Cauzele opririi din ev.a sarcinii -TROMBOFILIA- 8

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

fetelor, o sa va scriu in mare graba ca tre' sa plec la un examen... deci zilele astea am lipsit motivat ca am umblat pt dublu test, internat in spital pt cerclaj (profilactic, nu intrati in panica)- le-am pus fundinta la beieteii mei sa stea cuminti pana vor fi suficient de mari ca sa vada lumina zilei... si voi mai lipsi tot atat de m otivat ca plec si eu intr-o vacanta binemeritata...

deci: am fost la Coltea si mie mi-a placut de dr.Avram. In primul rand ca mi s-a parut super-documentata, si stiti cat de exigenta sunt eu cu doctorii... si-a notat absolut tot despre cazul meu, inlcusiv antecedente familiale... si mi-a zis asa: doza de clexane pe care o fac eu de 0,4 imi acopera riscul de trombofilie pe care-l am, vom monitoriza cu eco foarte strict dezvoltarea intrauterin a a bebelusilor, si daca apar probleme in sensul de intrazieri in dezvoltare sau rezistente mari pe arterele uterine abia atunci vom face analize suplimentare si ajustare de doza.
Deocamdata bebelusii mei sunt in avans cu aproape o saptamana si deci totul este super-ok- asa zic doctorii la care merg eu, eu o sa iau in continuare clexanul si B-urile si vitamina C si magne-B6.

va pupez pe toate, fara exceptii

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

aaaa, uitai sa va spun ca MTHFR-ul asta pe care-l am eu A nu stiu-cum, heterozigot are o incidenta destul de crescuta in randul po****tiei, 20-30% il au si nu reprezinta un pericol atata timp cat iau acidul folic.

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Avalon ma bucur ac suneti bien ai mare dreptate in legatura cu dr. Avram am fost si eu la ea spatamna trecut marti am s aiau rezulatele de la anlize si eu am plecat cu o impresie foarte buna

Puisori dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia79 spune:

Avalon, mult succes la examen! O sa fie bine, il iei, cand vine binele vine din toate partile, asa e in viata!!!!!
m-am gandit la tine cand am ajuns la capitolul de cercetare - si trebuie sa iti cer scuze. Ceea ce ai facut tu nu este studiu de caz doar mai ales ca ziceai ca ai adunat informatii pe parcursul mai multor ani de la mai multe persoane. exista 5 categorii de modele de cercetare.cel mai important de incredere este studiul facut pe grup mare de po****tie omogena, luati aleator indivizii-highest scientific rigor. nivelul 2 este cohort study -pe grupuri mici indivizii nu sunt luati aleator. nivelul 3-studiu de cazuri individuale. nivel 4-descriptiv, nivel 5-parerea expertilor-cea mai mica valoare stiintifica (asta sunt eu cand intru si ma dau cu parerea:))-asta are valoare zero
acuma nu stiu exact tu cum ai procedat studiu de caz nivel 3 sau nivel 2, chiar zic eu. oricum nu ca si cum ar intra cineva si ar zice ca io am luat aspirina si am ramas gravida si am crede toate.asta ar fi parerea "experta".
ma scuzati stiu ca sunt offtopic rau dar trebuia sa imi cer scuze si sa corectez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Claudia, nu trebuia sa-ti ceri scuze, pentru ca stiam ca ai inteles ce am facut eu... habar nu am in ce categorie ma aflu exact, tot ce pot sa-ti spun ca m-au inzestrat "ursitoarele" cu o minte foarte analitica, mai putina capacitate de stocaj (memorie) - si aici ma folosesc de agenda mea zdrentuita si de computer... din 2004 pana in prezent am studiat cred ca zeci de cazuri prin bunavointa celor care au scris pe diferite forumuri (pentru ca foarte rar am solicitat informatii concrete in mod direct, oamenii sunt reticenti la asa ceva) de la:
- incadrarea persoanelor in tipul de infertilitate;
- urmarirea reactiei la diferite tratamente;
- configurarea din punct de vedere hormonal (alcatuirea unui profil hormonal al persoanei respective);
- "urmarirea" cazului pe parcursul sarcinii (daca a obtinut-o)
si pana la
- constatarea cu mare bucurie ca au fost cazuri (chiar foarte frecvente) care dupa ani de zile de "chinuiala" au reusit sa obtina atunci cand se asteptau mai putin una sau chiar mai multe sarcini in mod natural...
Si asta s-a intamplat atat in cazuri de "infertilitate inexplicabila"(de fapt cauza negasita), cat si in cazuri de infertilitate hormonala sai chiar infertilitate tubara!!! Deci nu m-am rezumat doar la cazurile cu care m-as fi identificat prin tipul de infertilitate.

Acum cand am fost internata in spital pt cerclaj (nu va speriati, l-am facut la cerere si doar profilactic, pentru ca nu am probleme cu sarcina, ma simt excelent), din seria "viata bate filmul" a venit o doamna de 39-40 ani (tot pt un cerclaj) care suferea de multe afectiuni, printre care sindromul ovarelor polichistice si ceva cu tiroida, nu a avut ciclu in viata ei, avea 2 copilasi adoptati... in urma unei operatii i-a revenit ciclul si a ramas gravida natural, sarcina ei decurgea normal si avea 22-23 de saptamani.

In privinta celor care fac fertilizari nenumarate, cum au fost multe vedete care au trecut prin chinul infertilitatii, o sa dau numai un caz pe care parca l-am vazut aproape "tras la indigo" numai aici pe forum de cateva ori: Brooke Shields... dupa nenumarate fivuri (7 sau 9, nu mai retin) a reusit sa aiba o fetita... dupa nasterea fetitei a ramas din nou gravida, de asta data natural si are 2 copii conceputi dupa 40 ani. Ceea ce ma face sa cred ca la un moment dat se produce un "de-click"... se deblocheaza totul ca prin minune... habar nu am ce se intampla de fapt...

asa ca "studiile" mele nu valoreaza nimic in comparatie cu minunile facute de Dumnezeu!

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Se vede treaba ca toate incepuseram sa ne gandim si sa ne ingrijoram ce se intampla cu Avalon de a disparut asa brusc .
Foarte bine ca ai facut cerclajul profilactic, sa le fie bine baieteilor si sa stati si voi mai linistiti. Iar o vacanta este binevenita intotdeauna .
Sa va intoarceti cu bine



"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Citat:
citat din mesajul lui dalv
...........Din pacate nu am reusit sa ajung luna trecuta la Fundeni, o sa ajung pe 28.05 sper ca o sa fie d-na dr.,sunt programata si la echograf la dr.Iosup tot atunci si sper sa fie totul cat mai bine.Din pacate eu nu sunt f.lamurita in privinta diagnosticului meu,la ultima sarcina pierduta am luat aspenter,fier si vit.C pana la 3luni,apoi Clexane de 0,2 pana la 17 sapt,clexane de 0,4 pana la 23 sapt cand s-a produs si necazul;diagnosticul:apoplexie de cordon ombilical(1 caz la 200.000 de nasteri!!!),ironic nu?d-na dr.uscatescu a zis ca tb mers cu clexane de 0,6....Ultimele rezultate inainte de a ramane sunt urmatoarele: LA=POZITIV LA1=126,30" (30-51);APCR=72"(120-300);PT1.INR THROMBOREL S=0,84 INR(0,9-1,20);aPTT PATHROMTIN SL=17,30"(26-36);ATIII=90%(80-120%);PS(FREE)=64%(60-140%) VOI CE PARERE AVETI? dr.uscatescu nu mi-a spus de nici un diagnostic dar..am facut tratament la greu toata sarcina si dupa .Saptamana viitoare o sa fac analizele si la Synevo sa vedem la ei ce iese.

nusica -mamica -de Oana si Costi si 12+

Dalv Imi pare rau pt sarcina pierduta, ma intristez tare cand vad ca si sub tratam cu clexane poti pierde sarcina. Sper ca de data aceasta tratam care ti se va da va fi corect .
Ai La pozitiv, ac analiza se recomanda sa fie repetata la 2 sapt si dc iese tot pozitiva inseamna ca ai SALF, APCR mica arata ca plasma ta nu reactioneaza la Proteina C activata , o pb genetica si iti recomand sa faci analiza Fact V Leiden pe care o poti face la un lab de genetica sau Synevo.
INR si APTT sunt mici ce arata ca tb crescuta doza de clexane. Du-te cat mai repede la un hematolog, nu mai amana.
Multa sanatate, am sa te trec pe prim pag si pt asta imi tb mai multe date despre tine: varsta, cate sarcini ai pierdut si varsta lor.
Edit : Acum vazui ca anal sunt facute inainte de a ramane gravi, dupa ce ai ramas nu ai mai facut altele? Vad ca ai deja 2 copii, felicitari !! Ce tratam ai facut pe timpul sarcinilor? Copii i-ai nascut cand erai mai tanara?





Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Profa ai mai repetat progesteronul? Citeste www.synevo.com.ro/" target="_blank">aici la pag 356 valorile progesteronului pe faze ale CM si in sarcina date de Synevo in nmol/l.




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

la toate fetele harnicute!
eu tocmai am venit de la ai mei,si acolo n-aveam net,si-abia am asteptat sa vad ce mai faceti...asta inseamna dependenta,nu???
Avalon,ma bucur din suflet pt. tine,bafta la ex.,daca inca nu l-ai dat si distractie faina in vacanta!!!
miki,goldi,merci!.Da,am dozat sambata progesteronul,dr. zicea ca sa-l fac luni,dar iti dai seama ca n-am putut sa astept pana luni,si vroiam sa vad cum e in dinamica.asadar,dr. mi-a zis,cand i-am zis ca in ziua ovulatiei era 4,sa iau la 12 ore un Proluton,adica vineri seara si sambata dimineata,sa se faca o incarcare,pe urma o fiola duminica,iar luni dimineata sa fac progesteronul.Daca ar fi fost sub 10,faceam 2 pe zi,dar ca sa-l sun,si sa vedem .
Ei,eu,nu am facut vineri seara prolutonul,ca era seara si urma sa merg la o petrecere,nu mai avea cine sa mi-l faca,si m-am gandit ca iau utrogestan,dimineata il dozez,si,fac pe urma proluton.
Doar ca sambata ,adica a 3-a zi dupa ovulatie(sau a patra,cum se socoteste?ovulatia a fost miercuri),progesteronul meu a fost 47,5 ,asa ca eu n-am mai considerat necesar sa fac proluton,am luat doar utrogestan.Stiu ca fetele de pe la fiv spuneau ca in ziua ET,proge trb. sa fie>30.Nu stiu daca am gresit sau nu,asta e.Acum,nu stiu,iarasi,ca pe buletinul de analize de la Bioclinica,unde am facut eu,apare val. max. pt. faza luteala=15.Oare daca e de 3 ori mai mult decat maximum,la 3-4 zile de la ovulatie,nu sunt iarasi probleme?Abia astept sa fie maine dupa-masa,sa il sun pe dr...Stii,am si mustrari de constiinta,el mi-a zis ca luna asta sa fac pauza,ca am facut si luna trecuta stimulare,si eu n-am ascultat...si am umblat putin si la dozele de Puregon,in sensul ca el mi-a zis sa raman constant toate cele 7 zile cu 75 UI,iar eu ultimele 4 zile de stimulare am facut cate 100 UI...si iau si medrol,si n-am indraznit sa-i spun...
La Synevo sunt putin diferite valorile fata de bioclinica,unde imi fac eu,pt. ca cele doua laboratoare folosesc aparate diferite si metode de determinare diferite(ai vazut,ca pe fiecare buletin scrie metoda si aparatul).Mai demult,la Bioclinica treceau pe buletin si valorile la faza ovulatorie,dar acum trec doar faza foliculara si cea luteala,si in sarcina,evident.
Acuma,ma mai gandesc si la altceva,ca doar de-aia sunt paranoica,or fi bine facute dozarile?ca parca nu prea imi vine sa cred ca de miercuri seara pana sambata dimineata sa fi crescut progesteronul de la 4 la 47!!!
Voi ce ziceti?Ma puteti lumina?!?....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

miki,sunt si mai varza,am citit ce mi-ai postat,despre valorile progesteronului de la synevo.Acolo sunt in nmol/l,eu le am date si in nmol,si in ng,despre ng vorbeam,cand am spus valorile,ca alea sunt cel mai des utilizate.Valoarea in nmol,se imparte aprox. la 3 si ai val. in ng.OK,dar,si la ei,faza luteala are max cam 30 ng,eu aveam 47!.Si val. max in faza luteala e la 7 zile dupa ovulatie,nu la 3-4...
Am citit ce a scris Avalon,in "episodul 3"al povestii ei,ca si ei ii crestea f. repede progesteronul,dar era in sapt. a 5-a,era sarcina...offf,ma bucur pt. ea ca a plecat in vacanta,dar atat de mult as fi vrut s-o intreb cum i-a variat ei progesteronul asta nenorocit care ma stresseaza......dar ma consolez ca nu mai e mult pana maine,cand voi mai face o dozare s voi vorbi si cu dr...

Mergi la inceput