Profil trombofilie(art synevo.ro)

www.synevo.ro/428,950,531,Profil-sindrom-antifosfolipidic,news.htm" target="_blank">Profil sindrom antifosfolipidic(art synevo.ro)

Protocol de explorare biologic-hematologica/Ginecologie-obstetrica
postat pe DC de Luca-Luca
www.materno-fetala.ro/pagini/sarcina-si-bolile-tromoembolice.php" target="_blank">Sarcina si bolile tromboembolice(art materno-fetala.ro)

www.emcb.ro/article.php?story=20060529140617502&mode=print" target="_blank">Strategii de administrare a medicatiei anticoagulante (ANTICOAGULAREA LA PACIENTA GRAVIDA)

www.fvleiden.org/publications/midwife.html" target="_blank">Despre trombofilie, ce tb sa stim/facem art in engleza

Patologia imunologica a implantarii oului sursa

www.themoldsource.com/archives/4archives.html" target="_blank"> Pierderea sarcinii din cauze imunologice




Utile
www.synevo.ro/224,Servicii-si-tarife.htm" target="_blank">Analize Synevo (obs: pt analize de trombofilie bifati sectiunile Biologie moleculara-PCR si Hematologie)

www.synevo.com.ro/" target="_blank">Informatii despre analize Synevo Romania

www.cuoredibimbo.com/" target="_blank">Aparat pt ascultarea inimiorei lui bb

www.farmaciiledona.ro/produse/clexane-20mg-0-2ml-sol-inj-x-10-aventis-I336.pdf" target="_blank">Prospect Clexane




Suplimente nutritive

B6 100mg (1/zi)www.tratamente.ca/vitamina-piridoxina-mg90-p-395.html" target="_blank">de aici
B12 500mcg (2/zi)www.vitamix.ro/Vitamine-si-minerale/Vitamina-B/Vitamina-B12-500-mcg.html" target="_blank">de aici
Cele mai bogate surse de B12: ficatul de vita (850 g - 60 mg)Atentie!! In sarcina ficatul este interzis!!, tonul (550 g - 1,32 mg), pestele (850 g - 0,85 mg), puiul (850 g - 0,36 mg), laptele slab (1 pahar - 0,95 mg).
Acid folic 5mg (1/zi) din farmacii
Metafolin www.amazon.com/Source-Naturals-Metafolin-Tablets-tablets/dp/B000GFUPUY" target="_blank"> acesta (acid folic natural mult mai bun decat acidul folic sintetic, intra in celule si converteste homocisteina in metionina mai repede ) Info aici
Vitamina C 750mg/zi informatii
Multivitamine pt MTHFR : Neevo, www.empr.com/Neevo-DHA-prenatal-vitamins-launched/article/127531/" target="_blank"> Neevo DHA



Utile
www.ghidulpacientului.ro/tromboza-venoasa/pagina8.php" target="_blank"> Cum se administraza heparina



ANALIZE:

Analize pentru Sindromul antifosfolipidic (SAFL) + Trombofilie

  • APCR (rezistenta la proteina C activata)
  • INR
  • APTT(activated partial thromboplastin time)
  • homocisteina
  • anticoagulant lupic (LUPUS ANTICOAGULANT)
  • anticorpi anticardiolipinici IgG
  • anticorpi anti-beta 2 glicoproteina 1 IgG, IgM
  • antitrombina III
  • proteina C
  • proteina S

Biologie moleculara (analizele urmatoare nu sunt influentate de tratamentul pe care-l urmati si nici de faptul ca ati mancat/baut inainte de recoltare):
  • Mutatia factorului V Leiden obs: aceasta iese pozitiva in 90% cazuri cu APCR,
  • Mutatia protrombinica (factorII) ,
  • gena MTHFR (mutatii C677T; A1298C) obs: daca iese pozitiva se va face si analiza homocisteinei pt a vedea cat de grav este afectat organismul,
  • Mutatia Factorului XIII (G102T)-risc trombofilie


* RECOMANDARI: Laboratorul Synevo - pachetele numite:
  • "Profil sindrom antifosfolipidic" (pret 210 ron) - contine: anticoagulant lupic, anticorpi anticardiolipinici IgG, anticorpi anti-beta 2 glicoproteinaI IgG, IgM.

  • "Profil trombofilie ereditara” (pret 690 ron), contine: antitrombina III, proteinaC, proteina S, mutatia factorului V Leiden (obs: aceasta iese pozitiva in 90% cazuri cu APCR), mutatia protrombinica (factorII) , gena MTHFR (mutatii C677T; A1298C, daca iese pozitiva se va face si analiza homocisteinei pt a vedea cat de grav este afectat organismul).

obs: analizele de biologie moleculara nu sunt compensate de stat si se platesc integral


Analize imunologice
  • Imunoglobulina G (IgG)- daca iese in afara limitelor normale, se recomanda efectuarea:
  • Imunoelectroforezei
  • Imunofenotipare limfocitara (limfocite B, T si NK) - in Romania analiza se poate efectua la Institutul Victor Babes de pe Splaiul Unirii-Bucuresti si costa 260 ron, sau tot contra cost la Spitalul Clinic de Urgenta Militar Central Carol Davila din Bucuresti, str. Mircea Vulcanescu nr.88 sector 1
  • ATPO
  • Anticorpi antisperma(ambii soti)
  • Factor antinuclear (FAN)
  • Anticorpi antiADN

Biologie moleculara si hematologie(analizele urmatoare nu sunt influentate de tratamentul pe care-l urmati si nici de faptul ca ati mancat/baut inainte de recoltare):
  • Tipaj HLA-DQ (pentru ambii soti) informatii
  • Factorul Rh (ambii soti)

Analize genetice (nu sunt influentate de tratamente, raman neschimbate de-a lungul vietii)
  • Cariotipul genetic (pentru ambii soti)
  • Microdeletiile cromozomului Y (pentru soltul cu oligo/azoospermie)



______________________________________________

Au descoperit cauza opririi din evolutie a lui bb,
acum aspirante optimiste

______________________________________________




Criss85 sindrom antifosfolipidic 2 sarcini oprite din ev la 9 si 29 s, varice, picioare umflate, hematoame si sangerari in sarcina.



Danny1 34 ani MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot , mutatia A1298C genotip homozigot si Tiroida Hashimoto Are o fetita, pe per sarcinii nu a facut nici un tratament, mutatiile s-au activat mai tarziu. 2 sarcini oprite din ev la 5 si 6 s.



11_Dye 42ani povestea ei Mutatia fact V Leiden genotip heterozigot 2 sarcini oprite din ev la 6 si 10s.



LilianaFi 38ani povestea ei , MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot+ combinatii morfostructurale la nivel celular pe ACE si PAI1, 4 sarcini pierdute(cea mai mare la 13 sapt+3 zile),2 FIV-ri nereusite.
Acum in asteptarea rezultatului BHCG , DOAMNE AJUTA !!


LucaLuca...ani MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si uter septat(septul a fost indepartat dupa pierderea sarcinii in 3 operatii), 1 sarcina pierduta la 18s(gemelara obtinuta prin FIV). Acum in plina procedura FIV, DOAMNE AJUTA !!



Miki-miki 38 ani MTHFR mutatia C677T genotip homozigot buletin de analiza si Mutatia factorului V Leiden genotip heterozigot, APCR =102 (val normale <=120 (1 sarcina oprita din ev la 8 sapt)



Profa 40 ani MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot.buletin de analiza

4 sarcini oprite in evolutie(nu cu avort spontan):
-oct.2005,la 7 saptamani,cu complicatii BIP si sinechie uterina,indepartata in sept.2006
-apr.2007,la 18 sapt,dupa amniocenteza,sarcinasub heparina
-oct.2008,la 6 sapt,cu progesteron si BHcg scazute
-martie 2009,la 4 sapt,bhcg scazut,progesteron mic

_________________________________________
Gravidutele noastre
_________________________________________


Alexuta1181 28 ani povestea ei Sticky Platelets Sindrom(SPS)=hiperagregabilitate plachetara4 sarcini oprite din ev la 13,9,5,7 s .
Tratament: clexane40 .


Avalon 38 ani cu , sarcina obtinuta prin FIV, DPN ......
povestea ei: episodul 1 episodul2 episodul3 Antecedente
Mutatia Factor V Leiden genotip heterozigot, MTHFR mutatia A1298C genotip heterozigot
- avort spontan la 6 saptamani in 2004 - sarcina obtinuta natural;
- avort menstrual in 2004 (tot natural) - dovedit cu 3 analize succesive hcg;
- sarcina oprita in evolutie la dimensiunea ce corespundea la 8 sapt dupa ce s-a vizualizat ecografic activitatea cardiaca e embrionului in 2008 - sarcina obtinuta la cel de-al 2-lea FIV.
Tratam pe per sarcinii:.............


Dalv....anipovestea ei APCR, LA pozitiv, o sarcina pierduta la 23 sapt sub tratam cu clexan (doza gresita)


Mcrissa...ani MTHFR- mutatia A1298C genotip homozigot (2 sarcini oprite la 13 si 15 s) Acum tratam cu Medyn Forte si..........



_________________________________________
Mamici fericite
_________________________________________


Idaira 37 ani de Carla povestea Carlei Mutatiei protrombinica G20210A genotip heterozigot, 3 sarcini pierdute: 8s, 5 s si un avort menstrual, 2 IA, prima nereusita, a II-a cu succes(stimulare cu Puregon si Ovitrell).
Tratament in sarcina: clexan40 (de la 5 s), Adiro100mg (aspirina micronizata doar pana la 35s), multivitamine(... +omega3+iod+vitC)



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Multumesc celor 19 fete care au votat cap precedent si le daurisesc cate un trandafir
bytzi mamagiuliei Ioanatugs
mcrissa goldi mihaele copilutzu
Avalon pisix cristal1995 georgia_c
LucaLuca cipcirip claudia79 danyalo
profa felix76 luca2008 stefy13




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Buna dimineata, fetele
Miki, imi pare rau pentru vestea trista, asa e in viata, cand zici ca e bine si liniste , cade ca un trasnet vreo nenorocire

Profa, poti sa iei progesteron la greu si o sa creasca , stai linistita. Nu stiu care sunt valorile normale acolo unde ti-ai facut analizele, dar la Synevo spre ex, la ovulatie prog trebuie sa fie intre 2.4 si 9.4 , deci esti ok . Faza luteala: 5.3 - 86 .Nu fii suparata, ai avut o luna prea buna ca sa nu fie bine pana la capat. Nu avem norocul ca la noi toate lucrurile sa fie simple , trebuie sa ne dam cu capul de pereti inainte.

Mi-au iesit primele analize: homocisteina 5.87 (adica aproape la limita inferioara) si Rez la Prot C activata 152 (> 120) . Mai astept antifosfolipidicii - pe care i-am mai facut odata dar nu complet si Profilul trombofilie II. Inteleg ca mai am "sanse" la un rezultat prost la mutatia protrombinica si antitrombina III . Sa vedem ...





"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miaumiau spune:

Fetelor!!!!! A iesit !!!! Mutatie heterozigota pentru C677T si pentru A1298C ! Nu stiu cum sa va multumesc ca m-ati indrmat catre investigatiile astea. Pentru mine este mai degraba o veste foarte buna pentru ca STIU CE AM!!!!! Era cel mai chinuitor faptul ca nu stiam de unde sa apuc toata treaba asta !! Va multumesc din inima si va doresc tuturor la fel cum imi doresc si mie SA REUSITI!!!!
Va imbratisez pe toate oricat de multe ati fi! Si stiu ca sunteti foarte multe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Sa fie un capitol nou care sa aduce multe bucuri si succese
Profa cred si eu ca e bine progesteronul la tine,daca iei ceva in plus nu strica ....multa,multa bafta si sa fie luna MAI cu noroc.
Miki iti multumesc in special pt mesaje,nu am apucat sa intru prea des decit asa pe scurt din cind in cind ca sa iti spun ce am decis legat de analize.
Am tot stat si m-am gindit si pina la urma am vb.si cu omul meu si am zis ca totusi va trebui aici sa le fac aceste analize din doua motive:
1) nu am asigurare medicala in tara,si gindindu-ma ca daca iese analize naspa atunci va trebui sa fac mai multe analize din cind in cind pt. tratament corespunzator.
2) Daca e sa obtinin pina la urma o sarcina e bine totusi aici deoarece altfel nu i-mi va da tratament legat de singe si iar e naspa ca nu pot sa merg in tara .
Uite,eu am tot cauta pe net in limba Ger. si am gasit ceva si te-as ruga daca ai timp sa arunci o scurta privire peste webseit-ul de jos.
www.genetik-dresden.de/Molekulargenetik/Suche_ASP/omim/188050.htm" target="_blank">http://www.genetik-dresden.de/Molekulargenetik/Suche_ASP/omim/188050.htm
Ma gindesc ca totusi tu cunosti termeni acestia si sunt cit de cit asemanatori cu l.romana ca sa stiu ce trec pe lista sa cer cind voi ajunge la medic.Mi-am cerut trimitere la un endocrinolog,la aceste medic trebuie sa ma adresez legat de aceste analize????
As vrea sa va intreb ce stiti despre SHECURE SIROP ,cind am fost in tara la un plafar am cerut ceva si mi-a fost recomandat de catre farmacista ca este foarte bun si ajuta la reglarea ciclului si la ovulatie,chiar farmacista la folosit si mi-a zis ca e foarte bun.
Fetelor vin cu o intrebare nu ar fi bine sa se faca pe prima pagina o lista cu vitamine,omega,B-uri etc ...cite trebuie luate si in ce concetratie de mg sa fie????nu stiu zic si eu
Va doresc o zi frumoasa si sa auzim numai bine .

Looana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Cer scuze am vazut acuma ca deja exista Suplimente nutritive


Looana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

miki,,imi pare rau...
goldi,e super val. homocisteinei,daca nu e sub tratam. cu acid folic.spar din tot sufletul sa fii fara probl. de-ale noastre...Merci pt. inf. cu progesteronul,am cautat si eu pe net,am vazut niste valori,acum,iau la greu utrogestan,azi o sa fac si proluton,si...ce-o vrea DD...
miaumiau,tu esti sora mea geamana!Pe alea doua le am si eu heterozigote...
looana, multumesc pt. incurajari!Si eu sper!Referitor la analizele pt. trombofilie,la un hematolog trebuie sa ceri trimitere,acuma,nu stiu cat sunt de deschisi,daca-ti dau trimitere pt. toate analizele pe care le ceri tu sau nu...
la toate fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss_85 spune:

O intrebare intrebatoare...
e posibil sa-mi cada parul din cauza aspenterului?
am observat o cadere a parului exagerata de 2 saptamani,exact de cand am inceput tratamentul.e de ajuns sa-mi trec mana prin par si sa raman cu suvite intregi de par in mana,nu mai vorbesc ca atunci cand ma pieptan sau ma spal pe cap imi vine sa plang cand vad cum il adun din perie sau de pe cada
totusi ma gandesc ca iau multe vitamine,ar trebui sa-i faca bine,sa-l regenereze chiar insa nu stiu daca aspenterul poate da asemenea efecte.
deja imi fac griji...cred ca daca mai continui 1 luna in ritmul asta raman cheala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss_85 spune:

am gasit si asta intr-un articol:

"Multe medicamente au ca efect secundar caderea parului - mai ales cele administrate pentru reglarea circulatiei sangelui. Acestea impiedica formarea radacinii firului"

aspenterul regleaza circulatia sangelui,ma gandesc ca el e cauza.oare cat o sa ,mai dureze astfel?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

criss,nu stiu ce sa spun,eu iau de 3 luni aspenter si nu mi se pare ca-mi cade parul,ba din contra,parca am observat ca nu-mi mai cade chiar asa ca inainte,a observat si coafeza,asta cred ca de la vitamine...
Eu azi am vorbit cu dr.si l-am intrebat ce sa iau ,tinand cont ca mi-a trecut ovulatia.Mi-a zis sa iau,atentie:la 12 ore cate o fiola de Proluton de 250 mg,si luni sa-mi dozez progesteronul,si in f-ctie de cat va fi,vom vedea ce vom face.Mie mi se pare enorm atata progesteron...ca e injectabil,si ala se asimileaza chiar tot...in prospect scrie ca in cazul iminentei de avort,cu sangerare se iau 2 fiole de 2-3 ori pe sappt,pana la oprirea sangerarii,iar dupa aia cate 1 de 2 ori pe saptamana.Nu stiu ce sa fac,sa iau,sa nu iau atata?!?Oricum,o sa merg dimineata sa-mi dozez progesteronul,nu voi astepta pana luni,sau,il voi doza si luni,ce sa fac...
Daca e cineva care si-a dozat proge in perioada asta,adica la 3 sau 5 zile de la ovulatie,va rog sa-mi spuneti ce valori ati avut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Parca trebuia sa fie min 30 la ET - adica cum ar fi la 3-5 zile de la ovulatie ... dar e cam dimineata si s-ar putea sa dau rateuri.
Dr stie ca progesteronul pe care il faci este retard ?



"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput